|
Білім беру ұйымының атауы |
Амангелді Иманов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Ауа мен су. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калабаева Н |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 14 сабақ. Табиғаттағы су айналымы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымы мен жауын-шашын түзілупроцесін сипаттау; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдаусебебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланыстынегіздеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғаттағы су айналымы моделін жасайды, сипаттайды; Жауын-шашын түзілуін процесін сипаттайды; Зерттеу әдісін таңдау себебін негіздейді. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Өткенді пысықтау Ауаның маңызы туралы өз ойларын айтады Жаңа тақырып Оқу мақсатын таныстыру Жедел жауап • Су табиғатта қайда және қандай күйде кездеседі? • Оның қандай қасиеттерін білесің? • Сызбада көрсетілген үдерістерді қалай атауға болады? Кіріспе тапсырма. Жедел жауап. «Су» деген сөзге байланысты ассоциация атау. Жазылған ассоциацияларды берілген сұрақтарға жауап бере отырып, толықтыру.Су туралы білетін ақпаратпен бөлісу.
Мәтінмен жұмыс. Мақсаты: тақырыпты аралық бекіту 1 Мәтінді оқып шығу. 2 Сұрақ-жауап әдісімен білімдері бекітіледі, кері байланыс жасалады. Ойлан. Өсімдіктер табиғаттағы су айналымы үдерісіне қатыса ма? 3. Сәйкестендір. Оқушылар бес топқа біріктіріліп, алдыңғы айдардың мазмұнымен байланысты талдау жалғастырылады. Топтар «Су айналымына қатысатын жауын-шашын деген не?» және «Жауын-шашын қандай болады?» деген сұрақтарға жауап іздейді. Әр топқа жауын-шашын түрлері бейнеленген үлестірмелі парақшалар: 1-топқа – қар, 2-топқа – жаңбыр, 3-топқа – қырау, 4-топқа – шық, 5-топқа – бұршақ суреттері және жауын-шашынның сипаттамалары таратылады. Оқушылар берілген сипаттамаларды оқып, оның жауын-шашынның қай түріне жататынын табады және суретімен сәйкестендіреді. 4. Сызбаны толтыр Дәптердегі сызбаны толтырады
ЕБҚ ӨЗ айналамыздағы ауаны ластайтын жағдайлар туралы айт ЕҚБ Ауаны таза ұстау шараларының тізімін жаса Саралау тапсырмасы Ассоциация жасаңдар 1-деңгей Су табиғатта қайда және қандай күйде кездеседі? 2-деңгей Судың қандай қасиеттері бар? 3-деңгей Су қайда жұмсалады?
|
Үй тапсырмасын айтады Барлық айтылған сөздерді тақтаға жазу. Жазылған сөздерді топтастырады Үдеріс туралы сипаттайды Сұрақтарға жауап береді Топтық жұмыс жасайды Сызбаны толтырады Жеке жұмыс жасайды Саралау тапсырмасы орындалады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың! ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Дескриптор: Судың қасиеттерін біледі-1Б Сұрақтарға жауап береді-1Б Дескрипторы: табиғатта судың айналатыны туралы біледі-1Б су айналымының табиғаттағы рөлін түсінеді-1Б Дескриптор: Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді-1Б Су айналымы туралы біледі-1Б ҚБ. Мұғалімнің жазбаша кері байланысы Дескриптор: Жауын-шашын туралы білімдері бар-1б Дескриптор: Сызбамен жұмыс жасай алады-1Б Жер қыртыстарының су өткізгіштік қасиетін біледі-1Б ҚБ
Дескриптор: Берілген тапсырмаларды талапқа сай орындады-1б Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Суреттер Табиғаттағы су туралы бейнебаян Түрлі түсті суреттері бар журнал дар. Дәптер Суреттер Суреттер Сызба Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғаттағы су айналымы
Табиғаттағы су айналымы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Амангелді Иманов атындағы ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Ауа мен су. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калабаева Н |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 14 сабақ. Табиғаттағы су айналымы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымы мен жауын-шашын түзілупроцесін сипаттау; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдаусебебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланыстынегіздеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғаттағы су айналымы моделін жасайды, сипаттайды; Жауын-шашын түзілуін процесін сипаттайды; Зерттеу әдісін таңдау себебін негіздейді. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Өткенді пысықтау Ауаның маңызы туралы өз ойларын айтады Жаңа тақырып Оқу мақсатын таныстыру Жедел жауап • Су табиғатта қайда және қандай күйде кездеседі? • Оның қандай қасиеттерін білесің? • Сызбада көрсетілген үдерістерді қалай атауға болады? Кіріспе тапсырма. Жедел жауап. «Су» деген сөзге байланысты ассоциация атау. Жазылған ассоциацияларды берілген сұрақтарға жауап бере отырып, толықтыру.Су туралы білетін ақпаратпен бөлісу.
Мәтінмен жұмыс. Мақсаты: тақырыпты аралық бекіту 1 Мәтінді оқып шығу. 2 Сұрақ-жауап әдісімен білімдері бекітіледі, кері байланыс жасалады. Ойлан. Өсімдіктер табиғаттағы су айналымы үдерісіне қатыса ма? 3. Сәйкестендір. Оқушылар бес топқа біріктіріліп, алдыңғы айдардың мазмұнымен байланысты талдау жалғастырылады. Топтар «Су айналымына қатысатын жауын-шашын деген не?» және «Жауын-шашын қандай болады?» деген сұрақтарға жауап іздейді. Әр топқа жауын-шашын түрлері бейнеленген үлестірмелі парақшалар: 1-топқа – қар, 2-топқа – жаңбыр, 3-топқа – қырау, 4-топқа – шық, 5-топқа – бұршақ суреттері және жауын-шашынның сипаттамалары таратылады. Оқушылар берілген сипаттамаларды оқып, оның жауын-шашынның қай түріне жататынын табады және суретімен сәйкестендіреді. 4. Сызбаны толтыр Дәптердегі сызбаны толтырады
ЕБҚ ӨЗ айналамыздағы ауаны ластайтын жағдайлар туралы айт ЕҚБ Ауаны таза ұстау шараларының тізімін жаса Саралау тапсырмасы Ассоциация жасаңдар 1-деңгей Су табиғатта қайда және қандай күйде кездеседі? 2-деңгей Судың қандай қасиеттері бар? 3-деңгей Су қайда жұмсалады?
|
Үй тапсырмасын айтады Барлық айтылған сөздерді тақтаға жазу. Жазылған сөздерді топтастырады Үдеріс туралы сипаттайды Сұрақтарға жауап береді Топтық жұмыс жасайды Сызбаны толтырады Жеке жұмыс жасайды Саралау тапсырмасы орындалады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың! ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Дескриптор: Судың қасиеттерін біледі-1Б Сұрақтарға жауап береді-1Б Дескрипторы: табиғатта судың айналатыны туралы біледі-1Б су айналымының табиғаттағы рөлін түсінеді-1Б Дескриптор: Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді-1Б Су айналымы туралы біледі-1Б ҚБ. Мұғалімнің жазбаша кері байланысы Дескриптор: Жауын-шашын туралы білімдері бар-1б Дескриптор: Сызбамен жұмыс жасай алады-1Б Жер қыртыстарының су өткізгіштік қасиетін біледі-1Б ҚБ
Дескриптор: Берілген тапсырмаларды талапқа сай орындады-1б Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Суреттер Табиғаттағы су туралы бейнебаян Түрлі түсті суреттері бар журнал дар. Дәптер Суреттер Суреттер Сызба Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз

















