Амангелді атындағы орта мектебі
(Білім беру мекемесінің атауы)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
(Сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Функция. Функцияның графигі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Оспанова Эльмира Саламатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.11.22 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар: - Берілген функцияның графигіне параллель немесе қиылысатын сызықтық функцияның формуласын табады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезең/уақыты: |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: Қызығушылықты ояту 10 минут |
1. Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 2. Сыныпты топқа бөлу: Оқушылар Qazmath платформасында сыныпты екі топқа бөлу. 3. «Миға шабуыл» Өтілген тақырып бойынша «Кездейсоқ дөңгелек» арқылы қайталау сұрақтарын таңдайды. 1 Қандай функция сызықтық функция деп аталады? 2. Сызықтық функциялардың графигі қандай сызық болады? 3. у=5х+8 және у=5x-3 сызықтық функциялардың графиктері өзара қалай орналасқан? 4. Фкнкция дегеніміз не? 5. Функция қандай тәсілдермен беріледі? 6. Тәуелді айнымалыны атаңдар. 7. Сызықтық функциялардың графиктері қандай жағдайларда қиылысады? 8. Сызықтық функциялардың графиктері қандай жағдайларда параллель болады? 9. Сызықтық функциялардың графиктері қандай жағдайларда беттеседі? 10. (3; 6) нүктесі у=2х функциясының графигіне тиісті ме? |
1. Сынып оқушылары сабаққа дайындалады, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. 2. Оқушылар екі топқа бөлінеді. 3. «Миға шабуыл» әдісі бойынша өтілген тақырыпты пысықтайды Сұрақтардың жауаптары: 1. у=kx+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды. 2. түзу 3. параллель 4. х айнымалысының әрбір мәніне у айнымалысының бір ғана мәні сәйкес болғанда у айнымалысының х айнымалысына тәуелділігі функция д.а 5. формула, кесте, график 6. х 7. k1 8. k1=k2 9. k1=k2 b1=b2 10. тиісті |
ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» деген мадақтау Жалпы - 3 балл |
Алгебра 7-сынып А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова Wordwall платформасы Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25 минут «Қарапайымнан күрделіге» әдісі
|
Нені есте сақтау керек: GeoGebra бағдарламасында графиктерді көрсете отырып негізгі есте сақтау тұстарын талқылап өтемін. 1) 2) k1=k2 3) k1=k2, b1=b2 Жұптық жұмыс: №1.
1) y=3x-4 және y=__x+4 2) y= x-6 және y=-0,3x-3
3)
y= 4) y= x+7 және y=-2x-3? Топтық жұмыс: №2 Функция графиктерінің қиылысатынын дәлелдеңдер:
а)
у=
3х – 6 және
у
б)
у=
3х – 11
және
у Қосымша тапсырма: (жеке) Графигі сызбада кескінделген сызықтық функцияны формуламен жаз
|
№1
Дескриптор: Білім
алушы: - сызықтық функциялар графиктерінің параллель болу шартын қолдана алады.
№2
Дескриптор: Білім
алушы: − теңдеуді шешеді;
- тәуелсіз айнымалыны
табады; - сызықтық функциялардың қиылысу нүктесін жазады.
|
Жалпы - 2 балл
ҚБ: «Егер 5 минутым болса...» әдісі арқылы әр топ өз ойларын ортаға салып түзету жұмыстарын жүргізеді.
Жалпы - 5 балл |
GeoGebra
карточка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Амангелді атындағы орта
мектебі (Білім беру мекемесінің
атауы) Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Сызықтық функциялардың графиктерінің
өзара орналасуы (Сабақтың
тақырыбы)
Бөлім Функция. Функцияның
графигі
Педагогтың
аты-жөні:
Оспанова Эльмира
Саламатовна
Күні:
24.11.22
Сынып:
10
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы: Сызықтық функциялардың
графиктерінің өзара
орналасуы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
7.4.1.9 графигі берілген функцияның
графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын
табу;
Сабақ
мақсаты Оқушылар:
- Берілген
функцияның графигіне параллель немесе қиылысатын сызықтық
функцияның формуласын
табады; Сабақтың
барысы: Кезең/уақыты: Педагогтың
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы: Қызығушылықты
ояту 10
минут 1. Ұйымдастыру
сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру 2. Сыныпты топқа бөлу:
Оқушылар Qazmath платформасында сыныпты екі топқа
бөлу. 3. «Миға шабуыл» Өтілген тақырып бойынша «Кездейсоқ дөңгелек»
арқылы қайталау сұрақтарын
таңдайды. 1 Қандай функция
сызықтық функция деп
аталады? 2. Сызықтық
функциялардың графигі қандай сызық
болады? 3. у=5х+8 және
у=5x-3 сызықтық функциялардың графиктері өзара қалай
орналасқан? 4. Фкнкция
дегеніміз не? 5. Функция қандай
тәсілдермен беріледі? 6. Тәуелді
айнымалыны атаңдар. 7. Сызықтық
функциялардың графиктері қандай жағдайларда
қиылысады? 8. Сызықтық
функциялардың графиктері қандай жағдайларда параллель
болады? 9. Сызықтық
функциялардың графиктері қандай жағдайларда
беттеседі?
10. (3; 6)
нүктесі у=2х функциясының графигіне тиісті
ме? 1.
Сынып
оқушылары сабаққа дайындалады, ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастырады. 2.
Оқушылар
екі топқа бөлінеді. 3.
«Миға
шабуыл» әдісі бойынша өтілген
тақырыпты пысықтайды Сұрақтардың
жауаптары: 1. у=kx+b формуласымен беруге болатын
функцияны сызықтық
функция деп
атайды. 2.
түзу 3.
параллель 4.
х
айнымалысының әрбір мәніне у айнымалысының бір ғана мәні сәйкес
болғанда у айнымалысының х айнымалысына тәуелділігі
функция д.а 5. формула, кесте,
график 6.
х 7. k1 8. k1=k2 9. k1=k2
b1=b2 10. тиісті ҚБ: «Мадақтау»
әдісі арқылы Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!» деген мадақтау
Жалпы - 3
балл Алгебра 7-сынып
А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова Wordwall
платформасы
Интерактивті
тақта Сабақтың
ортасы: 25
минут «Қарапайымнан күрделіге»
әдісі
Нені есте сақтау
керек: GeoGebra бағдарламасында графиктерді
көрсете отырып негізгі есте сақтау тұстарын талқылап
өтемін. 1) 2)
k1=k2 3)
k1=k2,
b1=b2
Жұптық жұмыс:
№1.
1) y=3x-4 және
y=__x+4
2)
y= x-6 және
y=-0,3x-3
3)
y=
4)
y= x+7 және
y=-2x-3?
Топтық жұмыс:
№2
Функция графиктерінің
қиылысатынын
дәлелдеңдер:
а)
у=
3х – 6 және
у
б)
у=
3х – 11
және
у
Қосымша тапсырма:
(жеке)
Графигі сызбада
кескінделген сызықтық функцияны формуламен
жаз
4
0
6
№1
Дескриптор: Білім
алушы:
- сызықтық
функциялар графиктерінің параллель болу шартын
қолдана
алады.
№2
Дескриптор: Білім
алушы:
− теңдеуді
шешеді;
- тәуелсіз айнымалыны
табады;
- сызықтық функциялардың
қиылысу нүктесін
жазады.
Жалпы - 2
балл
ҚБ: «Егер 5 минутым болса...»
әдісі арқылы әр топ өз ойларын
ортаға салып түзету жұмыстарын
жүргізеді.
Жалпы - 5
балл
GeoGebra
карточка
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















