Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!»

Сынып: 10 «А»
Өткізген: Джанзакова А.Д
Ақтөбе 2025-2026 оқу жылы
|
Апта дәйек сөзі |
«Татулық пен бірлік – елдің іргетасы» |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джанзакова Айгерим Джасжановна |
|
|
Күні: |
1.12.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» |
|
|
Мақсаты |
Табиғат құндылығының маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу |
|
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«АЛАЯҚТАРДЫҢ АМАЛЫНА ҚАЛАЙ ТҮСПЕУГЕ ЖӘНЕ ӨЗДЕРІҢІЗДІ ТАБЫСТЫҢ КҮМӘНДІ ТҮРЛЕРІНЕН ҚАЛАЙ ҚОРҒАУҒА БОЛАДЫ?» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Ой қозғау Шаттық шеңбері Шөліркемей гүл тұрсын! Жерім жайнап құлпырсын! Нұрын сыйлап біздерге Көкте мәңгі гүл тұрсын! - Балалар, табиғат дегеніміз не? Балалар өз ойларын айтады. Табиғат дегеніміз – аң, құс, өсімдік, тау, тас, өзен, көл, ауа, жер. Біздің тіршілік ортамыз. Олардың барлығы табиғаттың бізге берген сыйы. Табиғаттың тарту еткен сыйын аялау, оған қамқорлық жасау әрбір адамның міндет |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.
|
|
Презентация Компьютер |
|||
|
Сабақтың ортасы 25 мин Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым. Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғатт – бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған. Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған. Табиғаттағы жарқыраған нелер? (күн, ай, жұлдыз) — Табиғаттағы көгілдір нелер? (аспан, өзен, көл, теңіз, мұхит) — Табиғаттағы жайқалған нелер? (ағаштар, гүлдер) — Табиғатта ән салған нелер? (құстар) — Сыбырлаған нелер? (жапырақтар) — Сыңғырлаған нелер? (сулар) — Осының бәрін бір сөзбен не дейді екенбіз? (Табиғат — ана) Ой толғау 1-топ Егер табиғатқа тіл бітсе... 2-топ Егер мен суретші болсам... 3-т оп Егер мен ақын болсам... «АЛАЯҚТАРДЫҢ АМАЛЫНА ҚАЛАЙ ТҮСПЕУГЕ ЖӘНЕ ӨЗДЕРІҢІЗДІ ТАБЫСТЫҢ КҮМӘНДІ ТҮРЛЕРІНЕН ҚАЛАЙ ҚОРҒАУҒА БОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: жасөспірімдерге күмәнді табыс көздері туралы түсінік беру. Міндеттері: ‣ Жасөспірімдерге алаяқтықтың ең көп таралған тәсілдері туралы түсінік беру; ‣ Алаяқтардың негізгі белгілері және олардан қалай қорғану керектігі туралы түсінік қалыптастыру Кіріспе Қалай алаяқтардың құрбаны болмауға болады? Полиция қызметкерлері қылмыскерлердің әрекетінен зардап шеккендерге көмекке келуге әрқашан дайын, бірақ құқық бұзушылықтармен күресудің ең жақсы тәсілі - азаматтардың құқықтық сауаттылығы! ЖҰМЫС ІЗДЕУ КЕЗІНДЕ КЕЗДЕСЕТІН АЛАЯҚТЫҚТЫҢ НЕГІЗГІ ТҮРЛЕРІ: Алаяқтар адамдарды алдау үшін оңай ақша табу туралы қызықты ұсыныстарды жиі пайдаланады. Оның ең көп таралған жолдарын талдаңыз: ЖАЛҒАН ЖҰМЫС ОРЫНДАРЫ: Тым тартымды көрінетін хабарландырулар: жоғары жалақы, ең аз күш кетіру, тәжірибеге қойылатын талаптардың болмауы. Жұмыс берушілер «тіркелу», «жұмысқа орналасу» немесе «жұмыс базасына кіру» үшін алдын ала төлемді талап етеді. Жұмыс орындарының міндеттері мен нақты сипаттамасы жоқ. |
-оқушылар ой толғау жазады.
|
суреттер
|
Интербелсенді тақта/
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
|
Сұрақтарға жауап береді Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Табиғатқа қамқорлық
«Табиғатқа қамқорлық
Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!»

Сынып: 10 «А»
Өткізген: Джанзакова А.Д
Ақтөбе 2025-2026 оқу жылы
|
Апта дәйек сөзі |
«Татулық пен бірлік – елдің іргетасы» |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джанзакова Айгерим Джасжановна |
|
|
Күні: |
1.12.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» |
|
|
Мақсаты |
Табиғат құндылығының маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу |
|
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«АЛАЯҚТАРДЫҢ АМАЛЫНА ҚАЛАЙ ТҮСПЕУГЕ ЖӘНЕ ӨЗДЕРІҢІЗДІ ТАБЫСТЫҢ КҮМӘНДІ ТҮРЛЕРІНЕН ҚАЛАЙ ҚОРҒАУҒА БОЛАДЫ?» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Ой қозғау Шаттық шеңбері Шөліркемей гүл тұрсын! Жерім жайнап құлпырсын! Нұрын сыйлап біздерге Көкте мәңгі гүл тұрсын! - Балалар, табиғат дегеніміз не? Балалар өз ойларын айтады. Табиғат дегеніміз – аң, құс, өсімдік, тау, тас, өзен, көл, ауа, жер. Біздің тіршілік ортамыз. Олардың барлығы табиғаттың бізге берген сыйы. Табиғаттың тарту еткен сыйын аялау, оған қамқорлық жасау әрбір адамның міндет |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.
|
|
Презентация Компьютер |
|||
|
Сабақтың ортасы 25 мин Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым. Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғатт – бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған. Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған. Табиғаттағы жарқыраған нелер? (күн, ай, жұлдыз) — Табиғаттағы көгілдір нелер? (аспан, өзен, көл, теңіз, мұхит) — Табиғаттағы жайқалған нелер? (ағаштар, гүлдер) — Табиғатта ән салған нелер? (құстар) — Сыбырлаған нелер? (жапырақтар) — Сыңғырлаған нелер? (сулар) — Осының бәрін бір сөзбен не дейді екенбіз? (Табиғат — ана) Ой толғау 1-топ Егер табиғатқа тіл бітсе... 2-топ Егер мен суретші болсам... 3-т оп Егер мен ақын болсам... «АЛАЯҚТАРДЫҢ АМАЛЫНА ҚАЛАЙ ТҮСПЕУГЕ ЖӘНЕ ӨЗДЕРІҢІЗДІ ТАБЫСТЫҢ КҮМӘНДІ ТҮРЛЕРІНЕН ҚАЛАЙ ҚОРҒАУҒА БОЛАДЫ?» Сабақтың мақсаты: жасөспірімдерге күмәнді табыс көздері туралы түсінік беру. Міндеттері: ‣ Жасөспірімдерге алаяқтықтың ең көп таралған тәсілдері туралы түсінік беру; ‣ Алаяқтардың негізгі белгілері және олардан қалай қорғану керектігі туралы түсінік қалыптастыру Кіріспе Қалай алаяқтардың құрбаны болмауға болады? Полиция қызметкерлері қылмыскерлердің әрекетінен зардап шеккендерге көмекке келуге әрқашан дайын, бірақ құқық бұзушылықтармен күресудің ең жақсы тәсілі - азаматтардың құқықтық сауаттылығы! ЖҰМЫС ІЗДЕУ КЕЗІНДЕ КЕЗДЕСЕТІН АЛАЯҚТЫҚТЫҢ НЕГІЗГІ ТҮРЛЕРІ: Алаяқтар адамдарды алдау үшін оңай ақша табу туралы қызықты ұсыныстарды жиі пайдаланады. Оның ең көп таралған жолдарын талдаңыз: ЖАЛҒАН ЖҰМЫС ОРЫНДАРЫ: Тым тартымды көрінетін хабарландырулар: жоғары жалақы, ең аз күш кетіру, тәжірибеге қойылатын талаптардың болмауы. Жұмыс берушілер «тіркелу», «жұмысқа орналасу» немесе «жұмыс базасына кіру» үшін алдын ала төлемді талап етеді. Жұмыс орындарының міндеттері мен нақты сипаттамасы жоқ. |
-оқушылар ой толғау жазады.
|
суреттер
|
Интербелсенді тақта/
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
|
Сұрақтарға жауап береді Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
презентация |
шағым қалдыра аласыз













