Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сырғанақта. Дыбыстар мен әріптер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Дыбыс және әріп |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Сырғанақта. Дыбыстар мен әріптер |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақтар қоюға, сұрақтарға жауап беруге үйренеді. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есте сақтау арқылы жазады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы |
Психологиялық дайындық Оқушылардың зейіндерін тұрақтандыру үшін мұғалім олардың назарын өзіне аударады.
Осылайша, балалар қолға жасырылған қарды тапқанша, жетекші сұрақтар арқылы жетелеп отырады (жасырылған зат – қар).
Балалар, қыс десе көз алдымызға бірден не келеді? |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, қар сөзін табады. – Қар, аяз, суық, мұз, шырша, сырғанақ, боран, шаңғы, Аяз ата. Аяз Шырша |
«Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
Ыдысқа салынған қар |
|
Ендеше, осы айтқан сөздер қатарынан топ атау- ларын шығарып алайық. Әр оқушы кезекпен бір сөзден айта отырып, жаңа топ құрылады. 1-топ. «Аяз».
|
Боран Қар Әр оқушы кезекпен бір сөзден айта отырып, жаңа топ құрылады. |
|
|
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу ауызша орындалады. Сюжетті суретпен жұмыс ұйымдастырылады. Дескриптор:
Алдымен барлық сынып оқушыларына тізбектей, дауыстап оқыту ұсынылады. Оқушылардың түгел оқып шығуы қамтылады. Содан кейін 5 топқа әртүрлі тапсырма беріледі. Топтық жұмыс. 1-топқа: мәтіннің мазмұны бойынша сурет салу; 2-топқа: мәтіннен көркем, бейнелі сөздерді тауып, ауызша дыбыстық талдау жасау;
Әр топтың өздері сайлаған топбасшылары сабаққа белсене қатысып отырған топ мүшелерін балмен бағалап, кестеге жазып отырады. Дәптермен жұмыс Мұнда мұғалім г дыбысының сөздің басында, ортасында, яғни сөздің барлық буынында келетінін, тек сөздің соңында кездеспейтінін айтады. |
Әр топ мүшелері суретке қарап, «Болжау» арқылы мәтіннің мазмұнына болжау жасайды. Оқушылар тізбектей, дауыстап оқиды.
Әр топтың өздері сайлаған топбасшылары сабаққа белсене қатысып отырған топ мүшелерін ұпаймен бағалап, кестеге жазып отырады. Көркем жазу Г Г Г Г Г Г г г г г г г |
«Бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Интербелсенді тақтада слайд көрсетіледі. |
37
38
|
2-жаттығу жазбаша орындалады. Балалар, тепті, сырғанақ. Киінді, олар, жылы. |
2-жаттығуда орны ауыстыры- лып берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Балалар сырғанақ тепті. Олар жылы киінді. |
|
|
|
Сергіту сәті |
Сергіту сәтін қимылдар арқылы орындайды. Оң қол босқа тұрмасын, Шеңбер жасап зырласын. Бойды сергек тік ұста, Емін-еркін тыныста. Қол ұшына қара да, Үшбұрыш сыз ауада, Сол қол босқа тұрмасын, Шеңбер жасап тынбасын. |
|
|
3-жаттығу орындалады. «Адасқан әріптер». – Балалар, күн суық болғандықтан, біраз әріптер тоңып, қасындағы жұптарынан адасып қалыпты. Кәне, ол қай сөздер болды екен? Адасқан әріптерден сөз құрап көріңдерші. *Шығармашылық тапсырма Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындау барысында К дыбысынан басталатын сөздерді тауып бояйды. |
3-жаттығуда адасқан әріптерден сөздер құрап жазады. Қапан – ақпан Тоқжелсан – желтоқсан Ратңақ – қаңтар |
«Отшашу» арқылы бағалайды. |
||
Соңы |
– Балалар, сендердің жылдамдықтарың мен білімдеріңді анықтау үшін жұмбақ жасырайын. Жұмбақ шешейік:
Тісі жоқ, тістеп алады. (Аяз)
Аузы жоқ, ұлиды. (Боран) |
Берілген жұмбақтарды шешеді. |
|
|
|
(Қар)
|
|
|
|
||
Кері |
Рефлексия. |
Сабақтан алған әсерлерін |
|
Кері байланыс |
||
байланыс |
Сабақ қы- |
Сабақ көңіл- |
Сабақта еш- |
стикермен рефлексия |
тақтайшасы |
|
|
зықты өтті. |
сіз өтті, шар- |
нәрсе түсін- |
тақтайшасындағы суретке |
|
|
|
Барлығын |
шадым. |
бедім, қоңы- |
жапсырады. |
|
|
|
түсіндім. |
|
рауды күттім. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|