Алматы облысы Іле ауданы
№37 орта мектебі
Химия пән мұғалімі
Сахиева Қымбат Менлибайқызы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2D Сутек. Оттек және озон |
Мектеп: №37 орта мектебі |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Қ.М. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы. № 2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.1 - сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын білу. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сутекті алу, қасиеттері мен қолданылуын түсіндіретін реакция теңдеулерін жазып түсіндіре алады |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сутектің қасиеттерін пайдалана отырып, ерекшеліктерін салыстыра алады |
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын біледі -сутектің қасиеттері мен қолданылуын түсінеді, алу жолдарының химиялық реакция теңдеулерін жазып, түсіндіреді -сутектің қасиеттерін пайдалана отырып, ерекшеліктерін салыстыра алады |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сутекті алу, судағы сутекті ығыстыру, ауаны ығыстыру, экологиялық таза отын |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау; |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байбайланыс |
География, жаратылыстану, биология |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сутек, ауа, сутекті анықтау, орынбасу реакциясы, газ бөліну, электрохимиялық кернеу қатары |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (8 мин) 3 мин 5 мин Сабақтың ортасы (24 мин) 1 мин 11 мин 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу; Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Айна» стратегиясы.Бір-біріне қарап комплимент жасау.Өз-өзіне деген сенімділікті қалыптастыру,жақсы көңіл күй сыйлау. Топтарға бөлу: оқушылар өздеріне ұнайтын әлеуметтік желіні таңдайды І топ: vkontakte ІІ топ: whatsapp ІІІ топ: instagram
Үй тапсырмасын сұрау «Семантикалық карта» әдісі
Жауаптары: CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O 1:2:1 22,4л 44,8л 22,4л
2C2 H6 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O 2:7:4 44,8л 156,8л 89,6л
C3 H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O 1:5:3 22,4л 112л 67,2л Дескриптор:
ҚБ «Басбармақ» әдісі Білу және түсіну «Мағынаны тану» әдісі арқылы сабақ тақырыбын білу. Құрметті оқушылар! Сіздерді бүгін Менделеев кестесіндегі бір элемент қонаққа шақырды. Сол элементтің мекенжайын сіздерге айтып жіберейін: 1 үй, 1 подъезд, 1 пәтер. (Сутек-Водород-Hidrogen) «Мәтінмен жұмыс» әдісі Барлық топ кітаптағы &24 параграфты оқиды. Тақырыпты оқып болған соң әр топ өз топ аттарына сәйкес бөлек тапсырмалар орындайды. «Ой қозғау» әдісі І топ: vkontakte (4 мин) Реакция теңдеулерін аяқтап, теңестір: Zn + HCl = H2O → Na + H2O = C + H2O = Жауаптары Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2 2H2O → 2H2 + O2 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 C + H2O = CO +H2 ІІ топ: whatsapp (4 мин) Химиялық диктант Химиялық таңбасы:... . Hydrogenium – ... тілінен аударғанда «сутек» дегенді білдіреді. Салыстырмалы атомдық массасы: ... = 1,008. Химиялық қосылыстарда сутек ... валентті. Жер қыртысындағы сутектің массалық үлесі ... .Химиялық элемент атомдары ішіндегі ең ... , ең ... – сутек атомдары. Жай зат сутектің молекуласы ... тұрады, химиялық формуласы... . Mr(H2) = ... . Жауабы: Химиялық таңбасы: Н. Hydrogenium – латын тілінен аударғанда «сутек» дегенді білдіреді. Салыстырмалы атомдық массасы: Ar(Н) = 1,008. Химиялық қосылыстарда сутек І валентті. Жер қыртысындағы сутектің массалық үлесі 1%. Химиялық элемент атомдары ішіндегі ең кішісі, ең жеңілі – сутек атомдары. Жай зат сутектің молекуласы екі атомнан тұрады, химиялық формуласы Н2. Mr(H2) = 2г/моль. ІІІ топ: instagram (4 мин) «Сурет сөйлейді» әдісі. Топ берілген суреттер бойынша тақырыпты түсіндіреді. Дескриптор:
Қ.б. «Шапалақтау» әдісі |
Оқулық, үлестірме материалдар, суреттер
|
||||||||||||||||||||
|
7 мин Сабақтың соңы (8 мин) 5 мин 2 мин 1 мин |
«Телерадио эфир» әдісі. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы сутекті алу және оның қасиеттерін тану үрдісі көрсетіледі. № 2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» Мақсаты: Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, сутекті алу және сутектің қасиеттерін эксперимент жүзінде жасап көріп, түсініп, зерттеу; Қажетті құрал-жабдықтар: газ алуға қажет зертханалық құрал (газ жүретін түтік, сынауық, тығынға орнатылған түтікпен жалғасқан құйғы, кристаллизатор, спиртшам), қорғау көзілдірігі. Реактивтер: мырыш түйіршіктері, тұз қышқылының ерітіндісі
Дескриптор:
Қ.б. «Рахмет айту» әдісі «Кім жылдам» әдісі бойынша оқушылар жеке - жеке деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Тапсырма:
Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі Рефлексия «Рухани жаңғыру» Сабақтың соңында оқушыларға өздерінің жұмыстарының жетістіктерін әр кезең бойынша қыран бүркітке жапсырып көрсетеді. Үйге тапсырма: тақырыпқа сәйкес «эссе» жазу. |
https://www.youtube.com/watch?v=xE-OKwEF-PU https://www.youtube.com/watch?v=BZI5eWRhnP4 Үлестірме материалдар,
түрлі түсті қағаз қиындылары, күнделік |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс барысында оқушылардың барлығының жұмыс жасау қарқындылығын және толық жауап берулерін басты назарда ұстаймын. Оқушыларға сабақтың тақырыбына өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беремін. |
Әр тапсырма соңында топтар бір- бірін «Рахмет айту», «Бағдаршам», «Бас бармақ», «Шапалақтау» әдістерімен бағалайды |
Зертханалық тәжірибелерді орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін ескеріп, орындалуын қадағалаймын. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тақырыпты ашады және оқушылар тақырыпты түсінеді деп ойлаймын |
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сутек. Алынуы, қасиеттері және қолданылуы
Сутек. Алынуы, қасиеттері және қолданылуы
Алматы облысы Іле ауданы
№37 орта мектебі
Химия пән мұғалімі
Сахиева Қымбат Менлибайқызы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2D Сутек. Оттек және озон |
Мектеп: №37 орта мектебі |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Қ.М. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы. № 2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.1 - сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын білу. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сутекті алу, қасиеттері мен қолданылуын түсіндіретін реакция теңдеулерін жазып түсіндіре алады |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сутектің қасиеттерін пайдалана отырып, ерекшеліктерін салыстыра алады |
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын біледі -сутектің қасиеттері мен қолданылуын түсінеді, алу жолдарының химиялық реакция теңдеулерін жазып, түсіндіреді -сутектің қасиеттерін пайдалана отырып, ерекшеліктерін салыстыра алады |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сутекті алу, судағы сутекті ығыстыру, ауаны ығыстыру, экологиялық таза отын |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау; |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байбайланыс |
География, жаратылыстану, биология |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сутек, ауа, сутекті анықтау, орынбасу реакциясы, газ бөліну, электрохимиялық кернеу қатары |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (8 мин) 3 мин 5 мин Сабақтың ортасы (24 мин) 1 мин 11 мин 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу; Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Айна» стратегиясы.Бір-біріне қарап комплимент жасау.Өз-өзіне деген сенімділікті қалыптастыру,жақсы көңіл күй сыйлау. Топтарға бөлу: оқушылар өздеріне ұнайтын әлеуметтік желіні таңдайды І топ: vkontakte ІІ топ: whatsapp ІІІ топ: instagram
Үй тапсырмасын сұрау «Семантикалық карта» әдісі
Жауаптары: CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O 1:2:1 22,4л 44,8л 22,4л
2C2 H6 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O 2:7:4 44,8л 156,8л 89,6л
C3 H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O 1:5:3 22,4л 112л 67,2л Дескриптор:
ҚБ «Басбармақ» әдісі Білу және түсіну «Мағынаны тану» әдісі арқылы сабақ тақырыбын білу. Құрметті оқушылар! Сіздерді бүгін Менделеев кестесіндегі бір элемент қонаққа шақырды. Сол элементтің мекенжайын сіздерге айтып жіберейін: 1 үй, 1 подъезд, 1 пәтер. (Сутек-Водород-Hidrogen) «Мәтінмен жұмыс» әдісі Барлық топ кітаптағы &24 параграфты оқиды. Тақырыпты оқып болған соң әр топ өз топ аттарына сәйкес бөлек тапсырмалар орындайды. «Ой қозғау» әдісі І топ: vkontakte (4 мин) Реакция теңдеулерін аяқтап, теңестір: Zn + HCl = H2O → Na + H2O = C + H2O = Жауаптары Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2 2H2O → 2H2 + O2 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 C + H2O = CO +H2 ІІ топ: whatsapp (4 мин) Химиялық диктант Химиялық таңбасы:... . Hydrogenium – ... тілінен аударғанда «сутек» дегенді білдіреді. Салыстырмалы атомдық массасы: ... = 1,008. Химиялық қосылыстарда сутек ... валентті. Жер қыртысындағы сутектің массалық үлесі ... .Химиялық элемент атомдары ішіндегі ең ... , ең ... – сутек атомдары. Жай зат сутектің молекуласы ... тұрады, химиялық формуласы... . Mr(H2) = ... . Жауабы: Химиялық таңбасы: Н. Hydrogenium – латын тілінен аударғанда «сутек» дегенді білдіреді. Салыстырмалы атомдық массасы: Ar(Н) = 1,008. Химиялық қосылыстарда сутек І валентті. Жер қыртысындағы сутектің массалық үлесі 1%. Химиялық элемент атомдары ішіндегі ең кішісі, ең жеңілі – сутек атомдары. Жай зат сутектің молекуласы екі атомнан тұрады, химиялық формуласы Н2. Mr(H2) = 2г/моль. ІІІ топ: instagram (4 мин) «Сурет сөйлейді» әдісі. Топ берілген суреттер бойынша тақырыпты түсіндіреді. Дескриптор:
Қ.б. «Шапалақтау» әдісі |
Оқулық, үлестірме материалдар, суреттер
|
||||||||||||||||||||
|
7 мин Сабақтың соңы (8 мин) 5 мин 2 мин 1 мин |
«Телерадио эфир» әдісі. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы сутекті алу және оның қасиеттерін тану үрдісі көрсетіледі. № 2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және оның қасиеттерін тану» Мақсаты: Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, сутекті алу және сутектің қасиеттерін эксперимент жүзінде жасап көріп, түсініп, зерттеу; Қажетті құрал-жабдықтар: газ алуға қажет зертханалық құрал (газ жүретін түтік, сынауық, тығынға орнатылған түтікпен жалғасқан құйғы, кристаллизатор, спиртшам), қорғау көзілдірігі. Реактивтер: мырыш түйіршіктері, тұз қышқылының ерітіндісі
Дескриптор:
Қ.б. «Рахмет айту» әдісі «Кім жылдам» әдісі бойынша оқушылар жеке - жеке деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Тапсырма:
Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі Рефлексия «Рухани жаңғыру» Сабақтың соңында оқушыларға өздерінің жұмыстарының жетістіктерін әр кезең бойынша қыран бүркітке жапсырып көрсетеді. Үйге тапсырма: тақырыпқа сәйкес «эссе» жазу. |
https://www.youtube.com/watch?v=xE-OKwEF-PU https://www.youtube.com/watch?v=BZI5eWRhnP4 Үлестірме материалдар,
түрлі түсті қағаз қиындылары, күнделік |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс барысында оқушылардың барлығының жұмыс жасау қарқындылығын және толық жауап берулерін басты назарда ұстаймын. Оқушыларға сабақтың тақырыбына өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беремін. |
Әр тапсырма соңында топтар бір- бірін «Рахмет айту», «Бағдаршам», «Бас бармақ», «Шапалақтау» әдістерімен бағалайды |
Зертханалық тәжірибелерді орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін ескеріп, орындалуын қадағалаймын. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тақырыпты ашады және оқушылар тақырыпты түсінеді деп ойлаймын |
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















