|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «М.Базарбаев атындағы №138 гимназия»КММ
5-бөлім. Табиғат физикасы («Дәстүр және ауыз әдебиеті» ортақ тақырыбы аясында) |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тазабекова Н.Е. |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
5.5 Электрлік |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.5.5.1 Адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Электр энергиясының адамдардың күнделікті өміріндегі маңызын түсіндіреді.Көптеген оқушылар: Электр энергиясын тұрмыста тиімдіпайдалану ережелерін атайды.Кейбір оқушылар:Табиғаттан электр энергиясын алу түрлеріне мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминалогия электр, электр энергиясы, электр станциясы, күн батареялары. Диалог пенжазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер 1.Тұрмыста сіздер электр энергиясын қаншалықты жиі қолданасыздар? 2.Электр энергиясының үйде болуы сізге қаншалықты маңызды? 3.Электр энергиясын неліктен үнемдеу маңызды? Жазылым Тұрмыста электр энергиясын қолданылатын заттардың тізімін жазады. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, белсенді азаматтық ұстаным таныту және өз елінің дамуына үлесін қосуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|
Бастапқы білім |
Электр энергиясының пайдасымен таныс Жылыту құралдарын біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
15 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал
«Көңілді
шеңбер» ҚБ. Сұрақ-жауап:
Топтастыру. 1-топ: Компьютер 2-топ: Теледидар 3-топ: Желдеткіш 4-топ: Үтік
ТЖ. Миға шабуыл. Сөзжұмбақтың шешуін тап.
1.Көліктің бір түрі 2.Ашық түстің бірі 3.Отбасы мүшесі 4.Көктемде бірінші шығатын гүл 5.Үй жануары 6.Дәнді дақылдың бірі Сөзжұмбақтың жауабы (Электр) . (ҚБ) Топтық бағалау «Басбармақтар» әдісі.
Ұ.Адамдар тұрмыста күнделікті электр қуатын не үшін пайдаланады? Сурет бойынша әңгімелеңдер.
Дескриптор - электр қуатымен жұмыс істейтін құралдарды анықтайды; - күнделікті тұрмыстағы электр қуатының қолданысы туралы әңгімелейді. ҚБ. Жарайсың! Талпын! Ойлан!
Мұғалім түсіндірмесі. Белсенді тыңдалым. «Түрткі сұрақтар» әдісі
ІІІ. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. Бүгінгі сабақта жаңа қандай ақпарат аламыз? Электр туралыне білгілерің келеді? Сабақ мақсаты: Электр энергиясының адамның күнделікті өміріндегі маңызын анықтайтын боламыз. |
Компьютер, теледидар, желдеткіш, үтік
Сөзжұмбақ берілген плакаттар
Суреттер көрсетіледі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20 минут
|
Ширату жаттығуы: «Сократтық шеңбер» әдісі ТЖ. Постерге жасанды және табиғи жарық көздерінің тізімін жаз.
ҚБ. «Екі жұлдыз 1 тілек» әдісі арқылы ауызша топтық кері байланыс беру.
ІV.Оқулықпен жұмыс. ЖЖ: Сюжетті сурет мазмұны бойынша жұпта өзара әңгімелесу. Диалогқа арналған сұрақтар:
Дескриптор:
ҚБ. «Мұғалімнің кері байланысы»
Т
электр қуатымен жұмыс
і
ҚБ Смайликтер арқылы бағалау
ЖЖ. Электр энергиясын тұрмыста тиімдіпайдалану ережелерін түсіндіріңдер.
Дескриптор: -тұрмыста электр энергиясын қолданатын құралдарды атайды; -электр энергиясын тиімді пайдалану ережесін түсіндіреді.
ҚБ Оқушыларды жұлдызшалар арқылы бағалау
ТЖ. Қорытынды арқылы саралау. Табиғаттан электр энергиясын алу түрлеріне мысалдар келтіріп, түсіндіріңдер. . ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Дербес жұмыс. Дәптермен жұмыс ДЖОқушылар тұрмыста электр энергиясы арқылы қолданылатын заттардың тізімін жазып шығады
ҚБ. Өзін өзі бағалау
.
ЖЖ. «Зерттеу» жұмысы. Қандай электр құралдары ток көзіне жалғанбай жұмыс істей алтынын дәлелде.
ҚБ. «От шашу» арқылы жұптық бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут . |
Рефлексия: «Ақылды қалпақ» әдісі - бүгінгі сабақта не ұнады? -көңіл күйім қандай? -қандай жаңа ақпарат алдым
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат физикасы
Табиғат физикасы
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «М.Базарбаев атындағы №138 гимназия»КММ
5-бөлім. Табиғат физикасы («Дәстүр және ауыз әдебиеті» ортақ тақырыбы аясында) |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тазабекова Н.Е. |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
5.5 Электрлік |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.5.5.1 Адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Электр энергиясының адамдардың күнделікті өміріндегі маңызын түсіндіреді.Көптеген оқушылар: Электр энергиясын тұрмыста тиімдіпайдалану ережелерін атайды.Кейбір оқушылар:Табиғаттан электр энергиясын алу түрлеріне мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминалогия электр, электр энергиясы, электр станциясы, күн батареялары. Диалог пенжазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер 1.Тұрмыста сіздер электр энергиясын қаншалықты жиі қолданасыздар? 2.Электр энергиясының үйде болуы сізге қаншалықты маңызды? 3.Электр энергиясын неліктен үнемдеу маңызды? Жазылым Тұрмыста электр энергиясын қолданылатын заттардың тізімін жазады. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, белсенді азаматтық ұстаным таныту және өз елінің дамуына үлесін қосуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|
Бастапқы білім |
Электр энергиясының пайдасымен таныс Жылыту құралдарын біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
15 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал
«Көңілді
шеңбер» ҚБ. Сұрақ-жауап:
Топтастыру. 1-топ: Компьютер 2-топ: Теледидар 3-топ: Желдеткіш 4-топ: Үтік
ТЖ. Миға шабуыл. Сөзжұмбақтың шешуін тап.
1.Көліктің бір түрі 2.Ашық түстің бірі 3.Отбасы мүшесі 4.Көктемде бірінші шығатын гүл 5.Үй жануары 6.Дәнді дақылдың бірі Сөзжұмбақтың жауабы (Электр) . (ҚБ) Топтық бағалау «Басбармақтар» әдісі.
Ұ.Адамдар тұрмыста күнделікті электр қуатын не үшін пайдаланады? Сурет бойынша әңгімелеңдер.
Дескриптор - электр қуатымен жұмыс істейтін құралдарды анықтайды; - күнделікті тұрмыстағы электр қуатының қолданысы туралы әңгімелейді. ҚБ. Жарайсың! Талпын! Ойлан!
Мұғалім түсіндірмесі. Белсенді тыңдалым. «Түрткі сұрақтар» әдісі
ІІІ. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. Бүгінгі сабақта жаңа қандай ақпарат аламыз? Электр туралыне білгілерің келеді? Сабақ мақсаты: Электр энергиясының адамның күнделікті өміріндегі маңызын анықтайтын боламыз. |
Компьютер, теледидар, желдеткіш, үтік
Сөзжұмбақ берілген плакаттар
Суреттер көрсетіледі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20 минут
|
Ширату жаттығуы: «Сократтық шеңбер» әдісі ТЖ. Постерге жасанды және табиғи жарық көздерінің тізімін жаз.
ҚБ. «Екі жұлдыз 1 тілек» әдісі арқылы ауызша топтық кері байланыс беру.
ІV.Оқулықпен жұмыс. ЖЖ: Сюжетті сурет мазмұны бойынша жұпта өзара әңгімелесу. Диалогқа арналған сұрақтар:
Дескриптор:
ҚБ. «Мұғалімнің кері байланысы»
Т
электр қуатымен жұмыс
і
ҚБ Смайликтер арқылы бағалау
ЖЖ. Электр энергиясын тұрмыста тиімдіпайдалану ережелерін түсіндіріңдер.
Дескриптор: -тұрмыста электр энергиясын қолданатын құралдарды атайды; -электр энергиясын тиімді пайдалану ережесін түсіндіреді.
ҚБ Оқушыларды жұлдызшалар арқылы бағалау
ТЖ. Қорытынды арқылы саралау. Табиғаттан электр энергиясын алу түрлеріне мысалдар келтіріп, түсіндіріңдер. . ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Дербес жұмыс. Дәптермен жұмыс ДЖОқушылар тұрмыста электр энергиясы арқылы қолданылатын заттардың тізімін жазып шығады
ҚБ. Өзін өзі бағалау
.
ЖЖ. «Зерттеу» жұмысы. Қандай электр құралдары ток көзіне жалғанбай жұмыс істей алтынын дәлелде.
ҚБ. «От шашу» арқылы жұптық бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут . |
Рефлексия: «Ақылды қалпақ» әдісі - бүгінгі сабақта не ұнады? -көңіл күйім қандай? -қандай жаңа ақпарат алдым
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
шағым қалдыра аласыз























