|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы (жарық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№27 сабақ. Табиғи жарық көздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерімен танысу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғи жарық көздерімен танысады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Қайырлы таң!» деймін мен. (Оң қолдарын көтереді) Күндіз де елді елеймін, «Қайырлы күн!» тілеймін. (Оң қолдарын жүрек тұстарына қояды) Үйге кешке келемін, Не дерімді білемін: «Кеш жарық!» деп кіремін. (Бір- бірінің қолын ұстап, күлімдеп қарайды) Өткенді пысықтау «Сиқырлы қорапша» әдісі Педагог «сиқырлы қорапшадан» суреттерді алады. Қаланың күндізгі және түнгі көріністері бейнеленген суреттерін тақтаға іледі. Суреттер туралы ойларын сұрайды. Тақырыпты ашу Жұмбақты шешу.
Салыстыр Күн мен электр лампасын салыстырады. Табиғи және жасанды жарық көздеріне түсінік қалыптастырады. Жарық ол майда бөлшектер мен электромагнитті толқын болып табылады. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Зертте Табиғатқа саяхат жасаған кездеріңді есіңе түсір. Қандай табиғи жарық көздерін кездестірдің? Екі суретті салыстыр. Қай суретте күннен қорғану ережесі сақталған? ЕБҚ Табиғат аясында демалғанда,саяхаттағанда қандай қорғану тәсілдерін пайдалану керек? ЕҚБ Күнге зерттеу жаса. Біетініңді жаз. Күннің пайдасы туралы айт Ж: Күн – Жердің бетіндегі ең басты табиғи жарық көзі. Күн жарық түсіреді, жылу таратады. Күннің сәулесі болмаса, Жердің бетін қара түнек басар еді. Күннің жылуы болмаса, Жердің беті мұзға айналады. «Ақсүйек әдісі» – Балалар, қазір біз сендермен ақсүйек ойынын ойнаймыз. Ақсүйек ойыны күннің қай бөлігінде ойналады? – Жарайсыңдар. Иә, ақсүйек ойыны – түнде ойналатын ойын. Үстел үстіне жұлдыздың суреттері қойылады. Бірдей боялған жұлдыздар бірігеді. «Ақсүйек» лақтырылады. Берілген суреттердің арасынан табиғи және жасанды жарық көздерін теріп топтастырады. 1 тапсырма. Берілген суреттерге назар аудар табиғи жарықты теріп жаз. Бос орынға сурет сал.
Топтық жұмыс Дәлелде 1-топ Күн, жұлдыздар, жарқырауық қоңыздар, найзағай – барлығына ортақ қасиет не? 2-топ Майшам, фонарь, электр лампаларына ортақ қасиеттерді атаңдар 3-топ Жер бетінде жарық пен қараңғы алмасып келмесе не болар еді? Ойларыңды айтып, дәлелдеңдер ҚЖ: «Құпия зат» ойыны Қораптың ішіне Жұлдыздардың,күннің,айдың суретін салып қою. Әр топ қорап ішіндегі затты анықтайтындай 3 сұрақты топта ақылдаса отырып шешеді. Кейін сұрақтарын ұсынады Кері байланыс
|
Өлеңге байланысты қимылдар жасайды «Сиқырлы қорапшадағы» суреттерді алады да, қала мен ондағы нысандардың күндізгі, түнгі көрінісіне тоқталады. Салыстыру жасайды Өз ойларын айтады Жеке жұмыс жасайды Зерттеу жүргізеді Ойын ойнайды Топтық жұмыс жасайды Ойын ойнайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Медаль» әдісі арқылы мадақтап отыру
Дескриптор: Қала мен ондағы нысандардың күндізгі, түнгі көрінісін сипаттайды Жарық пен қараңғыны ажырата алады . Тамаша!
Дескриптор: Табиғи жарық көздерін атайды Суреттерді салыстырады Керемет!
Тамаша! Керемет!
Дескриптор: 1-топ Күн, жұлдыздар, жарқырауық қоңыздар, найзағай – барлығына ортақ қасиет не екенін айтады Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Жаратылыстану
Бөлім:
Табиғат физикасы
(жарық)
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
1
сынып
Сабақтың
тақырыбы:
№27 сабақ. Табиғи
жарық көздері
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
1.5.2.2 жарықтың
табиғи және жасанды көздерімен
танысу
Сабақтың
мақсаты
Табиғи жарық
көздерімен танысады
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 6минут Қосымша
тапсырма 2минут Кері
байланыс 5
минут Психологиялық ахуал
қалыптастыру «Қайырлы таң!» деймін
мен. (Оң қолдарын
көтереді) Күндіз де елді
елеймін, «Қайырлы күн!»
тілеймін. (Оң қолдарын жүрек тұстарына
қояды) Үйге кешке келемін, Не дерімді
білемін: «Кеш жарық!» деп кіремін.
(Бір- бірінің қолын ұстап, күлімдеп
қарайды) Өткенді
пысықтау «Сиқырлы қорапша»
әдісі Педагог «сиқырлы қорапшадан»
суреттерді алады. Қаланың күндізгі және түнгі көріністері
бейнеленген суреттерін тақтаға іледі. Суреттер туралы ойларын
сұрайды. Тақырыпты
ашу Жұмбақты
шешу.
Салыстыр Күн мен электр лампасын
салыстырады. Табиғи және жасанды жарық
көздеріне түсінік
қалыптастырады. Жарық ол майда бөлшектер мен
электромагнитті толқын болып
табылады. Жаңа
тақырып ФС
тапсырмасы 1-тапсырма Зертте Табиғатқа саяхат жасаған
кездеріңді есіңе түсір. Қандай табиғи жарық көздерін кездестірдің?
Екі суретті салыстыр. Қай суретте күннен қорғану ережесі
сақталған? ЕБҚ Табиғат аясында
демалғанда,саяхаттағанда қандай қорғану тәсілдерін пайдалану
керек? ЕҚБ Күнге зерттеу жаса. Біетініңді
жаз. Күннің пайдасы туралы
айт Ж: Күн – Жердің бетіндегі ең
басты табиғи жарық көзі. Күн жарық
түсіреді, жылу таратады. Күннің сәулесі
болмаса, Жердің бетін қара түнек басар еді.
Күннің жылуы болмаса, Жердің беті мұзға
айналады. «Ақсүйек
әдісі» – Балалар, қазір біз сендермен
ақсүйек ойынын ойнаймыз. Ақсүйек ойыны күннің қай бөлігінде
ойналады? – Жарайсыңдар. Иә, ақсүйек
ойыны – түнде ойналатын
ойын. Үстел үстіне жұлдыздың
суреттері қойылады. Бірдей боялған жұлдыздар бірігеді. «Ақсүйек»
лақтырылады. Берілген суреттердің арасынан
табиғи және жасанды жарық көздерін теріп
топтастырады. 1 тапсырма. Берілген
суреттерге назар аудар табиғи жарықты теріп жаз. Бос орынға сурет
сал.
Топтық
жұмыс Дәлелде 1-топ Күн, жұлдыздар, жарқырауық
қоңыздар, найзағай – барлығына ортақ қасиет
не? 2-топ Майшам, фонарь, электр
лампаларына ортақ қасиеттерді
атаңдар 3-топ Жер бетінде жарық пен қараңғы
алмасып келмесе не болар
еді? Ойларыңды айтып,
дәлелдеңдер ҚЖ: «Құпия зат»
ойыны Қораптың ішіне
Жұлдыздардың,күннің,айдың суретін салып қою. Әр топ қорап ішіндегі
затты анықтайтындай 3 сұрақты топта ақылдаса отырып шешеді. Кейін
сұрақтарын ұсынады Кері
байланыс Өлеңге байланысты қимылдар
жасайды «Сиқырлы қорапшадағы»
суреттерді алады да, қала мен ондағы нысандардың күндізгі, түнгі
көрінісіне тоқталады. Салыстыру
жасайды Өз ойларын
айтады Жеке жұмыс
жасайды Зерттеу
жүргізеді Ойын
ойнайды Топтық жұмыс
жасайды Ойын
ойнайды
Кері байланыс
жасайды Көңіл күйлерін көтеріп
отыру Тамаша
! «Медаль» әдісі арқылы мадақтап
отыру
Дескриптор: Қала мен ондағы нысандардың
күндізгі, түнгі көрінісін
сипаттайды Жарық пен қараңғыны ажырата
алады . Тамаша!
Дескриптор: Табиғи жарық көздерін
атайды Суреттерді
салыстырады Керемет!
Тамаша! Керемет!
Дескриптор: 1-топ Күн, жұлдыздар, жарқырауық
қоңыздар, найзағай – барлығына ортақ қасиет не екенін
айтады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















