|
Педагогтің аты-жөні |
Акимова Дания Кенжегалиевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат біздің үйіміз Табиғатты бірге қорғайық. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.3.1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету 4.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау |
|||||
|
Сабақтың барысы. |
|
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Сәлемдесу.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңілді сәт» әдісі арқылы оқушылармен амандасу,жағымды әсер туғызу Топқа бөліну «Күннің көзін ашу» әдісі арқылы 3 топқа бөліну 1топ «Сары» 2топ «Қызыл» 3топ «Көк» Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Сәйкестендіру (тақтада берілген суреттерді тақырыптарына байланысты сәйкестендіру) Топтық жұмыс (А3 форматына сурет салу) 1топ «Табиғат құбылысын бейнелеу» (жел соғу) 2топ «Табиғат құбылысын бейнелеу» (жаңбырлы күн) 3топ «Табиғат құбылысын бейнелеу» (кемпірқосақ) Жаңа тақырыпты ашу «Бейнесаяхат» әдісі арқылы оқушыларға бейнеролик көрсетіледі Сабақтың тақырыбы: «Табиғат біздің үйіміз Табиғатты бірге қорғайық» Сабақтың мақсаты: 4.1.3.1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету 4.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау Жаңа сабақты түсіндіру Табиғат – бізді қоршаған әлем. Адам табиғатсыз, табиғат адамсыз болмайды. Табиғат пен адам екеуі егіз ұғым. Табиғаттың таза ауасы адам жанын жадыратып, көкірегіне қуаныш сезімін ұялатады. Табиғаттағы болып жатқан әр құбылыс Алланың бізге берген шексіз нығметтерінін бірегейі. Табиғат – адамзаттың анасы. Дүниеге есігін ашқан сәбиге бар ризығы мен несібесін тосатын ана сынды табиғат та буыны қатаймаған адам баласына бар болмысын беріп, береке сыйлайды. Ырысымен бөліседі. Бала шақтан өтіп, ержеткен шақта анамызға қалай қамқорлық қылғанымыз сынды табиғат анаға да солай қамқорлық қылуымыз қажет. Гри́нпис (ағылш. Green
Peace — «жасыл әлем»)
— 1971 жылы Канадада негізі
қаланған халықаралық қоғамдық табиғатты қорғайтын
ұйым. |
Оқушылар шеңберге тұрып берілген қорапшаны бір-біріне беру арқылы өздеріне түскен суреттерге байланысты амандасып, тілектерін білдіріп бір-бірлеріне жағымды көңіл-күй сыйлайды. Тақтада көрсетілген суреттерді тақырыптарына байланысты сәйкестендіріп шығады, үйге берілген суреттерін топтарымен шығып қорғайды Түстер бойынша 3 топқа бөлініп отырады Оқушылар экранға назар аударып, бейнероликті қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады |
Мадақтау, қолпаштау Тәттілер арқылы бағалау Мадақтау, қолпаштау |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. Бейнеролик, презентация |
||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық тапсырма Әрбір адам қоршаған ортаны қорғауды өзінен бастау алатынын түсінуі тиіс.Соған байланысты бояу, қылқаламмен сурет салып, қабырға газетін жасау арқылы адамдарды табиғатты аялап,қорғауға шақыра алады екенбіз.Бұл да орасан зор еңбек. 1тапсырма 1 топ «Табиғат –біздің үйіміз» тақырыбы 2топ «Табиғатты аялайық» тақырыбы 3топ «Таза ауа –жанға шипа» тақырыбы бойынша қабырға газетінің сурет салып қорғайды А3 форматына Дескриптор: Берілген тақырыпқа сай сурет сала алады Бейнелеген суреттерін қорғай алады Түстік үйлесімділіктерді дұрыс таңдай біледі 2тапсырма «Суретті аяқта» әдісі яғни берілген бояу дақтарынан жанды немесе жансыз табиғаттың суретін салып аяқтау Дескриптор: Берілген бояу дақтарынан жанды немесе жансыз табиғаттың суретін бейнелей алады Бейнеленген суретте ұқсастық болады Сергіту сәті «Лабиринт» әдісі Бұл лабиринттің негізгі мақсаты топтың ауызбіршілігін ұлғайту болып табылады 3 тапсырма «Дәстүрден тыс сурет салу» әдісі «Табиғат» тақырыбына әр топ дәстүрден тыс сурет салады Дескриптор: Дәстүрден тыс құрал-жабдықтарды қолдана алады Табиғат суретін сала алады Түстік үйлесімділікті дұрыс таңдай біледі |
Берілген тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Оқушылар берілген тапсырманы талапқа сай орындайды Әр топ лабиринтті қоршап ұстап ортасындағы допты бірігіп жұмыс жасау арқылы лабиринттен өткізеді Оқушылар дәстүрден тыс сурет салу әдісі бойынша жұмыс жасайды |
Тәттілер арқылы бағалау Стикер арқылы,оқушылар бір-бірін бағалау Мадақтау,қолпаштау Оқушылар бір-бірін бағалау |
Презентацияя, суреттер, А3 форматы, бояу құрал-жабдықтары |
||
|
Соңы |
«Жасырылған сұрақтар» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймыз
|
Оқушылар конвертте жасырлған сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: Тәттілер арқылы бағалау сұраққа жауап берген оқушыларға |
Топтық тапсырмалар. |
||
|
Кері байланыс Үйге тапсырма |
«Қызыл кітапқа» енген жануардың немесе құстың суретін салып, мәлімет жазып келу А3 форматына |
Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс арқылы білдіреді. Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алады, жұмыс орнын жинастырады |
Ең белсенді болған топты атап өту, |
кері байланыс «Кемпірқосақ» әдісі парағы |
||
Табиғат – бізді қоршаған әлем. Адам
табиғатсыз, табиғат адамсыз болмайды. Табиғат пен адам екеуі егіз
ұғым. Табиғаттың таза ауасы адам жанын жадыратып, көкірегіне қуаныш
сезімін ұялатады. Табиғаттағы болып жатқан әр құбылыс Алланың бізге
берген шексіз нығметтерінін
бірегейі.
Табиғаттың өз әуені мен өз көрінісі бар.
Жаздың әсем кештеріндегі самал желдің сыбызы, құстардың шырылдаған
үні, шыбын-масалардың ызыны, бұлақтардан сарқылдап ағып жатқан
судың дауысы, кешкісін болатын күннің ғажап шұғыласы мұның бәрі
табиғаттың адам ойына келмейтін көрікті
көрінісі.
Табиғат – адамзаттың
анасы. Дүниеге есігін ашқан сәбиге бар ризығы мен несібесін тосатын
ана сынды табиғат та буыны қатаймаған адам баласына бар болмысын
беріп, береке сыйлайды. Ырысымен бөліседі. Бала шақтан өтіп,
ержеткен шақта анамызға қалай қамқорлық қылғанымыз сынды табиғат
анаға да солай қамқорлық қылуымыз қажет.
Табиғат,Әшкерелеп сөкпе бізді.
Тазала, саумал ауа,Самалыңмен
Заводтың мұржасындай өкпемізді.
Санадан гөрі кейде сезім жетік,
Сезімсіз болар менің сөзім жетім...
Табиғат,Емде мені,Оралайын
Өзіңсіз күн жоғына көзім жетіп! –
деп Қадыр Мырза Әли ақын жырлағандай, табиғаттан асып, одан ада тұтып ешқайда кете алмасымыз анық. Ат айналып қазығын табар. Табиғатты сүю мен аялауды қазірден бастағанымыз жөн.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Табиғат біздің үйіміз. Табиғатты бірге қорғайық."
"Табиғат біздің үйіміз. Табиғатты бірге қорғайық."
|
Педагогтің аты-жөні |
Акимова Дания Кенжегалиевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат біздің үйіміз Табиғатты бірге қорғайық. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.3.1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету 4.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау |
|||||
|
Сабақтың барысы. |
|
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Сәлемдесу.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңілді сәт» әдісі арқылы оқушылармен амандасу,жағымды әсер туғызу Топқа бөліну «Күннің көзін ашу» әдісі арқылы 3 топқа бөліну 1топ «Сары» 2топ «Қызыл» 3топ «Көк» Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Сәйкестендіру (тақтада берілген суреттерді тақырыптарына байланысты сәйкестендіру) Топтық жұмыс (А3 форматына сурет салу) 1топ «Табиғат құбылысын бейнелеу» (жел соғу) 2топ «Табиғат құбылысын бейнелеу» (жаңбырлы күн) 3топ «Табиғат құбылысын бейнелеу» (кемпірқосақ) Жаңа тақырыпты ашу «Бейнесаяхат» әдісі арқылы оқушыларға бейнеролик көрсетіледі Сабақтың тақырыбы: «Табиғат біздің үйіміз Табиғатты бірге қорғайық» Сабақтың мақсаты: 4.1.3.1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету 4.1.4.1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау Жаңа сабақты түсіндіру Табиғат – бізді қоршаған әлем. Адам табиғатсыз, табиғат адамсыз болмайды. Табиғат пен адам екеуі егіз ұғым. Табиғаттың таза ауасы адам жанын жадыратып, көкірегіне қуаныш сезімін ұялатады. Табиғаттағы болып жатқан әр құбылыс Алланың бізге берген шексіз нығметтерінін бірегейі. Табиғат – адамзаттың анасы. Дүниеге есігін ашқан сәбиге бар ризығы мен несібесін тосатын ана сынды табиғат та буыны қатаймаған адам баласына бар болмысын беріп, береке сыйлайды. Ырысымен бөліседі. Бала шақтан өтіп, ержеткен шақта анамызға қалай қамқорлық қылғанымыз сынды табиғат анаға да солай қамқорлық қылуымыз қажет. Гри́нпис (ағылш. Green
Peace — «жасыл әлем»)
— 1971 жылы Канадада негізі
қаланған халықаралық қоғамдық табиғатты қорғайтын
ұйым. |
Оқушылар шеңберге тұрып берілген қорапшаны бір-біріне беру арқылы өздеріне түскен суреттерге байланысты амандасып, тілектерін білдіріп бір-бірлеріне жағымды көңіл-күй сыйлайды. Тақтада көрсетілген суреттерді тақырыптарына байланысты сәйкестендіріп шығады, үйге берілген суреттерін топтарымен шығып қорғайды Түстер бойынша 3 топқа бөлініп отырады Оқушылар экранға назар аударып, бейнероликті қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады |
Мадақтау, қолпаштау Тәттілер арқылы бағалау Мадақтау, қолпаштау |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. Бейнеролик, презентация |
||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық тапсырма Әрбір адам қоршаған ортаны қорғауды өзінен бастау алатынын түсінуі тиіс.Соған байланысты бояу, қылқаламмен сурет салып, қабырға газетін жасау арқылы адамдарды табиғатты аялап,қорғауға шақыра алады екенбіз.Бұл да орасан зор еңбек. 1тапсырма 1 топ «Табиғат –біздің үйіміз» тақырыбы 2топ «Табиғатты аялайық» тақырыбы 3топ «Таза ауа –жанға шипа» тақырыбы бойынша қабырға газетінің сурет салып қорғайды А3 форматына Дескриптор: Берілген тақырыпқа сай сурет сала алады Бейнелеген суреттерін қорғай алады Түстік үйлесімділіктерді дұрыс таңдай біледі 2тапсырма «Суретті аяқта» әдісі яғни берілген бояу дақтарынан жанды немесе жансыз табиғаттың суретін салып аяқтау Дескриптор: Берілген бояу дақтарынан жанды немесе жансыз табиғаттың суретін бейнелей алады Бейнеленген суретте ұқсастық болады Сергіту сәті «Лабиринт» әдісі Бұл лабиринттің негізгі мақсаты топтың ауызбіршілігін ұлғайту болып табылады 3 тапсырма «Дәстүрден тыс сурет салу» әдісі «Табиғат» тақырыбына әр топ дәстүрден тыс сурет салады Дескриптор: Дәстүрден тыс құрал-жабдықтарды қолдана алады Табиғат суретін сала алады Түстік үйлесімділікті дұрыс таңдай біледі |
Берілген тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Оқушылар берілген тапсырманы талапқа сай орындайды Әр топ лабиринтті қоршап ұстап ортасындағы допты бірігіп жұмыс жасау арқылы лабиринттен өткізеді Оқушылар дәстүрден тыс сурет салу әдісі бойынша жұмыс жасайды |
Тәттілер арқылы бағалау Стикер арқылы,оқушылар бір-бірін бағалау Мадақтау,қолпаштау Оқушылар бір-бірін бағалау |
Презентацияя, суреттер, А3 форматы, бояу құрал-жабдықтары |
||
|
Соңы |
«Жасырылған сұрақтар» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймыз
|
Оқушылар конвертте жасырлған сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: Тәттілер арқылы бағалау сұраққа жауап берген оқушыларға |
Топтық тапсырмалар. |
||
|
Кері байланыс Үйге тапсырма |
«Қызыл кітапқа» енген жануардың немесе құстың суретін салып, мәлімет жазып келу А3 форматына |
Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс арқылы білдіреді. Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алады, жұмыс орнын жинастырады |
Ең белсенді болған топты атап өту, |
кері байланыс «Кемпірқосақ» әдісі парағы |
||
Табиғат – бізді қоршаған әлем. Адам
табиғатсыз, табиғат адамсыз болмайды. Табиғат пен адам екеуі егіз
ұғым. Табиғаттың таза ауасы адам жанын жадыратып, көкірегіне қуаныш
сезімін ұялатады. Табиғаттағы болып жатқан әр құбылыс Алланың бізге
берген шексіз нығметтерінін
бірегейі.
Табиғаттың өз әуені мен өз көрінісі бар.
Жаздың әсем кештеріндегі самал желдің сыбызы, құстардың шырылдаған
үні, шыбын-масалардың ызыны, бұлақтардан сарқылдап ағып жатқан
судың дауысы, кешкісін болатын күннің ғажап шұғыласы мұның бәрі
табиғаттың адам ойына келмейтін көрікті
көрінісі.
Табиғат – адамзаттың
анасы. Дүниеге есігін ашқан сәбиге бар ризығы мен несібесін тосатын
ана сынды табиғат та буыны қатаймаған адам баласына бар болмысын
беріп, береке сыйлайды. Ырысымен бөліседі. Бала шақтан өтіп,
ержеткен шақта анамызға қалай қамқорлық қылғанымыз сынды табиғат
анаға да солай қамқорлық қылуымыз қажет.
Табиғат,Әшкерелеп сөкпе бізді.
Тазала, саумал ауа,Самалыңмен
Заводтың мұржасындай өкпемізді.
Санадан гөрі кейде сезім жетік,
Сезімсіз болар менің сөзім жетім...
Табиғат,Емде мені,Оралайын
Өзіңсіз күн жоғына көзім жетіп! –
деп Қадыр Мырза Әли ақын жырлағандай, табиғаттан асып, одан ада тұтып ешқайда кете алмасымыз анық. Ат айналып қазығын табар. Табиғатты сүю мен аялауды қазірден бастағанымыз жөн.
шағым қалдыра аласыз














