Қысқа мерзімді сабақ жоспары
-
Бөлім:
Табиғат пен адам – егіз ұғым
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 8
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Табиғат пен адам – егіз ұғым
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.3.2.1 оқылым материалдары бойынша жалғау түрлерін ажырату,
8.3.3.1 -фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп, дұрыс қолданып жазу
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар үшін:
-
Білім алушылар жалғау түрлерін ажыратады;
-
фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді ажырата алады, мағынасын түсінеді, дұрыс қолданып жазады
Бағалау критерийлері
-
Жалғау түрлерін ажырата алады;
-
фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді ажырата алады, мағынасын түсінеді, орынды қолданып жаза алады.
-
Сабақтың барысы:
-
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Оқушылар берілген мақалдың мағынасын ұғынып, пікірін білдіріп, сабақтың тақырыбын болжайды.
Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,
Мүны айтуға табиғаттың тілі жоқ.
Оқушылар тақырыпты болжаған соң сабақтың мақсатымен танысып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.
Шаттық шеңберінде тұрып оқушылар сағат тілі бойынша тілек тілеп шығады;
Оқушылар ретімен «Адамзат», «Тазалық», «Табиғат» сөздерін айту бойынша 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар тақырыпты болжаған соң сабақтың мақсатымен танысып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
Сабақтың ортасы
ҚБ
ЖАЗЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ.Оқулықтағы 1-оқылым тапсырмасын оқу.
1-топ. Мәтінді оқи отырып, тәуелдік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
2-топ. Мәтінді оқи отырып, жіктік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
3-топ. Мәтінді оқи отырып, септік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
Барлық топ: Мәтінді оқи отырып, көптік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
Дескриптор:
-
Мәтін мазмұнын түсініп оқиды. 1 балл
-
Тақырыпқа байланысты мәтіннен жалғау түрлері кездескен сөйлемдерді теріп жазу. 1 балл
-
Өз жұмыстарын қорғайды. 1 балл
ҚБ
ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН.
ӘТН
2-ТАПСЫРМА.
1-топ: Ісмет Кеңесбаевтың «Қазақ тілінің фразеологиялық» сөздігінен табиғатқа, адамзатқа, татулыққа байланысты фразеологизмдерді теріп жазыңдар. 1 балл
2-топ: «1001 мақал, 101 жұмбақ» кітабынан табиғатқа, адамзатқа, татулыққа байланысты мақал-мәтелдерді теріп жазыңдар. 1 балл
3-топ: Тақырыпқа сай фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді пайдаланып, өлең шығару. 1 балл
Дескриптор:
3-ТАПСЫРМА.
«Quiziz» платформасында фразеологизмдер, мақал-мәтелдер және жалғау түрлеріне байланысты тапсырманы орындатады.
Бекіту.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
«Табиғат пен адам...». Оқушылар алған білімдерін жинақтап, ой қорытындылайды.
Тақырыпқа байланысты мәтінді оқып, жалғау түрлеріне байланысты сөйлемдерді көшіріп жазады.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
Фразеологизмдердің ішінен табиғат, адамзат, татулыққа қатыстыларын теріп жазады;
Мақал-мәтелдердің ішінен табиғат, адамзат, татулыққа қатыстыларын теріп жазады;
Фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді пайдаланып, өлең шығарады.
Оқушылар «Quiziz» платформасында фразеологизмдер, мақал-мәтелдер және жалғау түрлеріне байланысты сұрақтарға жауап береді
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
7-сынып
«Қазақ тілі» оқулығы
7-сынып
«Қазақ тілі» оқулығы
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат пен адам
Табиғат пен адам
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
-
Бөлім:
Табиғат пен адам – егіз ұғым
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 8
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Табиғат пен адам – егіз ұғым
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
8.3.2.1 оқылым материалдары бойынша жалғау түрлерін ажырату,
8.3.3.1 -фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп, дұрыс қолданып жазу
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар үшін:
-
Білім алушылар жалғау түрлерін ажыратады;
-
фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді ажырата алады, мағынасын түсінеді, дұрыс қолданып жазады
Бағалау критерийлері
-
Жалғау түрлерін ажырата алады;
-
фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді ажырата алады, мағынасын түсінеді, орынды қолданып жаза алады.
-
Сабақтың барысы:
-
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Оқушылар берілген мақалдың мағынасын ұғынып, пікірін білдіріп, сабақтың тақырыбын болжайды.
Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,
Мүны айтуға табиғаттың тілі жоқ.
Оқушылар тақырыпты болжаған соң сабақтың мақсатымен танысып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.
Шаттық шеңберінде тұрып оқушылар сағат тілі бойынша тілек тілеп шығады;
Оқушылар ретімен «Адамзат», «Тазалық», «Табиғат» сөздерін айту бойынша 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар тақырыпты болжаған соң сабақтың мақсатымен танысып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
Сабақтың ортасы
ҚБ
ЖАЗЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ.Оқулықтағы 1-оқылым тапсырмасын оқу.
1-топ. Мәтінді оқи отырып, тәуелдік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
2-топ. Мәтінді оқи отырып, жіктік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
3-топ. Мәтінді оқи отырып, септік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
Барлық топ: Мәтінді оқи отырып, көптік жалғауы бар сөйлемдерді теріп жазады.
Дескриптор:
-
Мәтін мазмұнын түсініп оқиды. 1 балл
-
Тақырыпқа байланысты мәтіннен жалғау түрлері кездескен сөйлемдерді теріп жазу. 1 балл
-
Өз жұмыстарын қорғайды. 1 балл
ҚБ
ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН.
ӘТН
2-ТАПСЫРМА.
1-топ: Ісмет Кеңесбаевтың «Қазақ тілінің фразеологиялық» сөздігінен табиғатқа, адамзатқа, татулыққа байланысты фразеологизмдерді теріп жазыңдар. 1 балл
2-топ: «1001 мақал, 101 жұмбақ» кітабынан табиғатқа, адамзатқа, татулыққа байланысты мақал-мәтелдерді теріп жазыңдар. 1 балл
3-топ: Тақырыпқа сай фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді пайдаланып, өлең шығару. 1 балл
Дескриптор:
3-ТАПСЫРМА.
«Quiziz» платформасында фразеологизмдер, мақал-мәтелдер және жалғау түрлеріне байланысты тапсырманы орындатады.
Бекіту.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
«Табиғат пен адам...». Оқушылар алған білімдерін жинақтап, ой қорытындылайды.
Тақырыпқа байланысты мәтінді оқып, жалғау түрлеріне байланысты сөйлемдерді көшіріп жазады.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырмалар орындайды.
Фразеологизмдердің ішінен табиғат, адамзат, татулыққа қатыстыларын теріп жазады;
Мақал-мәтелдердің ішінен табиғат, адамзат, татулыққа қатыстыларын теріп жазады;
Фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді пайдаланып, өлең шығарады.
Оқушылар «Quiziz» платформасында фразеологизмдер, мақал-мәтелдер және жалғау түрлеріне байланысты сұрақтарға жауап береді
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
«Ұшқыр ой» бағалау әдісі
7-сынып
«Қазақ тілі» оқулығы
7-сынып
«Қазақ тілі» оқулығы
-
шағым қалдыра аласыз













