Тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді бағдарламалау.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға қарапайым операторлар туралы мағлұмат беру, Паскаль тілінде программа құруды үйрету.
Тәрбиелік:оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ой – өрісін дамыту.
Пән аралық байланыс: математика, қазақ әдебиеті.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, карточкалар, ертегі кейіпкерлерінің суреттері
Сабақтың барысы:
Әуен ойналады. Оқушылармен сәлемдесу.
І кезең.
Проблемалық жағдай орнату:
-
Иә, балалар, бүгін бізде қонақта Қызыл телпек. Сіздерден көмек сұрағалы келдім, менімен бірге әжеге бәліштер апаруға барасыздар ма? Маған көмектесесіңдер ме?
Балаларды проблеманы шешуге бағдарлау:
-
Ендеше, мынаны анам пісірген бәліштерді санап , ретімен себетке салайықшы. Қане, кім көмектеседі? Мында қанша бәліш бар?
Бәліштерді себетке салу үшін мына сұрақтарға жауап беру керек:
PROGRAM ЕНГІЗУ ОПЕРАТОРЫ
BEGIN ШЫҒАРУ ОПЕРАТОРЫ
END ПРОГРАММА ТАҚЫРЫБЫ
WRITE МЕНШІКТЕУ
READ БАСЫ
:= СОҢЫ
- Рахмет, балалар. Міне, бәліштеріміз дайын. Енді жолға шығуға болады.
Осы кезде қасқырдың дыбысы естіледі.
-
Мынау ненің дыбысы?
Балалар, біз әжемізге қасқырдан бұрын жетуіміз керек. Қане, маған жол таңдауға көмектесіңдерші. Әжемнің үйіне қай жолмен барамын?
ІІ кезең
Енді сапарымызды жалғастырайық.
Жолда қоянды кездестіру.
Қоян бізден көмек сұрап тұр екен. Оған мына карточклардағы тапсырмаларды орындап берейік.
-
Математикалық есептерді Паскаль тіліне аудару.
A=bx2+2y
C= abc+a4
L= 4xy:2d
R= (a+b)(c+d)
Гүлдермен кездесу.
Осы берілген есептерге операторларды қолданып, бағдарламасын құрайық.
A=bx2+2y
C= abc+a4
Торғаймен кездесу.
Құрған бағдарламаны компьютерге енгізіп, жауабын алайық.
Біз жүріп келе тәуліктің қай мезгілі болғаныңды білмей қалыппыз. Қане, тәуліктін қай мезгілі болғаныңды білмей қалыппыз. Қазір тәуліктің қай мезгілі?
Жарайсыңдар, балалар! Ендеше, кеш болмай тұрып тезірек әженің үйіне жетіп алуымыз керек. Әженің үйіне жақындап қалды.
Тағы да бір тапсырманы орындайық.
Карточкада берілген тапсырмаларды орындау.
- өте жақсы, балалар. Міне, әжеміздің үйіне де келіп жеттік. Әжеге бізге өз сұрақтарын дайындап қойыпты. Жауап берсек, есігімізде ашылады екен.
Сұрақтар:
-
Программа атауы
-
Басы қалай жазылады?
-
Енгізу операторы
-
Шығару операторы
-
Соңын жазатын оператор.
-
Жауабын шығару батырмасы
-
Көбейту қалай жазылады?
-
Бөлу қалай жазылады?
- міне, әжеміз де аман – сау екен. Сіздермен көптеген тапсырмалар орындап, қасқырдың алдын орап өттік.
Әже біздің аман келгенімізге өте қуанышты болып, маған көмектескендерің үшін алғысын айтып жатыр.
Мына бәліштерді сіздерге сыйға тартуда. Әжесінің берген сыйлықтарына қарай, оқушыларды бағалау.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сызықты бағдарламалау
Сызықты бағдарламалау
Тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді бағдарламалау.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға қарапайым операторлар туралы мағлұмат беру, Паскаль тілінде программа құруды үйрету.
Тәрбиелік:оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ой – өрісін дамыту.
Пән аралық байланыс: математика, қазақ әдебиеті.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, карточкалар, ертегі кейіпкерлерінің суреттері
Сабақтың барысы:
Әуен ойналады. Оқушылармен сәлемдесу.
І кезең.
Проблемалық жағдай орнату:
-
Иә, балалар, бүгін бізде қонақта Қызыл телпек. Сіздерден көмек сұрағалы келдім, менімен бірге әжеге бәліштер апаруға барасыздар ма? Маған көмектесесіңдер ме?
Балаларды проблеманы шешуге бағдарлау:
-
Ендеше, мынаны анам пісірген бәліштерді санап , ретімен себетке салайықшы. Қане, кім көмектеседі? Мында қанша бәліш бар?
Бәліштерді себетке салу үшін мына сұрақтарға жауап беру керек:
PROGRAM ЕНГІЗУ ОПЕРАТОРЫ
BEGIN ШЫҒАРУ ОПЕРАТОРЫ
END ПРОГРАММА ТАҚЫРЫБЫ
WRITE МЕНШІКТЕУ
READ БАСЫ
:= СОҢЫ
- Рахмет, балалар. Міне, бәліштеріміз дайын. Енді жолға шығуға болады.
Осы кезде қасқырдың дыбысы естіледі.
-
Мынау ненің дыбысы?
Балалар, біз әжемізге қасқырдан бұрын жетуіміз керек. Қане, маған жол таңдауға көмектесіңдерші. Әжемнің үйіне қай жолмен барамын?
ІІ кезең
Енді сапарымызды жалғастырайық.
Жолда қоянды кездестіру.
Қоян бізден көмек сұрап тұр екен. Оған мына карточклардағы тапсырмаларды орындап берейік.
-
Математикалық есептерді Паскаль тіліне аудару.
A=bx2+2y
C= abc+a4
L= 4xy:2d
R= (a+b)(c+d)
Гүлдермен кездесу.
Осы берілген есептерге операторларды қолданып, бағдарламасын құрайық.
A=bx2+2y
C= abc+a4
Торғаймен кездесу.
Құрған бағдарламаны компьютерге енгізіп, жауабын алайық.
Біз жүріп келе тәуліктің қай мезгілі болғаныңды білмей қалыппыз. Қане, тәуліктін қай мезгілі болғаныңды білмей қалыппыз. Қазір тәуліктің қай мезгілі?
Жарайсыңдар, балалар! Ендеше, кеш болмай тұрып тезірек әженің үйіне жетіп алуымыз керек. Әженің үйіне жақындап қалды.
Тағы да бір тапсырманы орындайық.
Карточкада берілген тапсырмаларды орындау.
- өте жақсы, балалар. Міне, әжеміздің үйіне де келіп жеттік. Әжеге бізге өз сұрақтарын дайындап қойыпты. Жауап берсек, есігімізде ашылады екен.
Сұрақтар:
-
Программа атауы
-
Басы қалай жазылады?
-
Енгізу операторы
-
Шығару операторы
-
Соңын жазатын оператор.
-
Жауабын шығару батырмасы
-
Көбейту қалай жазылады?
-
Бөлу қалай жазылады?
- міне, әжеміз де аман – сау екен. Сіздермен көптеген тапсырмалар орындап, қасқырдың алдын орап өттік.
Әже біздің аман келгенімізге өте қуанышты болып, маған көмектескендерің үшін алғысын айтып жатыр.
Мына бәліштерді сіздерге сыйға тартуда. Әжесінің берген сыйлықтарына қарай, оқушыларды бағалау.
-
шағым қалдыра аласыз













