Материалдар / Табиғаттағы су
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Табиғаттағы су

Материал туралы қысқаша түсінік
Химия пәнінен 8-сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар. 2018 жылы "Атамұра" баспасынан шыққан оқулық бойынша жасалған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2022
267
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі» КММ

Сабақ тақырыбы: Табиғаттағы су

Бөлім

Су

Педагогтың аты-жөні

Аубакирова Ардак Машановна

Күні


Сыныбы

8 Қатысқандар саны Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы су

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.2.6. судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру.

8.4.2.7. табиғаттағы су айналымын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білу керек:

  • Суды ластамау, суды үнемдап пайдалану керектігін ұғынады.

Көптеген оқушылар білу керек:

  • Судың адам үшін маңызын түсінеді. Табиғаттағы судың айналымы туралы білімін көрсетеді.

Кейбір оқушылар білу керек:

  • Судың құрамын және қасиеттерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың басы


Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру


Ұйымдастыру кезеңі


Үй тапсырмасы

(8 мин)








Топқа бөлу

(2 мин)




Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Менің бүгінгі көңіл күйім...» деп оқушылар шаттық шеңберін құра отырып, өз көңіл-күйлерін айтып шығады.

«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша.

Picture 5

Оқушылар орындыққа отырған оқушыларға сұрақтар қою арқылы оқушылар үй тапсырмасы бойынша білімдерін көрсетеді.

Оқушыларды химиялық элементтер жазылған қағаз қиындылары арқылы топқа бөліп, топ ережесін еске салу.

Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам» әдісі арқылы







Қағаз қиындылары



Сабақтың ортасы

(25 мин)

























)









«Жаңа сабақ құпиясы» жұмбақ жасыру:

Бірі жанып, бірі қолдап жануды,

2 элемент бізге бұрын танылды,

Өрт болып еді сөндіруге көп адам

Қосылысын алып соған қарай ағылды.

Оқушылар жұмбақтың шешімін таба отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын табады. (Су)

«Кітап – досың, ақылшың»

Оқулықпен жұмыс. Берілген тапсырма бойынша топ оқушылары постер қорғайды. Оқушылар топпен жұмыс жүргізеді.

І топ: Табиғаттағы су

ІІ топ: Ауыз суын тазарту

ІІІ топ: Еліміздегі ауыз су мәселесі

Бағалау критерийлері:

Табиғаттағы судың айналымын анықтайды.

Ауыз суын тазарту сатыларын көрсетеді.

Судың экологиялық жағдайын көрсетеді.


Қалыптастырушы бағалау смаиликтер арқылы жүзеге асырылады.


«РАФТ» әдісімен су экологиясына арналған өз шығармашылығын жазу. Оқушылар жеке жұмыс жүргізеді.

Р – рөл – «су»

А – аудитория – «адам, табиғат»

Ф – формасы – өтініш не хат

Т – тақырыбы – «экология»


Қалыптастырушы бағалау

Бағалау критерийлері:

Судың экологиялық жағдайын көрсетеді.

Су туралы білімдерін жинақтайды.

Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» әдісі арқылы



«Сергіту сәті» (Күн күркіреу, жаңбыр, сел ойыны)










Оқулық

А3 форматы












Ақ парақ




Picture 1


Сабақтың соңы

(10 мин)

«Бес саусақ» әдісі, оқушылар сұрақтарға жауап береді.

  1. Бас бармақ- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды.

  2. Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым?

  3. Ортан терек – ойлау. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

  4. Шылдыр шүмек шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

  5. Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы

Үйге тапсырма.

Бүгінде құрамы әлемдік стандартқа сай келетін «Мұздыбұлақ» минералды суы бәрімізге таныс. Осы «Мұздыбұлақ» жер асты суын өндіруді дамыту, болашақта әлемдік деңгейге танылуы үшін шағын жарнама құрастыру.





Тапсырма 1


  1. Жер бетіндегі судың қорын сипаттап жаз?

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


  1. Ауызсу қалай тазартылады? Сатыларын атап көрсетіңіз?

1 - ………..

2 - ………..

3 - ………..

4 - ………..

5 - ………..

6 - ………..

7 - ………..

8 - ………..


  1. Кестені толтырыңыз

Ластанудың түрлері

Ластанудың себептері
















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!