|
Мактаби |
|
||||
|
Фан |
Ўзбек тили |
||||
|
Узоқ муддатли режа бўлими |
V БЎЛИМ. БИОЛОГИК ХИЛМА- ХИЛЛИК |
||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи |
|
||||
|
Куни |
|
||||
|
Синфи: 8 |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||
|
Дарс мавзуси |
1-ДАРС. ТАБИАТНИ АСРАШ – ФАРЗАНДЛИК БУРЧИМИЗ |
||||
|
Таълимий мақсадлар |
8.1.6.1 матндан ўзига зарур маълумотни танлай олиш, уларни адабий меъёрларига оид ўз ўрнида эркин қўллай олиш; 8.2.5.1 ўқилган матннинг ғоясидан келиб чиққан ҳолда ўзининг аниқ далил ва қарашларини ифодаловчи саволлар тузиш . |
||||
|
Дарс мақсади |
Матндан зарур маълумотни танлай олиш, эркин қўллай олиш. Она табиатга оқилона муносабатда бўлиш, уни асраб-авайлаш. Келажак авлодга етказиш. |
||||
|
Муаммоларни бартараф этиш |
Қуйи синфларда олган маълумотларини қайта эсга солиш |
||||
|
Дарснинг бориши |
|||||
|
Дарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш-ҳаракати |
Ўқувчининг иш-ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
|
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Ўқитувчи кириш сўзи. Саломлашади. Давоматни аниқлайди. Дарсда ўқувчилар учун психологик вазият яратиб, ўқувчилар диққатини чорлайди, дарсга жалб этади. Аввалги чоракда ўтилган дарслар бўйича саволли тарқатмалар беради ва жавобларини ўқитади. Ўтилган дарслар мустаҳкамланади ва янги мавзуга боғлаш учун “Лолақизғалдоқлар” видеосини намойиш этади. Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали намойиш қилади, мақсадларни белгилайди. |
Саломлашади . Давоматни айтади. Ўқувчилар дарсга ҳозирлик кўради. Синфда психологик аҳвол ўрнатиш учун бир бирига тилак айтади. Аввалги чоракда ўтилган дарслар бўйича саволли тарқатмаларга жавобларини ўқийди. Ўтилган дарслар мустаҳкамланади ва янги мавзуга боғлаш учун “Лолақизғалдоқлар” видеосини томоша қиладилар. |
|
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар
|
|
|
Дарснинг асосий қисми 30-35 дақиқа |
Янги мавзу: ТАБИАТНИ АСРАШ – ФАРЗАНДЛИК БУРЧИМИЗ Матнолди саволлар: 1.Бугун дарсимиз мавзусидан нима ҳақида гаплашишимизни олдиндан айтиб кўринг. 2.Томоша қилган вилеолавҳанинг янги мавзуга қандай алоқаси бор? 75-машқ. 1-топшириқ. Якка тартибда ишлаш. 1. Шеърнинг мазмуни нима ҳақида? Асосий ғоясини аниқланг. 2. Шеърий матнини 5-6 та гап орқали ёзма равишда баён этинг. Жуфтликда ишланг. 3. Шеърий матн билан унинг насрий баёнидаги гапларда гап бўлакларининг жойлашиш тартибига эътибор беринг. Фарқи борми? Исботланг. 4.Тузган гапларингизни эгасини топинг ва тагига чизинг. ЎҚИШ ВА СЎЗЛАШ 2-топшириқ. 76- машқ. Гуруҳда ишланг. Матнни гуруҳларга бўлиб беради. “Жигсо” усули орқали ўқишларини айтади. 1. Ҳар бир гуруҳ 2та очиқ савол, 3та ёпиқ савол тузсин, ҳамда бошқа гуруҳлар билан алмашсин, жавоб берсин. 2. Ушбу матн юзасидан муҳокама уюштиринг. 3. Мавзу бўйича газетага мақола ёзинг. Мустаҳкамлаш Табиатга оқилона муносабатда бўлиш деган сўзни қандай тушунасиз? |
Ўқувчилар бугунги сана ва янги дарс мавзусини машқ дафтарларига ёзадилар. Матнолди топшириқларини бажаради. Дарсликдан 75-машқда берилган матнни ўқийди ва топшириқларни якка тартибда бажаради. Дескрипторлар: -шеърий матннинг асосий ғоясини ифодаловчи 5-6та гап орқали фикрини баён этади; -гап бўлаклари жойлашиш фарқини ажрата олади, сўроқлар орқали далиллайди; - тузган гапларининг эгасини топади ва таҳлил қилади. Ўқувчилар дарсликдаги 76- машқ топшириқларини гуруҳда ишлайди Матнни гуруҳлар бўлиб олади. “Жигсо” усули орқали ўқишади. Топшириқларни бажаради Дескрипторлар: - ўз кўзқарашларини ифодаловчи 2та очиқ савол, 3 та ёпиқ саволлар тузади; -савол-жавобда иштирок этади; -муҳокамада иштирок этади; - зарур маълумотни ўз ўрнида қўллаб, газетага мақола тайёрлайди. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш)
Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) |
https://www.youtube.com/watch?v=EyECu1xfbV8. https://mover.uz/watch/DQ2P1QSm/ рангли қоғозлар табиат тасвири расмлари баҳолаш мезонлари |
|
|
Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: Дарс якунида ўқувчилардан рефлексия олинади: Дарсда мен .......ишладим. Уйга вазифа 77- машқ топшириқ асосида бажаринг. |
||||
Текширди:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТАБИАТНИ АСРАШ – ФАРЗАНДЛИК БУРЧИМИЗ
ТАБИАТНИ АСРАШ – ФАРЗАНДЛИК БУРЧИМИЗ
|
Мактаби |
|
||||
|
Фан |
Ўзбек тили |
||||
|
Узоқ муддатли режа бўлими |
V БЎЛИМ. БИОЛОГИК ХИЛМА- ХИЛЛИК |
||||
|
Ўқитувчи исм-шарифи |
|
||||
|
Куни |
|
||||
|
Синфи: 8 |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||
|
Дарс мавзуси |
1-ДАРС. ТАБИАТНИ АСРАШ – ФАРЗАНДЛИК БУРЧИМИЗ |
||||
|
Таълимий мақсадлар |
8.1.6.1 матндан ўзига зарур маълумотни танлай олиш, уларни адабий меъёрларига оид ўз ўрнида эркин қўллай олиш; 8.2.5.1 ўқилган матннинг ғоясидан келиб чиққан ҳолда ўзининг аниқ далил ва қарашларини ифодаловчи саволлар тузиш . |
||||
|
Дарс мақсади |
Матндан зарур маълумотни танлай олиш, эркин қўллай олиш. Она табиатга оқилона муносабатда бўлиш, уни асраб-авайлаш. Келажак авлодга етказиш. |
||||
|
Муаммоларни бартараф этиш |
Қуйи синфларда олган маълумотларини қайта эсга солиш |
||||
|
Дарснинг бориши |
|||||
|
Дарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш-ҳаракати |
Ўқувчининг иш-ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
|
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Ўқитувчи кириш сўзи. Саломлашади. Давоматни аниқлайди. Дарсда ўқувчилар учун психологик вазият яратиб, ўқувчилар диққатини чорлайди, дарсга жалб этади. Аввалги чоракда ўтилган дарслар бўйича саволли тарқатмалар беради ва жавобларини ўқитади. Ўтилган дарслар мустаҳкамланади ва янги мавзуга боғлаш учун “Лолақизғалдоқлар” видеосини намойиш этади. Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали намойиш қилади, мақсадларни белгилайди. |
Саломлашади . Давоматни айтади. Ўқувчилар дарсга ҳозирлик кўради. Синфда психологик аҳвол ўрнатиш учун бир бирига тилак айтади. Аввалги чоракда ўтилган дарслар бўйича саволли тарқатмаларга жавобларини ўқийди. Ўтилган дарслар мустаҳкамланади ва янги мавзуга боғлаш учун “Лолақизғалдоқлар” видеосини томоша қиладилар. |
|
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар
|
|
|
Дарснинг асосий қисми 30-35 дақиқа |
Янги мавзу: ТАБИАТНИ АСРАШ – ФАРЗАНДЛИК БУРЧИМИЗ Матнолди саволлар: 1.Бугун дарсимиз мавзусидан нима ҳақида гаплашишимизни олдиндан айтиб кўринг. 2.Томоша қилган вилеолавҳанинг янги мавзуга қандай алоқаси бор? 75-машқ. 1-топшириқ. Якка тартибда ишлаш. 1. Шеърнинг мазмуни нима ҳақида? Асосий ғоясини аниқланг. 2. Шеърий матнини 5-6 та гап орқали ёзма равишда баён этинг. Жуфтликда ишланг. 3. Шеърий матн билан унинг насрий баёнидаги гапларда гап бўлакларининг жойлашиш тартибига эътибор беринг. Фарқи борми? Исботланг. 4.Тузган гапларингизни эгасини топинг ва тагига чизинг. ЎҚИШ ВА СЎЗЛАШ 2-топшириқ. 76- машқ. Гуруҳда ишланг. Матнни гуруҳларга бўлиб беради. “Жигсо” усули орқали ўқишларини айтади. 1. Ҳар бир гуруҳ 2та очиқ савол, 3та ёпиқ савол тузсин, ҳамда бошқа гуруҳлар билан алмашсин, жавоб берсин. 2. Ушбу матн юзасидан муҳокама уюштиринг. 3. Мавзу бўйича газетага мақола ёзинг. Мустаҳкамлаш Табиатга оқилона муносабатда бўлиш деган сўзни қандай тушунасиз? |
Ўқувчилар бугунги сана ва янги дарс мавзусини машқ дафтарларига ёзадилар. Матнолди топшириқларини бажаради. Дарсликдан 75-машқда берилган матнни ўқийди ва топшириқларни якка тартибда бажаради. Дескрипторлар: -шеърий матннинг асосий ғоясини ифодаловчи 5-6та гап орқали фикрини баён этади; -гап бўлаклари жойлашиш фарқини ажрата олади, сўроқлар орқали далиллайди; - тузган гапларининг эгасини топади ва таҳлил қилади. Ўқувчилар дарсликдаги 76- машқ топшириқларини гуруҳда ишлайди Матнни гуруҳлар бўлиб олади. “Жигсо” усули орқали ўқишади. Топшириқларни бажаради Дескрипторлар: - ўз кўзқарашларини ифодаловчи 2та очиқ савол, 3 та ёпиқ саволлар тузади; -савол-жавобда иштирок этади; -муҳокамада иштирок этади; - зарур маълумотни ўз ўрнида қўллаб, газетага мақола тайёрлайди. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш)
Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) |
https://www.youtube.com/watch?v=EyECu1xfbV8. https://mover.uz/watch/DQ2P1QSm/ рангли қоғозлар табиат тасвири расмлари баҳолаш мезонлари |
|
|
Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: Дарс якунида ўқувчилардан рефлексия олинади: Дарсда мен .......ишладим. Уйга вазифа 77- машқ топшириқ асосида бажаринг. |
||||
Текширди:
шағым қалдыра аласыз













