|
Қазақстан республикасы Оқу-ағарту министрлігі №45 «Ақ орда» мектеп-гимназиясы КММ Күнделікті сабақ жоспары |
||||||
|
Күні: .09.02.2026 |
Оқытушының аты-жөні: Шаймерден Азатхан Серікұлы |
|||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Бөлім: Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.2.3.1-Өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу 5.2.3.2-Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Алынған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындауға арналған материалдарды қол еңбегі құралдарымен өңдеу;
Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Шығармашылық: Көркемдік жазбада шығармашылық әлеует пен шеберліктің жоғары деңгейі қажет. Бұл – жеке тұлғаның өзін-өзі таныту тәсілі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 3-5 мин |
Дайын болуды тексеру ұйымдастырушылық іс- шарасы Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ міндеттерін және жетістік критерийлерін аңықтау. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
Ортасы
37 мин. |
Сабақ барысы. (Ө) Оқушылар шеберлердің тәжірибесіне сүйене отырып, өткен сабақта жасалатын бұйымға байланысты нобайларының негізінде жұмыс кезеңдерін жоспарлаған болатын. Жасалатын бұйымның технологиялық картасын пайдалана отырып материал таңдайды. Олардың қасиеттерін ескереді. (ағаш, коматекс, фанера, крагиус т.б.). Оқушылар дайындама жасағанда өлшем, пропорция және масштабын ескереді. (Ө) Оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұйымды орындайды. Сарамандық жұмыс Жұмыс барысында (ТҚЕ) техника қауіпсіздік ережелерін мұқият сақтауды оқушыларға үнемі ескертіп отыру қажет. Оқушылар ресурстарды біріге қолдана отырып және қолдау көрсетіп, жұпта жұмыс жасайды. Оқушыларға өз жасаған нобайларынан басқа таратпа материал ретінде дайын суреттерді ұсынуға болады. Қыларамен жасалған бұйымдар үлгісі
Деңгейлік тапсырма. (дифференцация) А деңгейі – өз ойынан құрастырған композициясын ішкі және сыртқы контур сызықтары бойынша қылараман кесіп орындайды (материалы ағаш, фанера) В деңгейі - өз ойынан құрастырған композициясын сыртқы контурымен ғана кесіп орындайды (материалы крагиус) С деңгейі – дайын суретті материалға көшіу арқылы сыртқы контурымен кеседі (жеңіл кесілетін материал, коматекс) (ҚБ) Жұмыс аяғына қарай оқушылар өз жұмыстарын сынып алдына көрсетіп, талдауды ұсыныңыз.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Презентация: Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау |
Дескриптор Алынған өлшем негізінде бұйым дайындауға арналған материалдарды қыларамен өңдейді; Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындайды; Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып көрсетеді. |
https://www.youtube.com/watch?v=XELvhdZrVYo Қыларамен көркемдеп кесу http://www.idea-master.ru/hudojestvennoe-vypilivanie-lobzikom.html Митюрин Александр және оның оқушылары. . Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
Аяқталуы |
7. Сабақ шарттары бойынша өзіңдік бақылау және нәтижеге өзіңдік баға беру. Сабақтың соңында оқушылар жасаған жұмыстарына талдау жүргізеді және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жұмысты жақсарту керек екендігіне белгілер (рефлексия) жүргізеді. - не үйрендің, не білдің? - не түсініксіз қалды? - немен айналысу керек? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
Тексерілді:______________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау
Сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау
|
Қазақстан республикасы Оқу-ағарту министрлігі №45 «Ақ орда» мектеп-гимназиясы КММ Күнделікті сабақ жоспары |
||||||
|
Күні: .09.02.2026 |
Оқытушының аты-жөні: Шаймерден Азатхан Серікұлы |
|||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Бөлім: Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сыртқы және ішкі сызықтар арқылы қисық пішінді бұйымды қыларамен көркемдеп аралау. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.2.3.1-Өлшем мен белгілеу негізінде орындалған бұйым дайындау үшін материалдарды қол құралдарымен өңдеу 5.2.3.2-Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Алынған өлшем мен белгілеу негізінде бұйым дайындауға арналған материалдарды қол еңбегі құралдарымен өңдеу;
Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
Шығармашылық: Көркемдік жазбада шығармашылық әлеует пен шеберліктің жоғары деңгейі қажет. Бұл – жеке тұлғаның өзін-өзі таныту тәсілі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы 3-5 мин |
Дайын болуды тексеру ұйымдастырушылық іс- шарасы Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ міндеттерін және жетістік критерийлерін аңықтау. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
|
Ортасы
37 мин. |
Сабақ барысы. (Ө) Оқушылар шеберлердің тәжірибесіне сүйене отырып, өткен сабақта жасалатын бұйымға байланысты нобайларының негізінде жұмыс кезеңдерін жоспарлаған болатын. Жасалатын бұйымның технологиялық картасын пайдалана отырып материал таңдайды. Олардың қасиеттерін ескереді. (ағаш, коматекс, фанера, крагиус т.б.). Оқушылар дайындама жасағанда өлшем, пропорция және масштабын ескереді. (Ө) Оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұйымды орындайды. Сарамандық жұмыс Жұмыс барысында (ТҚЕ) техника қауіпсіздік ережелерін мұқият сақтауды оқушыларға үнемі ескертіп отыру қажет. Оқушылар ресурстарды біріге қолдана отырып және қолдау көрсетіп, жұпта жұмыс жасайды. Оқушыларға өз жасаған нобайларынан басқа таратпа материал ретінде дайын суреттерді ұсынуға болады. Қыларамен жасалған бұйымдар үлгісі
Деңгейлік тапсырма. (дифференцация) А деңгейі – өз ойынан құрастырған композициясын ішкі және сыртқы контур сызықтары бойынша қылараман кесіп орындайды (материалы ағаш, фанера) В деңгейі - өз ойынан құрастырған композициясын сыртқы контурымен ғана кесіп орындайды (материалы крагиус) С деңгейі – дайын суретті материалға көшіу арқылы сыртқы контурымен кеседі (жеңіл кесілетін материал, коматекс) (ҚБ) Жұмыс аяғына қарай оқушылар өз жұмыстарын сынып алдына көрсетіп, талдауды ұсыныңыз.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.
Презентация: Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады.
Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау |
Дескриптор Алынған өлшем негізінде бұйым дайындауға арналған материалдарды қыларамен өңдейді; Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындайды; Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып көрсетеді. |
https://www.youtube.com/watch?v=XELvhdZrVYo Қыларамен көркемдеп кесу http://www.idea-master.ru/hudojestvennoe-vypilivanie-lobzikom.html Митюрин Александр және оның оқушылары. . Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары. Ағаш, фанер, көшірме қағаз, шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу |
||
|
Аяқталуы |
7. Сабақ шарттары бойынша өзіңдік бақылау және нәтижеге өзіңдік баға беру. Сабақтың соңында оқушылар жасаған жұмыстарына талдау жүргізеді және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жұмысты жақсарту керек екендігіне белгілер (рефлексия) жүргізеді. - не үйрендің, не білдің? - не түсініксіз қалды? - немен айналысу керек? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
Тексерілді:______________
шағым қалдыра аласыз














