|
Тәрбие тақырыбы |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы Қауіпсіздік сабағы (10 минут) 7- сыныптар : «Цифрлық диета» Челленджі: гаджеттерден қысқа уақытқа бас тарту сізге қалай әсер етеді? |
|
|
Апта дәйексөзі |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
02.12.24 |
|
|
Сынып: 7б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ мақсаты |
|
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
|
|
|
Құндылықты дарыту |
Құзыреттілік: инновациялық ойлау Негізгі орта мектеп түлегі: өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау; түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту; өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; жеке мүдделерді, қажеттіліктерді ескере отырып, білім мен өмірлік жоспарлардың жеке траекториясын саналы түрде таңдауға және құруға дайын болу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Табиғат ол-анамыз, Табиғатқа баламыз. Құшағында ойнаймыз, Шаттық әнге саламыз. Табиғатты қорғау үшін бәріміз күресейік, Табиғатты қорғау туралы ананың қандай өсиет сөздері бар? |
Оқушылармен сұрақ-жауап (Табиғатты қорғау туралы ойларын тыңдау). |
Презентация
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин |
Табиғат – бізді қоршаған орта, ол адам
баласының санасынан тыс, өздігінен пайда болған. Табиғат болмаса
біз ауасыз,сусыз,тамақсыз өмір сүре алмас едік.Демек, адам
табиғатсыз өмір сүре алмайды. Табиғаттың ерекше қасиеті – ол өзінің
бөліп шығарған қалдығынан адамның көмегінсіз-ақ өзін тазартып
алады. Ал адам баласының іс-әркеттерінен болған қалдықтардан
өзін-өзі тазарта алмайды, табиғат уланып,
ластанады. Әңгімелесу Оқушылардың табиғат пен адамның үйлесімділігі туралы түсініктерін кеңейту мақсатында әңгімелесу ұйымдастырылады. «Табиғат – ана» деген әңгімені бір оқушы мәнерлеп оқиды 1.Балалар, табиғаттың адамға жасаған қамқорлығы дегенді қалай түсінесіңдер? -Адам барлық керегін табиғаттан алады. -Табиғат адамның жер бетінде өмір сүруіне әсерін тигізеді. -Табиғат пен адам бір – бірімен тығыз байланыста болады. 2.Табиғат – ананың көріктеніп, сұлулығының артуының сыры неде деп ойлайсыңдар? -Оның балалары адамдарға көмектесіп, игі істер жасады. 3.Сендер табиғат – ананың көріктене түсуіне өз үлестеріңді қалай қосар едіңдер? - Ағаштар отырғызып, шыбықтарды жұлмай, далада қоқысты шашпай, өз ауламның таза болуына үлесімді қосар едім. Проблемалық жағдайларды шешу «Біз сенің достарыңбыз, Табиғат!» Мұғалім: Енді біз бірнеше жағдаяттарды талдаймыз (сынып 3 топқа бөлінеді,берілген проблемалық жағдаяттарды шешеді, өз ойларын айтады). 1. «Табиғатқа барғанда, оның сыйлықтарын сұрап қана қойма. Дос болыңыз, қамқор үй иелері. Сіз оны қалай түсінесіз? 2. Орманда демалып, бұлаққа бардың, беткейдегі төгілудің басталуын көрдіңіз. Сен не істейсің? 3. Көктемде орманда жаралы қайыңды, шырын жоғалтып өлуі мүмкін жылап тұрған қайыңды көрдіңіз. Сен не істейсің? Қорытынды
«Таза болса
табиғат, |
Табиғат үшін күрес туралы айтады Оқушылардың түйген ойлары жаттығу – ойлану тапсырмасын орындау барысында тереңдетіле түседі Проблемалық жағдайды шешеді,өз ойларын айтады |
Интербелсенді тақта/ компьютер
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Бейнені қарау: «Цифрлық диета» дегеніміз не және ол не үшін қажет? Біздің қазіргі әлемде цифрлық технологиялар өміріміздің жарқын бөлігіне айналды. Жаңа технологияларды ақылмен пайдалану маңызды. «Цифрлық диета» – бұл цифрлық технологияларды қолданудың саналы тәсілі. Цифрлық диета – бұл гаджеттер мен технологияларға тәуелділікті жеңу, тепе-теңдікті сақтау.
Гаджеттерден уақытша бас тартудың пайдалы жақтары:
|
Оқушылард қауіпсіздік ережесімен танысады
|
https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Табиғатқа қамқорлық жасаймыз" акциясы
"Табиғатқа қамқорлық жасаймыз" акциясы
|
Тәрбие тақырыбы |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы Қауіпсіздік сабағы (10 минут) 7- сыныптар : «Цифрлық диета» Челленджі: гаджеттерден қысқа уақытқа бас тарту сізге қалай әсер етеді? |
|
|
Апта дәйексөзі |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
02.12.24 |
|
|
Сынып: 7б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ мақсаты |
|
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
|
|
|
Құндылықты дарыту |
Құзыреттілік: инновациялық ойлау Негізгі орта мектеп түлегі: өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау; түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту; өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; жеке мүдделерді, қажеттіліктерді ескере отырып, білім мен өмірлік жоспарлардың жеке траекториясын саналы түрде таңдауға және құруға дайын болу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Табиғат ол-анамыз, Табиғатқа баламыз. Құшағында ойнаймыз, Шаттық әнге саламыз. Табиғатты қорғау үшін бәріміз күресейік, Табиғатты қорғау туралы ананың қандай өсиет сөздері бар? |
Оқушылармен сұрақ-жауап (Табиғатты қорғау туралы ойларын тыңдау). |
Презентация
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин |
Табиғат – бізді қоршаған орта, ол адам
баласының санасынан тыс, өздігінен пайда болған. Табиғат болмаса
біз ауасыз,сусыз,тамақсыз өмір сүре алмас едік.Демек, адам
табиғатсыз өмір сүре алмайды. Табиғаттың ерекше қасиеті – ол өзінің
бөліп шығарған қалдығынан адамның көмегінсіз-ақ өзін тазартып
алады. Ал адам баласының іс-әркеттерінен болған қалдықтардан
өзін-өзі тазарта алмайды, табиғат уланып,
ластанады. Әңгімелесу Оқушылардың табиғат пен адамның үйлесімділігі туралы түсініктерін кеңейту мақсатында әңгімелесу ұйымдастырылады. «Табиғат – ана» деген әңгімені бір оқушы мәнерлеп оқиды 1.Балалар, табиғаттың адамға жасаған қамқорлығы дегенді қалай түсінесіңдер? -Адам барлық керегін табиғаттан алады. -Табиғат адамның жер бетінде өмір сүруіне әсерін тигізеді. -Табиғат пен адам бір – бірімен тығыз байланыста болады. 2.Табиғат – ананың көріктеніп, сұлулығының артуының сыры неде деп ойлайсыңдар? -Оның балалары адамдарға көмектесіп, игі істер жасады. 3.Сендер табиғат – ананың көріктене түсуіне өз үлестеріңді қалай қосар едіңдер? - Ағаштар отырғызып, шыбықтарды жұлмай, далада қоқысты шашпай, өз ауламның таза болуына үлесімді қосар едім. Проблемалық жағдайларды шешу «Біз сенің достарыңбыз, Табиғат!» Мұғалім: Енді біз бірнеше жағдаяттарды талдаймыз (сынып 3 топқа бөлінеді,берілген проблемалық жағдаяттарды шешеді, өз ойларын айтады). 1. «Табиғатқа барғанда, оның сыйлықтарын сұрап қана қойма. Дос болыңыз, қамқор үй иелері. Сіз оны қалай түсінесіз? 2. Орманда демалып, бұлаққа бардың, беткейдегі төгілудің басталуын көрдіңіз. Сен не істейсің? 3. Көктемде орманда жаралы қайыңды, шырын жоғалтып өлуі мүмкін жылап тұрған қайыңды көрдіңіз. Сен не істейсің? Қорытынды
«Таза болса
табиғат, |
Табиғат үшін күрес туралы айтады Оқушылардың түйген ойлары жаттығу – ойлану тапсырмасын орындау барысында тереңдетіле түседі Проблемалық жағдайды шешеді,өз ойларын айтады |
Интербелсенді тақта/ компьютер
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Бейнені қарау: «Цифрлық диета» дегеніміз не және ол не үшін қажет? Біздің қазіргі әлемде цифрлық технологиялар өміріміздің жарқын бөлігіне айналды. Жаңа технологияларды ақылмен пайдалану маңызды. «Цифрлық диета» – бұл цифрлық технологияларды қолданудың саналы тәсілі. Цифрлық диета – бұл гаджеттер мен технологияларға тәуелділікті жеңу, тепе-теңдікті сақтау.
Гаджеттерден уақытша бас тартудың пайдалы жақтары:
|
Оқушылард қауіпсіздік ережесімен танысады
|
https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk презентация |
шағым қалдыра аласыз

















