|
Пәні :
Тарих
|
Мектеп : С. Айни ЖОМ
КММ
|
Күні:
30.11.2018ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Е.
Байбакова
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
« Әркімнің туған жері –
Мысыр шаhары »
|
Сабақ
түрі
|
Сыныптан тыс тарихи
интеллектуалдық сайыс
сабақ
|
Сынып:8 «А» -9 «А»
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
Оқушыларды Мақтарал ауданы
тарихымен таныстыра отырып , білімдерін тереңдету және
қызығушылығын арттыру
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Инновациялық
технологияларды пайдалану арқылы оқушылардың қызығушылықтары
жоғарылайды , өз еліне , жеріне деген құрметтері
артады
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, топтық тапсырмаларды
орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Мақтаарал тарихы , ауыл
тарихы
|
Ресурстар
|
Сұрақтар , суреттер, топқа
бөлуге арналған суреттер және топтық тапсырмалар, карта ,
көрме
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, видеоролик , ән
айту
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Негізгі
құндылықтар
|
Рухани жаңғыру ; 1 желтоқсан –
тұңғыш Президент күні ; Тәуелсіздік
мерекесі
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Мұғалімнің сөзі
: Құрметті оқушылар құрметті
ұстаздар ! Туып өскен жеріміз, еліміздің қиыр Оңтүстігіндегі
шежірелі де шұрайлы, елі дархан, жері бай Мақтарал ауданының
құрылғанына 90 жыл толып отыр. "Елу жылда-ел жаңа" деген дана
халқымыз. Сондықтанда өткенді айтпай, бүгінгі еске түспейді.
Шындығында да, қай өңір, қай өлкенің болсын арғы-бергі тарихы,
шертер сыры көп. "Әркімнің туған жері-Мысыр шаһары "деген екен
бұрынғылар. Біздің туып өскен өлкеміз Мақтарал өңірі-қазіргі
Түркістан облысына өзіндік нәр беріп отырған
өлке.
Мұғалімнің сөзі
:
Құрметті қонақтар ,
оқушылар ! Сіздерді Мақтааралдың 90 жылдығы , сонымен қатар , 1
желтоқсан - тұңғыш Президент күні , Тәуелсіздік мерекелерімен шын
жүректен құттықтаймыз . Отбасыларыңызға амандық , жұмыстарыңызға
шығармашылық табыс тілейміз
.
ҚР Гимні
орындалады .
Мұғалім сөзі
:
Елбасымыздың
елімізге сіңірген еңбегі ерен . Сонымен қазіргі жастарға ел тарихын
, ауыл тарихын насихаттау мақсатында оқушылардан «Рухани жаңғыру» ,
тұңғыш Президент күні және Тәуелсіздік мерекесі туралы қысқаша
мәлімет сұраймын.
Топтарға
біріктіру : топ аттарына сәйкес суреттер арқылы
;
Топ атаулары : «
Мырзашөл »
« Атамекен
»
« Жылкелді
»
Әділқазылар
сайланады
Оқушыларға сайыс
шарттары түсіндіріледі
Топбасшылар сайланып , топ
атауларының мағынасын ашады
|
Суреттер
|
Сабақ
ортасы
10 минут
|
«Өткел » кезеңі . Мақтаарал
тарихы бойынша «Жылдам сұрақ‑ жылдам
жауап»
Әр топқа 5 сұрақтан қойылады .
Дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады , сұраққа тез және толық жауап
беру керек .
«Мырзашөл» тобына
:
1. Бұрынғы Сырдария
губерниясы , Ташкент уезінің Иіржар болысы таратылып , соның
негізінде 1928 жылы 3 қыркүйекте қайта құрылған аудан қалай аталды
? (Иіржар)
2.Қай жылдан бастап Мақтаарал
ауданы деп атала бастаған ? (1930ж.17 желтоқсан
)
3. « Аш дала емес қой бұл ,
Мырзашөл ғой , аш шөл емес, мырза , елді тойғызатын шөл ғой» ‑ Бұл
кімнің сөзі ? (М. Әуезов
)
4. Мырзашөл өңірі қай жылдары
Өзбекстан құрамына берілген ? (1963ж.26 қаңтардан бастап
)
5. 2003 жылы Киров каналына қанша
жыл толды ? (90)
«Атамекен» тобына
:
1. Мырзакент селосының негізі
қаланған жыл ? ( 1912-1914
жж.)
2. Елбасымыз Н. Ә . Назарбаев
Мақтааралға келген күн ? (1998ж. 1 қараша
)
3. Мақтаарал , Жетісай Асықата
аудандары таратылып , орталығы Жетісай қаласы болатын Мақтарал
ауданы болып қай күні құрылды ? (1997ж. 24 сәуірде
)
4. Қай жылы Мақтаарал жері
ҚазақКСР‑ іне қайтарылған? (1971ж. 11
мамыр)
5. Мақтаарал ауданының қазіргі
әкімі кім ? (Бақыт
Асанов)
« Жылкелді»
тобына :
1. Мақтааралда ауыл
шаруашылығындағы негізгі дақыл ? (мақта
)
2. Мақтаарал өңірінің негізгі су
көзі болып саналатын канал қалай аталады ?
(Бұрынғы Киров каналы ,
қазірде Достық каналы)
3. Мақтааралдың қазіргі жер
көлемі қанша ? (80мың
км2)
4. Мақтаарал ауданы Достық
әкімшілігінің қазіргі әкімі кім ? (Талғат
Абиболла)
5. Мақтаның жаңа сорттары бойынша
ғылымға үлес қосып жүрген Мақтааралдық ғалым ?
(И.
Үмбетаев)
Мақтаарал тарихынан
бейнеролик көрсетіледі
|
Сұрақтар
Интерактивті
тақта
Бейнеролик
|
Ортасы
5
минут
|
Қолдану
2.« Бекет» кезеңі
«Жылдар сөйлейді»
Тақтаға суреттер
ілінген. Әр топтан бір оқушы шығып суреттің бірін таңдайды .
Cуреттің артында 3 сұрақтан жазылған . Топтарға 1 минут беріледі .
Оқушылар сұрақтарға жеке - жеке және бір – бірін толықтыра отырып
жауап береді . Дұрыс және толық жауап 5 ұпай , толық емес жауап
деңгейіне қарай ұпаймен бағаланады
.
І топқа
:
-
1951 жылы
: Ауылымыздың іргесі қаланып
«Красный Луч» деп аталды
-
1952 ж
: Ауыл тұрғындарының күшімен 8
жылдық жаңа мектеп салынды
-
1951-
1961жылдары
: Колхозды Зинков С.С. ,
Кириенко Н.Ф., Шин Н.И.
ІІ топқа
:
1) 1964 – 1972
жылдар : Колхозымызды Мирзаев Мурод
басқарған
2) 1973 жылы
:
Мектепке Валентина Терешкова
есімі берілді
3) 1972 – 1997
жылдар: ауылымызды Хайдар Тугушев басқарды .
Қазіргі таңда ауыл есімімен
аталуда
ІІІ топқа
:
1) 1985 – 1986
жылдар : Колхозымызға жаңа мектеп
салынды . Мектепте үш тілде білім берілді
.
2) 1993 –
1995жылдар : Қазақстан Республикасында
мемлекет игілігіне алу және жекешелендіру Ұлттық бағдарламасын
жүзеге асырды. Колхоз өкіметке тапсырылып егін алқаптарын халыққа
пай үлесі етіп бөліп берілді
3) Көптеген
жылдар бойы мектепте ұстаздық еткен , қазіргі кезде зейнетке шыққан
, дүниеден өткен ұлағатты ұстаздарымыз
:
Нұрбетов Әбдікәрім , Бабаев
Абдумурод, Досыбекова Ұлбосын , Эгамбердиев Эргашбой , Асланов
Эсанбой , Досыбекова Райхан , Қосаева Рыскүл, Горковенко Ольга
Николаевна ;
|
Суреттер
Сұрақтар
|
Сергіту
сәті
5
минут
|
Мақтаарал өңірінің талантты
тумасының шығармашылығынан ән орындалады « Мақтааралым» Әлихан
Мақсат орындайды
|
Ән
|
5
минут
5
минут
|
3. Шығармашылық
тапсырма : Әр топқа 1 сұрақтан беріледі. 2 минут уақыт ішінде
оқушылар эссе жазады және оны қорғайды
.
« Мырзашөл » тобына
: Ауылдағы Ұлы Отан соғысы
ардагерлері
« Атамекен » тобына
: Мақтааралдың ірі
кәсіпорындары
« Жылкелді » тобына
: Мақтааралдың өнер
тарландары
4. «Жерұйық»
кезеңі
Кескін карта таратылады .
Картада Түркістан облыстарының аумақтары сандармен берілген.
Оқушыларға екі минут беріледі . Оқушылар сандарға сәйкес аудан
аттарын жазу керек . Дұрыс жазылған аудан аттарына 1 баллдан
беріледі .
|
Кескін
карталар
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
2
минут
|
Синтез
5. « Үштілділік – заман
талабы»
Полиглот әдісі арқылы сөздерді
үш тілде айтып өтеді
:
Өнер ‑ искуство
‑ art
Ардагер –
ветеран ‑
veteran
Кәсіпорын
– предприятие - enterprise
Ауыл – село
‑ village
Тарих ‑ история
‑ historу
|
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
Оқушылардың жинаған баллдарын
қорытындылай келе номинациялар
беру
|
Кері
байланыс
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
– Сіз қосымша көмек
көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- Оқушылардың
үйренгенінтексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен
байланысҚұндылықтардағы
Байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|