Табиғат құбылыстары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Табиғат құбылыстары

Материал туралы қысқаша түсінік
4 сынып, әдебиеттік оқу 57-59 сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

57 сабақ. Адамның табиғатқа бейімделуі. Баспана.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

4.2.8.2 көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру

4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру

Сабақтың мақсаты

Иллюстрацияны қолдануды, мәтіннің түрін анықтауды,мәтінге жоспар құруды меңгеру.


Құндылықтар

Ай құндылығы: Заң және тәртіп.

Апталық дәйек сөз: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру




Жаңа білім














































































Бекіту












Кері байланыс

Психологиялық ахуалды қалыптастыру


Үй тапсырмасы:

Аспан денелері туралы ертегі құрау.

Үйден ертегі құрастырып келіп, оқиды.

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

«Ойыңмен бөліс» айдары


Скругленный прямоугольник 1 Скругленный прямоугольник 2



Скругленный прямоугольник 3 Скругленный прямоугольник 4 Адамға не керек?




Оқылым

«Түсініп оқы» айдары

«Баспана» атты мәтінді әр оқушы жеке теріп оқып, мәтіндегі мәліметтерді кестеге толтырып отырады. Жаңа мәліметтерді игереді.


Баспана атаулары

Иглу,вигвам,

джонка, киіз үй

ФС тапсырмасы

«Білгенге маржан» айдары

«ЭКСПО-2017» жайлы мәліметтер беру.

2. «Ойлан» айдары

Киіз үй-ағаштан,киізден жасалған.Көшіп-қонуға ыңғайлы.Жазда салқын,қыста жылы болады

ЕБҚ тапсырма:

Қазіргі үйлер туралы айт.

Қазіргі үй-көп қабатты болады. Кірпіштен соғылады. Адамның өмір сүруіне ыңғайлы.


Джонка-қайық үйлер.Ыңғайсыз болса да амалсыздан тұрады


Иглу-қардан жасалады. Бірақ жылы болады


Вигвам-бамбуктен жасалған үйлер. Жаңбырдан қорғай алады

Мен үшін қызық болғаны, қардан жасалған иглу атты үйлер.Қардан жасалса да суық емес екен.


2.«Салыстыр» айдары

Баспаналарды салыстырады

Киіз үй Замануй үй


Овал 1

«Қорытындыла» айдары

Баспананың маңызы зор. Ыңғайлы салынған үйлер тұруға жақсы.Әр баспананың өзіндік пайдасы мен маңызы бар


ЕҚБ тапсырма:

Ағаш үйлердің қасиеті туралы айтып көр.

ҚЖ:

Болашақтың үйлері қандай болады деп ойлайсың?

Суретін салып көрсет


Үй тапсырмасы

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырып келу.

Шаттық шеңберін жасайды

Ертегілерін оқып береді





Адамға не керек екенін айтады,топтас

тырады.


Адамға киім-кешек,баспана,тамақ, ақша керек.









Кетені толтырады





ЭКСПО жайлы айтады



Баспаналар туралы мәліметтер келтіреді




Өз ойлары туралы жеткізеді












Баспаналарды салыстырады













Баспана маңызы туралы айтады



Өз ойын айтады



Үй суреттерін өз қиялымен салады


Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды



Мадақтау









ҚБ: «Көңілді күн»

Дескриптор:

Адамға қажетті нәрселерді айтады-1Б

Топтастыру жасай алады-1Б

ҚБ: «Бағалау терезесі»

Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1Б

Кестені өз бетінші толтырады-1Б

ҚБ: «Қол шапалақ»

Дескриптор:

Баспаналар туралы білімі бар, толықтыра алады-1Б

Тапқан мәліметтерін игеріп, жазып алады-1Б






ҚБ: «Күн көзі»

Дескриптор:

Баспаналарды ерекшеліктеріне қарай салыстырады-1Б

Баспана түрлерін ажыратып,аттарын атайды-1Б

ҚБ:

Мен сенімен мақтанамын!









Не деген тамаша жұмыс!



«Аралдар картасы» әдісі




Суреттер












Сызба сызылған плакат












Кестелер












ЭКСПО туралы суреттер
















Венн диаграммасы



Суреттер






Ағаш үйдің суреті




Оқушы жұмыстары




Кері байланыс парағы




Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

58 сабақ. Табиғатты зерттейміз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу

4.2.6.1 кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

Сабақтың мақсаты

Мәтінді сын тұрғысынан бағалауды,кейіпкердің іс-әрекетін бағалауды үйрену.


Құндылықтар

Ай құндылығы: Заң және тәртіп.

Апталық дәйек сөз: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру



Жаңа білім



























































Бекіту































Кері байланыс

Оқушылармен амандасу.


Психологиялық ахуал орнату:


. Өткенді пысықтау

«Баспана» мәтінімен жұмыс

Мазмұнын айтқызу


Жаңа сабақ

ФС тапсырмасы

1.«Анықта» айдары

Суреттегі құстардың атын атату

Торғай,қарға,қарлығаш,көкқұтан,үйрек,тауық,сауысқан,бірқазан,қаз,аққу



Оқылым

2.«Құмдағы құпия» әңгімесімен танысамыз.

А)Мәтінді тізбектей оқу

Мәтін бойынша жұмыс.

Сөздік жұмыс

Селеу-шөптің түрі


ЕБҚ тапсырма:

Ә)Кейіпкерлерді атау.

Темір, анасы,бозторғай,геологтар


ЕҚБ тапсырма:

Б)Темір мен бозторғайға мінездеме беру.


Темір: табиғатты сүйеді,қамқор,білуге құштар.

Бозторғай: өз ұясы мен балапандарын қорғайды.


Шығармашылық тапсырма

3. «Менің жобам» әдісі

Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастыру



Жұптық жұмыс

4. Сұрақ- жауап:

Темір қандай оқиғаның куәсі болды?

Бозторғайдың ұясын көрді.

Олардың бозторғайға қамқорлық жасамақ болғаны дұрыс па?

Жоқ. Өйткені дала құстары өздері тіршілік етеді.Бөтенді ұясына жолатпайды.

Құс ұясы неден жасалған екен?

Селеудің шашағынан жасалған екен

Бозторғайдың ұясы мен жұмыртқасының басқа құстардыкінен айырмашылығы неде?

Бозторғай ұясын жұмсақ шөптерден кішкене етіп жасайды.


Қорытынды.

Ойыңды айт

Бозторғайдың әрекетінен қандай қорытынды шығардың?


ҚЖ:

Шығармашылық тапсырма.

Табиғат кітабының сен қандай қызығын білесің?(Өздерінің білетін қызықты мағлұматтарын айтады).




Үйге тапсырма

Мәтінді мұқият оқып,мазмұнын айту

Құстардың ұя салуы туралы әңгімелеу




Кері байланыс орнату мақсатында сұрақ

-Мен не білдім?

Бір сөйлемнен тұратын ойларын қорытып айтады.


Сабаққа дайындық жасайды


Өткен тақырыпты пысықтайды






Құстардың аттарын атайды







Мәтінді оқиды










Кейіпкерлерді атап, оларға мінездеме береді







Әңгіме құрастырады







Сұрақтарға жауап береді


Өздері көрген құстар туралы айта отырып,бозтор

ғайды олармен салыстырады






Өз ойларын айтады





Табиғаттағы басқа да қызықты оқиғалар туралы айтады





Үй тапсырмасын алады







Ой қорытады



Кері байланыс жасайды

Мадақтау





ҚБ: «Қол шапалақ»

Дескриптор:

Құстардың аттарын біледі-1Б

Құстар туралы мәліметтер атай алады-1Б



ҚБ: «От шашу»

Дескриптор:

Мәтінді тізбектей оқиды-1Б

Сөздік жұмыс жасайды-1Б






ҚБ: «Өрмекші торы»

Дескриптор:

Мәтін кейіпкерлерін біледі-1Б

Оларға мінездеме береді-1Б

ҚБ: «От шашу»

Дескриптор:

Өз жобасын жасай алады-1Б

Мәтінді өмірмен байланыстыра алады-1Б



ҚБ: «Түртіп алу»әдісі

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1Б

Бозторғайды басқа құстармен салыстырады-1Б







ҚБ: «Шапалақ»

Дескриптор:

Шығармашылық жұмыс жасайды-1Б

Өзі білетін мәліметті жеткізе алады-1Б




ҚБ: «Көңіл күй таразысы






«Ауа-райы» әдісі







Суреттер


Баспана туралы буклет







Құстардың суреттері








Құстар туралы бейнебаян










Венн диаграммасы











Оқушының жұмысы













Дала құстары туралы буклет






Оқулық







Шығармашылық жұмыстар

дың көрмесі

















Кері байланыс парақтары






Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

59 сабақ. Тіршілік көзі. Жапырақтар мен тамырлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру

4.3.2.1 – таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу.

Сабақтың мақсаты

Сюжеттің дамуын болжайды, мәтінге жаңа кейіпкер қосу.


Құндылықтар

Ай құндылығы: Заң және тәртіп.

Апталық дәйек сөз: «Тәртіпсіз ел болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру




Жаңа білім





















































Бекіту




































Кері байланыс

Оқушылармен амандасу.


Психологиялық ахуал орнату:


Өткенді пысықтау

«Құмдағы құпия» мәтінімен жұмыс

Мазмұнын айтқызу

Құстардың ұя салуы туралы әңгімелеу


Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Орында» айдары«Әңгіме тізбегі» әдісі .

Сөздер мен сөз тіркестерін оқу және ретімен қиыстыру, әңгіме құрастырып, мазмұндап айту және оқу дағдыларын жақсарту, топта ынтымақтастықпен жұмыс істеу.


Оқушыларға түйін тастады, қозы бақты, тамырланды, көктемді күтті, отырғызылды, көктеді, жинап алды, гүлдеді, пісті, орды, тасыды, жер жыртты, тұқым дайындады, тұқым септі, мал төлдеттідеген сөздер араластырылып беріледі.


«Тыңда» айдары

бойынша И. Крыловтың «Шегіртке мен құмырсқа» мысалына берілген бейнебаянды көреді


Оқылым

«Жапырақтар мен Тамырлар» мысалы оқылып, оқу барысында аялдамалар жасау арқылы мәтінді бөлімдерге бөліп, оқиғаның жалғасын болжауға мүмкіндік тудыру.


«Оңай, қиын сұрақтар» қою арқылы мәтін мазмұнына талдау жасау


«Үштік одақ» әдісі

«Есіңе түсір» айдары

І оқушы – «Күннің жапыраққа пайдасы» туралы Күннің атынан сөйлеседі.

ІІ оқушы – «Судың жапыраққа пайдасы» туралы Судың атынан сөйлеседі.

ІІІ оқушы – «Ауаның жапыраққа пайдасы туралы» Ауаның атынан сөйлеседі


Қорытындыла» айдары


«Өлең мазмұнынан өзіңе пайдалы не алдың?


Тіршілік көзі неліктен табиғат құбылыстарымен тығыз байланысты болатынын түсіндір» деген тапсырмаға жазбаша жауап ретінде өз ойын жазады.



Жұптық жұмыс

ЕБҚ және ЕҚБ тапсырма

Жапырақ пен тамыр атынан сөйлеп көріңдер. Ағашқа қайсысы көп керектігін дәлелдеңдер.

Ж: Екеуі де керек.


ҚЖ:

Ағаштар мен жасыл желектердің жерге, адамға пайдасы туралы шағын эссе жазыңдар.

Үй тапсырмасы

Мысал өлеңді оқып, мазмұнын айту

Мысал өлеңнің басты белгілерін жазып келу.


Сабаққа дайындық жасайды



Өткен тақырыпты пысықтайды










Берілген сөздер бойынша әңгіме құрастырады










Бейнебаян көреді





Мәтінді оқиды



Сұрақтарға жауап береді









Кейіпкерлерді сомдайды










Ой қорыту жасайды









Жұптық жұмыс орындайды






Эссе жазады




Үй тапсырмасын жазып алады







Кері байланыс береді

Мадақтау







ҚБ: «Формативті баға»

Дескриптор:

Сөздерді пайдаланып әңгімелеу жүргізеді-1Б

Өз ойларын еркін жеткізе алады-1Б


ҚБ: «Қол шапалақ»

Дескрипторы:

Мысал өлеңді тыңдайды-1Б Шегіртке мен құмырсқаның тіршілігін сипаттайды-1Б


ҚБ: «От шашу»

Дескрипторы:

1. Мысал мазмұнын түсінеді.-1Б

2. Сюжеттің дамуын болжайды. Болжау себептерін түсіндіреді.-1Б

3. Мысалға қатысты сұрақтарға жауап береді.-1Б


ҚБ: «Есіңе түсір»әдісі

Дескрипторы:

1.Күн, Су, Ауа рөліне еніп, жапырақпен сөйлесу диалогін құрастырады-1Б

2. Барлығы тіршілік көзі екендігін дәлелдейді.-1Б






ҚБ: «Үш шапалақ»




Өте әсерлі әңгіме болды. Рақмет!






Тамаша жұмыс!




Тамаша!









«Ұстазға хат» әдісі







Құстар туралы буклеттер



























Ғаламтор желісі













Суреттер










Табиғат туралы буклеттер












Тақырыпқа байланысты суреттер





Бағалау парақтары







Суреттер





Жұмыс парағы








Кері байланыс тақтасы








































































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.03.2025
141
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі