Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
27.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функция және оның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Егер екі сызықтық функцияның графиктері болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері тең болса, онда ол түзулер параллель. Екі сызықтық функцияның графиктері болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері әртүрлі болса, онда ол түзулер қиылысады. Егер y = k1x + b1 және y = k2x + b2 түзулері перпендикуляр
болса, онда k1 ⋅ k2 = –1 теңдігі
немесе k1 =
⠀ 1-мысал. Сызықтық функцияның графигі M(0; –9) және P(3; 0) нүктелері арқылы өтеді. Графигі берілген сызықтық функцияның графигімен тік бұрыш жасап өтетін тура пропорционалдықты формуламен жаз. Шешуі. Графигі M(0; –9) және P(3; 0) нүктелері арқылы өтетін y = kx + b функциясын беретін формуланы жазу үшін k және b коэффициенттерінің мәндерін тап. M нүктесі графиктің Oy-пен қиылысу нүктесі болғандықтан: y(0) = –9, онда b = –9. Берілген функцияның графигі өтетін P(3;0) нүктесінің координаттарын y = kx –9 формуласына қой және k-ны тап: 0 = 3 ⋅ k – 9 ⟹ k = 3. Бұл функцияны сипаттайтын формула: y = 3x – 9. y = 3x – 9 түзулердің перпендикулярлық шартынан тура пропорционалдық коэффициентін тап: k2 = -
y = -
Жауабы:
y = -
Тапсырмалар орындау.
Қосымша. Күрделі деңгей
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды Тез орындап болған оқушылар қосымша есептер шығарады. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі Балл деңгейіне қарап беріледі. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сызықтық функция және оның графигі. ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсан
Сызықтық функция және оның графигі. ҚМЖ 7 сынып алгебра 2 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
27.11.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функция және оның графигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Егер екі сызықтық функцияның графиктері болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері тең болса, онда ол түзулер параллель. Екі сызықтық функцияның графиктері болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері әртүрлі болса, онда ол түзулер қиылысады. Егер y = k1x + b1 және y = k2x + b2 түзулері перпендикуляр
болса, онда k1 ⋅ k2 = –1 теңдігі
немесе k1 =
⠀ 1-мысал. Сызықтық функцияның графигі M(0; –9) және P(3; 0) нүктелері арқылы өтеді. Графигі берілген сызықтық функцияның графигімен тік бұрыш жасап өтетін тура пропорционалдықты формуламен жаз. Шешуі. Графигі M(0; –9) және P(3; 0) нүктелері арқылы өтетін y = kx + b функциясын беретін формуланы жазу үшін k және b коэффициенттерінің мәндерін тап. M нүктесі графиктің Oy-пен қиылысу нүктесі болғандықтан: y(0) = –9, онда b = –9. Берілген функцияның графигі өтетін P(3;0) нүктесінің координаттарын y = kx –9 формуласына қой және k-ны тап: 0 = 3 ⋅ k – 9 ⟹ k = 3. Бұл функцияны сипаттайтын формула: y = 3x – 9. y = 3x – 9 түзулердің перпендикулярлық шартынан тура пропорционалдық коэффициентін тап: k2 = -
y = -
Жауабы:
y = -
Тапсырмалар орындау.
Қосымша. Күрделі деңгей
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды Тез орындап болған оқушылар қосымша есептер шығарады. |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі Балл деңгейіне қарап беріледі. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз














