|
Тақырыбы: Табиғат пен адам. Лепті сөйлем |
Мектеп: Бозтал орта мектебі |
|||||
|
Күні: 10.12.2020ж |
Машықкердің есімі: Туякбаева Аружан |
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өлеңді түсініп оқиды, өлеңге ат қояды, мазмұның түсіндіре алады. Табиғатқа нелер жататының айта алады. Көптеген оқушылар: Сурет бойынша өз ойын білдіре алады. Кейбір оқушылар: Қалақай туралы мәлімет бере алады. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Өлеңді түсініп оқиды, өлеңге ат қояды, мазмұның түсіндіре алады. Табиғатқа нелер жататының айта алады. |
|||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркетері: |
||||||
|
Туған өлке, табиғат, гербарий, қалақай. |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||
|
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||
|
ЖОСПАР |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. - Сәлеметсіздерме,оқушылар! Психологиялық ахуал Қайырлы күн – Табиғат Жайқалып өссін – өсімдік Жайнай берсін – орманымыз Биік болсын – тауларымыз Сәтті болсын – сабағымыз! - Балалар, бүгін біз жаңа бөліммен танысамыз.
- Суретте не көріп тұрсыңдар? - Бұл бөлім «Менің туған өлкем» деп аталады. - Бұл бөлімде біз:
- Олай болса бүгінгі сабағымызды бастаймыз. |
Оқулық: https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA Слайд: https://cloud.mail.ru/public/3ojP/LvqeAbQLK
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA (99бет) |
||||
|
Ортасы
|
1 - Тапсырма. Өлеңді түсініп оқы. Табиғат, Тіршіліксіз тұнып тұрған, Сен – Күнсің көтерілген күліп қырдан. Сен – Көлсің, Сен – Ормансың, Сен – Бұлбұлсың, Адамды сұлулыққа құнықтырған. Сен – Жарықсың, Сен – Жерсің, Сен- Гүлсің, Сен – Адамсың, Сен – Ауасың, Сен – Анамсың – Бәрі Сен – менің өмірім сен сыйлаған, Туған жерім – Отаным Қазақстан. Садықбек Халгендин - Өлең не туралы? - Табиғат туралы - Өлеңге ат қой. - Табиғат, Туған жер, Отаным т.б - Табиғатқа нелер жатады? - Күн, Ай, өзен-көл, бұлақ, орман, дала, жан-жануарлар т.б - Бізді қоршаған орта қалай аталады? - Табиғат Қ.Б.: Мұғалім бағалайды. 2 - Тапсырма. Сурет бойынша білетіңдерінді айтып көріңдер.
Үлгі: Қандай әдемі гүл! Мына пілдің үлкенін- ай!
3 – Тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқы. Балақай мен қалайқай Саяхаттап көрдік қыр, Қырға бардық, тердік гүл. Айқайлайды балақай: - Алақай – ау, алақай! Жапырақты үземін, Гербарий ғып тіземін Ол қурайды бас салды, Міне, шатақ басталды. Қарып алады қалақай, Жылап қалды балақай... Мұзафар Әлімбаев - Қалақай туралы не білесің? - Балалар барлығымыз Гербарий шөбір білеміз бе?
Гербарий (лат. Herba — «шөп») — зерттеу және жүйелеу мақсатында арнайы жиналып, кептірілген өсімдіктер коллекциясы; - Өлеңнен баланың қуанышын білдіретін сөйлемді тап, оның айтылу ырғағына және тыныс белгісіне назар аудар. - Алақай-ау, алақай! (Көтеріңкі дауыспен және леп белгісімен) Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді Лепті сөйлеп деп атайды. Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады. 4 – Тапсырма. Өлеңді көшіріп жаз. Алақай, алақай! Күн шықты, күн шықты, Жер үстіне нұр шықты! - Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы. - Өлең шумағы сенің көңіл күйіне қалай әсер етті? |
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA (100бет) https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA |
||||
|
Сабақ соңы 5минут |
Бекіту сұрақтары: - Бүгін біз қандай тақырыппен таныстық? - Лепті сөйлем қандай дауыспен айтылады? - Лепті сөйлемнен соң қандай тыныс белгісі қойылады? Рефлексия «Күн мен Бұлт» Күн – барлығын түсіндім, сабақ ұнады. Бұлт – түсінген жоқпын, қызықсыз болды
|
|
||||
Әдіскер: Сахариева З.Д
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: Уалиханова Алмагул
Келісемін:
Машықкер: Туякбаева Аружан
Баға:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат пен адам. Лепті сөйлем
Табиғат пен адам. Лепті сөйлем
|
Тақырыбы: Табиғат пен адам. Лепті сөйлем |
Мектеп: Бозтал орта мектебі |
|||||
|
Күні: 10.12.2020ж |
Машықкердің есімі: Туякбаева Аружан |
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өлеңді түсініп оқиды, өлеңге ат қояды, мазмұның түсіндіре алады. Табиғатқа нелер жататының айта алады. Көптеген оқушылар: Сурет бойынша өз ойын білдіре алады. Кейбір оқушылар: Қалақай туралы мәлімет бере алады. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Өлеңді түсініп оқиды, өлеңге ат қояды, мазмұның түсіндіре алады. Табиғатқа нелер жататының айта алады. |
|||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркетері: |
||||||
|
Туған өлке, табиғат, гербарий, қалақай. |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||
|
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||
|
ЖОСПАР |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. - Сәлеметсіздерме,оқушылар! Психологиялық ахуал Қайырлы күн – Табиғат Жайқалып өссін – өсімдік Жайнай берсін – орманымыз Биік болсын – тауларымыз Сәтті болсын – сабағымыз! - Балалар, бүгін біз жаңа бөліммен танысамыз.
- Суретте не көріп тұрсыңдар? - Бұл бөлім «Менің туған өлкем» деп аталады. - Бұл бөлімде біз:
- Олай болса бүгінгі сабағымызды бастаймыз. |
Оқулық: https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA Слайд: https://cloud.mail.ru/public/3ojP/LvqeAbQLK
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA (99бет) |
||||
|
Ортасы
|
1 - Тапсырма. Өлеңді түсініп оқы. Табиғат, Тіршіліксіз тұнып тұрған, Сен – Күнсің көтерілген күліп қырдан. Сен – Көлсің, Сен – Ормансың, Сен – Бұлбұлсың, Адамды сұлулыққа құнықтырған. Сен – Жарықсың, Сен – Жерсің, Сен- Гүлсің, Сен – Адамсың, Сен – Ауасың, Сен – Анамсың – Бәрі Сен – менің өмірім сен сыйлаған, Туған жерім – Отаным Қазақстан. Садықбек Халгендин - Өлең не туралы? - Табиғат туралы - Өлеңге ат қой. - Табиғат, Туған жер, Отаным т.б - Табиғатқа нелер жатады? - Күн, Ай, өзен-көл, бұлақ, орман, дала, жан-жануарлар т.б - Бізді қоршаған орта қалай аталады? - Табиғат Қ.Б.: Мұғалім бағалайды. 2 - Тапсырма. Сурет бойынша білетіңдерінді айтып көріңдер.
Үлгі: Қандай әдемі гүл! Мына пілдің үлкенін- ай!
3 – Тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқы. Балақай мен қалайқай Саяхаттап көрдік қыр, Қырға бардық, тердік гүл. Айқайлайды балақай: - Алақай – ау, алақай! Жапырақты үземін, Гербарий ғып тіземін Ол қурайды бас салды, Міне, шатақ басталды. Қарып алады қалақай, Жылап қалды балақай... Мұзафар Әлімбаев - Қалақай туралы не білесің? - Балалар барлығымыз Гербарий шөбір білеміз бе?
Гербарий (лат. Herba — «шөп») — зерттеу және жүйелеу мақсатында арнайы жиналып, кептірілген өсімдіктер коллекциясы; - Өлеңнен баланың қуанышын білдіретін сөйлемді тап, оның айтылу ырғағына және тыныс белгісіне назар аудар. - Алақай-ау, алақай! (Көтеріңкі дауыспен және леп белгісімен) Адамның көңіл күйін, сезімін білдіретін сөйлемді Лепті сөйлеп деп атайды. Олар көтеріңкі дауыспен айтылады. Лепті сөйлемнен соң леп белгісі (!) қойылады. 4 – Тапсырма. Өлеңді көшіріп жаз. Алақай, алақай! Күн шықты, күн шықты, Жер үстіне нұр шықты! - Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы. - Өлең шумағы сенің көңіл күйіне қалай әсер етті? |
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA (100бет) https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA
https://yadi7sk/d/OimpiFoyKJNSeA |
||||
|
Сабақ соңы 5минут |
Бекіту сұрақтары: - Бүгін біз қандай тақырыппен таныстық? - Лепті сөйлем қандай дауыспен айтылады? - Лепті сөйлемнен соң қандай тыныс белгісі қойылады? Рефлексия «Күн мен Бұлт» Күн – барлығын түсіндім, сабақ ұнады. Бұлт – түсінген жоқпын, қызықсыз болды
|
|
||||
Әдіскер: Сахариева З.Д
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: Уалиханова Алмагул
Келісемін:
Машықкер: Туякбаева Аружан
Баға:
шағым қалдыра аласыз

















