Сызықтық алгоритмдерді программалау ҚМЖ 7 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Сызықтық алгоритмдерді программалау ҚМЖ 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім

7.3А Жобалық жұмыс

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

Сызықтық алгоритмдерді программалау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу

7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу

Сабақтың мақсаты

Барлығы: сызықтық бағдарламаның құрылымымен танысу, өткен тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, математикалық моделін, программасын құру дағдысын қалыптастырады.

Көбі: Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды.

Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\













3. Жаңа сабақты меңгерту

































































































4. Бекіту

Психологиялық тренинг.

Оқушыларды пазлдың бөліктерін құрастыру арқылы «Алгоритм» және «Паскаль» топтарына бөлдім.

Тренингтен кейін оқушылар алған әсерлерін жеткізеді.

Оқушылар пазлдың бөліктерін құрастыру арқылы «Алгоритм» және «Паскаль» топтарына бөлінді.

Үй тапсырмасын пысықтау, сұрау. «Мыйға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қоямын:

1.Меншіктеу операторы қалай жазылады?

2. Паскаль тілінде айнымалыларды енгізу операторы?

3. ІхІ - паскаль тілінде қалай жазамыз?

4. х2- паскаль тілінде қалай жазамыз?

5. Деректерді экранға шығару операторы?

6. паскаль тілінде қалай жазамыз?

7. Программа тақырыбы.

8. Бүтін тип?

9. y=(а-в)2+20 паскаль тілінде қалай жазамыз?

10. Программаның басы мен соңын көрсететін оператор.

Жаңа сабақты түсіндіру

, Сызықтық алгоритмдер дегеніміз- іс-әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм.

1-мысал: Мектепке бару алгоритмі /Қызметші сөздер арқылы/

алг мектеп

басы

үйден шығу;

аялдамаға бару;

автобусқа отыру

мектеп аялдамасынан түсу, мектепке келу/ кіру/

соңы

2-мысал: Шай жасау алгоритмі/ Оқушылар өздері құрады/

3-мысал: Үй тапсырмасын орындау алгоритмі
басы
күнделікті алу, тиісті бетін ашу,
үй тапсырмасын анықтау
үй тапсырмасын орындау
күнделікті орнына қою
соңы


1-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар: а

Математикалық жазылуы:

Алгоритмі Программасы:

алг өрнек (бүтін а, нақты у) program esep1;

арг а, в var a,y:integer;

нәт у

басы begin

енгізу а a:=2;

У:= y:=

шығару у write (‘y=-‘y);

readln;

соңы end.

2-тапсырма. Егер ауаның 21% оттегіні құраса, онда авс өлшеміндегі бөлмедегі оттегінің көлемі қанша болды? а=3, в=4,с=5.

Математикалық жазылуы: V=0,21*3*4*5=12,6

Алгоритмі Программасы

алг химия ( нақты а, в, с, нәт v) program hymia;

арг а, в, с var a,b, c, v: real;

басы begin

енгізу а, в, с a:=3: b:=4: c:=5;

V=0,21*3*4*5=12,6 V:=0.21*a*b*c;

шығару V write (‘v=‘v);

readln;

соңы end.


3-тапсырма. Сызықтық программаларда жіберілген қатені тап. /Әр топ екі жолдың қатесін табады/.

Program kateny tavu Program kateny tavu;

Var m=integer, a:byte Var m:integer; a,f:byte;

Begin; Begin

M=3.8, a=14.3: f:=m*a M:=3.8; a:=14.3;f:=m*a;

Writeln(‘f=,f:4:1) Writeln(‘f=’,f:4:1);

Группа 29817

  1. Алгоритмнің түрі

  2. Алгоритмнің қасиеті

  3. Алгоритмдердің алдын ала, жазбаларын құрастыру тілі

  4. Графика түрлері

  5. Алгоритмнің жазылу формалары

  6. Ақпараттың аспектілерін зерттейтін ғылым

  7. Шама түрлері

8. Паскаль тілінде := қандай оператор? /меншіктеу/

Сабақты қорытындылау

«Қатесін тап?»

Бағдарламаның қатесін табу 

1. Program шеңбер; 
Var L: Real; 
R,P: Integer; 
Begin 
Writeln(‘R-ді енгіз’); 
Read R; 
L:=2P*R; 
Writeln(‘L=‘, L); 
End.

2. Program f; 
Var v, t, s::integer; 
Begin 
readln(v, t); 
s:=v*t; 
Writeln (‘s=, s); End; 
3. Program R; 
a,b,h, s:integer; 
Begin 
readln(a,b,h); 
s:=(a+b)*h/2; 
read(‘s=‘, s); End

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.


Амандасу . Жіберілген сілтеме арқылы видео сабақты қарау. Тапсырмалардың бәрлығын орындау










Стикер.Смайликтер. Күнделік кз арқылы бағалау.

Оқушылар өз өзін бағалау


Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар.


Оқулық дәптер пк




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
08.03.2025
285
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі