|
Бөлім: |
Су – тіршілік көзі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Жүсіпбекова А |
|
|
Күні: |
22.04.2022 ж |
|
|
Сынып: 3 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат және менің қауіпсіздігім. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру 3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелерін құрастырады, табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтап, сақтық шараларын айта алады. Көптеген оқушылар: апатты жағдайда туындаған қиыншылықтан шығу жайлы кеңестер бере алады. Кейбір оқушылар: табиғи катализмдердің атауын тақырып етіп алып шумақтар құрастыр алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру бір-біріне тілек айту арқылы өтеді. Оқушыларға әр түрлі түсті гүлдер таратылады. Сол гүлдердің артындағы сөзді қатыстырып, көршісіне жылы лебіз білдіреді. Үй тапсырмасын сұрау Оқушыларға ойша өздерінің баратын қалаларына саяхаттап келу тапсырмасы берілген болатын. Қандай орындар бар, несімен ерекше деген сұрақтарға жауап беру. «Таза тақта» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау. Тақтадаға табиғат бейнелеген суреттердің артындағы сұрақтарға жауап беріп, тақтаны тазарту. -Қазақ хандығын кімдер құрды? -Қай жылы құрылды? -Қожа Ахмет Ясауи кесенесі орналасқан қала? -Ежелде Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қай аймақтарынан өткен? Топқа бөліну сабақ басында таратылған гүлдердің түсі бойынша болады. |
Тілек айтады Сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырыптар бойынша еске түсіреді. Топқа бірігеді. |
Үй тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. |
Гүлдер |
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 18 мин |
(Ұ) «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Мұғалім жаңа сабақты түсіндіруі. Сұрақ жауап, дәптермен жұмыс болады. Ә) Суретпен жұмыс. ТЖ (ЧС) деген әріптер нені білдіреді? Төтенше жағдайлар туралы нені білесіңдер? Суреттегі нөмірлермен берілген төтенше жағдайларды анықтаңдар. Б) Ой бөлісу. Адам өмірінде табиғи қауіп –қатерден төтенше жағдай пайда болады. Оның басты себебі неде? -Сызбаға қараңдар. Табиғи апаттың түрлері туралы әңгімелесіңдер. (Т) «Кім жылдам» ойыны: А) Топтық жұмыс. Су тасқыны, өрт, дауыл кезіндегі іс-әрекет ережесін құрастырыңдар. Әр топ тапсырманы орындап болған соң, бекіту мақсатында видео көрсетіледі. Сергіту сәті. (Т) «Әр әріптен бір сөз» ойыны Әр топтан бір оқушыдан шығып, әрбір әріптің астына сөз жазады. Қай топ бірінші орындап болады, сол топ жеңімпаз атанады. |
Сұрақтарға жауап беріп, тапсырма орындайды. Қимыл-қозғалысты қайталайды. |
Дескриптор:
Дескриптор: - Жер сілкінісі кезінде өзін ұстау жайлы түсіндіреді-2балл. -Тасқыны, өрт, дауыл кезіндегі іс-әрекет ережесін құрастырып, шағын кітапша дайындайды-3балл. |
Оқулық, дәптер |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Сыр сандық» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат және менің қауіпсіздігім 3-сынып
Табиғат және менің қауіпсіздігім 3-сынып
|
Бөлім: |
Су – тіршілік көзі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Жүсіпбекова А |
|
|
Күні: |
22.04.2022 ж |
|
|
Сынып: 3 «А,Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат және менің қауіпсіздігім. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру 3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелерін құрастырады, табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтап, сақтық шараларын айта алады. Көптеген оқушылар: апатты жағдайда туындаған қиыншылықтан шығу жайлы кеңестер бере алады. Кейбір оқушылар: табиғи катализмдердің атауын тақырып етіп алып шумақтар құрастыр алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру бір-біріне тілек айту арқылы өтеді. Оқушыларға әр түрлі түсті гүлдер таратылады. Сол гүлдердің артындағы сөзді қатыстырып, көршісіне жылы лебіз білдіреді. Үй тапсырмасын сұрау Оқушыларға ойша өздерінің баратын қалаларына саяхаттап келу тапсырмасы берілген болатын. Қандай орындар бар, несімен ерекше деген сұрақтарға жауап беру. «Таза тақта» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау. Тақтадаға табиғат бейнелеген суреттердің артындағы сұрақтарға жауап беріп, тақтаны тазарту. -Қазақ хандығын кімдер құрды? -Қай жылы құрылды? -Қожа Ахмет Ясауи кесенесі орналасқан қала? -Ежелде Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қай аймақтарынан өткен? Топқа бөліну сабақ басында таратылған гүлдердің түсі бойынша болады. |
Тілек айтады Сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырыптар бойынша еске түсіреді. Топқа бірігеді. |
Үй тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. |
Гүлдер |
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 18 мин |
(Ұ) «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Мұғалім жаңа сабақты түсіндіруі. Сұрақ жауап, дәптермен жұмыс болады. Ә) Суретпен жұмыс. ТЖ (ЧС) деген әріптер нені білдіреді? Төтенше жағдайлар туралы нені білесіңдер? Суреттегі нөмірлермен берілген төтенше жағдайларды анықтаңдар. Б) Ой бөлісу. Адам өмірінде табиғи қауіп –қатерден төтенше жағдай пайда болады. Оның басты себебі неде? -Сызбаға қараңдар. Табиғи апаттың түрлері туралы әңгімелесіңдер. (Т) «Кім жылдам» ойыны: А) Топтық жұмыс. Су тасқыны, өрт, дауыл кезіндегі іс-әрекет ережесін құрастырыңдар. Әр топ тапсырманы орындап болған соң, бекіту мақсатында видео көрсетіледі. Сергіту сәті. (Т) «Әр әріптен бір сөз» ойыны Әр топтан бір оқушыдан шығып, әрбір әріптің астына сөз жазады. Қай топ бірінші орындап болады, сол топ жеңімпаз атанады. |
Сұрақтарға жауап беріп, тапсырма орындайды. Қимыл-қозғалысты қайталайды. |
Дескриптор:
Дескриптор: - Жер сілкінісі кезінде өзін ұстау жайлы түсіндіреді-2балл. -Тасқыны, өрт, дауыл кезіндегі іс-әрекет ережесін құрастырып, шағын кітапша дайындайды-3балл. |
Оқулық, дәптер |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Сыр сандық» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Оқу тапсырмасы: мәтінді оқып мазмұндау. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













