Сыныбы: 8 сынып | Қазақстан тарихы |
Тақырыбы
| Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілісі |
Мақсаты
| 1783-1797 жылдардағы көтерілістің негізгі алғышарттары,қол бастаған көсем,сөз бастаған шешен,халық батыры-Сырым Датұлының өмірі,көтеріліс барысы және жеңілу себептерімен таныстыра отырып,осы көтерілістің дамуына тигізген ықпалын ашып көрсету. |
Күтілетін нәтиже | А. Тақырып бойынша ойларын толық әрі ашық айтады |
| В. Белсене қатысқан шайқастарды анықтайды, көтерілістің жеңілуінің негізгі себептері мен салдарларын талқылап қорытындылайды |
| С.Қазақтардың шаруалар көтерілісіне қатысуының тарихи маңыздылығын түсінеді,деректерді талқылайды және баға береді. |
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Интернет, ресурстар, оқулық мәтіндері,кесте.Карта,тірек–сызба. Слайд,стикер,бағалау парағы,маркер,қосымша әдістемелік құралдар. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері: | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| Оқушылармен амандасу. Оқушылардың құрал жабдықдарын түгендеуТренинг. «Шын ниетпен»
Үй тапсырмасын тексеру: 1.Қазақтардың 1773-1775ж Е.Пугачев бастаған шаруалар көтерілісіне қатысуына не себеп болды?2.Орта жүз қазақтары бұл соғысқа қалай қатысты,оның ерекшелігі неде?3.Кіші жүз феодалдарының қолдауына соншама үміттенген Е.Пугачев кімге үндеу жолдады? | Тақырыптағы жылдарға байланысты төрт топқа бөлініп отырады.
Топтар бір – біріне сәттілік тілейді.
Кесте толтыру.
Оқушылар қойылған сұраққа жауап береді.
|
Тұсаукесер
| Жаңа тақырып: Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс О.Игельстромреформалары Бейнебаян «С.Датұлы»С.Датұлының суреті беріледі.Слайд. Ой қозғау.С.Датұлының көтеріліске қатысу себебі?Картамен жұмыс.Кіші жүз және Орта жүз территориясын көрсету. | Тақырыпты дәптерлеріне жазады.Сабақ мақсатын анықтайдыСабақ критерийлерін шығарады:Көтерілістің пайда болу себептерін анықтауКөтерілістің тарихи маңызын зерттеуКөтерілістің нәтижесін талдау. сұрақтар қою. тапсырмалармен жұмыс.Бағалау. Картадан көрсетеді, оқулықты оқып, сол бойынша тақырыпты ашады. |
Негізгі бөлім
Сергіту сәті
| Оқулықпен жұмыс. Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.Мәтінді оқушыларға оқыта отырып талдатамын.«Жигсо» әдісі1-топ. Көтерілістің шығу себептері 2-топ.Көтерілістің жетекшісі және қозғаушы күштері 3-топ. Ұлт-азаттық қозғалысының басталуы және оның алғашқы кезеңі 4-топ Ұлт-азаттық қозғалысының ақырғы кезеңі
Ұлы тау «Жұмыр қылыш» әуені | Оқулықты оқидыБасты ұғымдарды флипчартқа түсіріп постер қорғайды
«Жигсо» әдісі бойынша төрт топқа бөлініп топтағы оқушылар А1, А2, А3, А4 ретімен нөмірленіп, осы ретімен тақырыпшалар бөліп берілді. Ары қарай жүру бағыты түсіндірілді. Оқушы өздері оқып, топтарға нөмірлері бойынша жиналып, талқылап, қайтадан бастапқы топтарына қайтып келіп, тақырыпша бойынша түсінігін топтың басқа нөмірдегі оқушыларына уақытқа сай кезекпен түсіндіруі керек болды. Оқушылар бағалау парағына топ мүшелерінің ішінен ең жақсы сөйлеген оқушыны белгілеп отырады. |
Қорытынды
| 1-топ Термин сөздермен жұмыс:Қазына-Расправа-Старшын-2- топ Жылдар сөйлейді:1782-1783ж.ж-1783ж-1785ж-1784ж-1786ж-1791ж-1792ж-1797ж-3-топ Семантикалық карта4-топ Постер қорғау.« С. Датұлы , Е. Пугачев бастаған көтеріліс» Венн диаграммасы арқылы ерекшелігі мен ортақ белгілерін анықтау.. |
Кестені толтырыңдар.Салыстыру.
|
Бағалау
Үй тапсырмасы
| Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.Сырым Датұлының шешендік өнері туралы мәлімет жинап,эссе жазу |
Бағалау парағыТапсырма бойынша бағалайды. Оқушылар өз өздерін бағалайды |
Рефлексия | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқушылар не сәтті, не сәтсіз өткенін және ұсыныс-тілектерін стикерлерге жазады. |