Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа дайындықтарына назар аудару. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
||
|
|
(Ұ) «Сұрақ-жауап» әдісі -Бір тәулік ішінде ауа температурасы неге әртүрлі болады? -Қай айларда өте ыстық және өте суық болады? -Климаттың тірі ағзаларға тигізер әсерін оқып білу не үшін қажет? -Суық жердің жануарлары не себепті ыстық |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау |
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Миға шабуыл» әдісі. Суретпен жұмыс.
Мына суреттен қандай құбылыс бейнеленген? |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын анықтайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі |
ДК экран |
||
|
|
І топ: «Кластер» әдісі арқылы дауыл,құйын, көшкіндер арасындағы байланыстарды жинақтайды, тұжырымдайды. ІІ топ: «INSERT» әдісі арқылы сел туралы мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды ІІІ топ: «Фишбоун» әдісі арқылы жаңа мәліметті (жер сілкінісі), идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып, қорытынды ойларын жинақтайды ІV топ: «Өрмекші» әдісі арқылы жаңа материалды (цунами) пысықтап, түйінді ойларды бекітеді. |
Оқулық
Плакаттар, маркерлер
Мультимедиялық презентация
|
ҚБ мадақтау Дескритор: Табиғат құбылыстарын сипаттайды. Табиғат құбылыстарын саралап, бағалайды. Табиғат құбылыстарын талдайды.
|
|
||
|
|
«Географиялық диктант» әдісі. .... бұл тұрғындардың қалыпты тіршілігіне, денсаулығына және материалық құндылықтарының қирауына, жойылып кетуіне әсер етеді. Қауіпті табиғи жағдайларға себепші құбылыстар: ..... Қазақстан аумағының біраз жерінде дала және орман өрттері өауіп төндіреді. Өрттің .. %.-ға жуығы адамның іс-әрекетінен болатындығы анықталды. |
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып шығады. |
ҚБ мадақтау. Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды. |
|
||
|
|
Сұрақ-жауап әдісі. Табиғаттағы қауіпті құбылыстар туралы білу не үшін қажет? Табиғаттта қауіпсіздік ережесін сақтау керек дегенді қалай түсінесіңдер? Ауа райының бұзыла бастағанын қалай білуге болады? Жер сілкінісі кезінде және күшті жел соққанда үйдің және жергілікті жердің қай орындары қауіпсіз екенін атап беріңдер? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғаттағы қауіпті құбылыстар
Табиғаттағы қауіпті құбылыстар
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа дайындықтарына назар аудару. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
||
|
|
(Ұ) «Сұрақ-жауап» әдісі -Бір тәулік ішінде ауа температурасы неге әртүрлі болады? -Қай айларда өте ыстық және өте суық болады? -Климаттың тірі ағзаларға тигізер әсерін оқып білу не үшін қажет? -Суық жердің жануарлары не себепті ыстық |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау |
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Миға шабуыл» әдісі. Суретпен жұмыс.
Мына суреттен қандай құбылыс бейнеленген? |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын ашады, мақсатын анықтайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі |
ДК экран |
||
|
|
І топ: «Кластер» әдісі арқылы дауыл,құйын, көшкіндер арасындағы байланыстарды жинақтайды, тұжырымдайды. ІІ топ: «INSERT» әдісі арқылы сел туралы мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды ІІІ топ: «Фишбоун» әдісі арқылы жаңа мәліметті (жер сілкінісі), идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып, қорытынды ойларын жинақтайды ІV топ: «Өрмекші» әдісі арқылы жаңа материалды (цунами) пысықтап, түйінді ойларды бекітеді. |
Оқулық
Плакаттар, маркерлер
Мультимедиялық презентация
|
ҚБ мадақтау Дескритор: Табиғат құбылыстарын сипаттайды. Табиғат құбылыстарын саралап, бағалайды. Табиғат құбылыстарын талдайды.
|
|
||
|
|
«Географиялық диктант» әдісі. .... бұл тұрғындардың қалыпты тіршілігіне, денсаулығына және материалық құндылықтарының қирауына, жойылып кетуіне әсер етеді. Қауіпті табиғи жағдайларға себепші құбылыстар: ..... Қазақстан аумағының біраз жерінде дала және орман өрттері өауіп төндіреді. Өрттің .. %.-ға жуығы адамның іс-әрекетінен болатындығы анықталды. |
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып шығады. |
ҚБ мадақтау. Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды. |
|
||
|
|
Сұрақ-жауап әдісі. Табиғаттағы қауіпті құбылыстар туралы білу не үшін қажет? Табиғаттта қауіпсіздік ережесін сақтау керек дегенді қалай түсінесіңдер? Ауа райының бұзыла бастағанын қалай білуге болады? Жер сілкінісі кезінде және күшті жел соққанда үйдің және жергілікті жердің қай орындары қауіпсіз екенін атап беріңдер? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ мадақтау |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз

















