Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінен 10-сыныпқа арналған
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|||||
|
Педагогтің аты: |
Аибаева А.Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи апаттар ауданындағы тұрғындардың әрекеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Табиғи, сұрапыл апат, авария сипаттары және олардың салдарынан туындайтын зардаптарды еске түсіру.Табиғи, сұрапыл апат, авария болғанда тұрғындардың әрекет ету ережелерін айқындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Авария және сұрапыл апаттардың зардабын жою,сонымен қатар құтқару жұмыстарына тұрғындарды қатыстыру маңыздылығын түсіндіру |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Патриоттық, ұлтжандылық, табандылық |
|||||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар табиғаи апаттың түрлерін анықтайды оқып үйренеді, оны меңгереді,біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру сәті.Оқытушы-ұйымдастырушы сапқа тұрғызады, взвод командирінен рапорт қабылдайды. Оқушылармен амандасады, түгендейды, киім үлгілерін тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Өткен тапсырманы сұрау |
Бөлімше командирі оқушыларды сапқа тұрғызып оқытушы-ұйымдастырушыға рапорт береді. АӘжТД мұғалімімен сәлемдеседі |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
АӘжТД оқулық |
||
|
Жаңа сабақ кезеңі 33 минут |
Слайд, көрнекілік, бейнетаспа көрсету. Табиғи апаттар – әдетте кенеттен болатын, төненше сипаттағы және қалыпты өмірді бұзушы, кейде адам қазасына, материалдық құндылықтардың қирауына, жойылуына алып келетін табиғи құбылыстар.Табиғи апаттарға жер сілкінісі, су тасқыны, сел, жер лай көшкіні , қар көшкіні, сонымен бірге өрт, әсіресе орман сілемдерінің, дала өрті жатады. Жер сілкіну зілзала- табиғи себептер негізінде тектоникалық үдерістер немесе жасанды үдерістер (жарылыс, су тоғандарын жалғасуы мүмкін. Толтыру, жерасты тау – кен құыстары немесе ұғымыларының құлауы) салдарынан орын алған жер беті тербелісі және жерасты дүмпілері. Жер сілкінісі бірнеше секунттанн, бірнеше тәулікке дейын кезеңді қайталанатын дүмпулер жалғасуы мүмкін. Зілзала аса ауыр салдарларға алып келуі үйлер мен ғимараттардың қирауы адамдар коммуналдық және энергетикалық тораптар қирандылар астында қалуы мүмкін. Жер сілкінісінде зақымдалған құбырдан шыққан газ салдарынан өрт те болуы ықтимал. Су тасқыны – қар еру, нөсер, желдің суды ығыстыруы кезіндегі өзең, көл немесе теңізде су деңгейінің нәтижесінде төңірікті уақытша су басуы. Теңіз және мұхит жағалауларында су тасқыны цунами кезінде пайда болады. Су тасқыны елді мекендерді, егістіктерді су басып, адамдардың қазасына және ауылшаруашылығы жануарларының қырылуына алып келуін мүмкін. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
|
Суреттер сызбаларды сызу Тірек сызбалар Кесте Конспект |
||
|
Қорытынды кезең Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: «Өзін өзі бағалау» Террорлық қаіп төнген кезде не істеу керек? Қауіптілік үш деңгейді атап кетіңдер. Дабылдардың түрлерін атаңдар. Үйге тапсырма: №9,189-193 бет |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенжділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи апаттар ауданындағы тұрғындардың әрекеті
Табиғи апаттар ауданындағы тұрғындардың әрекеті
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінен 10-сыныпқа арналған
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|||||
|
Педагогтің аты: |
Аибаева А.Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи апаттар ауданындағы тұрғындардың әрекеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Табиғи, сұрапыл апат, авария сипаттары және олардың салдарынан туындайтын зардаптарды еске түсіру.Табиғи, сұрапыл апат, авария болғанда тұрғындардың әрекет ету ережелерін айқындау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Авария және сұрапыл апаттардың зардабын жою,сонымен қатар құтқару жұмыстарына тұрғындарды қатыстыру маңыздылығын түсіндіру |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Патриоттық, ұлтжандылық, табандылық |
|||||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар табиғаи апаттың түрлерін анықтайды оқып үйренеді, оны меңгереді,біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру сәті.Оқытушы-ұйымдастырушы сапқа тұрғызады, взвод командирінен рапорт қабылдайды. Оқушылармен амандасады, түгендейды, киім үлгілерін тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Өткен тапсырманы сұрау |
Бөлімше командирі оқушыларды сапқа тұрғызып оқытушы-ұйымдастырушыға рапорт береді. АӘжТД мұғалімімен сәлемдеседі |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
АӘжТД оқулық |
||
|
Жаңа сабақ кезеңі 33 минут |
Слайд, көрнекілік, бейнетаспа көрсету. Табиғи апаттар – әдетте кенеттен болатын, төненше сипаттағы және қалыпты өмірді бұзушы, кейде адам қазасына, материалдық құндылықтардың қирауына, жойылуына алып келетін табиғи құбылыстар.Табиғи апаттарға жер сілкінісі, су тасқыны, сел, жер лай көшкіні , қар көшкіні, сонымен бірге өрт, әсіресе орман сілемдерінің, дала өрті жатады. Жер сілкіну зілзала- табиғи себептер негізінде тектоникалық үдерістер немесе жасанды үдерістер (жарылыс, су тоғандарын жалғасуы мүмкін. Толтыру, жерасты тау – кен құыстары немесе ұғымыларының құлауы) салдарынан орын алған жер беті тербелісі және жерасты дүмпілері. Жер сілкінісі бірнеше секунттанн, бірнеше тәулікке дейын кезеңді қайталанатын дүмпулер жалғасуы мүмкін. Зілзала аса ауыр салдарларға алып келуі үйлер мен ғимараттардың қирауы адамдар коммуналдық және энергетикалық тораптар қирандылар астында қалуы мүмкін. Жер сілкінісінде зақымдалған құбырдан шыққан газ салдарынан өрт те болуы ықтимал. Су тасқыны – қар еру, нөсер, желдің суды ығыстыруы кезіндегі өзең, көл немесе теңізде су деңгейінің нәтижесінде төңірікті уақытша су басуы. Теңіз және мұхит жағалауларында су тасқыны цунами кезінде пайда болады. Су тасқыны елді мекендерді, егістіктерді су басып, адамдардың қазасына және ауылшаруашылығы жануарларының қырылуына алып келуін мүмкін. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
|
Суреттер сызбаларды сызу Тірек сызбалар Кесте Конспект |
||
|
Қорытынды кезең Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: «Өзін өзі бағалау» Террорлық қаіп төнген кезде не істеу керек? Қауіптілік үш деңгейді атап кетіңдер. Дабылдардың түрлерін атаңдар. Үйге тапсырма: №9,189-193 бет |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенжділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз

















