Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Табантал орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожабергенова Венера Тагибергеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сырым Датұлы бсатаған ұлт-азаттық көтерілісінің себебін, мақсатын, қозғаушы күшін , тарихи маңызын анықтайды
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушыларды жұпқа бөлу. . Өткен материалмен байланыстыру. 1 тапсырма Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» Сұрақ: -Ресей империясы Қазақстанды отарлау барысында қандай әдістерді қолданды? Орыс шаруаларын қоныстандырды, әскери бекіністер салды -Бұл әрекеттер жергілікті халыққа қалай әсер етуі мүмкін? Жайылымдық жерлері тартып алынды, Жайық өзендері бойына қоныстануға тыйым салынды, қазақтар өз жерлерін жалға алып отырды, оңтүстікке қарай ығыстырылды. 1773-1775 жылдары қандай оқиға болды? Емельян Иванович Пугачев бастаған шаруалар көтерілісі болды. Пугачев көтерілісіне Кіші және Орта жүз қазақтарының қатысуының басты себебі жер мәселесі болды. Оқушылардың болжам жауаптары тыңдалып, сабақ тақырыбы анықталады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт: себеп-салдар |
Жұпқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Өзін өзі бағалау |
Садақ пен жебе әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрақтары:
Жаңа ұғымдармен жұмыс. Отар, отарлау, ұлт-азаттық қозғалыс ,бостандық , тәуелсіздік ұғымының мәні түсіндіріледі. 2
тапсырма 3-тапсырма. Бейнематериалмен жұмыс. Бейнематерал тыңдалады. (Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі.,4-5 мин аралығы) оқушылар топтасады, бейнематериал мазмұнын тыңдай отырып, Топтастыру
реформасы»
4 тапсырма «Лэпбук»әдісі 5тапсырма «Ақиқат,жалған»
|
Дескриптор: Е.И. Пугачев туралы мәлімет береді?
Дескриптор: -Сырым Датұлының 1 тұлғалық қасиетін сипаттайды 2-Кіші жүз қазақтары көтерісінің себебін анықтайды Көтерілістің себептерін, мақсатын, қозғаушы күштерін, уақытын, көтеріліс басшысын атайды
Игельстром кім? Реформалары О.А.Игельстром талабы қандай
Дескриптор: Картамен жұмыс, сәйкестендіру, Венн диаграммасы
Дескриптор: Сұрақтардың ақиқат ,жалған екенін анықтайды |
Өзін –өзі бағалу
Өзін –өзі бағалу
Өзін –өзі бағалу
Өзін –өзі бағалу |
Сырым батыр (KZ). Деректі фильмі. (0.43-2.24. мин)
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж., 220-234 бб.
Вяткин М. Батыр Срым. – Алматы: «Санат», 1998. Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8 сынып. Қазақстан тарихы., Атамұра, 2012. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
«Тәуелсіздік қоржыны» Оқушыларға сұрақ Сырым бастаған Кіші жүз қазақтарының көтерілісінің ерекшілігі мен жүру барысын анықтайды. 1 Көтеріліс себептері?Жер мәселесінің шиеленісуі,Жайықпен Еділ өзендері арасында өтуге шектеу жасағандығы. 2 Көтерілістің бастауына түрткі болған жағдай?1782-1783ж.Кіші жүздің Жайық өзенінің сыртына һткен малшылардың 4 мыңнан астам жылқыны қуып кетуі. 3 Сырым Датұлы кім?Көтеріліс басшысы 4 Көтеріліс болған уақыт 1783-1797 5 Көтерілістің қозғаушы күштері : Старшын дар,Шаруалар,би сұлтандар
-6 С Датұлын не себепті
«бала би» деп атаған? Асқан ақылдылығымен
тапқырлығыныңм
арқасында Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Тексерілді:
Білім беру
ұйымының атауы
Табантал орта
мектебі
Пәні:
Қазақстан
тарихы
Бөлім:
7.2 Отарлау және
ұлт-азаттық күрес
Педагогтің
аты-жөні:
Кожабергенова Венера
Тагибергеновна
Күні:
Сынып:
7
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы: Сырым Датұлы бастаған
ұлт-азаттық қозғалыс.
Зерттеу сұрағы:
Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды
көздеді?
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа
қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын
анықтау
7.3.1.6 ұлт-азаттық
көтеріліс басшыларының рөліне баға
беру
Сабақтың
мақсаты Сырым Датұлы бсатаған
ұлт-азаттық көтерілісінің себебін, мақсатын, қозғаушы күшін ,
тарихи маңызын анықтайды
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі
/уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Оқушыларды жұпқа
бөлу. . Өткен материалмен
байланыстыру. 1
тапсырма Қызығушылықты ояту. «Миға
шабуыл» Сұрақ: -Ресей империясы Қазақстанды
отарлау барысында қандай әдістерді
қолданды? Орыс шаруаларын қоныстандырды,
әскери бекіністер
салды -Бұл әрекеттер жергілікті
халыққа қалай әсер етуі мүмкін? Жайылымдық жерлері тартып
алынды, Жайық өзендері бойына қоныстануға тыйым салынды, қазақтар
өз жерлерін жалға алып отырды, оңтүстікке қарай
ығыстырылды. 1773-1775 жылдары қандай оқиға
болды? Емельян Иванович Пугачев
бастаған шаруалар көтерілісі болды. Пугачев көтерілісіне Кіші және
Орта жүз қазақтарының қатысуының басты себебі жер мәселесі
болды. Оқушылардың болжам жауаптары
тыңдалып, сабақ тақырыбы
анықталады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты
мен бағалау критерийлері
таныстырылады.
Тарихи концепт:
себеп-салдар
Жұпқа
бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу
Өзін өзі
бағалау
Садақ пен жебе
әдісі Жаңа
білім Зерттеу
сұрақтары: С. Датұлы қазақтардың қандай
құқықтарын қорғауды көздеді? Жаңа ұғымдармен
жұмыс. Отар, отарлау, ұлт-азаттық
қозғалыс ,бостандық , тәуелсіздік ұғымының мәні
түсіндіріледі. 2
тапсырма 3-тапсырма.
Бейнематериалмен жұмыс. Бейнематерал тыңдалады. (Сырым
батыр (KZ). Деректі фильмі.,4-5 мин
аралығы) оқушылар топтасады,
бейнематериал мазмұнын тыңдай
отырып, Топтастыру реформасы» 4 тапсырма
«Лэпбук»әдісі 5тапсырма
«Ақиқат,жалған» Ақпарат Ақиқат Жалған С.Датұлы
генерал-губернатор Петлинге хат
жазды + Кіші жүзде хандық билік
жойылды + 1773-1775 ж С Датұлы көтеріліс
ұйымдастырды - Барон Игельстромның реформасы
Кіші жүзде хандық билікті
жою + Ұлт -азаттық көтеріліс жеңіспен
аяқталды - Ұлт-азаттық қозғалыстың
басталуына Е Пугачев себеп
болды? +
Дескриптор:
Е.И. Пугачев
туралы мәлімет береді?
Дескриптор:
-Сырым Датұлының 1
тұлғалық қасиетін сипаттайды
2-Кіші жүз қазақтары
көтерісінің
себебін
анықтайды
Көтерілістің
себептерін, мақсатын, қозғаушы күштерін, уақытын, көтеріліс
басшысын атайды
Игельстром
кім?
Реформалары
О.А.Игельстром
талабы қандай
Дескриптор:
Картамен
жұмыс,
сәйкестендіру,
Венн
диаграммасы
Дескриптор:
Сұрақтардың ақиқат
,жалған екенін анықтайды
Өзін –өзі
бағалу
Өзін –өзі
бағалу
Өзін –өзі
бағалу
Өзін –өзі
бағалу
Сырым батыр (KZ).
Деректі фильмі. (0.43-2.24.
мин)
Қазақстан тарихы
(көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы:
«Атамұра», 2010 ж., 220-234
бб.
Вяткин М. Батыр
Срым. – Алматы: «Санат»,
1998.
Қабылдинов З.Е.,
Қайыпбаева А.Т.
8 сынып. Қазақстан
тарихы., Атамұра, 2012.
Бекіту
«Тәуелсіздік
қоржыны»
Оқушыларға сұрақ
Сырым бастаған Кіші жүз қазақтарының көтерілісінің ерекшілігі мен
жүру барысын анықтайды.
1 Көтеріліс
себептері?Жер мәселесінің
шиеленісуі,Жайықпен Еділ өзендері арасында өтуге шектеу
жасағандығы.
2 Көтерілістің бастауына
түрткі болған жағдай?1782-1783ж.Кіші жүздің
Жайық өзенінің сыртына һткен малшылардың 4 мыңнан астам жылқыны
қуып кетуі.
3 Сырым Датұлы
кім?Көтеріліс
басшысы
4 Көтеріліс болған
уақыт 1783-1797
5 Көтерілістің қозғаушы
күштері : Старшын дар,Шаруалар,би
сұлтандар
-6 С Датұлын не себепті
«бала би» деп атаған? Асқан ақылдылығымен
тапқырлығыныңм
арқасында | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















