Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу
|
Мектеп |
Жайылма бастауыш мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Қарабек Гүлдана Бердібекқызы |
||||||
|
Күні: |
30.01.2025ж |
||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатты зерттейміз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқиды Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқиды |
||||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ынтымақтастық атмосферасы Бәріміз бір топпыз. Жалқаулыққа жоқпыз! Аянбай еңбек етеміз, Мақсатымызға жетеміз! Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді және мәтінді түсініп оқы. Аспан денелері туралы ертегі құра. Мысалы: Ай мен Күн ... Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі. 1. Вигвам дегеніміз не? 2. "ЭКСПО-2017" көрмесіндегі алып шардың диаметрі қандай? 3. Мәтіндегі баспаналардың жайлылығы туралы не айтуға болады? 4. Мәтіндегі баспаналардың қайсысы сендер үшін қызық болды? 5. Баспананың маңызы туралы қандай қорытынды жасадың? Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
Сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ.Бағалау «Ми заряды»
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Акт тақта, слайд, үлестірмелі парақтар. |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
|
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Дәлелде» әдісі Қай құстарды білесің?
Қарлығаш, торғай, қарға, тауыс, бөдене, аққұтан, бүркіт, үйрек, тауық, сауысқан, бірқазан, аққу. |
Қай құстарды білетінін айтады |
Дескриптор: Қай құстарды білетінін айтады.1балл
|
суреттер |
|||
|
10 мин
|
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Түртіп алу» әдісімен оқиды. Нұсқау Түсініп оқы. Құмдағы құпия мәтінін оқиды.
Құстардың ұя салуын табиғат құбылысымен қалай байланыстырар едің? Құстардың ұя салуы табиғат құбылысымен өте тығыз байланысты. Себебі, табиғаттың тосыннан болатын құбылыстарынан балпандарын қорғау үшін оларға ұя жасайды. Темір үшін не нәрсе жұмбақ болып қалды? Темір үшін бозторғайдың өзі де, ұясы да жоқ болып кеткені жұмбақ болып қалды. Қандай құстардың даусын естіп тұрсың? "Қыс ұясы" мәтінін тыңда. Мен қарлығаштың ұясы туралы айта аламын. Қарлығаш ұясын үйге салады. Ол ұясын балшық пен шөптен жасайды. Ішіне қауырсын, мамық төсейді. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Мәтінді "Түртіп алу" әдісімен оқиды Құстардың ұя салуын табиғат құбылысымен қалай байланыстыратыны туралы әңгімелейді. Темір үшін не нәрсе жұмбақ болып қалғанын сипаттайды. |
Бағалау критерийі Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқиды Дескриптор: Мәтінді "Түртіп алу" әдісімен оқиды.1балл Құстардың ұя салуын табиғат құбылысымен қалай байланыстыратыны туралы әңгімелейді.1 балл Темір үшін не нәрсе жұмбақ болып қалғанын сипаттайды. 1 балл |
оқулық
|
|||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Топтық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Су-ли-фа» ойыны 1 топ Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс не дұрыс емес екенін анықтап, іс-әрекетін бағалаңдар. Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс емес. 2 топ . Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастырып, мәтінге жаңа сюжет енгізіңдер. 3 топ Бозторғайдың әрекетінен қандай қорытынды шығардың? Бозторғайдың әрекетінен-ұяны бұзбау керектігін, құстарға қамқор болу керек екенін білдім. 4 топ Жер қойнауын, өсімдіктерді зерттеу не үшін қажет? Жер қойнауын, өсімдіктерді зерттеу табиғат үшін қажет. |
Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс не дұрыс емес екенін анықтап, іс-әрекетін бағалайды. Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастырып, мәтінге жаңа сюжет енгізеді. Бозторғайдың әрекетінен шығарған қорытындысымен ой бөліседі. |
Дескриптор: Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс не дұрыс емес екенін анықтап, іс-әрекетін бағалайды.1балл Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастырып, мәтінге жаңа сюжет енгізеді.1балл Бозторғайдың әрекетінен шығарған қорытындысымен ой бөліседі.1балл Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1балл |
плакаттар |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Ми заряды»
Үй тапсырмасы . Мәтінді түсініп оқу. Энциклопедиялық анықтамадан құстардың ұя салуы туралы ақпарат оқып,, әңгімелеуге дайындал. |
Жинаған балдарының санына қарай қолмен тақтадағы нұсқаулық бойынша белгі береді. |
ҚБ қойылады. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғатты зерттейміз 4-сынып
Табиғатты зерттейміз 4-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу
|
Мектеп |
Жайылма бастауыш мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Қарабек Гүлдана Бердібекқызы |
||||||
|
Күні: |
30.01.2025ж |
||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатты зерттейміз |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу 4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқиды Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқиды |
||||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ынтымақтастық атмосферасы Бәріміз бір топпыз. Жалқаулыққа жоқпыз! Аянбай еңбек етеміз, Мақсатымызға жетеміз! Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді және мәтінді түсініп оқы. Аспан денелері туралы ертегі құра. Мысалы: Ай мен Күн ... Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі. 1. Вигвам дегеніміз не? 2. "ЭКСПО-2017" көрмесіндегі алып шардың диаметрі қандай? 3. Мәтіндегі баспаналардың жайлылығы туралы не айтуға болады? 4. Мәтіндегі баспаналардың қайсысы сендер үшін қызық болды? 5. Баспананың маңызы туралы қандай қорытынды жасадың? Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
Сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ.Бағалау «Ми заряды»
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Акт тақта, слайд, үлестірмелі парақтар. |
|||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
|
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Дәлелде» әдісі Қай құстарды білесің?
Қарлығаш, торғай, қарға, тауыс, бөдене, аққұтан, бүркіт, үйрек, тауық, сауысқан, бірқазан, аққу. |
Қай құстарды білетінін айтады |
Дескриптор: Қай құстарды білетінін айтады.1балл
|
суреттер |
|||
|
10 мин
|
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Түртіп алу» әдісімен оқиды. Нұсқау Түсініп оқы. Құмдағы құпия мәтінін оқиды.
Құстардың ұя салуын табиғат құбылысымен қалай байланыстырар едің? Құстардың ұя салуы табиғат құбылысымен өте тығыз байланысты. Себебі, табиғаттың тосыннан болатын құбылыстарынан балпандарын қорғау үшін оларға ұя жасайды. Темір үшін не нәрсе жұмбақ болып қалды? Темір үшін бозторғайдың өзі де, ұясы да жоқ болып кеткені жұмбақ болып қалды. Қандай құстардың даусын естіп тұрсың? "Қыс ұясы" мәтінін тыңда. Мен қарлығаштың ұясы туралы айта аламын. Қарлығаш ұясын үйге салады. Ол ұясын балшық пен шөптен жасайды. Ішіне қауырсын, мамық төсейді. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Мәтінді "Түртіп алу" әдісімен оқиды Құстардың ұя салуын табиғат құбылысымен қалай байланыстыратыны туралы әңгімелейді. Темір үшін не нәрсе жұмбақ болып қалғанын сипаттайды. |
Бағалау критерийі Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқиды Дескриптор: Мәтінді "Түртіп алу" әдісімен оқиды.1балл Құстардың ұя салуын табиғат құбылысымен қалай байланыстыратыны туралы әңгімелейді.1 балл Темір үшін не нәрсе жұмбақ болып қалғанын сипаттайды. 1 балл |
оқулық
|
|||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Топтық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Су-ли-фа» ойыны 1 топ Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс не дұрыс емес екенін анықтап, іс-әрекетін бағалаңдар. Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс емес. 2 топ . Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастырып, мәтінге жаңа сюжет енгізіңдер. 3 топ Бозторғайдың әрекетінен қандай қорытынды шығардың? Бозторғайдың әрекетінен-ұяны бұзбау керектігін, құстарға қамқор болу керек екенін білдім. 4 топ Жер қойнауын, өсімдіктерді зерттеу не үшін қажет? Жер қойнауын, өсімдіктерді зерттеу табиғат үшін қажет. |
Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс не дұрыс емес екенін анықтап, іс-әрекетін бағалайды. Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастырып, мәтінге жаңа сюжет енгізеді. Бозторғайдың әрекетінен шығарған қорытындысымен ой бөліседі. |
Дескриптор: Темірдің бозторғайдың жұмыртқасын қозғамақ болғаны дұрыс не дұрыс емес екенін анықтап, іс-әрекетін бағалайды.1балл Бозторғайдың ұясымен бірге жоғалуы туралы әңгіме құрастырып, мәтінге жаңа сюжет енгізеді.1балл Бозторғайдың әрекетінен шығарған қорытындысымен ой бөліседі.1балл Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1балл |
плакаттар |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Ми заряды»
Үй тапсырмасы . Мәтінді түсініп оқу. Энциклопедиялық анықтамадан құстардың ұя салуы туралы ақпарат оқып,, әңгімелеуге дайындал. |
Жинаған балдарының санына қарай қолмен тақтадағы нұсқаулық бойынша белгі береді. |
ҚБ қойылады. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз


















