|
Мұғалімі: Рамазанова Айнаш Кабдолловна |
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы «Украин жалпы білім беру мектебі»КММ 7-сынып |
|
|||||||
|
Тақырыбы: |
Табиғат құбылыстары |
|
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай сөйлеуші –тыңдаушы позицияларын еркін ауыстыру 7 \А5\ Тақырып бойынша деректерді қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу \7.О6\ |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: диалогке қатысып, сөйлеуші-тыңдаушы позицияларын ауыстыра алады. Көпшілігі: табиғат құбылыстарын салыстырып айтады. Кейбіреулері:Табиғат өзгерістерінің себебін өмірмен байланыстырып айтуалады.. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Сөздермен сөйлем құрай алады. -сұрақ қоя алады -сұрақтарға жауап бере алады |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Табиғатты қорғау, |
||||||||
|
Пәнаралық байланы |
Дүниетану, орыс тілі |
||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жыл мезгілдеріне байланысты климаттың өзгеруі |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20минут Мәтін бойынша «Галстук » Сабақтың соңы 15минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі - Бұл қай кезде болады? Кеспелерді алып, керекті сөзді қояды, топқа бөлінеді. ...... қар ериді, су ағады, су тасиды. ...... күн ысиды, жел соғады. ........ күн бұлттанып, жаңбыр жауады. ........қар жауады, боран болады 2.Тсес\ тірек сөздерді оқып, есте сақтап жазу.\ Ағаш,бұлт, жел,жаңбыр,күн,найзағай,қар, су,мұз, құрғақшылық, шаруашылық, 3.Пирамида құрастыру. \Сөз. Сөз тіркесін,сөйлемдер құрастыру\ . Саралау Сәйкес сөзді табады,есте сақтап жаза алады,Сөйлемдер құрастырады. Бағалау сәйкестендіреді, Қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер? 4.Мәтінмен жұмыс. Түртіп алып, оқу Мәтінді оқу Денелер мен заттар үнемі өзгеріске ұшырайды. Ағаш өседі, құлайды, шіриді. Жан-жануарларда өседі, көбейеді, өледі. Ертеңгілік күн шығып, жарық болады, кешке күн батады, қараңғылық болады. Аспанды бұлт торлайды, жаңбыр жауады, найзағай ойнап, күн күркірейді. Жел соғады, қар ериді, су тасиды. Табиғаттағы өзгерістердің барлығы табиғат құбылыстары деп аталады. Жер бетіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуы жел деп аталады. Жер бетінен ауа жоғары көтеріліп, салқындап, мұз түйіршіктеріне айналып, олар шоғырланып бұлт құрайды. Бұлтты құрайтын ұсақ тамшылар бірігіп жерге жаңбыр болып жауады. Қыста биіктегі су тамшылары қатып, мұз түйіршігін түзеді. Олар жабысып қарға айналады. Жер үстіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуы кезінде су тамшылары бір-біріне үйкеліп, электрленеді. Оң және теріс зарядтар бір бұлт пен екінші бұлт арасында және бұлт пен жер арасында таралады. Жер бетінде электр ағыны пайда болады. Ол бізге найзағай түрінде көрінеді «3 қадамды сұхбат» 1 айтушы,2 сұрақ қоюшы,3 мысал келтіруші 5.Галстук толтырамыз 1.сұрақтар жазады. 2.жауап жазады Жұмысты алмастырып, 1сөйлемдерге жауап жазады, 2 сұрақтарға жауап жазады.
Саралау Мәтін бойынша нақты сұрақтар қоя алады. Мысалдар келтіру арқылы өмірмен байланыстырады.
Бағалау дұрыс жауапты табу,салыстыру
Сұрақ Табиғаттағы өзгерістер адамға қалай әсер етеді?
«Сыныптағы серуен» музыка жүріп тұрған кезде белгілі уакытта дайындалып, музыка тоқтасымен жұпқа әңгімелейді.Екі айналым өткізіледі.
Венн диаграммасын толтыру Венн диаграммасы. 1-топ жаңбыр-қар 2-топ жел-боран 3-топ күн-түн 4-топ су-мұз
Саралау :тірек сөздер жазады, сөйлемдер құрастыра алады. Бағалау :салыстыру ,диаграмма
|
Кеспелер
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат құбылыстары 7-сынып
Табиғат құбылыстары 7-сынып
|
Мұғалімі: Рамазанова Айнаш Кабдолловна |
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы «Украин жалпы білім беру мектебі»КММ 7-сынып |
|
|||||||
|
Тақырыбы: |
Табиғат құбылыстары |
|
|||||||
|
Оқу мақсаттары |
Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай сөйлеуші –тыңдаушы позицияларын еркін ауыстыру 7 \А5\ Тақырып бойынша деректерді қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу \7.О6\ |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: диалогке қатысып, сөйлеуші-тыңдаушы позицияларын ауыстыра алады. Көпшілігі: табиғат құбылыстарын салыстырып айтады. Кейбіреулері:Табиғат өзгерістерінің себебін өмірмен байланыстырып айтуалады.. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Сөздермен сөйлем құрай алады. -сұрақ қоя алады -сұрақтарға жауап бере алады |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Табиғатты қорғау, |
||||||||
|
Пәнаралық байланы |
Дүниетану, орыс тілі |
||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жыл мезгілдеріне байланысты климаттың өзгеруі |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20минут Мәтін бойынша «Галстук » Сабақтың соңы 15минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі - Бұл қай кезде болады? Кеспелерді алып, керекті сөзді қояды, топқа бөлінеді. ...... қар ериді, су ағады, су тасиды. ...... күн ысиды, жел соғады. ........ күн бұлттанып, жаңбыр жауады. ........қар жауады, боран болады 2.Тсес\ тірек сөздерді оқып, есте сақтап жазу.\ Ағаш,бұлт, жел,жаңбыр,күн,найзағай,қар, су,мұз, құрғақшылық, шаруашылық, 3.Пирамида құрастыру. \Сөз. Сөз тіркесін,сөйлемдер құрастыру\ . Саралау Сәйкес сөзді табады,есте сақтап жаза алады,Сөйлемдер құрастырады. Бағалау сәйкестендіреді, Қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер? 4.Мәтінмен жұмыс. Түртіп алып, оқу Мәтінді оқу Денелер мен заттар үнемі өзгеріске ұшырайды. Ағаш өседі, құлайды, шіриді. Жан-жануарларда өседі, көбейеді, өледі. Ертеңгілік күн шығып, жарық болады, кешке күн батады, қараңғылық болады. Аспанды бұлт торлайды, жаңбыр жауады, найзағай ойнап, күн күркірейді. Жел соғады, қар ериді, су тасиды. Табиғаттағы өзгерістердің барлығы табиғат құбылыстары деп аталады. Жер бетіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуы жел деп аталады. Жер бетінен ауа жоғары көтеріліп, салқындап, мұз түйіршіктеріне айналып, олар шоғырланып бұлт құрайды. Бұлтты құрайтын ұсақ тамшылар бірігіп жерге жаңбыр болып жауады. Қыста биіктегі су тамшылары қатып, мұз түйіршігін түзеді. Олар жабысып қарға айналады. Жер үстіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуы кезінде су тамшылары бір-біріне үйкеліп, электрленеді. Оң және теріс зарядтар бір бұлт пен екінші бұлт арасында және бұлт пен жер арасында таралады. Жер бетінде электр ағыны пайда болады. Ол бізге найзағай түрінде көрінеді «3 қадамды сұхбат» 1 айтушы,2 сұрақ қоюшы,3 мысал келтіруші 5.Галстук толтырамыз 1.сұрақтар жазады. 2.жауап жазады Жұмысты алмастырып, 1сөйлемдерге жауап жазады, 2 сұрақтарға жауап жазады.
Саралау Мәтін бойынша нақты сұрақтар қоя алады. Мысалдар келтіру арқылы өмірмен байланыстырады.
Бағалау дұрыс жауапты табу,салыстыру
Сұрақ Табиғаттағы өзгерістер адамға қалай әсер етеді?
«Сыныптағы серуен» музыка жүріп тұрған кезде белгілі уакытта дайындалып, музыка тоқтасымен жұпқа әңгімелейді.Екі айналым өткізіледі.
Венн диаграммасын толтыру Венн диаграммасы. 1-топ жаңбыр-қар 2-топ жел-боран 3-топ күн-түн 4-топ су-мұз
Саралау :тірек сөздер жазады, сөйлемдер құрастыра алады. Бағалау :салыстыру ,диаграмма
|
Кеспелер
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















