Материалдар / Сырым Датұлы кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сырым Датұлы кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді

Материал туралы қысқаша түсінік
Жанартылған білім беру мазмұнна арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
6042
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді: ________________

Сабақ: Қазақстан тарихы

Мектеп : О.Бапышев атындағы ЖОМКММ




Күні: 20.04.2017ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Бесбаева Меруерт Сәдуақасқызы



Сынып: 7

Тақырыбы: Сырым Датұлы кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді



Сабаққа негізделген оқу мақсаты

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.

7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:



С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын түсіндіреді



Оқушылардың басым бөлігі:



Ұлт-азаттық көтеріліс барысы мен 3 кезеңдерін талдайды



Кейбір оқушылар:



Көтерілістің тарихи маңыздылығына баға береді



Бағалау критерийі

Кіші жүз қазақтарының отаршылдыққа қарсы ұлт- азаттық күресінің себеп салдарын анықтайды.

Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді.



Тілдік мақсат

Оқылым-жазылым: Мәтінмен жұмыс,керекті дереккөздерін дәптерге жазу



Тыңдалым: Бейне материалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды



Жазылым-айтылым: «Венн» диаграммасы арқылы салыстырады.



Тіркес сөздер мен терминдер:

Реформа-

Қазына-

Расправа-

Старшын-



Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

1.Патша үкіметі кіші жүз қазақтарының көшпелі қауымына отаршылдық езгіні күшейтудегі мақсаты?




Құндылықтарға баулу.

Ұлттық құндылықтар: ерлік пен азаматтық жауапкершілікке баулу.




Пәнаралық байланыс

География ,дүние жүзі тарихы



Алдыңғы тақырып

5 сынып Қазақстан тарихынан әңгімелері



Жоспар




Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру:

3 минут






Үй жұмысын тексеру.

7 минут


І. Ынтымақтастық орнату:

Сәлемдесу,оқушыларды топқа бөлу мақсатында үй,адам,жер сілкінісі бойынша сергіту сәтін жасап топқа бөлемін.




ІІІ. Алдыңғы сабақты пысықтау үшін«Ойланып жауап бер » әдісін қолданамын

*Қазақтардың 1773 - 1775ж. ж. Е. Пугачев бастаған шаруалар соғысына қатысуына не себеп болды?
*Орта Жүз қазақтары бұл соғысқа қалай қатысты, оның ерекшелігі неде?
*Кіші Жүз феодалдарының қолдауына соншама үміттенген Е. Пугачев кімге үндеу жолдады? Оның үндеу жолдаудағы мақсаты қандай еді?
*Көтерілістің жеңілу себебі неде?


Ресурстар






Сабақтың ортасы




3 минут





10 минут













5 минут



5 минут





















5 минут









 Жаңа сабақты меңгертуге дайындық - «Ой түрткі салу»
- Отар ел деп басқа елге толықтай тәуелді, бағынышты елді айтады.
Ұлт - азаттық қозғалыс ұғымы:
- Отарлық тәуелділіктегі халықтардың жат жұрттық езгіге қарсы жалпыұлттық күресі.
- Отар елдерге тән табиғи құбылыс, ол көп халық қатысқан қарулы қарсылық.

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып жұп болып пікірлермен бөліседі.Топтық талқылауға ұласады.

Мәтінді оқушыларға оқыта отырып талдатамын.

1-топ. Көтерілістің шығу себептері 2-топ.Көтерілістің жетекшісі және қозғаушы күштері

3-топ. Ұлт-азаттық қозғалысының басталуы және оның алғашқы кезеңі 4-топ Ұлт-азаттық қозғалысының ақырғы кезеңі

Картамен жұмыс. Оқушылар Қазақстан картасын қолмен сызады, көтеріліс аймақтарын белгілейді.

«Венн» диаграммасы.

С. Датұлы бастаған және Е. Пугачев бастаған көтерілістің ортақ белгілері:
С. Датұлы бастаған көтеріліс:
*Ресей отаршылдығына қарсы ашық күрес жүргізілді.
*Қазақ жеріндегі ең ұзаққа созылған көтеріліс
*Қазақ елінің батысындағы ірі халықтық бас көтеру.
Е. Пугачев бастаған көтеріліс:
*Орыс - қазақ шаруалары бірікті.
*Көтерілістің қозғаушы күші – қарапайым шаруалар.
*С. Датұлы бастаған қазақ шаруаларының көтерілісінің шығуын тездетті.
Ортақ белгілері:
*Отарлық езгінің күшеюіне қарсы.
*Қазақ жерінде патша әскерінің бекіністерінің көптеп салынуы.
*Нәтижесі: Патша үкіметі қазақтарға Жайық өзені бойында көшуге, мал жаюға рұқсат етті.
Тарихи сынақ хат:
С. Датұлы Кіші жүздің он екі ата -------------- бірлестігінің --------------- руынан шыққан. ------ жылы көтерілісшілер хан ордасына шабуыл жасап,-----------------
ханды өлтірді. С. Датұлы бастаған көтерілістен кейін патша үкіметі ----------- мен ---------------- аралығында мал жаюға рұқсат етті. ------ жылы Жайық өзенінің оң жағалауында ----------------------------------- құрылды.


Қазақстанның саяси картасы,оқулық,стикер,бағалау парағы.











Бағдаршам






































Сабақтың соңы

Бағалау 3минут


Үйге тапсырма: 2 минут





Рефлексия 2минут

«Интерпретация» тәсілі. Жаңа сабақта меңгерген білімдерін тексеру, бағалау



С. Датұлының шешендік өнері туралы мәлімет жинау. Эссе жазу.



« Екі жұлдыз бір тілек» арқылы кері байланыс .







Қосымш ақпарат



Саралау – Әрбір оқушыны оның мүмкіндігі және қабілет деңгейіне қарай серпілген сауал «Ойланып жауап бер » әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау, жаңа сабақты меңгерту үшін мәтінмен топтық жұмыс арқылы тапсырмалар беру,картамен жұмыс және «Венн»диаграмасы пайдаланамын. Уақытты тиімді пайдала отырып саралауды сабақтың кез-келген кезінде қолданамын.


Бағалау критерийіне сүйене отырып бағалаймын.


«Бағдаршам», «Екі жұлдыз бір тілек» ,смайликтері арқылы бағалаймын.





Денсаулық және қауыпсіздік техникасын сақтай алды







Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? бүгін оқуышылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз





Қорытынды бағалау:

Қандай екі нәрсе табысты болды. (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды. (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






















«Венн диаграммасы» әдісі.

Тап-сырма


Критерийлер


Дескрипторлар

Білім алушы

Балл


1

1.Ұлт- азаттық күресінің себеп салдарын анықтайды.

2.Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді.


1.С.Датұлы бастаған пен Е .Пугачев бастаған көтерілістің ортақ белгілерін анықтайды.

1

Қазақ елінің батысындағы ірі халықтың бас көтеру себебін анықтайды.

1

Е.Пугачев бастаған орыс-қазақ шаруаларының бірігу себептерін анықтайды.

1

С. Датұлы бастаған қазақ шаруаларының көтерілісінің шығуын тездету себептерін анықтайды.

1



Бар-лығы

1


4





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!