Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
15.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функция және оның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ
түсіндіру. Тура пропорционалдық сызықтық функцияның дербес жағдайы болады. b = 0 болғанда y = kx + b формуласы y = kx түрінде жазылады, ал бұл формуламен k ≠ 0 болғанда тура пропорционалдық беріледі. Сызықтық функцияның графигі – түзу.
Сол түзуде жататын нүктелердің координаттары оның теңдеуін қанағаттандырады, яғни теңдеуді тура теңдікке айналдырады. Түзуде жатпайтын нүктелердің координаттары оның теңдеуін қанағаттандырмайды. 1-мысал. y = 4x – 3 функциясының графигін салмай-ақ ол графиктің A (5; 7) және D (6; 21) нүктелері өтетінін анықта. Шешуі. A(5; 7) нүктесінің
координаттарын түзудің теңдеуіне қой: 7 Сонда y = 4x – 3 функциясының графигі A(5; 7) нүктесі арқылы өтпейді немесе A(5; 7) нүктесі y = 4x – 3 түзуінде жатпайды. y = 4x – 3 теңдеуіне D(6; 21) нүктесінің координаттарын қой: 21 = 4 ∙ 6 – 3. Демек, y = 4x – 3 функциясының графигі D(6; 21) нүктесі арқылы өтеді немесе D(6; 21) нүктесі y = 4x – 3 түзуінде жатады. 2-мысал. Графигі суретте көрсетілген функцияны формуламен жаз.
Шешуі. Түзу координаттар басымен өтетіндіктен, берілген функция y = kx тура пропорционалдығы болады. k коэффициентінің мәнін анықтау үшін графикте жатқан және (0; 0) нүктесінен өзге кез келген нүктені алып, y = kx формуласына қой. Мысалға, координаттарын (1; –4) нүктесін, x = 1 және y = –4 мәндерін қой және kх-ны тап: –4 = 1 ∙ k, k = –4. Сонда бұл функцияны сипаттайтын функция: y = –4x. Жауабы: y = –4x. Тапсырмалар орындау. №1. Функциялар берілген: қайсысы сызықтық? Неліктен? а)
г)
№2. Сызықтық тәуелділік аналитикалық түрде берілген. Кестені толтырып, графикті сал. Осьтермен қиылысу нүктелердің координаталарын тап. а)
г)
№3. Ауызша талдау Графикті салмай, осьтермен қиылысу нүктелерді анықтаныз. а) г) Жеке жұмыс №4. 1) функцияның графигін салмай, осьтермен қиылысу нүктелерін табыңыздар: а) 2) b-ның қандай
мәнінде а) А (1; 4); б) А (-1; -5); в) А (2; 12). 3*) а) х 2-ден 5-ке дейін өседі; в) х 3-тен -2 –ге дейін кемиді; б) х 1-ден -1-ге дейін кемиді; г) х -3-тен 4дейін өседі |
Жаңа сабақты меңгереді. Мысалдарды жазады. Сұрақтарға жауап береді.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Алиева Гулжан АманкулкызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Сызықтық функция және оның графигі. ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсан
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Сызықтық функция және оның графигі. ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсанМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсан. Оқу мақсаттары: 7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;.
Материалдың қысқаша нұсқасы Таныстым: Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай жалпы орта білім беретін мектебі Қысқа мерзімді (сабақ) жоспарыПәні: АлгебраТақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















