|
Ортақ тақырып: Бөлімше: |
Дені саудың – жаны сау 2.1 Жергілікті жерде бағдарлау |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат аясында өзіңді қалай ұстау керек? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.1.2 – табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Сабаққа оң психологиялық көңіл күй қалыптастыру. Мұғалім: – Кездестік міне, тағы да Сендермен, достар, қызықты. Ықыласпен тыңдаймын Сендер берген жауапты. Көреміз бүгін бақылап, Қорытынды жасап, талқылап. Белсенді бол, кел, достым, Босқа өтпесін бұл сабақ. Үй тапсырмасын тексеру. «Таңдаушы таяқшалар» тәсілі. Мұғалім оқушыларға қораптан әрқайсысына балалардың аттары жазылған таяқшалардың бірнешеуін қарамай суырып алуды ұсынады. Таңдалған оқушылар «Үйде жалғыз қалған жағдайда өзіңді қалай ұстау |
Оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады. Қораптан әрқайсысы балалардың аттары жазылған таяқшалардың бірнешеуін қарамай суырып алады. Таңдалған оқушылар «Үйде жалғыз қалған жағдайда өзіңді қалай ұстау керек?» атты жадынаманы оқып береді. |
ҚБ. «Бас бармақ» тәсілінің көмегімен өзара баға беру. |
|
|
|
|
керек?» атты жадынаманы оқуды ұсынады. Мақсатты тұжырымдау Мұғалім: Халық даналығы: «Орманда бір адам артында – із, 100 адам – соқпақ, ал мың адам – шөл қалдырады» дейді. Жер – біз өмір сүріп жатқан Жасыл үй. Қалай ойлайсыңдар, біз бүгін не туралы айтатын боламыз? Оқушылармен бірге мұғалім сабақтың мақсатын анықтайды: – Біз табиғатта өзін-өзі ұстаудың ережесін сақтау қажеттілігін түсіндіруді үйренеміз. |
Оқушылардың жауаптары |
|
|
|
Ортасы |
Мұғалім: – «Егер табиғатқа қонаққа барсаң, қонақта әдепсіздік болып саналатындай ештеңе істеме» деген жақсы сөздер бар. Бұл сөздерді қалай түсінуге болады? Сонымен сен табиғатқа қонаққа келдің... «Қатені түсін» тәсілінің көмегімен проблемалық жағдай тудыру. – Жексенбі күні балалардың орманда қалай демалғаны туралы әңгімені тыңдаңдар. Балалар орманға үлкендерсіз келді. Үлкен алаңқайға келе жатып, олар қатты музыка тыңдады. Тоқтаған жерде бұтақтарды сындырып, әрең |
Ойларымен бөліседі. Оқушылардың жауаптары. |
|
Оқулық |
|
|
от жақты. Ойнады, тамақ ішті. Пакеттер мен құтыларды шашып тастап, тоқ, көңілді күйде үйге қайтты. От жаққан жердегі шоқтар жылтырап жатты. Алаңқайда кішкентай кірпіні тауып алып, анасы тастап кеткен болар деп, өздерімен ала кетті. Құшақ-құшақ орман және дала гүлдерін жинап алған балалар үйлеріне қайтты.
табиғатта өздерін дұрыс ұстады ма?
Ж.Ұ. – Балалар, табиғатқа қонаққа келгенімізде, қонақта екенімізді ұмытпайық! Біз тұрғындары мен ережелері көп бөтен үйдеміз. Біздің Жасыл үйдегі өзіңді ұстау ережелерімен танысу үшін табиғатқа экскурсияға шығамыз. Ең алдымен біз жолға жиналуымыз керек. «Өзіммен бірге аламын» тәсілі. Алдымен заттарды салуымыз керек. Туристің ең басты қағидасын есте ұстаңдар: «Жолға қажет болатындарды емес, оларсыз жолға шығу мүмкін емес дейтін заттарды алу керек». Тақтада үлкен иық дорбаның суреті |
Оқушылардың жауаптары. |
|
Оқушы дәптері |
|
|
салынған. Үстелде керек- жарақтардың аттары жазылған табличкалар жатыр: – шатыр, сулық, саптаяқ, тостаған, қасық, қалта фонаригі, күрек, тұсбағдар, үстел сағаты, кілемше, шағын дәрі қобдиша (йод, дәке, марганцовка), жекебас тазалығының заттары (сабын, тіс пастасы мен щеткасы, сабын салғыш, орамал), – жиналмалы қармақ, орындық, журналдар, үстел шамы; – азық-түлік (үш құты бұқтырылған ет, бір килограмм жарма, кепкен қара нан, бір бөлке жаңа піскен нан, бір қорапша шай, тұз, қант, май). «Қажеттіні таңдап ал» тәсілі. Жорықта аса қажетті еместерді атап, неге екендігін түсіндіріңдер. Мұғалім: – Күннен қорғайтын баскиім мен ыңғайлы аяқкиім (кроссовка) туралы ұмытпаңдар. Оқулықпен жұмыс Оқушылар алғашқы екі абзацты оқиды. Мұғалім: – Біз сендермен ормандамыз деп ойлайық.
|
Оқушылардың жауаптары Оқушылар алғашқы екі абзацты оқиды. |
|
Оқулық |
|
|
«Өзіміз құрастырамыз» тәсілі. Ж. Тапсырма: Жұптаса жұмыс істей отырып, табиғатта өзіңді ұстаудың ережесін құрастырыңдар. («Оқушы дәптеріндегі» В. 2. тапсырма). Үлгілік нұсқалар:
«Егер мен гүлді жұлсам» тақпағы Егер мен гүл жұлсам, Егер сен гүл жұлсаң, Егер біз гүл жұлсақ, Олармен бірге сонда Сұлулық та жоғалар.
Орманды өрттен сақта, от жақпа! ҚБ. «Мұғалімнің бағасы» тәсілі.
|
«Оқушы дәптеріндегі» В. 2. тапсырма. Жұптаса жұмыс істей отырып, табиғатта өзін ұстаудың ережесін құрастырады. Оқушылар ережелерді құрастырып, оқиды. |
ҚБ. «Мұғалімнің бағасы» тәсілі |
«Оқушы дәптері» Оқушы дәптері |
|
|
«Мағынасын аш» тәсілі. «Оқушы дәптеріндегі» В. тапсырманы орындаймыз. Сергіту сәті. Сағаттың тіліндей Иіліп солға бір, Сағаттың тіліндей Иіліп оңға бір. Оң аяқ! Сол аяқ! Жаттығу оңай-ақ! Қарлығашқа ұқсайық, Кәне, қанат жаяйық! Қарлығаш боп ұшайық Ұшып-ұшып алайық. Мұғалім: – «Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындаймыз. Ж. С. 1. шеңбердің ішіне табиғатқа жанашырлықпен қараудың шартты белгісінің суретін сал. Бұл белгіге ереже құрастыр (ауызша). Ж. С. 2. тапсырманың орындалуын парталас көршіңмен салыстыр. Сыныптасыңа өз шартты белгіңнің тақырыбын таңдауыңды түсіндір, оның таңдауында тыңда. |
«Оқушы дәптеріндегі» В. тапсырманы орындайды. Сергіту жаттығуын орындайды. «Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындаймыз. С1. шеңбердің ішіне табиғатқа жанашырлықпен қараудың шартты белгісінің суретін салып, бұл белгіге ереже құрастырады (ауызша). С. 2. тапсырманың орындалуын парталас көршіңмен салыстырып, сыныптасыңа өз шартты белгіңнің тақырыбын таңдауыңды түсіндір, оның таңдауында тыңдайды. |
|
Оқушы дәптері |
|
Соңы |
«Оқушы дәптеріндегі» қорытынды тапсырманы орындау. Алма ағашындағы алмаларды боя: |
«Оқушы дәптеріндегі» қорытынды тапсырманы орындайды. |
Мадақтау |
Оқушы дәптері |
|
|
Қызыл түске – тапсырманың бәрін орындадым, көңіл күйім жақсы; Жасыл түске – мен тапсырманы орындай алмадым көңіл күйім нашар. Мұғалім: Біздің жорығымыз аяқталуға таяды. Біз Табиғат үшін жауапты екендігімізді есте сақтаңдар! Табиғатты аялайық, сүйейік. Біз одан жақсылықты аямайық. Табиғаттың аясында, Жадырап жас балаша дем алайық! Мен сендерге каникулды жақсы өткізулеріңді тілеймін, біздің сабақтарымыздың қажетке жарайтынына сенімдімін. |
Алма ағашындағы алмаларды бояйды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Табиғат аясында өзіңді қалай ұстау керек?"
"Табиғат аясында өзіңді қалай ұстау керек?"
|
Ортақ тақырып: Бөлімше: |
Дені саудың – жаны сау 2.1 Жергілікті жерде бағдарлау |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат аясында өзіңді қалай ұстау керек? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.1.2 – табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Сабаққа оң психологиялық көңіл күй қалыптастыру. Мұғалім: – Кездестік міне, тағы да Сендермен, достар, қызықты. Ықыласпен тыңдаймын Сендер берген жауапты. Көреміз бүгін бақылап, Қорытынды жасап, талқылап. Белсенді бол, кел, достым, Босқа өтпесін бұл сабақ. Үй тапсырмасын тексеру. «Таңдаушы таяқшалар» тәсілі. Мұғалім оқушыларға қораптан әрқайсысына балалардың аттары жазылған таяқшалардың бірнешеуін қарамай суырып алуды ұсынады. Таңдалған оқушылар «Үйде жалғыз қалған жағдайда өзіңді қалай ұстау |
Оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады. Қораптан әрқайсысы балалардың аттары жазылған таяқшалардың бірнешеуін қарамай суырып алады. Таңдалған оқушылар «Үйде жалғыз қалған жағдайда өзіңді қалай ұстау керек?» атты жадынаманы оқып береді. |
ҚБ. «Бас бармақ» тәсілінің көмегімен өзара баға беру. |
|
|
|
|
керек?» атты жадынаманы оқуды ұсынады. Мақсатты тұжырымдау Мұғалім: Халық даналығы: «Орманда бір адам артында – із, 100 адам – соқпақ, ал мың адам – шөл қалдырады» дейді. Жер – біз өмір сүріп жатқан Жасыл үй. Қалай ойлайсыңдар, біз бүгін не туралы айтатын боламыз? Оқушылармен бірге мұғалім сабақтың мақсатын анықтайды: – Біз табиғатта өзін-өзі ұстаудың ережесін сақтау қажеттілігін түсіндіруді үйренеміз. |
Оқушылардың жауаптары |
|
|
|
Ортасы |
Мұғалім: – «Егер табиғатқа қонаққа барсаң, қонақта әдепсіздік болып саналатындай ештеңе істеме» деген жақсы сөздер бар. Бұл сөздерді қалай түсінуге болады? Сонымен сен табиғатқа қонаққа келдің... «Қатені түсін» тәсілінің көмегімен проблемалық жағдай тудыру. – Жексенбі күні балалардың орманда қалай демалғаны туралы әңгімені тыңдаңдар. Балалар орманға үлкендерсіз келді. Үлкен алаңқайға келе жатып, олар қатты музыка тыңдады. Тоқтаған жерде бұтақтарды сындырып, әрең |
Ойларымен бөліседі. Оқушылардың жауаптары. |
|
Оқулық |
|
|
от жақты. Ойнады, тамақ ішті. Пакеттер мен құтыларды шашып тастап, тоқ, көңілді күйде үйге қайтты. От жаққан жердегі шоқтар жылтырап жатты. Алаңқайда кішкентай кірпіні тауып алып, анасы тастап кеткен болар деп, өздерімен ала кетті. Құшақ-құшақ орман және дала гүлдерін жинап алған балалар үйлеріне қайтты.
табиғатта өздерін дұрыс ұстады ма?
Ж.Ұ. – Балалар, табиғатқа қонаққа келгенімізде, қонақта екенімізді ұмытпайық! Біз тұрғындары мен ережелері көп бөтен үйдеміз. Біздің Жасыл үйдегі өзіңді ұстау ережелерімен танысу үшін табиғатқа экскурсияға шығамыз. Ең алдымен біз жолға жиналуымыз керек. «Өзіммен бірге аламын» тәсілі. Алдымен заттарды салуымыз керек. Туристің ең басты қағидасын есте ұстаңдар: «Жолға қажет болатындарды емес, оларсыз жолға шығу мүмкін емес дейтін заттарды алу керек». Тақтада үлкен иық дорбаның суреті |
Оқушылардың жауаптары. |
|
Оқушы дәптері |
|
|
салынған. Үстелде керек- жарақтардың аттары жазылған табличкалар жатыр: – шатыр, сулық, саптаяқ, тостаған, қасық, қалта фонаригі, күрек, тұсбағдар, үстел сағаты, кілемше, шағын дәрі қобдиша (йод, дәке, марганцовка), жекебас тазалығының заттары (сабын, тіс пастасы мен щеткасы, сабын салғыш, орамал), – жиналмалы қармақ, орындық, журналдар, үстел шамы; – азық-түлік (үш құты бұқтырылған ет, бір килограмм жарма, кепкен қара нан, бір бөлке жаңа піскен нан, бір қорапша шай, тұз, қант, май). «Қажеттіні таңдап ал» тәсілі. Жорықта аса қажетті еместерді атап, неге екендігін түсіндіріңдер. Мұғалім: – Күннен қорғайтын баскиім мен ыңғайлы аяқкиім (кроссовка) туралы ұмытпаңдар. Оқулықпен жұмыс Оқушылар алғашқы екі абзацты оқиды. Мұғалім: – Біз сендермен ормандамыз деп ойлайық.
|
Оқушылардың жауаптары Оқушылар алғашқы екі абзацты оқиды. |
|
Оқулық |
|
|
«Өзіміз құрастырамыз» тәсілі. Ж. Тапсырма: Жұптаса жұмыс істей отырып, табиғатта өзіңді ұстаудың ережесін құрастырыңдар. («Оқушы дәптеріндегі» В. 2. тапсырма). Үлгілік нұсқалар:
«Егер мен гүлді жұлсам» тақпағы Егер мен гүл жұлсам, Егер сен гүл жұлсаң, Егер біз гүл жұлсақ, Олармен бірге сонда Сұлулық та жоғалар.
Орманды өрттен сақта, от жақпа! ҚБ. «Мұғалімнің бағасы» тәсілі.
|
«Оқушы дәптеріндегі» В. 2. тапсырма. Жұптаса жұмыс істей отырып, табиғатта өзін ұстаудың ережесін құрастырады. Оқушылар ережелерді құрастырып, оқиды. |
ҚБ. «Мұғалімнің бағасы» тәсілі |
«Оқушы дәптері» Оқушы дәптері |
|
|
«Мағынасын аш» тәсілі. «Оқушы дәптеріндегі» В. тапсырманы орындаймыз. Сергіту сәті. Сағаттың тіліндей Иіліп солға бір, Сағаттың тіліндей Иіліп оңға бір. Оң аяқ! Сол аяқ! Жаттығу оңай-ақ! Қарлығашқа ұқсайық, Кәне, қанат жаяйық! Қарлығаш боп ұшайық Ұшып-ұшып алайық. Мұғалім: – «Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындаймыз. Ж. С. 1. шеңбердің ішіне табиғатқа жанашырлықпен қараудың шартты белгісінің суретін сал. Бұл белгіге ереже құрастыр (ауызша). Ж. С. 2. тапсырманың орындалуын парталас көршіңмен салыстыр. Сыныптасыңа өз шартты белгіңнің тақырыбын таңдауыңды түсіндір, оның таңдауында тыңда. |
«Оқушы дәптеріндегі» В. тапсырманы орындайды. Сергіту жаттығуын орындайды. «Оқушы дәптеріндегі» тапсырмаларды орындаймыз. С1. шеңбердің ішіне табиғатқа жанашырлықпен қараудың шартты белгісінің суретін салып, бұл белгіге ереже құрастырады (ауызша). С. 2. тапсырманың орындалуын парталас көршіңмен салыстырып, сыныптасыңа өз шартты белгіңнің тақырыбын таңдауыңды түсіндір, оның таңдауында тыңдайды. |
|
Оқушы дәптері |
|
Соңы |
«Оқушы дәптеріндегі» қорытынды тапсырманы орындау. Алма ағашындағы алмаларды боя: |
«Оқушы дәптеріндегі» қорытынды тапсырманы орындайды. |
Мадақтау |
Оқушы дәптері |
|
|
Қызыл түске – тапсырманың бәрін орындадым, көңіл күйім жақсы; Жасыл түске – мен тапсырманы орындай алмадым көңіл күйім нашар. Мұғалім: Біздің жорығымыз аяқталуға таяды. Біз Табиғат үшін жауапты екендігімізді есте сақтаңдар! Табиғатты аялайық, сүйейік. Біз одан жақсылықты аямайық. Табиғаттың аясында, Жадырап жас балаша дем алайық! Мен сендерге каникулды жақсы өткізулеріңді тілеймін, біздің сабақтарымыздың қажетке жарайтынына сенімдімін. |
Алма ағашындағы алмаларды бояйды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз













