Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
22.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функция және оның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Екі сызықтық функцияның графигі болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері әртүрлі болса, онда ол түзулер қиылысады. ⠀Егер y = k1x + b1 және y = k2x + b2 түзулері перпендикуляр
болса, онда k1 ⋅ k2 = –1 теңдігі
немесе k1 = ⠀1-мысал. ⠀Бір координаттық жазықтықта мына функциялардың графиктерін сал: y = –2x – 3; y = 0,5x + 2. Транспортир көмегімен салынған түзулердің арасындағы бұрышты өлше. ⠀Салу. ⠀Сызықтық функцияның графигін салу үшін графиктің екі нүктесінің координаттарын тауып, сол нүктелерді координаттық жазықтықта белгілеп, олар арқылы түзу жүргізу жеткілікті. y = –2x – 3.
y = –2x – 3 функциясының графигі A (0; –3) және B (–3; 3) нүктелері арқылы өтеді. y = 0,5x + 2.
y = 0,5x + 2 функциясының графигі C (0; 2) және D (2; 3) нүктелері арқылы өтеді.
⠀Салынған түзулердің арасындағы бұрыштың градустық шамасын өлшеу AB мен CD түзулерінің перпендикулярлығын растайды. ⠀Түзулердің перпендикулярлық шарты: k1 ⋅ k2 = –2 ⋅ 0,5 = –1. Тапсырмалар орындау.
Жұптық жұмыс. №1. y=kx+l функциясының графигі А(– 4; 3) және В(4; 9) нүктелері арқылы өтеді. k және l мәндерін табыңыз. №2. Сызықтық функция f(х) = 1,8х + l формуласымен берілген. Егер f(– 2) = 2,1 болса, l – дің мәнін табыңыз. №3. у = kx + 5 функциясының графигі А(– 3; – 1) арқылы өтсе, k – ның мәнін табыңыз. №4. Сызықтық функция f(х) = kх + 3,5 формуласымен берілген. Егер f(0,3) = 6,2 болса, k – ның мәнін табыңыз. Қосымша. Күрделі деігей 1) y = kx + l функциясының графигі y = 0,5x функциясының графигіне параллель және В(0; 2) нүктесі арқылы өтеді. Осы функцияны табыңыз. 2) у = 2,5х – 3 функциясының графигімен А (2; 2) нүктесінде қиылысатын және l = 4 болатын функцияны формуламен жазыңыз. |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды Жұппен бірге тапсырмаларды орындайды Тез орындап болған оқушылар қосымша есептер шығарады. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі Балл деңгейіне қарап беріледі. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сызықтық функция және оның графигі. ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсан
Сызықтық функция және оның графигі. ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
22.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функция және оның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Екі сызықтық функцияның графигі болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері әртүрлі болса, онда ол түзулер қиылысады. ⠀Егер y = k1x + b1 және y = k2x + b2 түзулері перпендикуляр
болса, онда k1 ⋅ k2 = –1 теңдігі
немесе k1 = ⠀1-мысал. ⠀Бір координаттық жазықтықта мына функциялардың графиктерін сал: y = –2x – 3; y = 0,5x + 2. Транспортир көмегімен салынған түзулердің арасындағы бұрышты өлше. ⠀Салу. ⠀Сызықтық функцияның графигін салу үшін графиктің екі нүктесінің координаттарын тауып, сол нүктелерді координаттық жазықтықта белгілеп, олар арқылы түзу жүргізу жеткілікті. y = –2x – 3.
y = –2x – 3 функциясының графигі A (0; –3) және B (–3; 3) нүктелері арқылы өтеді. y = 0,5x + 2.
y = 0,5x + 2 функциясының графигі C (0; 2) және D (2; 3) нүктелері арқылы өтеді.
⠀Салынған түзулердің арасындағы бұрыштың градустық шамасын өлшеу AB мен CD түзулерінің перпендикулярлығын растайды. ⠀Түзулердің перпендикулярлық шарты: k1 ⋅ k2 = –2 ⋅ 0,5 = –1. Тапсырмалар орындау.
Жұптық жұмыс. №1. y=kx+l функциясының графигі А(– 4; 3) және В(4; 9) нүктелері арқылы өтеді. k және l мәндерін табыңыз. №2. Сызықтық функция f(х) = 1,8х + l формуласымен берілген. Егер f(– 2) = 2,1 болса, l – дің мәнін табыңыз. №3. у = kx + 5 функциясының графигі А(– 3; – 1) арқылы өтсе, k – ның мәнін табыңыз. №4. Сызықтық функция f(х) = kх + 3,5 формуласымен берілген. Егер f(0,3) = 6,2 болса, k – ның мәнін табыңыз. Қосымша. Күрделі деігей 1) y = kx + l функциясының графигі y = 0,5x функциясының графигіне параллель және В(0; 2) нүктесі арқылы өтеді. Осы функцияны табыңыз. 2) у = 2,5х – 3 функциясының графигімен А (2; 2) нүктесінде қиылысатын және l = 4 болатын функцияны формуламен жазыңыз. |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды Жұппен бірге тапсырмаларды орындайды Тез орындап болған оқушылар қосымша есептер шығарады. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі Балл деңгейіне қарап беріледі. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз

және













