|
Білім беру ұйымының |
Бейнелеу өнері Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
Атадан қалған асыл мұра |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 19 сабақ Суретшілердің шығармаларындағы ұлттық өрнек |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.3.1 Кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсінеді, түсіндіреді және білдіреді. Симметриялы өсімдіктектес өрнектің суретін орындайды. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Апта дәйексөзі: «Заң және тәртіп айы» Сабақ мақсаты: «Әділ заң - аспан тірегі» |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ алдындағы жақсы көңіл күй. Түрін-ай текеметтің! Асыл қандай! Үңілдім үнсіз ғана басымды алмай. «Келе ғой, қошақаным, өзіме!» – деп Әжем кеп сипағандай шашымнан жай. Фариза Оңғарсынова Қызығушылығын ояту «Ұлтық құндылықтар»: ою-өрнек тарихы мен түрлері тақырыбындағы бейнежазбаны көрсетіп, оның жаңа тақырыппен байланысын анықтату. Өтетін тақырыпқа болжау жасатамын. Шеберлер немесе суретшілер неліктен өз шығармасында өрнекті пайдаланады? |
Білім алушылар амандасады. Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Білім алушыларға сабақ алдында жағымды көңіл күй қалыптастырады. Өлең жолдарын хормен айтады. Бейнежазбаны білім алушылар тыңдайды, бүгінгі өтетін тақырыпты анықтайды. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Тақырыпты толық ашады; Өз ойларын білдіреді; Сұрақтарға жауап береді; |
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут 5мин 2минут 2минут |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру Оқулықпен жұмыс. Қазақ халқы ою-өрнекті тіршілігінің барлық саласында қолданған. Мәселен, киім, ыдыс-аяқ және тұрмыстық заттарда көптеп кездеседі. Мұның бәрі халқымыздың оюмен әшекейлеу шеберлігін дәлелдейді. Суретшілер де ұлттық ою-өрнекті өздерінің туындыларында пайдаланады. 3-тапсырма. Аудиоматериалды тыңдау (QR түрінде қойылады). Ою-өрнек қандай бұйымдарда қолданғанын бақылап көріңдер. «Білгім келеді» айдары бойынша жұмыс. Қазақ халқының өсімдіктектес өрнектеріне назар сал. Мұндай өрнектерді пайдалану арқылы жиһаз, ыдыс-аяқ, кілем, перделердің сәні кіре түскен. Практикалық жұмыс Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасың. Бүгінгі сабақта симметриялы өсімдіктектес өрнектің суретін гуашьпен орындаймыз. Сабаққа қажетті материалдар оқулықта және бейнематериалда да көрсетілген. Жұмысты бастамас бұрын ең алдымен палитраға қажетті түстерді мастихин немесе жалпақтау қылқаламмен әр ұяшыққа дайындап аламыз. (Қажетті түсті салып, мастихинді әрқашан сүртіп отырып, жаңа бояу алуға болады. Әрқашан бояу ыдысын бірден жабуға дағдыланыңдар). Әдеттегідей форматымыздың (парағымыздың) ортақ сызығын тауып дөңгелек, ортақ тік сызықты сызамыз. Суретте гүлдің екі жағын жіңішке етіп белгілеп, теңестіре отырып салған дұрыс. Бояғанда әрбір күлте жапырақшаларын гүл табанынан бастап түстерін аздан өзгерте отырып салып шықса әдемірек болады. Гүл сабағы мен жапырақтарын жасыл түсті жасайық. Суретіміз біткен соң шеткі жақтауларын салса, бірден дайын картина болады. Сұрақтар: Тұскиіз бен кілемде қандай өрнектер пайдаланған жөн? Ою- өрнек симметриясын орындау үшін қандай тәсіл қолданасыңдар?
Білім алушылар бүгінгі өткен сабақ бойынша парақтарына өз ойлары мен идеяларын жазады
|
Білім алушылар сабақтың мақсатымен танысады. Білім алушылар суретшілердің өз картиналарында өрнектерді қалай пайдаланғанын өз ойларын айтады. Оқушылар қазақ халқы ою-өрнектерді тіршілігінің барлық саласында қолданғанын айтады.
Өсімдіктектес өрнектермен танысады. «Білгім келеді» айдарындағы мәліметпен танысады Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақта алған білімдерін бекітеді. парақтың ортанғы сызығын тауып дөңгелек, ортақ тік сызықты сызып алады. Гүлдің екі жағын теңестіріп сызады. Мұғалімге тексертеді. Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақта алған білімдерін бекітеді. |
Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Ою-өрнектерді қандай бұйымдарда қолданған айтады; Суретшілердің оюмен әшекейлеу шеберлігін айғақтайды; Өз ойларын білдіреді.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Суретшілердің шығармаларындағы ұлттық өрнек
Суретшілердің шығармаларындағы ұлттық өрнек
|
Білім беру ұйымының |
Бейнелеу өнері Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
Атадан қалған асыл мұра |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 19 сабақ Суретшілердің шығармаларындағы ұлттық өрнек |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.3.1 Кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіну, түсіндіру және білдіру. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кескіндеме құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсінеді, түсіндіреді және білдіреді. Симметриялы өсімдіктектес өрнектің суретін орындайды. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Апта дәйексөзі: «Заң және тәртіп айы» Сабақ мақсаты: «Әділ заң - аспан тірегі» |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ алдындағы жақсы көңіл күй. Түрін-ай текеметтің! Асыл қандай! Үңілдім үнсіз ғана басымды алмай. «Келе ғой, қошақаным, өзіме!» – деп Әжем кеп сипағандай шашымнан жай. Фариза Оңғарсынова Қызығушылығын ояту «Ұлтық құндылықтар»: ою-өрнек тарихы мен түрлері тақырыбындағы бейнежазбаны көрсетіп, оның жаңа тақырыппен байланысын анықтату. Өтетін тақырыпқа болжау жасатамын. Шеберлер немесе суретшілер неліктен өз шығармасында өрнекті пайдаланады? |
Білім алушылар амандасады. Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Білім алушыларға сабақ алдында жағымды көңіл күй қалыптастырады. Өлең жолдарын хормен айтады. Бейнежазбаны білім алушылар тыңдайды, бүгінгі өтетін тақырыпты анықтайды. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Тақырыпты толық ашады; Өз ойларын білдіреді; Сұрақтарға жауап береді; |
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут 5мин 2минут 2минут |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру Оқулықпен жұмыс. Қазақ халқы ою-өрнекті тіршілігінің барлық саласында қолданған. Мәселен, киім, ыдыс-аяқ және тұрмыстық заттарда көптеп кездеседі. Мұның бәрі халқымыздың оюмен әшекейлеу шеберлігін дәлелдейді. Суретшілер де ұлттық ою-өрнекті өздерінің туындыларында пайдаланады. 3-тапсырма. Аудиоматериалды тыңдау (QR түрінде қойылады). Ою-өрнек қандай бұйымдарда қолданғанын бақылап көріңдер. «Білгім келеді» айдары бойынша жұмыс. Қазақ халқының өсімдіктектес өрнектеріне назар сал. Мұндай өрнектерді пайдалану арқылы жиһаз, ыдыс-аяқ, кілем, перделердің сәні кіре түскен. Практикалық жұмыс Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасың. Бүгінгі сабақта симметриялы өсімдіктектес өрнектің суретін гуашьпен орындаймыз. Сабаққа қажетті материалдар оқулықта және бейнематериалда да көрсетілген. Жұмысты бастамас бұрын ең алдымен палитраға қажетті түстерді мастихин немесе жалпақтау қылқаламмен әр ұяшыққа дайындап аламыз. (Қажетті түсті салып, мастихинді әрқашан сүртіп отырып, жаңа бояу алуға болады. Әрқашан бояу ыдысын бірден жабуға дағдыланыңдар). Әдеттегідей форматымыздың (парағымыздың) ортақ сызығын тауып дөңгелек, ортақ тік сызықты сызамыз. Суретте гүлдің екі жағын жіңішке етіп белгілеп, теңестіре отырып салған дұрыс. Бояғанда әрбір күлте жапырақшаларын гүл табанынан бастап түстерін аздан өзгерте отырып салып шықса әдемірек болады. Гүл сабағы мен жапырақтарын жасыл түсті жасайық. Суретіміз біткен соң шеткі жақтауларын салса, бірден дайын картина болады. Сұрақтар: Тұскиіз бен кілемде қандай өрнектер пайдаланған жөн? Ою- өрнек симметриясын орындау үшін қандай тәсіл қолданасыңдар?
Білім алушылар бүгінгі өткен сабақ бойынша парақтарына өз ойлары мен идеяларын жазады
|
Білім алушылар сабақтың мақсатымен танысады. Білім алушылар суретшілердің өз картиналарында өрнектерді қалай пайдаланғанын өз ойларын айтады. Оқушылар қазақ халқы ою-өрнектерді тіршілігінің барлық саласында қолданғанын айтады.
Өсімдіктектес өрнектермен танысады. «Білгім келеді» айдарындағы мәліметпен танысады Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақта алған білімдерін бекітеді. парақтың ортанғы сызығын тауып дөңгелек, ортақ тік сызықты сызып алады. Гүлдің екі жағын теңестіріп сызады. Мұғалімге тексертеді. Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақта алған білімдерін бекітеді. |
Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Ою-өрнектерді қандай бұйымдарда қолданған айтады; Суретшілердің оюмен әшекейлеу шеберлігін айғақтайды; Өз ойларын білдіреді.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз















