|
Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы зерттейтін ғылымдардың зерттеу нысандары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін біледі. Физикалық эксперимент туралы біледі Оқушылардың басым бөлігі: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады, эксперименттің маңызын түсінеді. Ғылым туралы біледі, топтық жұмыс орындауда қатесіз тапсырмалар орындайды Кейбір оқушылар: Эксперимент жүргізудің мақсатын түсінеді. Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
-Табиғатты зертеудің ғылыми әдістерін біледі Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады -Эксперимент жүргізе алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Мақсаты:оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету. А)Тірек білімдер актуалдау Формасы: ұжымдық Әдісі: жеке Тәсілі: сұрақ-жауап Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды. Өткенді қайталау Сұрақ жауап
|
Мұғалімменбіргеқайталайды. Бір-бірінежақсытілектерайтады. Қайырлыкүн, достым! Әркүнің сәттіліккетолсын! |
Қол шапалақ |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Практикалық бөлім Формасы: жұптық Әдісі: проблемалық-ізденушілік- Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі. Біз өсімдіктерді , жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре аламыз. Жаратылыстану» сөзі екі ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану ғылымының бірнеше саласы бар. Мәселен, астрономия ғылымы- аспан денелерін, физика-табиғат құбылыстарын зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз туралы, биология –тірі табиғатты , экология-тірі ағзалардың бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың ғылыми негізі. Біз өсімдіктерді , жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре аламыз.
Топтастыру. Топтастыру арқылы оқушыларға жаратылыстану ғылымдары түсіндіріледі. Кестемен жұмыс. Оқушыларға Жаратылыстану пәні зерттейтін табиғат құбылыстарын түсіндіру.
Топтық бірлескен жұмыс. Кіші жоба қорғау. («Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы) І топ, ІІ топ. Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері ІІІ топ, ІУ топ. Физикалық эксперимент деген не? Шағын топ ішіндегі оқушылардың жұмысын бақылау: Барлық оқушылардың белсен-ділігін, әрекет түрін, оның сапасын, өзара ынтымағын, нәтижеге жету ниеттерін бақылау.
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау . Тапсырманы орындау нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
Жеке жұмыс 3.«Сәйкестігін тап» ойыны. Жаратылыстанушы ғалымдардың ғылымға қосқан еңбектерін сәйкестендіру арқылы жұппен орындайды.
Бағалау
Барлық оқушылар тапсырмалары. Кім жылдам?Тапсырма: Аталған нысандардың атауларын үш тілде атап айту; (Әр дұрыс айтылған жауап 1 ұпай) -Жаратылыс және тану деген 2 ұғымнан тұрады. Ол.... -Ең ақылды адам? -Жаратылыстану ғылымдарды ата?
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
Слайдар Ашық сұрап-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Қайталау сұрақтары Сұрақ – жауап арқылы сұрау.
1.Рефлексия Мақсаты:Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас). Рефлексия.Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады: Учащиеся, предварительно подписав стикеры, записывают: 1. Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз: бір оқушыдан күтілетін нәтиже, дербес қолдау көрсету, уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады. Жұптық және топтық жаттығуларды, сонымен қатар қозғалыстың құрамдас элементтеріне сараптау жүргізу, көрсету, талқылау және мәлімдеу |
Бағалау-оқушылардың сабақ барысында үйренгенің бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай алады. Мадақтама, марапаттау Осы бөлімде оқушылар жеңіл атлетика бойынша түрлі жаттығулар орындайды, жүгіру жаттығуларын танып біледі, сонымен қатар өз денсаулықтарын жаттығулар арқылы бекітеді. |
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақталуы. Денсаулық сақтау әдістері, сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Оқушылар басқа оқушылардың жаттығуларының реттілігін оқиды және кері байланыстың құрамдылығын көрсетеді. Оқушылар секіру қабілеттерін құрамдас жаттығулардың дамуына себепкер болатын топтық жұмыстарды орындау кезінде біріктіріп жібереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Педагогтың
аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар
саны Қатыспағандар
саны Сабақтың
тақырыбы Табиғаттағы зерттейтін
ғылымдардың зерттеу нысандары Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 6.1.1.1 жаратылыстану
ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп
атау Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: Табиғатты зерттеудің ғылыми
әдістерін біледі. Физикалық эксперимент туралы
біледі Оқушылардың басым
бөлігі: Табиғатты зерттеудің ғылыми
әдістерін ажырата алады, эксперименттің маңызын түсінеді. Ғылым
туралы біледі, топтық жұмыс орындауда қатесіз тапсырмалар
орындайды Кейбір
оқушылар: Эксперимент жүргізудің
мақсатын түсінеді. Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай
алады Бағалау
критерииі -Табиғатты зертеудің ғылыми
әдістерін біледі Табиғатты зерттеудің ғылыми
әдістерін ажырата алады -Эксперимент жүргізе
алады Сабақтың кезеңі/
уақыты Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Басы Мұғалімнің кіріспе сөзі.
(Сабаққа психологиялық көңіл-күй) Үй жұмысын тексеру (бақылау,
өзін-өзі тексеру, өзара тексеру) Мақсаты:оқу материалының игерілу
деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және
оларды түзету. А)Тірек білімдер
актуалдау
Формасы: ұжымдық
Әдісі: жеке
Тәсілі: сұрақ-жауап Оқушылармен бірлесіп
сабақтың/оқу мақсатын анықтайды. Өткенді
қайталау Сұрақ
жауап «Табиғат» деген сөздің
мағынасын қалай түсінесіңдер? Табиғат пен адамның бірлігін
білдіретін қандай нақыл сөздерді, мақалдар мен мәтелдерді
білесіңдер? Табиғат құбылыстары деп нені
айтамыз? Мұғалімменбіргеқайталайды. Бір-бірінежақсытілектерайтады. Қайырлыкүн, достым!
Әркүнің сәттіліккетолсын! Қол
шапалақ Ұялы
телефон Және интернет
желілері Кітап Ортасы Практикалық
бөлім
Формасы: жұптық
Әдісі: проблемалық-ізденушілік- Жаратылыстану» сөзі екі
ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану
ғылымының бірнеше саласы бар.
Мәселен, астрономия ғылымы- аспан
денелерін, физика-табиғат құбылыстарын
зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа
айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз
туралы, биология –тірі табиғатты
, экология-тірі ағзалардың
бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен
табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың
ғылыми негізі. Біз өсімдіктерді ,
жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре
аламыз. Жаратылыстану» сөзі екі
ұғымнан тұрады: «Жаратылыс- табиғат және оны тану». Жаратылыстану
ғылымының бірнеше саласы бар.
Мәселен, астрономия ғылымы- аспан
денелерін, физика-табиғат құбылыстарын
зерттейді. Химия-бір заттың екінші затқа
айналуы туралы ғылым. География – біздің ғаламшарымыз
туралы, биология –тірі табиғатты
, экология-тірі ағзалардың
бір-бірімен және қоршаған ортамен , сондай-ақ адам мен
табиғаттың қарым-қатынасы арқылы қоршаан ортаны сақтаудың
ғылыми негізі. Біз өсімдіктерді ,
жануарларды, жәндіктерді, құстарды көре
аламыз.
Топтастыру. Топтастыру арқылы
оқушыларға жаратылыстану ғылымдары
түсіндіріледі.
Кестемен
жұмыс. Оқушыларға Жаратылыстану
пәні зерттейтін табиғат құбылыстарын
түсіндіру. Астрономия Аспан
әлемі. География Жер Биология Тіршілік Химия бір заттың екінші затқа
айналуы Физика табиғат
құбылыстары
Топтық бірлескен
жұмыс. Кіші жоба
қорғау. («Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
арқылы) І топ, ІІ
топ. Табиғатты зерттеудің ғылыми
әдістері ІІІ топ, ІУ
топ. Физикалық эксперимент деген
не? Шағын топ ішіндегі оқушылардың
жұмысын бақылау: Барлық оқушылардың белсен-ділігін, әрекет түрін,
оның сапасын, өзара ынтымағын, нәтижеге жету ниеттерін
бақылау.
Өзара бағалау ( дескриптор
бойынша) Бағалау . Тапсырманы
орындау нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты
бойынша. Бағалау
кртитериі Дескриптор Табиғаттағы ғылымның негізгі
рөлін түсіненді арнай материалдарды және тәсілдерін мен
анықтамаларды пайдаланады
Ғылымның рөлін деген не оны жақсы
менгерген
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып
тексереді
Орындалған тапсырманың дұрыстығын
бақылайды Тапсырмалардың нәтижесін
тексеру Орындалған тапсырмалардың
жақсы үлгілерін көрсетеді
Жеке
жұмыс 3.«Сәйкестігін тап» ойыны.
Жаратылыстанушы ғалымдардың ғылымға қосқан еңбектерін
сәйкестендіру арқылы жұппен
орындайды.
1.Ыстық көлдің фаунасы мен
флорасын зерттеп, Ыстық көлдің картасын
жасады А.Аристарх
Самосский 2.География
атасы Б.Птолемей 3.32 есе үлкейтіп көрсететін
телескопты ойлап
тапты В.Чарл
Дарвин 4.Физика мен химия салаларында
тың жаңалықтар ашты Г.Ш.Уәлиханов 5.Адам маймыл тәрізділерден
таралған деген гипотезаны
ұсынды Д.Гиппарх 6.Әйгілі
астроном Ж.Ломоносов 7.Дүниенің ортасында Күн
орналасқан деп білді З.Галилео
Галилей
Бағалау
Бағалау
критериі Дискриптор -Жаратылыстанушы ғалымдардың
еңбектерін қатесіз сәйкестендіру арқылы
орындайды Жаратылыстанушы ғалымдардың
еңбектерін есте сақтау арқылы, дұрыс жауаптарымен
сәйкестендіреді. Барлығы: 5
ұпай
Барлық оқушылар
тапсырмалары.
Кім
жылдам?Тапсырма: Аталған нысандардың
атауларын үш тілде атап айту; (Әр дұрыс айтылған жауап 1
ұпай)
-Жаратылыс және тану деген 2
ұғымнан тұрады. Ол....
-Ең ақылды
адам?
-Жаратылыстану ғылымдарды
ата?
Бағалау
критериі Дискриптор -Жараиылыстану ғылымының
терминдерді анықтап, тілдік мақсатта қолдана
алады. Жаратылыстанудың терминдерді
атап, үш тілде қолданады
Барлығы: 5
ұпай
Арнайы ресурстар арқылы жаңа
тақырыпты талдайды Жұп
бойынша Жеке, өзара тақырыпты
түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы
білдіреді Слайдта көрсетілген
ресурстарды талқылайды Слайдта берілген сұрақ жауапты
орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа
жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу
дағдылары қалыптасады Смаликтер
арқылы ҚБ өзін өзі
бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын
толтырады. ҚБ
Бағдаршам Слайдар Ашық
сұрап-жауаптар Сабақтыңсоңы
Қайталау
сұрақтары
Сұрақ – жауап арқылы
сұрау.
Жаратылыстанупәніненіүйретеді?
Ғарыштықденелердегеніміз
не?
Ғарыштықденелертуралығылымқалайаталады?
Органикалықзаттарға не
жатады?
Бейорганикалықзаттардегеніміз
не?
Табиғатқұбылыстарыдегеніміз
не?
1.Рефлексия
Мақсаты:Оқушылардың өз тәртіптеріне
рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет
тәсілдері,
қарым-қатынас). Рефлексия.Оқушылар стикерге мына
сұрақтарға жауап жазады: Учащиеся, предварительно подписав стикеры,
записывают: 1. Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу
керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді
күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары
мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс
жасайды. Рефлексия
парағы Үйге
тапсырма
Саралау-оқушыларға көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз: бір оқушыдан күтілетін нәтиже, дербес
қолдау көрсету, уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып,
сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла
алады. Жұптық және топтық
жаттығуларды, сонымен қатар қозғалыстың құрамдас элементтеріне
сараптау жүргізу, көрсету, талқылау және
мәлімдеу
Бағалау-оқушылардың сабақ барысында
үйренгенің бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай
алады. Мадақтама, марапаттау Осы бөлімде оқушылар жеңіл
атлетика бойынша түрлі жаттығулар орындайды, жүгіру жаттығуларын
танып біледі, сонымен қатар өз денсаулықтарын жаттығулар арқылы
бекітеді.
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің
сақталуы. Денсаулық сақтау әдістері, сергіту сәттері мен
белсенді
іс-әрекет
түрлері. Оқушылар басқа оқушылардың
жаттығуларының реттілігін оқиды және кері байланыстың құрамдылығын
көрсетеді. Оқушылар секіру қабілеттерін құрамдас жаттығулардың
дамуына себепкер болатын топтық жұмыстарды орындау кезінде
біріктіріп жібереді.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















