Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Білім беру саласы:
Таным
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: «Табиғат – біздің досымыз»
Мақсаты: Балалардың табиғат туралы түсініктерін кеңейту,
табиғатты аялау мен қорғауға тәрбиелеу, өсімдіктер мен жануарлар
әлеміне қызығушылығын арттыру.
Көрнекіліктер: табиғат бейнеленген суреттер, жануарлар мен
өсімдіктердің үлестірмелі карточкалары, интерактивті тақта
(бейнероликтер), табиғи материалдар (жапырақтар, тас,
су).
Оқу қызметінің барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
-
Балалармен амандасу.
-
Шаттық шеңбері:
«Табиғатты қорғаймыз,
Таза ауаны аңсаймыз.
Жануарларды аялап,
Жер-ананы сақтаймыз!»
2. Негізгі бөлім
-
Сұрақ-жауап:
-
Балалар, табиғат дегеніміз не?
-
Табиғат нешеге бөлінеді? (Тірі және өлі табиғат)
-
Біз табиғатты қалай қорғаймыз?
-
-
Тірі және өлі табиғатты ажырату:
-
Тірі табиғат (адам, жануарлар, өсімдіктер) және өлі табиғат (су, тас, ауа, күн) туралы түсінік беру.
-
«Табиғат әлемі» ойыны (карточкалардан тірі және өлі табиғатқа жататын заттарды ажырату).
-
-
Тәжірибе жасау:
-
«Су – тіршілік көзі» (суға гүл салып, оның өзгерісін бақылау).
-
«Өсімдікке не керек?» (топырақ, су, жарықтың өсімдіктің өсуіне әсерін түсіндіру).
-
-
Дидактикалық ойындар:
-
«Дұрыс-бұрыс» (табиғатты қорғауға қатысты дұрыс және бұрыс әрекеттерді ажырату).
-
«Қай жануар қайда тұрады?» (орман, су, дала жануарларын сәйкестендіру).
-
«Жануарлардың дауысын тап» (дыбыс арқылы жануарды анықтау).
-
-
Қимылды ойын:
-
«Желмен тербелген ағаштар» (балалар ағаштың қозғалысын бейнелейді).
-
3. Қорытынды бөлім
-
Балалар, бүгін не білдік?
-
Табиғатқа қамқор болу үшін не істеу керек?
-
Рефлексия: «Маған қызықты болды...», «Мен үшін қиын болды...».
-
Балаларды мадақтау, оқу қызметін аяқтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Табиғат – біздің досымыз»
«Табиғат – біздің досымыз»
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Білім беру саласы:
Таным
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: «Табиғат – біздің досымыз»
Мақсаты: Балалардың табиғат туралы түсініктерін кеңейту,
табиғатты аялау мен қорғауға тәрбиелеу, өсімдіктер мен жануарлар
әлеміне қызығушылығын арттыру.
Көрнекіліктер: табиғат бейнеленген суреттер, жануарлар мен
өсімдіктердің үлестірмелі карточкалары, интерактивті тақта
(бейнероликтер), табиғи материалдар (жапырақтар, тас,
су).
Оқу қызметінің барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
-
Балалармен амандасу.
-
Шаттық шеңбері:
«Табиғатты қорғаймыз,
Таза ауаны аңсаймыз.
Жануарларды аялап,
Жер-ананы сақтаймыз!»
2. Негізгі бөлім
-
Сұрақ-жауап:
-
Балалар, табиғат дегеніміз не?
-
Табиғат нешеге бөлінеді? (Тірі және өлі табиғат)
-
Біз табиғатты қалай қорғаймыз?
-
-
Тірі және өлі табиғатты ажырату:
-
Тірі табиғат (адам, жануарлар, өсімдіктер) және өлі табиғат (су, тас, ауа, күн) туралы түсінік беру.
-
«Табиғат әлемі» ойыны (карточкалардан тірі және өлі табиғатқа жататын заттарды ажырату).
-
-
Тәжірибе жасау:
-
«Су – тіршілік көзі» (суға гүл салып, оның өзгерісін бақылау).
-
«Өсімдікке не керек?» (топырақ, су, жарықтың өсімдіктің өсуіне әсерін түсіндіру).
-
-
Дидактикалық ойындар:
-
«Дұрыс-бұрыс» (табиғатты қорғауға қатысты дұрыс және бұрыс әрекеттерді ажырату).
-
«Қай жануар қайда тұрады?» (орман, су, дала жануарларын сәйкестендіру).
-
«Жануарлардың дауысын тап» (дыбыс арқылы жануарды анықтау).
-
-
Қимылды ойын:
-
«Желмен тербелген ағаштар» (балалар ағаштың қозғалысын бейнелейді).
-
3. Қорытынды бөлім
-
Балалар, бүгін не білдік?
-
Табиғатқа қамқор болу үшін не істеу керек?
-
Рефлексия: «Маған қызықты болды...», «Мен үшін қиын болды...».
-
Балаларды мадақтау, оқу қызметін аяқтау.
шағым қалдыра аласыз













