Сабақ жоспары
|
Сабақ:әдебиет |
Мектеп: 264 |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған бала»әңгімесі.Уәде |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
О1.Мәтіндегі негізгіжәне қосымша ақпаратты түсіну анықтау. Ж2 Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хат жазу. ӘТН1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көп мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. БС2Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: 1. Отбасы ,жанұя мүшелері нағашы туралы біледі. 2. Ана туралы өлең жыр шумақтарын айта алады. |
||||||||||||||||||||
|
1.Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 1. Диалог құрып,хат жаза алады. 2.Әңгімені оқиға ретімен түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: 1.Әңгіменің идеясын жүйелі түсініп басқа шығармалармен салыстыра алады. 2.Көтерілген мәселені өмірмен байланыстыра алады. 3.Қоғамдағы мәселелерге биімдей алады,тез шешім қабылдайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Әңгіменің мазмұнын түсінеді 2. Отбасы мүшелері тақырыбында өз ойын жеткізеді 3.Әңгімемен байланыстыра отырып өзіндік көзқарасын білдіреді. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Жоңышқа,топшылау,шіркеу,күмілжу,ұста. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер Нағашы жұрт,бала әуені,топшылау, |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тапсырмалар «Балалы үйдің ұрлығы жатпас» |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ата-ананың отбасындағы орны, Отбасы мүшелерінің тәрбиеде алатын орны,үлкенді құрметтеу Анаға деген шексіз сүйіспеншілік артады. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка,өзін-өзі тану,қазақ тілі |
||||||||||||||||||||
|
Тақырыпбойынша алдыңғыбілім |
Әңгіме , диалог туралы біледі. Тынымбай Нұрмағанбетов жергілікті жазушы,драматург,комедиялық шығармалары бар екенін біледі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтыңбасы |
Психологиялық ахуал Видео «Ана
туралы» Мұғалім сөзі:
Адамның асылы-...................
Үй тапсырмасын сұрау: «Күннің нұры» 1 «Қауын иісі» әңгіме жинағы қай жылы жарық болды? 2 Пьесаларын атаңыз? 3Сценарий жазған фильмі? 4 Туған жері 5 Өмір жолы Бағалау : смайлик
арқылы
|
Суреттер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Мұғалім сөзі: Уәде- құдай сөзі. Мақал-сөздің атасы, Уәде –ердің опасы. Уәдеде тұру-тілмен шындықты айтып,іспен соны жүзеге асыру. Топқа бөлу: Барлығы 25оқушы. 1 топта 5 оқушы Түрлі- түсті жүрекшелер арқылы бөлу.
1-тапсырма Топтық
жұмыс: 1-топ Есмағанбет жеңіл мәшинеге мінер сәтте ғана ол аз уақыт атасының аяғына оратылған болып белінен құшақтады. Баланың бұл айласы да: «Мен туралы қайта ойлан.Уәдеңді ұмытпа» дегені сияқты еді».Осы үзіндінің алдындағы оқиғаны баяндайық.Сержанның көңіл күйі неге өзгерді. 2-топ Сержанның екі түрлі көзқарас тұрғысынан сипаттап көрейік.
Сержан оқырман көзімен
Сержан автор көзімен 3-топ Тобымызбен ақылдасып мына сұрақтар төңірегінде жауап берейік. А) Баланың анасы неге алыс Алматыда жүр? Ә) Автор бұл әңгімесі арқылы қандай ой айтқысы келді? Б)Әңгімені оқығаннан кейін қандай сезімде болдыңдар? В) Сержан сияқты қазір анасын сағынып жүрген балалар барма? Біз балаларға қалай көмектесе аламыз? Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек»
2-тапсырма Жұптық жұмыс: Достар,төмендегі тапсырманы орындайық және үлгіні пайдаланып,өз жұбымызға әңгіме бойынша сұрақтар дайындайық. Сержан бүгін таза футболка мен шортик киген
Сержан әкесінің емес, НЕГЕ? Сержан аталарының шешесі ,яғни ішінен Аязбайды Күміскүлдің жақсы көреді. баласымын дейді. Бағалау: «Келісемін,келіспеймін» 3-тапсырма Жеке
жұмыс: 1.Сержан Есмағанбет атасымен бірге Алматыға бара алмады,бірақ хат жазып жіберетін болды.Ол хат не туралы деп ойлайсыңдар? Сержанның атынан анамызға хат жазып көрейік . Бағалау парақшасы
Жоғары ұпай-5
Сөздікпен жұмыс:
Үй тапсырмасы:
Негізгі кейіпкерлердің образына қатысты мысалдарды жинап,оларды өз сөзімізбен сипаттап, төмендегі үлгі сызба бойынша айтып берейік.
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні.
|
Дәптер, қарандаш
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
Интернет |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларбересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапотырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
Ана,бала,дос туралы өлең шығару.Әңгіме желісін өз қиялымен өрбіту |
Топтық, жұптық, жеке жұмыс, бағалау. |
Ана тақырыбында әндер айту, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру, балалардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары немесеоқу мақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған мақсатына жетті. Оқушылар жергілікті жазушы драматург Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмір жолымен танысты,қоғамда жиі орын алып жатқан отбасы проблемалар жайында ой түйеді.Бала үшін ата-ананың орны ерекше екенін біледі.Уәде туралы мағұлмат алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау. Сабақта ең жақсы өткенекінәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Топтық тапсырмада берілген сұрақтарға оқушылар жүйелі жауап берді. 2: Жеке оқушы орындаған жазылым тапсырма арқылы қиялы дамиды. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оңықпалетереді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Әдіс тәсілдерді тиімді қолдана білуім керек 2: Өз ойларын толық айтуға еркіндік беруім керек Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Оқушылардың кейбірінің сөз байлығының жетіспеуі, баяу қимылдауы байқалды. Оқушылардың кері байланысын ескере отырып, келесі сабақта басшылыққа алу керек. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т. Нұрмағамбетов Анасын сағынған бала . Уәде
Т. Нұрмағамбетов Анасын сағынған бала . Уәде
Сабақ жоспары
|
Сабақ:әдебиет |
Мектеп: 264 |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған бала»әңгімесі.Уәде |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
О1.Мәтіндегі негізгіжәне қосымша ақпаратты түсіну анықтау. Ж2 Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хат жазу. ӘТН1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көп мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. БС2Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: 1. Отбасы ,жанұя мүшелері нағашы туралы біледі. 2. Ана туралы өлең жыр шумақтарын айта алады. |
||||||||||||||||||||
|
1.Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 1. Диалог құрып,хат жаза алады. 2.Әңгімені оқиға ретімен түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: 1.Әңгіменің идеясын жүйелі түсініп басқа шығармалармен салыстыра алады. 2.Көтерілген мәселені өмірмен байланыстыра алады. 3.Қоғамдағы мәселелерге биімдей алады,тез шешім қабылдайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Әңгіменің мазмұнын түсінеді 2. Отбасы мүшелері тақырыбында өз ойын жеткізеді 3.Әңгімемен байланыстыра отырып өзіндік көзқарасын білдіреді. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Жоңышқа,топшылау,шіркеу,күмілжу,ұста. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер Нағашы жұрт,бала әуені,топшылау, |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тапсырмалар «Балалы үйдің ұрлығы жатпас» |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ата-ананың отбасындағы орны, Отбасы мүшелерінің тәрбиеде алатын орны,үлкенді құрметтеу Анаға деген шексіз сүйіспеншілік артады. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка,өзін-өзі тану,қазақ тілі |
||||||||||||||||||||
|
Тақырыпбойынша алдыңғыбілім |
Әңгіме , диалог туралы біледі. Тынымбай Нұрмағанбетов жергілікті жазушы,драматург,комедиялық шығармалары бар екенін біледі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтыңбасы |
Психологиялық ахуал Видео «Ана
туралы» Мұғалім сөзі:
Адамның асылы-...................
Үй тапсырмасын сұрау: «Күннің нұры» 1 «Қауын иісі» әңгіме жинағы қай жылы жарық болды? 2 Пьесаларын атаңыз? 3Сценарий жазған фильмі? 4 Туған жері 5 Өмір жолы Бағалау : смайлик
арқылы
|
Суреттер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Мұғалім сөзі: Уәде- құдай сөзі. Мақал-сөздің атасы, Уәде –ердің опасы. Уәдеде тұру-тілмен шындықты айтып,іспен соны жүзеге асыру. Топқа бөлу: Барлығы 25оқушы. 1 топта 5 оқушы Түрлі- түсті жүрекшелер арқылы бөлу.
1-тапсырма Топтық
жұмыс: 1-топ Есмағанбет жеңіл мәшинеге мінер сәтте ғана ол аз уақыт атасының аяғына оратылған болып белінен құшақтады. Баланың бұл айласы да: «Мен туралы қайта ойлан.Уәдеңді ұмытпа» дегені сияқты еді».Осы үзіндінің алдындағы оқиғаны баяндайық.Сержанның көңіл күйі неге өзгерді. 2-топ Сержанның екі түрлі көзқарас тұрғысынан сипаттап көрейік.
Сержан оқырман көзімен
Сержан автор көзімен 3-топ Тобымызбен ақылдасып мына сұрақтар төңірегінде жауап берейік. А) Баланың анасы неге алыс Алматыда жүр? Ә) Автор бұл әңгімесі арқылы қандай ой айтқысы келді? Б)Әңгімені оқығаннан кейін қандай сезімде болдыңдар? В) Сержан сияқты қазір анасын сағынып жүрген балалар барма? Біз балаларға қалай көмектесе аламыз? Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек»
2-тапсырма Жұптық жұмыс: Достар,төмендегі тапсырманы орындайық және үлгіні пайдаланып,өз жұбымызға әңгіме бойынша сұрақтар дайындайық. Сержан бүгін таза футболка мен шортик киген
Сержан әкесінің емес, НЕГЕ? Сержан аталарының шешесі ,яғни ішінен Аязбайды Күміскүлдің жақсы көреді. баласымын дейді. Бағалау: «Келісемін,келіспеймін» 3-тапсырма Жеке
жұмыс: 1.Сержан Есмағанбет атасымен бірге Алматыға бара алмады,бірақ хат жазып жіберетін болды.Ол хат не туралы деп ойлайсыңдар? Сержанның атынан анамызға хат жазып көрейік . Бағалау парақшасы
Жоғары ұпай-5
Сөздікпен жұмыс:
Үй тапсырмасы:
Негізгі кейіпкерлердің образына қатысты мысалдарды жинап,оларды өз сөзімізбен сипаттап, төмендегі үлгі сызба бойынша айтып берейік.
Кері байланыс
Оқушының аты-жөні.
|
Дәптер, қарандаш
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
Интернет |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларбересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапотырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
Ана,бала,дос туралы өлең шығару.Әңгіме желісін өз қиялымен өрбіту |
Топтық, жұптық, жеке жұмыс, бағалау. |
Ана тақырыбында әндер айту, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру, балалардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары немесеоқу мақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған мақсатына жетті. Оқушылар жергілікті жазушы драматург Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмір жолымен танысты,қоғамда жиі орын алып жатқан отбасы проблемалар жайында ой түйеді.Бала үшін ата-ананың орны ерекше екенін біледі.Уәде туралы мағұлмат алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау. Сабақта ең жақсы өткенекінәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Топтық тапсырмада берілген сұрақтарға оқушылар жүйелі жауап берді. 2: Жеке оқушы орындаған жазылым тапсырма арқылы қиялы дамиды. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оңықпалетереді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Әдіс тәсілдерді тиімді қолдана білуім керек 2: Өз ойларын толық айтуға еркіндік беруім керек Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Оқушылардың кейбірінің сөз байлығының жетіспеуі, баяу қимылдауы байқалды. Оқушылардың кері байланысын ескере отырып, келесі сабақта басшылыққа алу керек. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















