Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Шығыс Қазақстан облысының Білім басқармасы
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК

Сынып: 2 «Ә»
Күні: 02.12.2021 жыл
Тақырыбы: «Табиғат және адам. Лепті сөйлем»
Топ: 410
Машықкер: Жанабаланова С.Д.
Әдіскер: Оспанова Д.Т.
Бекітемін:
Баға:
Семей, 2021 жыл
|
Бөлім |
Менің туған өлкем |
||||
|
Машықкердің аты-жөні |
Жанабаланова С.Д . |
||||
|
Күні: |
02.12.2021ж |
||||
|
Сынып: 2«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат және адам. Лепті сөйлем. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.11.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және сәйкес тыныс белгілерін қолдану (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажыратуды және сәйкес тыныс белгілерін қолдануды үйрету. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. - Сәлеметсіңдер ме, оқушылар! Қалдарың қалай? Мен М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжінің 4 курс машықкері Сая Дулатовна. Бүгінгі қазақ тілі сабағын мен жүргізетін боламын. 2. Психологиялық ахуал: – Балалар, барлығымыз бір-бірімізге қарап жымиып күлейікші, енді маған қарап жымиып күлеміз.
3. Үй тапсырмасын тексеру. |
Дескриптор: Психологиялық даярлықты орындайды. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 34 минут Сергіту сәті Сабақтың соңы 3 минут |
Ереже: Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді лепті сөйлем деп атайды. Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады. Мысалы:Мен Қазақстан Республикасының азаматымын! (Лепті сөйлем) 1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқы. Табиғат, Тіршіліксің тұнып тұрған, Сен - Күнсің көтерілген күліп қырдан. Сен - Көлсің, Сен - Ормансың. Сен - Бұлбұлсың. Адамды сұлулыққа құнықтырған. Сен - Жарықсың, Сен - Жерсің, Сен - Гүлсің, Сен - Адамсың, Сен - Ауасың, Сен - Анамсың - Бәрі Сен -менің өмірім сен сыйлаған, Туған жерім - Отаным Қазақстан. Садықбек Хангелдин Өлең бойынша сұрақтар: -Өлең не туралы айтылған? -Өлеңге ат қой. -Табиғатқа нелер жатады? -Бізді қоршаған орта не деп аталады. 2 –жаттығу. Сиқырлы қоржындар. Тақтаға екі қоржын ілінеді, бірінші қоржынның сыртында сұраулы, екіншісінде лепті деп жазылып тұрады. Әр оқушыға қағаз қиындылары таратылады, ол қағаздарда сұраулы немесе, лепті сөйлемдер жазулы тұрады. Тақтада ілулі тұрған екі қоржынға сәйкес келіп тұрған сөйлемдерді салады. М
- Сенің атың кім - Нешінші сыныпта оқисың - Сабақтарың нешеде басталады - Сабақтан бос уақытта не істейсің - Сенің жасың нешеде - Сен ертеңгі сабаққа дайындалдын ба - Бүгін ауа райы суық па - Неше досың бар - Олармен жақсы араласасын ба - Мектептегі сүйікті пәнің қандай - Бейбітшілік жасасын - Көйлегім қандай әдемі - Отан сүйер ұлан бол - Жүйрік тұлпарым болса ғой - Жақсы көңіл - күй - Сәттілік, қуаныш - Алақай, біз жеңдік - Отаным - Қазақстан жасасын - Қап, кітабым үйде қалып қапты - Алақай, біз жеңдік Сергіту
сәті 3-жаттығу. Мәтінді оқып лепті сөйлемдерді көшіріп
жазу. Үй жұмысы: 3 лепті сөйлем құрап келу. Стикерге сабақтан алған әсерлерін лепті сөйлеммен жазады және алма ағашына жапсырады. |
Дескриптор: Ережемен танысады. Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды. Дескриптор: Өлең бойынша сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Ілулі тұрған қоржындарға сәйкес келген сөйлемдерді салады. Дескриптор: Сергіту сәтін жасайды. Дескриптор: Мәтіннен лепті сөйлемдерді көшіріп жазады. |
|
Қоржын, дәптер.
Дәптер
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат және адам. Лепті сөйлем
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Шығыс Қазақстан облысының Білім басқармасы
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК

Сынып: 2 «Ә»
Күні: 02.12.2021 жыл
Тақырыбы: «Табиғат және адам. Лепті сөйлем»
Топ: 410
Машықкер: Жанабаланова С.Д.
Әдіскер: Оспанова Д.Т.
Бекітемін:
Баға:
Семей, 2021 жыл
|
Бөлім |
Менің туған өлкем |
||||
|
Машықкердің аты-жөні |
Жанабаланова С.Д . |
||||
|
Күні: |
02.12.2021ж |
||||
|
Сынып: 2«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат және адам. Лепті сөйлем. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.11.1 Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және сәйкес тыныс белгілерін қолдану (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажыратуды және сәйкес тыныс белгілерін қолдануды үйрету. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. - Сәлеметсіңдер ме, оқушылар! Қалдарың қалай? Мен М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжінің 4 курс машықкері Сая Дулатовна. Бүгінгі қазақ тілі сабағын мен жүргізетін боламын. 2. Психологиялық ахуал: – Балалар, барлығымыз бір-бірімізге қарап жымиып күлейікші, енді маған қарап жымиып күлеміз.
3. Үй тапсырмасын тексеру. |
Дескриптор: Психологиялық даярлықты орындайды. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 34 минут Сергіту сәті Сабақтың соңы 3 минут |
Ереже: Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді лепті сөйлем деп атайды. Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады. Мысалы:Мен Қазақстан Республикасының азаматымын! (Лепті сөйлем) 1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқы. Табиғат, Тіршіліксің тұнып тұрған, Сен - Күнсің көтерілген күліп қырдан. Сен - Көлсің, Сен - Ормансың. Сен - Бұлбұлсың. Адамды сұлулыққа құнықтырған. Сен - Жарықсың, Сен - Жерсің, Сен - Гүлсің, Сен - Адамсың, Сен - Ауасың, Сен - Анамсың - Бәрі Сен -менің өмірім сен сыйлаған, Туған жерім - Отаным Қазақстан. Садықбек Хангелдин Өлең бойынша сұрақтар: -Өлең не туралы айтылған? -Өлеңге ат қой. -Табиғатқа нелер жатады? -Бізді қоршаған орта не деп аталады. 2 –жаттығу. Сиқырлы қоржындар. Тақтаға екі қоржын ілінеді, бірінші қоржынның сыртында сұраулы, екіншісінде лепті деп жазылып тұрады. Әр оқушыға қағаз қиындылары таратылады, ол қағаздарда сұраулы немесе, лепті сөйлемдер жазулы тұрады. Тақтада ілулі тұрған екі қоржынға сәйкес келіп тұрған сөйлемдерді салады. М
- Сенің атың кім - Нешінші сыныпта оқисың - Сабақтарың нешеде басталады - Сабақтан бос уақытта не істейсің - Сенің жасың нешеде - Сен ертеңгі сабаққа дайындалдын ба - Бүгін ауа райы суық па - Неше досың бар - Олармен жақсы араласасын ба - Мектептегі сүйікті пәнің қандай - Бейбітшілік жасасын - Көйлегім қандай әдемі - Отан сүйер ұлан бол - Жүйрік тұлпарым болса ғой - Жақсы көңіл - күй - Сәттілік, қуаныш - Алақай, біз жеңдік - Отаным - Қазақстан жасасын - Қап, кітабым үйде қалып қапты - Алақай, біз жеңдік Сергіту
сәті 3-жаттығу. Мәтінді оқып лепті сөйлемдерді көшіріп
жазу. Үй жұмысы: 3 лепті сөйлем құрап келу. Стикерге сабақтан алған әсерлерін лепті сөйлеммен жазады және алма ағашына жапсырады. |
Дескриптор: Ережемен танысады. Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды. Дескриптор: Өлең бойынша сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Ілулі тұрған қоржындарға сәйкес келген сөйлемдерді салады. Дескриптор: Сергіту сәтін жасайды. Дескриптор: Мәтіннен лепті сөйлемдерді көшіріп жазады. |
|
Қоржын, дәптер.
Дәптер
|
|
шағым қалдыра аласыз








