Материалдар / Табиғат физикасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Табиғат физикасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Тапсырмалар орындау
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: ЖаратылыстануМектеп: 24 орта мектеп

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты- жөні : Ергазиева Гүлзада

5 бөлім.Табиғат физикасы Қатысқандар саны:

Күні:Қатыспағандар саны:

Сыныбы: 1сынып


Сабақтың тақырыбы:

5.4. Жылу

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:

1.5.4.1. Жылыту құрылғыларын анықтау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

  • Жылытуға арналған құрылғыларды анықтайды.

  • Жылытқыш құрылғыларды топтастырады.

  • Жылытқыш құрылғылары не үшін қолдану керектігін біледі.

Көптеген оқушылар:

  • Түрлі жылытуға арналған құралдарды сәйкестендіреді.

  • Ежелгі дәуір мен қазіргі қездегі жылыту құрылғыларының ерекшеліктерін табады.

Кейбір оқушылар:

  • Жылыту құралдарының адам өміріне тигізер әсерін әңгімелейді.

Бағалау критерийлері


  • Жылытқыш құралдарды ажыратады;

  • Жылытқыш құралдардың адам өміріндегі маңызын әңгімелейді.

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен сөз тіркестер:

Оқушылар:

  • жылыту жабдықтары мен құрылғыларын атайды.

  • электр құралдарының күнделікті өмірдегі қолданысын сипаттайды.

  • электр қуатының адам тұрмысында қажеттілігі туралы айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология пеш,көмір,отын,газ,энергияның альтернативті қайнар көздері.

Көмір-угол-cоаl , газ-газ-gas, пеш-печь-oven

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Жылыту жабдықтары мен құрылғыларына нелер жатады?

  • Жылытқыш құралдардың адам өміріндегі қандай маңызы бар?

  • Ежелгі дәуір мен қазіргі қездегі жылыту құрылғыларының ерекшеліктерін неде?

  • Табиғи және жасанды көздеріне не жатады?


Құндылықтарға баулу

Топтық,ұжымдық жұмыстарда еңбек және шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек,дүниетану

Бастапқы білім

-Күннің табиғи жылу көзі екенін біледі.

-Тұрмыстық жағдайлардағы жасанды жылу көздерін біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40мин

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Психологиялық ахуал:

Көрші» тренингі

Мақсаты: әрбір оқушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезіну, бір-біріне жылылық сыйлау.

Көршіңді оң жақтан құшақта ,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі тренинг барысы,

Біз үлкен отбасы.



Сабақтың ортасы

30мин

Ұжымдық жұмыс

Қане балалар барлығымыз оқулыққа назар аударайық.Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Қыс сөзіне сипаттаушы сөзді ата.


Қыс







Балалар интербелсенді тақтаға назар аударайық.

Адамдар жылытқыш құралдарын не үшін қолданады?

Жылтқыш құралдарының қандай пайдасы бар?




Кері байланыс:

1Жылытқыш құрылғыларына нелер жатады?

2.«Егер біздің үйлерімізде жылытқыш құралдар болмаса ,не болар еді?

3.Жылытқыш құралдарының адам өмірінде қандай маңызы бар?

4.Ежелгі дәуір мен қазіргікездегі жылыту құрылғыларының ерекшеліктері неде?

5.Табиғи және жасанды көздеріне не жатады?

Бағалау.«Смайлик» арқылы

«Көңілді смайлик» арқылы оқушылардың сабаққа деген белсенділігін артыру мақсатында бағаланды.


Топқа бөлу.

Оқушылар Күн,Ай,Жұлдыз суреттері бар қима қағаздары арқылы топқа бөлінді.


1-топ Күн

2- топ Ай

3-топ Жұлдыз

Топтық жұмыс.«Зерттеу»

Оқушыларға әртүрлі ғимараттар суреттері беріледі.Әртүрлі ғимараттарда қандай жылытқыш құралдарды қолданады?Ол үшін А4 қағазына үй суретін қиып ,жапсырады. Суреттердің тұсына жылытқыш құралдарын сәйкестендіреді.


Кері байланыс:

1.Әртүрлі ғимраттарда қандай жылытқыш құралдарын қолданады?

2.Жылытқыш құралдарын орналастыруда не қиындық келтірді?

Бағалау. «Екі жұлдыз ,бір ұсыныс» әдісі бойынша бағалау жүреді.


Дәптермен жұмыс.

Оқушылар жылытқыш құралдарының тұсына белгілерін қояды және суреттерді бояйды

Оқушылар барлық тұрмыстық құралдарды өз орындарына орналастырады.


Кері байланыс:

1.Жылытқыш құралдарын белгілеуде не қиындық келтірді?

2.Қандай тұрмыстық құралдарын білесіңдер?

Бағалау.«Басбармақ»арқылы бағалау жүреді.


Сергітту сәті:

«Көңілді күн» әуенімен балалар қимыл жаттығуларын жасайды.Оқушылар бойын сергітіп,көңіл-күйлерін көтеру мақсатында жасайды.

Қалыптастырушы бағалау

Бағалау критерийі

-Жылытқыш құралдарды ажыратады;

-Жылытқыш құралдардың адам өміріндегі маңызын әңгімелейді;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

1-тапсырма Суретте бейнеленген құралдарды екі топқа бөліп орналастыр.

 

2-тапсырма

Жылытуға арналған құрылғыларды анықта.




Дескриптор

-жылыту жабдықтары мен құрылғыларын атайды.

-электр құралдарының күнделікті өмірдегі қолданысын сипаттайды.

-электр қуатының адам тұрмысында қажеттілігі туралы айта алады.


Кері байланыс:

1.Күнделікті өмірде қолданатн қандай электр құралдарын білесіңдер?

2.Тұрмыста электр қуатының қандай падасы бар?




















Интербелсендітақта





























Қима қағаздар


































































Объект 2



























Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!