|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Зерттеу сұрағы: «Менталдық карта» әдісі арқылы оқушылардың практикалық дағдыларын қалай жетілдіруге болады. |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Туткабаева С. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 6 «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сызықтық алгоритмдерді программалау |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу , түгендеу, топқа бөліну Топ атаулары 1 топ алгоритм 2 топ блок-сызба 3 топ python 2.Өткен сабақты тексеру. «TARSIA» әдісі арқылы «Сәйкестендіру» тапсырмаларын орындату
|
1.Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді 1 топ алгоритм 2 топ блок-сызба 3 топ python Өткен сабақты сәйкестендіру тапсырмасын орындау арқылы естеріне түсіреді. |
Мақтау, мадақтау ҚБ – жетелеу, қолдау көрсету, бағыт бағдар беру |
Қима қағазға жазылған әріптер «TARSIA» әдісі |
|
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин Орындау 5 мин Қорғау 3 мин
Орындау 10 мин Қорғау 3 мин
5 мин |
Ширату жаттығуы «Лабиринт» ойыны арқылы оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Берілген суреттер партаның үстіне қойылып, ширату жаттығуын оқушылар орындайды. Сызықты қолданып, берілген суретті айналдыра қолдарымен жүргізіп отырады. Бұл суреттен не байқадыңдар? Қандай іс-әрекет орындалып тұр? Қазір қандай топқа бөлініп отырсыздар? Бүгінгі сабақпен мына суреттің қандай байланысы бар? Бүгін сабақта қандай тақырыпты өтетінімізді айтып көрейікші? Жаңа сабақты видео жазба арқылы ұсыну «Сызықтық алгоритм» тақырыбында. Видеоны көру арқылы жаңа сабақты түсінеді, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Сызықтық алгоритм дегеніміз не? Оған мысал келтіре аламыз ба? Блок –сызбасы қалай орындалады? 1-тапсырма. Практикалық кезең Жеке жұмыс. ФС тапсырмасы. Айдос атты оқушы олимпиадаға дайындалып жүр еді. Ол python программасын енді ғана меңгере бастады, бірақ есепті тез түсініп алады. Біз Айдосқа есепті шығаруға көмектесе аламыз ба? а)х,y және z айнымалылары бар өрнек берілген. Айнымалылардың кез келген мәндерінде осы өрнектің мәнін есептейтін программа құрастырыңдар?
в)Берілген суретке қарап а,в,с айнымалысы бар программа құрастыр.
с Енгізілетін деректер: Бес бүтін сан. Экранға шығарылатын нәтиже: Команданың орта балы. ЕБҚ оқушы Осы берілген математика түріндегі есепті Python программалау тілінде жазу керек.
2-тапсырма. Топтық жұмыс «Менталдық карта» әдісі. Берілген, шығарылған есепті әр топ бөліп алып түсіндіреді, блок-сызбасын сызады, шығарылу жолын айтады.
|
Сабақтың тақырыбын «Лабиринт» ойынын қолданып берілген сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Оқушылар практикалық тапсырмаларды А,В,С тапсырма-ларын орындайды, мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді. «Менталдық карта» әдісі арқылы берілген топтық жұмысты топпен бірге бірлесе орындайды.
|
Мақтау, мадақтау ҚБ – жетелеу, қолдау көрсету, бағыт бағдар беру Дескриптор: Математика тілінде берілген өрнектерді Python программасында өрнектеп, кодын жазады -1 б; Берілген айнымалыларды қолданып, программа кодын құрастырады -2 б; - Берілген мәтінді түсініп программа кодын жазады -3 б. Дескриптор: Берілген есептің шартын түсініп, программа кодын құрастырады; Программа кодына сәйкес блок-сызбасын сызады; Есептің шығарылу жолдарын түсіндіреді. (топтар бірін-бірі бағалайды, әр дұрыс жауап 1 баллдан жалпы 3 балл ) |
Презентация «Лабиринт» қима қағаздары Видеожазба Презентация Практика-лық тапсырма, компьютер Python програм-масы «Менталдық карта» әдісі |
|
Сабақтың соңы 4 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс:
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
Сызықтық алгоритмге байланысты практика түрінде есептер ойластырып келу керек |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сызықтық алгоритмдерді программалау ҚМЖ 6 сынып
Сызықтық алгоритмдерді программалау ҚМЖ 6 сынып
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Зерттеу сұрағы: «Менталдық карта» әдісі арқылы оқушылардың практикалық дағдыларын қалай жетілдіруге болады. |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Туткабаева С. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 6 «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сызықтық алгоритмдерді программалау |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу , түгендеу, топқа бөліну Топ атаулары 1 топ алгоритм 2 топ блок-сызба 3 топ python 2.Өткен сабақты тексеру. «TARSIA» әдісі арқылы «Сәйкестендіру» тапсырмаларын орындату
|
1.Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді 1 топ алгоритм 2 топ блок-сызба 3 топ python Өткен сабақты сәйкестендіру тапсырмасын орындау арқылы естеріне түсіреді. |
Мақтау, мадақтау ҚБ – жетелеу, қолдау көрсету, бағыт бағдар беру |
Қима қағазға жазылған әріптер «TARSIA» әдісі |
|
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин Орындау 5 мин Қорғау 3 мин
Орындау 10 мин Қорғау 3 мин
5 мин |
Ширату жаттығуы «Лабиринт» ойыны арқылы оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Берілген суреттер партаның үстіне қойылып, ширату жаттығуын оқушылар орындайды. Сызықты қолданып, берілген суретті айналдыра қолдарымен жүргізіп отырады. Бұл суреттен не байқадыңдар? Қандай іс-әрекет орындалып тұр? Қазір қандай топқа бөлініп отырсыздар? Бүгінгі сабақпен мына суреттің қандай байланысы бар? Бүгін сабақта қандай тақырыпты өтетінімізді айтып көрейікші? Жаңа сабақты видео жазба арқылы ұсыну «Сызықтық алгоритм» тақырыбында. Видеоны көру арқылы жаңа сабақты түсінеді, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Сызықтық алгоритм дегеніміз не? Оған мысал келтіре аламыз ба? Блок –сызбасы қалай орындалады? 1-тапсырма. Практикалық кезең Жеке жұмыс. ФС тапсырмасы. Айдос атты оқушы олимпиадаға дайындалып жүр еді. Ол python программасын енді ғана меңгере бастады, бірақ есепті тез түсініп алады. Біз Айдосқа есепті шығаруға көмектесе аламыз ба? а)х,y және z айнымалылары бар өрнек берілген. Айнымалылардың кез келген мәндерінде осы өрнектің мәнін есептейтін программа құрастырыңдар?
в)Берілген суретке қарап а,в,с айнымалысы бар программа құрастыр.
с Енгізілетін деректер: Бес бүтін сан. Экранға шығарылатын нәтиже: Команданың орта балы. ЕБҚ оқушы Осы берілген математика түріндегі есепті Python программалау тілінде жазу керек.
2-тапсырма. Топтық жұмыс «Менталдық карта» әдісі. Берілген, шығарылған есепті әр топ бөліп алып түсіндіреді, блок-сызбасын сызады, шығарылу жолын айтады.
|
Сабақтың тақырыбын «Лабиринт» ойынын қолданып берілген сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Оқушылар практикалық тапсырмаларды А,В,С тапсырма-ларын орындайды, мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді. «Менталдық карта» әдісі арқылы берілген топтық жұмысты топпен бірге бірлесе орындайды.
|
Мақтау, мадақтау ҚБ – жетелеу, қолдау көрсету, бағыт бағдар беру Дескриптор: Математика тілінде берілген өрнектерді Python программасында өрнектеп, кодын жазады -1 б; Берілген айнымалыларды қолданып, программа кодын құрастырады -2 б; - Берілген мәтінді түсініп программа кодын жазады -3 б. Дескриптор: Берілген есептің шартын түсініп, программа кодын құрастырады; Программа кодына сәйкес блок-сызбасын сызады; Есептің шығарылу жолдарын түсіндіреді. (топтар бірін-бірі бағалайды, әр дұрыс жауап 1 баллдан жалпы 3 балл ) |
Презентация «Лабиринт» қима қағаздары Видеожазба Презентация Практика-лық тапсырма, компьютер Python програм-масы «Менталдық карта» әдісі |
|
Сабақтың соңы 4 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс:
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
Сызықтық алгоритмге байланысты практика түрінде есептер ойластырып келу керек |
|
|
шағым қалдыра аласыз



)КВН
жарысында команда әр түрлі төрешілерден бес баға алады.
Команданың орташа балын шығаратын бағдарлама
жазыңыз.














