Материалдар / Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері

Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар үшін: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін біледі және оларды салыстырады. Көпшілік оқушылар үшін: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады, эксперименттің маңызын түсінеді. Кейбір оқушылар үшін: эксперимент жүрізуде өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2018
640
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физика табиғат туралы ғылым Мұғалімнің аты- жөні: Исабекова Айнур Бердихановна Мектебі : №2 мектеп-гимназиясыКММКүні: Сынып 7
Сабақтың тақырыбыТабиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату

Сабақтың мақсатыБарлық оқушылар үшін:Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін біледі және оларды салыстырады.Көпшілік оқушылар үшін: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады, эксперименттің маңызын түсінеді.Кейбір оқушылар үшін: эксперимент жүрізуде өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады.
Бағалау критерийі
  • Табиғаттың әдістерін біледі және салыстырады
  • Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алады, эксперименттің маңызын түсінеді
  • эксперимент жүрізудің мақсатын түсінеді. Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алады
  • Тілдік мақсаттарТаразы, мензурка, кір тастары, ыстық және суық суға эксперимент жасап үйрену. Эксперимент, теория, тәжірибе, құрал,гипотеза терминдерін сөздік қорына қосу
    Құндылықтарға баулу білім мен ғылымды біріктіру арқылы жаhандық бәсекеге қабілетті шығармашылығын арттыру
    Пәнаралық байланыс

    Сабақта төмендегідей пәндермен байланыс болады.География- табиғат құбылыстарын бақылайды Математика-эксперимент арқылы есептеулер жүргізедіҚазақ тілі мақал-мәтел құрастыра біледі
    Алдыңғы білімБұрын біледі: табиғат құбылыстары. Материя,зат,дене деген ұғымдар
    Сабақ барысы







    Сабақтың жоспарланғанкезеңдеріСабақтың жоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар
    Сабақтың басы 2 мин / барлық сынып/



















    5 мин/барлық сынып/
    Ой шоғырландыру жаттығу «Табиғат құбылысы» /табиғат құбылыстары арқылы иіндерін қозғалтады/Оқушылар стикерге жазылған құбылыстарды оқып, қандай құбылысқа жататынын анықтап үш топқа бөлінеді.І топ Механикалық құбылыстарыІІ топ Электр құбылыстарІІІ топ Оптикалық құбылыстар/найзағай,ұшақтың ұшуы, трамвайдың қозғалысы, күннің тұтылуы, компьютер т.б/



    «Құпия сурет» әдісі /әр топқа бір сурет беріледі/
  • Берілген суретке қарап топтар өз ойларын 2-3 сөзбен сипаттаңыз
  • Ол суретте не бейнеленген?










  • Сабақтың ортасы15 мин /топтық жұмыс/Оқушылардың орындайтын тәжірибелік жұмысы Тапсырма 1

    Тапсырма 2

  • Топтар өздерінің жұмыс парағын өзге топтарға беріп өзара бағалайды
  • су/ыстық және салқын, марганец ұнтағы,таразы, білеуше,кір тастары, мензурка,

    жұмыс парақтары





    Бағалау парағы
    5 мин/топтық жұмыс/ «Шахмат» әдісі арқылы берілген мақалды дұрыс тауып, физикалық баламасын түсіндір Сүмбіле---------басқа--------су суырНөсер-----туса------атыӘр айдың-------айдың-----алдындаҮркерлі------найзағай ойнайды-------бәрі қысБағалау парағы
    15 мин«Графикалық орнайзерлер» қолдану арқылы топтар тапсырмалар орындайды 1 топ «Венн диаграммасы» арқылы тапсырманы орындайдыАйнұр мен Марат Галилейдің түрлі денелердің құлауы туралы тұжырымдарын тексеруге ұйғарды. Айнұр төбеден мұз сүңгілерінің қашан құлайтынын күтті, ал Марат биік көпірден ұсақ тастарды лақтырды. Балалардың қайсысы эксперимент, қайсысы бақылау жүргізді? ІІ топ « SWOT» талдау эспериментке талдау жасаІІІ топ «Ромбтық жіктелім» арқылы табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін құр
  • Бақылау мен экспериментті ажыратады
  • «Табыс сатысы» бойынша топтар өзара бағалайды


  • Жұмыс парағы























    Бағалау парағы





    Сабақ соңыКері байланыс 2 мин









    Үйге тапсырма1 мин

    «Ойды аяқта» Оқушыларға таратылған қағаздағы сөзді аяқтайды
  • Бүгін мен білдім......
  • Қиындық тудырды...
  • Мен үйрендім...
  • Қолымнан келді...




  • Үйде орындалатын тапсырмаТақырыбы «Найзағай қалай пайда болады?»Шағын зерттеушілік жұмыс
    Жұмыс парағы, сурет

    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
    Қабілеті жоғары оқушығаЗерттеу жұмысын беруБағалау парағыӨзін-өзі бағалауСабақ кезінде оқушылар ыстық сумен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтап отырады


































    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ