|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Қ.Орымбетов атындағы орта мектеп»КММ |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 12.12 Мұғалімнің аты-жөні : |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат зоналары мен биіктік белдеулер. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
8.3.4.1 табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
табиғат зоналарының ерекшелігіне талдау жасай отырып, өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау, білік пен дағдысын қалыптастыру, материалды меңгеру дәрежесін тексеру |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
(Ұ) Ертеңгілік шеңбер Сәлемдесу. Бүгінгі сабаққа мен сендер үшін тосын сый дайындап әкелдім. Ол мына әдемі қорапшаның ішінде. Не екенін білгілерің келе ме? Ондай болса өздерің табуға тырысыңдар.Сендер маған әр түрлі сұрақтар қойыңдар, ал мен сендерге «Иә» немесе «Жоқ» деп жауап беріп, көмектесемін. (қораптың ішінде-сюжетті сурет) СИҚЫРЛЫ САНДЫҚ»(сұрақтарға ия, жоқ деп жауап береді) 1. Ертіс өзені Қ.ғы ең ұзын өзен ,ия 2. Қызыл қоңыр топырақта қарашірік көп болады, жоқ 3. Мұғалжар Қ.ғы ең биік тау, жоқ 4. Емдік қасиеті бар сулар Қ.ның батысында көп орналасқан , жоқ 5. Балқаш теңіз, жоқ 6. Аралдың суының деңгейі көтерілуде, жоқ 7. Тұрар ауылы солт.Қ.да орналасқан , жоқ |
«Иә» немесе «Жоқ» деп жауап беріп |
|
Оқулық Карта |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 31мин |
1. «Табиғат зонасын құрастыр». Алған білімдерің бойынша алдарыңдағы жатқан қағазға кластер жасайсыңдар. Бұл тапсырма бойынша әр топта әр түрлі табиғат зонасы бар екеніне көз жеткіздік. 2.Ылғалдану коэффицентін есептеу
3. Биіктік белдеулік аймақтар таралу заңдылықтарын анықтау
ЕБҚ тапсырмасы: 4. АУЫЗША СҰРАҚТАР : 1- НЕЛІКТЕН ӘРТҮРЛІ ТАБИҒАТ КОМПЛЕКСТЕРІ ПАЙДА БОЛАДЫ? 2-:НЕЛІКТЕН ЖЕР БЕТІНДЕ КЛИМАТ ӘРТҮРЛІ? 3-НЕЛІКТЕН КҮН СӘУЛЕСІ ЖЕР БЕТІНЕ БІРКЕЛКІ ТҮСПЕЙДІ? 4- ЖЕР БЕТІНДЕГІ ҚАЙСЫ БЕЛДЕУЛЕР ЫСТЫҚ, ҚАЙСЫ БЕЛДЕУЛЕР СУЫҚ? НЕГЕ? «ОРНЫН ТАП» ОҚУШЫЛАРҒА НЕГІЗГІ КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕРДІҢ АТТАРЫ ЖАЗЫЛҒАН СЫЗБАЛАР БЕРІЛЕДІ.ОҚУШЫЛАР ОЛАРДЫҢ АРАСЫНА АРАЛЫҚ КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕРДІ ОРНАЛАСТЫРЫП ШЫҒУЛАРЫ КЕРЕК. |
Қорытындылау . Әр топтың жауабын ортаға салу бағалау. «Табиғат зонасын анықта» 1 карточка Кейбір аудандарда жылдық жауын-шашын 100 мм-ге де жетпейді. Жазда жаңбыр өте сирек жауады. Қысы суық. Аяз -40С – қа дейін жетеді. 2- карточка Топырағы қара және қызыл қоңыр топырақ типіне жатады. Зонаның солтүстігінің топырақ қабатында жоғарғы өнім жинауға жеткілікті 6% ға жуық шірінді бар. 3- карточка Мұнда көршілес зоналардың жануарларындай саршұнақтар, қосаяқтар, ақкіс, қояндар, сусар, түлкі, қасқыр т.б. кездеседі. Соңғы кезде бұл жерде бұландар мен сібір еліктері мекен ауыстырған. 4- карточка Өсімдік жамылғысы негізінен бетеге, жусан, түймедақ, боздан өсімдіктерінен құралады. Кейде жусан көлемді жерді алып жатады. Мұндай жерлердің түсі біркелкі ашық болып келеді.
БЕРІЛЕТІН СЫЗБА: БЕРІЛЕТІН АТАУЛАР: 1)СОЛТҮСТІК СУБЭКВАТОР. 2 3 4 5 6 СОНЫМЕН НЕШЕ НЕГІЗГІ, НЕШЕ АРАЛЫҚ КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕР |
Дискриптортүрлі табиғат зонасы бар балл 3 Дискриптор Ылғалдану коэффицентін есептеу 4 балл
Дискриптор Биіктік белдеулік аймақтар таралу заңдылықтарын анықтау 3 балл
|
Оқулық
Карта |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7минут |
Синквейн. Табиғат зонасы
Үйге тапсырма:
әдісі арқылы. Бас бармақтың үстіне қарап тұрғаны тапсырманың өте жақсы немесе дұрыс орындағандарыңды білдіреді, ал төмен қарап тұрса, тапсырманың дұрыс орындамағандарың, ал бас бармақты оң немесе сол жаққа қаратсаңдар, тапсырма жақсы орындалды. Р Кері байланыс. Барлық ақпаратты өзіммен бірге әкетемін
Ә
Мен үшін артық мәлімет
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Қ.Орымбетов атындағы орта мектеп»КММ |
|
|||||
|
Күні: 19.12 Мұғалімнің аты-жөні : |
|
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұхиттардың тіршілік дүниесі. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау |
|
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
8.3.4.4 -мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды 8.3.4.5- өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
табиғат зоналарының ерекшелігіне талдау жасай отырып, өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау, білік пен дағдысын қалыптастыру, материалды меңгеру дәрежесін тексеру |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 7мин |
Бұрынғы білімді еске түсіру: дүние Бүгінгі сабақта: Мұхиттағы тік зоналылық: Бентос Мұхиттағы тіршілік: Планктон Мұхиттағы ендік зоналылық: Нектон Тақырып: Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау Мақсат: 8.3.4.5- өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады |
-Биосфераны қорғау -Қызыл кітап -Ұлттық саябақ -Қорық -Табиғат ескерткіштері -Қорықша |
|
Оқулық Карта |
|
||
|
Сабақ ортасы 31мин |
Жаңа сабақты бұрынғы білімді еске түсіре отырып, жаңа білімді игерту және қолдану Мәтінді оқып түсінеді Табиғаты қорғау қажеттілігі неде? Биосфераны қалай қорғайды? Мұхиттарда тірі тіршілік иелерінің таралу заңдылығы қандай ? Теңіз организмдері тіршілік жағдайларына қалай бейімделген? 1 тапсырма орындау: Мәтінмен танысу Қосымша ақпарат көздерінің көмегімен мұхиттардағы тіршілік иелерінің таралу заңдылығын анықтаңыздар Теңіз организмдерінің тіршілік жағдайынбейімделуіне мұхит суы қасиеттерінің ықпалы қандай? 15-кестені (246-247 бет)түсініп оқу Тапсырма 3.«Табиғаты қорғау қажеттілігі» постер жасау Тапсырма 1.Физикалық картаның көмегімен қараңғылық зонасы ең төмен болатын Дүниежүзілік мұхиттағы теңізді анықтаңыз, кескін картаға тсіріңіз ЕБҚ тапсырмасы: 2. Жаһандық экологиялық мәселелелерді атаңыз және бір экологиялық мәселенің қорғау жолын ұсыныңыз |
Жаңа сабақты бұрынғы білімді еске түсіре отырып, жаңа білімді игерту және қолдану
Жаһандық экологиялық мәселелелерді атайды, Бір экологиялық мәселенің қорғау жолын ұсынады |
Дескриптор: 1.Мұхиттардағы тіршілік иелері жайлы қосымша ақпарат көздерін пайдаланады; таралу заңдылығын анықтайды 2. Мұхит суы қасиеттерінің сапалық сипаттамасын ұғады, ықпалын түсінеді 3балл Дескриптор: 3. «Табиғаты қорғау қажеттілігі» постер жасайды 3балл Дескрипто: 4балл Дүниежүзілік мұхиттар картасынан қабатталған бояулар арқылы ең терең теңіздерді анықтайды; кескін картаға түсіреді |
Оқулық Карта |
|
||
|
Сабақтың соңы 7минут |
Синквейн. Табиғат зонасы
Үйге тапсырма: Мұхиттардың тіршілік дүниесі. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғат зоналары
Табиғат зоналары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Қ.Орымбетов атындағы орта мектеп»КММ |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 12.12 Мұғалімнің аты-жөні : |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғат зоналары мен биіктік белдеулер. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
8.3.4.1 табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
табиғат зоналарының ерекшелігіне талдау жасай отырып, өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау, білік пен дағдысын қалыптастыру, материалды меңгеру дәрежесін тексеру |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
(Ұ) Ертеңгілік шеңбер Сәлемдесу. Бүгінгі сабаққа мен сендер үшін тосын сый дайындап әкелдім. Ол мына әдемі қорапшаның ішінде. Не екенін білгілерің келе ме? Ондай болса өздерің табуға тырысыңдар.Сендер маған әр түрлі сұрақтар қойыңдар, ал мен сендерге «Иә» немесе «Жоқ» деп жауап беріп, көмектесемін. (қораптың ішінде-сюжетті сурет) СИҚЫРЛЫ САНДЫҚ»(сұрақтарға ия, жоқ деп жауап береді) 1. Ертіс өзені Қ.ғы ең ұзын өзен ,ия 2. Қызыл қоңыр топырақта қарашірік көп болады, жоқ 3. Мұғалжар Қ.ғы ең биік тау, жоқ 4. Емдік қасиеті бар сулар Қ.ның батысында көп орналасқан , жоқ 5. Балқаш теңіз, жоқ 6. Аралдың суының деңгейі көтерілуде, жоқ 7. Тұрар ауылы солт.Қ.да орналасқан , жоқ |
«Иә» немесе «Жоқ» деп жауап беріп |
|
Оқулық Карта |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 31мин |
1. «Табиғат зонасын құрастыр». Алған білімдерің бойынша алдарыңдағы жатқан қағазға кластер жасайсыңдар. Бұл тапсырма бойынша әр топта әр түрлі табиғат зонасы бар екеніне көз жеткіздік. 2.Ылғалдану коэффицентін есептеу
3. Биіктік белдеулік аймақтар таралу заңдылықтарын анықтау
ЕБҚ тапсырмасы: 4. АУЫЗША СҰРАҚТАР : 1- НЕЛІКТЕН ӘРТҮРЛІ ТАБИҒАТ КОМПЛЕКСТЕРІ ПАЙДА БОЛАДЫ? 2-:НЕЛІКТЕН ЖЕР БЕТІНДЕ КЛИМАТ ӘРТҮРЛІ? 3-НЕЛІКТЕН КҮН СӘУЛЕСІ ЖЕР БЕТІНЕ БІРКЕЛКІ ТҮСПЕЙДІ? 4- ЖЕР БЕТІНДЕГІ ҚАЙСЫ БЕЛДЕУЛЕР ЫСТЫҚ, ҚАЙСЫ БЕЛДЕУЛЕР СУЫҚ? НЕГЕ? «ОРНЫН ТАП» ОҚУШЫЛАРҒА НЕГІЗГІ КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕРДІҢ АТТАРЫ ЖАЗЫЛҒАН СЫЗБАЛАР БЕРІЛЕДІ.ОҚУШЫЛАР ОЛАРДЫҢ АРАСЫНА АРАЛЫҚ КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕРДІ ОРНАЛАСТЫРЫП ШЫҒУЛАРЫ КЕРЕК. |
Қорытындылау . Әр топтың жауабын ортаға салу бағалау. «Табиғат зонасын анықта» 1 карточка Кейбір аудандарда жылдық жауын-шашын 100 мм-ге де жетпейді. Жазда жаңбыр өте сирек жауады. Қысы суық. Аяз -40С – қа дейін жетеді. 2- карточка Топырағы қара және қызыл қоңыр топырақ типіне жатады. Зонаның солтүстігінің топырақ қабатында жоғарғы өнім жинауға жеткілікті 6% ға жуық шірінді бар. 3- карточка Мұнда көршілес зоналардың жануарларындай саршұнақтар, қосаяқтар, ақкіс, қояндар, сусар, түлкі, қасқыр т.б. кездеседі. Соңғы кезде бұл жерде бұландар мен сібір еліктері мекен ауыстырған. 4- карточка Өсімдік жамылғысы негізінен бетеге, жусан, түймедақ, боздан өсімдіктерінен құралады. Кейде жусан көлемді жерді алып жатады. Мұндай жерлердің түсі біркелкі ашық болып келеді.
БЕРІЛЕТІН СЫЗБА: БЕРІЛЕТІН АТАУЛАР: 1)СОЛТҮСТІК СУБЭКВАТОР. 2 3 4 5 6 СОНЫМЕН НЕШЕ НЕГІЗГІ, НЕШЕ АРАЛЫҚ КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕР |
Дискриптортүрлі табиғат зонасы бар балл 3 Дискриптор Ылғалдану коэффицентін есептеу 4 балл
Дискриптор Биіктік белдеулік аймақтар таралу заңдылықтарын анықтау 3 балл
|
Оқулық
Карта |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7минут |
Синквейн. Табиғат зонасы
Үйге тапсырма:
әдісі арқылы. Бас бармақтың үстіне қарап тұрғаны тапсырманың өте жақсы немесе дұрыс орындағандарыңды білдіреді, ал төмен қарап тұрса, тапсырманың дұрыс орындамағандарың, ал бас бармақты оң немесе сол жаққа қаратсаңдар, тапсырма жақсы орындалды. Р Кері байланыс. Барлық ақпаратты өзіммен бірге әкетемін
Ә
Мен үшін артық мәлімет
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Қ.Орымбетов атындағы орта мектеп»КММ |
|
|||||
|
Күні: 19.12 Мұғалімнің аты-жөні : |
|
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұхиттардың тіршілік дүниесі. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау |
|
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
8.3.4.4 -мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды 8.3.4.5- өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
табиғат зоналарының ерекшелігіне талдау жасай отырып, өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау, білік пен дағдысын қалыптастыру, материалды меңгеру дәрежесін тексеру |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 7мин |
Бұрынғы білімді еске түсіру: дүние Бүгінгі сабақта: Мұхиттағы тік зоналылық: Бентос Мұхиттағы тіршілік: Планктон Мұхиттағы ендік зоналылық: Нектон Тақырып: Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау Мақсат: 8.3.4.5- өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады |
-Биосфераны қорғау -Қызыл кітап -Ұлттық саябақ -Қорық -Табиғат ескерткіштері -Қорықша |
|
Оқулық Карта |
|
||
|
Сабақ ортасы 31мин |
Жаңа сабақты бұрынғы білімді еске түсіре отырып, жаңа білімді игерту және қолдану Мәтінді оқып түсінеді Табиғаты қорғау қажеттілігі неде? Биосфераны қалай қорғайды? Мұхиттарда тірі тіршілік иелерінің таралу заңдылығы қандай ? Теңіз организмдері тіршілік жағдайларына қалай бейімделген? 1 тапсырма орындау: Мәтінмен танысу Қосымша ақпарат көздерінің көмегімен мұхиттардағы тіршілік иелерінің таралу заңдылығын анықтаңыздар Теңіз организмдерінің тіршілік жағдайынбейімделуіне мұхит суы қасиеттерінің ықпалы қандай? 15-кестені (246-247 бет)түсініп оқу Тапсырма 3.«Табиғаты қорғау қажеттілігі» постер жасау Тапсырма 1.Физикалық картаның көмегімен қараңғылық зонасы ең төмен болатын Дүниежүзілік мұхиттағы теңізді анықтаңыз, кескін картаға тсіріңіз ЕБҚ тапсырмасы: 2. Жаһандық экологиялық мәселелелерді атаңыз және бір экологиялық мәселенің қорғау жолын ұсыныңыз |
Жаңа сабақты бұрынғы білімді еске түсіре отырып, жаңа білімді игерту және қолдану
Жаһандық экологиялық мәселелелерді атайды, Бір экологиялық мәселенің қорғау жолын ұсынады |
Дескриптор: 1.Мұхиттардағы тіршілік иелері жайлы қосымша ақпарат көздерін пайдаланады; таралу заңдылығын анықтайды 2. Мұхит суы қасиеттерінің сапалық сипаттамасын ұғады, ықпалын түсінеді 3балл Дескриптор: 3. «Табиғаты қорғау қажеттілігі» постер жасайды 3балл Дескрипто: 4балл Дүниежүзілік мұхиттар картасынан қабатталған бояулар арқылы ең терең теңіздерді анықтайды; кескін картаға түсіреді |
Оқулық Карта |
|
||
|
Сабақтың соңы 7минут |
Синквейн. Табиғат зонасы
Үйге тапсырма: Мұхиттардың тіршілік дүниесі. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз
ефлексия.
лі қорыту
үстіндемін












