«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғау шаралары. Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі.
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1с2
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1. Табиғатты қорғау шараларының жіктелуі. Халықтың қатысуымен өткізілетін іс-шаралардың түрлері. Табиғат қорғау жобаларының түрлері. Табиғатты пайдалану және табиғатты қорғаудағы тұлғаның рөлі. "Экологиялық із" ұғымының мәні. Өз аймағы мысалында адамның экологиялық ізін бағалау.
2.2. Табиғатты пайдаланудағы тұлғаның ролін анықтайды және оны "экологиялық із"деп есептейді.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас карталар, Глобустар, Оқулықтар. Сызбалар мен диаграммалар.
?️Физикалық және саяси
карталар – континенттер, мемлекеттер,
рельеф карталары.
?
Глобус – Жердің құрылымын, климаттық
белдеулерді түсіндіру үшін.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Студенттермен амандасып, түгендеу; Аудитория тазалығын тексеру; |
Амандасып, сабақта жоқ студенттерді айтады |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
Тірек білімдерін өзектендіру. Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын, сұрақ-әдістер арқылы тексеріп бағалау.. |
Топқа бөлу: Студенттер өз жұптарын табады. Әдіс арқылы қайталау, сұрақтар. |
Слайд Кестелер сызу |
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
“Жауапты ұстап ал” Сабақтың тақырыбын анықтау. Деректіфильмді қарап, болған соң жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады.
Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? |
Интербелсенді тақтадағы «эколгиялық із» суреті көрсетіліп, өткен сабақпен байланыс анықталып, жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың мақсаты анықталады. |
Презентация-лық слайдтар
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40 мин |
IV.Жаңа тақырып Мақсаты; Білімді жаңғырту. Жұптық жұмыс: Тапсырма-№1. Кластер дайындау арқылы, колледжімізде планетамыздың «экологиялық ізін» жақсартуға арналған акцияның үлгісін дайындаңыз: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес фактор қандай? Тапсырма №2. Жеке жұмыс: Төмендегі суреттерді қолдана отырып, талдау жасаңыз:
фотосуретке талдау жасай отырып, ландшафтта қандай өзгерістер болғанын анықтаңыз; - Фотосуретке талдау жасай отырып, салдарын анықтаңыз. - Адамның экологиялық ізін қарастыра отырып, өз аймағыңызға талдау жасаңыз және бұл аймақтағы экологиялық проблемалармен күресу жолының жоспарын құрыңыз. Топтық жұмыс: Тапсырма 3. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға қалай теріс әсер етіп отырмыз? Басты сұраққа әр топберілген тақырыптарға сәйкес қоршаған ортаға тигізетін 5 теріс әсерді топта талдап тізіп жазып шығу керек. Мұғалімнің түсіндірмесі:
І-топ Атмосфераға әсер ІІ топ Гидросфераға әсер ІІІ-топ Литосфераға әсер ІҮ- топ Биосфераға әсер Тапсырма 4. Студенттер «Карбон әулетінің болашағы» атты деректі фильмін мұқият қарап шығып, топтық жұмысты жалғастырады. Топтар жасаған 5-әсерді келесі топтарға береді де, олар келесі басты сұрақ негізінде жұмыс жасайды. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға теріс әсерді қалай жоюға болады? Төмендегі ретпен топтарға жазған 5-әсерді таратып бересіз де, топтағы оқушыларға жұмысты бастауға рұқсат етіледі. Мұғалімнің мадақтау сөздері. |
Дескриптор: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес факторды анықтайды. Планетамыздағы «экологиялық ізін» жақсартуға арналған ұсыныстар жасай алады Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды. Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады. Жұмысты орындауға нұсқаулық. Топта талқылауда берілген мәтінді, деректіфильмде көрген деректерді, басқа да қосымша мәтіндерді пайдалану керек.
Студенттер деректі фильмді көріп, алған, түйген ойларымен басты сұрақтар бойынша қоршаған ортаға тигізетін кері әсерді қалай жоюға болатынын зерттейді. Атмосфераға, гидросфераға, литосфераға, биосфераға оң және теріс бағытын зерттейді. Әр топ тақырыпқа қатысты ой-толғау жазады. |
Интерактивті тақта, презентация
Интербел-сенді тақтадағы тақырыпқа байланыс-ты суреттер 10-сынып География оқулығы http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Карталар, Глобус Үлестірмелі қағаздар А4 қағаздар Түрлі-түсті қағаздар Ғаламтор Телефон Презента-ция Лекция дәптерлері Атлас карта, кескін карталар |
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
Шағын топтармен жұмыс №1 тапсырма. Суретте көрсетілген терминдермен жұмыс:
№2 тапсырма. Менің экологиялық ізім тақырыбында топтық тест жұмыс.
|
Дескриптор: 1.Студенттер суретте көрсетілген, анықтамалық, терминдік сөздерді талдайды, дәптерлеріне жазады. 2.Экологиялық із ұғымының маңыздылығын ашады. 3.Экологиялық ресурстар, жахандық гектар, биосыйымды-лық туралы ақпараттарды зерттейді. Барлық студенттер өз экологиялық іздерін есептеп шығарады. |
Презентациялық суреттер Схемалар Плакат Маркер |
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
Сабақта студенттердің жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке рефлексия жасау. |
|
Бір-бірін смайлик рқылы бағалайды. |
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
"Экологиялық ертегі" жазу:Табиғат қорғау туралы қысқаша ертегі немесе хикая жазыңыз. Кейіпкерлеріңіз адам, жануар немесе табиғат элементтері (орман, өзен, тау) болуы мүмкін. Ертегіде табиғатты қорғаудың маңызын көрсетіңіз. |
Слайд түрінде, жазбаша немесе видео нұсқа ретіде орындайды. |
Өз ойымен, немесе ғаламтор көздерін қолданады.. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғатты қорғау шаралары
Табиғатты қорғау шаралары
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғау шаралары. Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі.
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1с2
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1. Табиғатты қорғау шараларының жіктелуі. Халықтың қатысуымен өткізілетін іс-шаралардың түрлері. Табиғат қорғау жобаларының түрлері. Табиғатты пайдалану және табиғатты қорғаудағы тұлғаның рөлі. "Экологиялық із" ұғымының мәні. Өз аймағы мысалында адамның экологиялық ізін бағалау.
2.2. Табиғатты пайдаланудағы тұлғаның ролін анықтайды және оны "экологиялық із"деп есептейді.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас карталар, Глобустар, Оқулықтар. Сызбалар мен диаграммалар.
?️Физикалық және саяси
карталар – континенттер, мемлекеттер,
рельеф карталары.
?
Глобус – Жердің құрылымын, климаттық
белдеулерді түсіндіру үшін.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Студенттермен амандасып, түгендеу; Аудитория тазалығын тексеру; |
Амандасып, сабақта жоқ студенттерді айтады |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
Тірек білімдерін өзектендіру. Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын, сұрақ-әдістер арқылы тексеріп бағалау.. |
Топқа бөлу: Студенттер өз жұптарын табады. Әдіс арқылы қайталау, сұрақтар. |
Слайд Кестелер сызу |
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
“Жауапты ұстап ал” Сабақтың тақырыбын анықтау. Деректіфильмді қарап, болған соң жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады.
Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? |
Интербелсенді тақтадағы «эколгиялық із» суреті көрсетіліп, өткен сабақпен байланыс анықталып, жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың мақсаты анықталады. |
Презентация-лық слайдтар
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40 мин |
IV.Жаңа тақырып Мақсаты; Білімді жаңғырту. Жұптық жұмыс: Тапсырма-№1. Кластер дайындау арқылы, колледжімізде планетамыздың «экологиялық ізін» жақсартуға арналған акцияның үлгісін дайындаңыз: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес фактор қандай? Тапсырма №2. Жеке жұмыс: Төмендегі суреттерді қолдана отырып, талдау жасаңыз:
фотосуретке талдау жасай отырып, ландшафтта қандай өзгерістер болғанын анықтаңыз; - Фотосуретке талдау жасай отырып, салдарын анықтаңыз. - Адамның экологиялық ізін қарастыра отырып, өз аймағыңызға талдау жасаңыз және бұл аймақтағы экологиялық проблемалармен күресу жолының жоспарын құрыңыз. Топтық жұмыс: Тапсырма 3. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға қалай теріс әсер етіп отырмыз? Басты сұраққа әр топберілген тақырыптарға сәйкес қоршаған ортаға тигізетін 5 теріс әсерді топта талдап тізіп жазып шығу керек. Мұғалімнің түсіндірмесі:
І-топ Атмосфераға әсер ІІ топ Гидросфераға әсер ІІІ-топ Литосфераға әсер ІҮ- топ Биосфераға әсер Тапсырма 4. Студенттер «Карбон әулетінің болашағы» атты деректі фильмін мұқият қарап шығып, топтық жұмысты жалғастырады. Топтар жасаған 5-әсерді келесі топтарға береді де, олар келесі басты сұрақ негізінде жұмыс жасайды. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға теріс әсерді қалай жоюға болады? Төмендегі ретпен топтарға жазған 5-әсерді таратып бересіз де, топтағы оқушыларға жұмысты бастауға рұқсат етіледі. Мұғалімнің мадақтау сөздері. |
Дескриптор: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес факторды анықтайды. Планетамыздағы «экологиялық ізін» жақсартуға арналған ұсыныстар жасай алады Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды. Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады. Жұмысты орындауға нұсқаулық. Топта талқылауда берілген мәтінді, деректіфильмде көрген деректерді, басқа да қосымша мәтіндерді пайдалану керек.
Студенттер деректі фильмді көріп, алған, түйген ойларымен басты сұрақтар бойынша қоршаған ортаға тигізетін кері әсерді қалай жоюға болатынын зерттейді. Атмосфераға, гидросфераға, литосфераға, биосфераға оң және теріс бағытын зерттейді. Әр топ тақырыпқа қатысты ой-толғау жазады. |
Интерактивті тақта, презентация
Интербел-сенді тақтадағы тақырыпқа байланыс-ты суреттер 10-сынып География оқулығы http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Карталар, Глобус Үлестірмелі қағаздар А4 қағаздар Түрлі-түсті қағаздар Ғаламтор Телефон Презента-ция Лекция дәптерлері Атлас карта, кескін карталар |
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
Шағын топтармен жұмыс №1 тапсырма. Суретте көрсетілген терминдермен жұмыс:
№2 тапсырма. Менің экологиялық ізім тақырыбында топтық тест жұмыс.
|
Дескриптор: 1.Студенттер суретте көрсетілген, анықтамалық, терминдік сөздерді талдайды, дәптерлеріне жазады. 2.Экологиялық із ұғымының маңыздылығын ашады. 3.Экологиялық ресурстар, жахандық гектар, биосыйымды-лық туралы ақпараттарды зерттейді. Барлық студенттер өз экологиялық іздерін есептеп шығарады. |
Презентациялық суреттер Схемалар Плакат Маркер |
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
Сабақта студенттердің жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке рефлексия жасау. |
|
Бір-бірін смайлик рқылы бағалайды. |
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
"Экологиялық ертегі" жазу:Табиғат қорғау туралы қысқаша ертегі немесе хикая жазыңыз. Кейіпкерлеріңіз адам, жануар немесе табиғат элементтері (орман, өзен, тау) болуы мүмкін. Ертегіде табиғатты қорғаудың маңызын көрсетіңіз. |
Слайд түрінде, жазбаша немесе видео нұсқа ретіде орындайды. |
Өз ойымен, немесе ғаламтор көздерін қолданады.. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
шағым қалдыра аласыз



















