Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғатты қорғау
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.6 Экология және тұрақты даму |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғатты қорғау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.6.3.2 – өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз аймақтарының кейбір экологиялық мәселелерінің себептерін анықтап талдайды; ЕББҚ: Экологиялық проблемалардың себеп – салдарын анықтап шешу жолдарын ұсынады; |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Ынтымақ, бірлік, келісім – ең асыл байлық ел үшін» |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Ынтымақ, бірлік, келісім – ең асыл байлық ел үшін» Оқушылар апта дәйексөзі бойынша мысалдар келтіреді Тренинг «Комплимент» әдісі Оқушылар бір – біріне комплимент айтып жақсы атмосфералық көңіл күй орнатады Үй жұмысы «Сөзжұмбақ» әдісі Оқушылар "Қазақстанның экологиялық проблемалары" тақырыбы бойынша сөзжұмбақтарға жауап береді
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Дәйексөздің мағынасын ашып мысалдар келтіреді. Оқушылар бір – біріне жылы сөздер айтып жақсы атмосфералық көңіл күй орнатады. Оқушылар "Қазақстанның экологиялық проблемалары" тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Қазақстанынң экологиялық проблемаларын анықтайды; |
https://learningapps.org/watch?v=pw2q1fzgj25
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 3 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа сабақ «Видеофрагмент» әдісі
Мағынаны тану «Ой қозғау» әдісі Бейнеролик: Қоқысты қайта өңдеу
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Ашық сұрақ, (ой дамыту)» әдісі (функционалдық сауаттылық тапсырмасы) Оқушылар ашық сұрақтар арқылы сұрақтарға жауап береді
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Себеп - салдар» әдісі (функционалдық сауаттылық тапсырмасы) Оқушылар себеп – салдар әдісі арқылы сәйкестендіреді
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Жоба» әдісі Оқушылар суретпен жұмыс арқылы жұмыс жасайды
|
Оқушылар видеофрагмент әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтап сабаққа мақсат қояды
Оқушылар қайта өңдеу технологияларын талдап сипаттайды
Оқушылар ашық сұрақтарға жауап береді. Өз аргументтерін дәлелдеп мысалдар келтіреді
Оқушылар себеп – салдар әдісі арқылы ақпараттарды сәйкестендіреді
Оқушылар жоба әдісі арқылы суреттегі ақпараттарды талдап сипаттайды
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Ойларын ашық дәлелдермен жеткізеді; 2.Табиғатты қорғау бойынша іс шараларды ұйымдастыру шараларын ұсынады; 3.Қоршаған ортаны ластаудың алдын алу шараларын атайды;
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Себептер мен салдарын сәйкестендіреді;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Сурет бойынша жоба ұсынады; |
https://youtu.be/T5GnPu_0gYE?si=LaffkL7jbBJjXfj8
https://learningapps.org/watch?v=pxzbeuact25
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі Оқушылар ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс орнатады Қызық Құнды Қиын Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы сөзжұмбақ
-
Қазақстанның шығысындағы ядролық сынақ алаңы – Семей
-
Арал теңізін қоректендірген өзендердің бірі – Сырдария
-
Өзен, көл, теңіз суларын бүлдіретін әрекет – Ластану
-
Суды үнемсіз пайдалану нәтижесінде туындайтын экологиялық мәселе – Сутапшылық
-
Табиғатты қорғау үшін құрылған арнайы аймақ – Қорық
-
Қазақстанда тартылып бара жатқан ірі көл – Арал
-
Адам әрекетінен жердің шөлге айналуы – Шөлейттену
-
Экожүйенің бұзылуына себеп болатын заттар – Ластағыштар
-
Қазақстанның батысындағы экологиялық проблемасы бар өзен – Жайық
-
Тірі ағзалардың түрлік, генетикалық және экожүйелік әртүрлілігі – Биоалуантүрлілік
2.Тапсырма
|
Себеп |
Салдары |
|
Ормандарды кесу |
Адамдарда тыныс жолы аурулары көбейеді |
|
Өзен-көлдерге қоқыс тастау |
Ауа тазарады, көлеңке пайда болады |
|
Қоқысты сұрыптамай тастау |
Табиғи ресурстар тез таусылады |
|
Ауаны ластайтын зауыттардың жұмысы |
Табиғатқа ұзақ уақыт бойы ыдырамайтын қоқыс қалады |
|
Ағаш егу |
Орман өрті болуы мүмкін |
|
Электр қуатын үнемдемеу |
Сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер қорғалады |
|
Пластик пакеттерді жиі қолдану |
Кейбір түрлер жойылып кетеді |
|
Табиғат аясында отты абайсыз жағу |
Қайта өңдеуге жарамды заттар ысырап болады |
|
Жануарларды заңсыз аулау |
Су жануарлары жойылады |
|
Қорықтар мен ұлттық парктер ашу |
Жануарлар мекенінен айырылады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғатты қорғау 5.6.3.2 – өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу
Табиғатты қорғау 5.6.3.2 – өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғатты қорғау
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.6 Экология және тұрақты даму |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғатты қорғау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.6.3.2 – өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз аймақтарының кейбір экологиялық мәселелерінің себептерін анықтап талдайды; ЕББҚ: Экологиялық проблемалардың себеп – салдарын анықтап шешу жолдарын ұсынады; |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Ынтымақ, бірлік, келісім – ең асыл байлық ел үшін» |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Ынтымақ, бірлік, келісім – ең асыл байлық ел үшін» Оқушылар апта дәйексөзі бойынша мысалдар келтіреді Тренинг «Комплимент» әдісі Оқушылар бір – біріне комплимент айтып жақсы атмосфералық көңіл күй орнатады Үй жұмысы «Сөзжұмбақ» әдісі Оқушылар "Қазақстанның экологиялық проблемалары" тақырыбы бойынша сөзжұмбақтарға жауап береді
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Дәйексөздің мағынасын ашып мысалдар келтіреді. Оқушылар бір – біріне жылы сөздер айтып жақсы атмосфералық көңіл күй орнатады. Оқушылар "Қазақстанның экологиялық проблемалары" тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Қазақстанынң экологиялық проблемаларын анықтайды; |
https://learningapps.org/watch?v=pw2q1fzgj25
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 3 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа сабақ «Видеофрагмент» әдісі
Мағынаны тану «Ой қозғау» әдісі Бейнеролик: Қоқысты қайта өңдеу
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Ашық сұрақ, (ой дамыту)» әдісі (функционалдық сауаттылық тапсырмасы) Оқушылар ашық сұрақтар арқылы сұрақтарға жауап береді
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Себеп - салдар» әдісі (функционалдық сауаттылық тапсырмасы) Оқушылар себеп – салдар әдісі арқылы сәйкестендіреді
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Жоба» әдісі Оқушылар суретпен жұмыс арқылы жұмыс жасайды
|
Оқушылар видеофрагмент әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтап сабаққа мақсат қояды
Оқушылар қайта өңдеу технологияларын талдап сипаттайды
Оқушылар ашық сұрақтарға жауап береді. Өз аргументтерін дәлелдеп мысалдар келтіреді
Оқушылар себеп – салдар әдісі арқылы ақпараттарды сәйкестендіреді
Оқушылар жоба әдісі арқылы суреттегі ақпараттарды талдап сипаттайды
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Ойларын ашық дәлелдермен жеткізеді; 2.Табиғатты қорғау бойынша іс шараларды ұйымдастыру шараларын ұсынады; 3.Қоршаған ортаны ластаудың алдын алу шараларын атайды;
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Себептер мен салдарын сәйкестендіреді;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Сурет бойынша жоба ұсынады; |
https://youtu.be/T5GnPu_0gYE?si=LaffkL7jbBJjXfj8
https://learningapps.org/watch?v=pxzbeuact25
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі Оқушылар ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс орнатады Қызық Құнды Қиын Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы сөзжұмбақ
-
Қазақстанның шығысындағы ядролық сынақ алаңы – Семей
-
Арал теңізін қоректендірген өзендердің бірі – Сырдария
-
Өзен, көл, теңіз суларын бүлдіретін әрекет – Ластану
-
Суды үнемсіз пайдалану нәтижесінде туындайтын экологиялық мәселе – Сутапшылық
-
Табиғатты қорғау үшін құрылған арнайы аймақ – Қорық
-
Қазақстанда тартылып бара жатқан ірі көл – Арал
-
Адам әрекетінен жердің шөлге айналуы – Шөлейттену
-
Экожүйенің бұзылуына себеп болатын заттар – Ластағыштар
-
Қазақстанның батысындағы экологиялық проблемасы бар өзен – Жайық
-
Тірі ағзалардың түрлік, генетикалық және экожүйелік әртүрлілігі – Биоалуантүрлілік
2.Тапсырма
|
Себеп |
Салдары |
|
Ормандарды кесу |
Адамдарда тыныс жолы аурулары көбейеді |
|
Өзен-көлдерге қоқыс тастау |
Ауа тазарады, көлеңке пайда болады |
|
Қоқысты сұрыптамай тастау |
Табиғи ресурстар тез таусылады |
|
Ауаны ластайтын зауыттардың жұмысы |
Табиғатқа ұзақ уақыт бойы ыдырамайтын қоқыс қалады |
|
Ағаш егу |
Орман өрті болуы мүмкін |
|
Электр қуатын үнемдемеу |
Сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер қорғалады |
|
Пластик пакеттерді жиі қолдану |
Кейбір түрлер жойылып кетеді |
|
Табиғат аясында отты абайсыз жағу |
Қайта өңдеуге жарамды заттар ысырап болады |
|
Жануарларды заңсыз аулау |
Су жануарлары жойылады |
|
Қорықтар мен ұлттық парктер ашу |
Жануарлар мекенінен айырылады |
шағым қалдыра аласыз


















