|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы. |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жакипова Айтолқын |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
02.04.2026ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 3-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жарықтың шағылуы деген не? |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.5.2.2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіреді Жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсетеді және қорытынды жасайды |
|||||||||||||||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сәуір айы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы «Еңбек еткеннің жүзі-жарқын,жолы-ашық» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут - Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау ЖИ
Жаңа тақырып «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. 1-тапсырма Бейнесін тап Айсұлу демалыс күні сауда ойын-сауық орталығына барды.Ол бір дүкеннің шынысынан өз бейнесін көріп қалды. Айсұлу өз бейнесін тағы қайдан көруі мүмкін?Бұл заттар несімен ұқсас? Беті өте тегіс затты айнаға теңеп, «айнадай» деп жатады.Айнадан өз бейнемізді көреміз.Неліктен?Себебі айнадай тегіс заттың бетінен жарық шағылады.Беті тегіс емес заттардан бет-бейнемізді көре алмаймыз. Зертте Мақсаты: 1.Айнаны немен алмастыруға болады? 2.Парақтың көмегімен қабырғаға сәуле түсіруге бола ма? Құралдар: Жұмыс барысы: 1.Фонарьды айнаға бағытта. 2.Сәулені қабырғаға түсір. 3.Басқа заттармен қайтала. 4.Қай зат жақсы шағылдыратынын бақыла. Бақылау: Мысал келтір 2-тапсырма Суреттерге мұқият қара. Жарықтың шағылу қасиеті пайдаланылған заттарды ата. Өзің де мысал келтір. Жауабы: Жарық шағылуы қолданылған
заттар: ❌ Калейдоскоп (шағылу емес, жарықтың сынуы/ойыны)
Сергіту сәті
3-тапсырма Тәжірибені қайтала Айнадағы мәтінді оқи аласыңба? Екінші айнаны пайдаланып оқып көр Айнаға қарап, қағаздағы жазуды
оқуға тырыс. Екінші айнаны бірінші айнаға
қарсы қой. Енді жазу дұрыс (түзу) болып көрінеді! Неге олай болады? Жарық айнадан шағылғанда бейне
теріс көрінеді. 4-тапсырма
Жауабы: Қыста тауда қар күн сәулесін
қатты шағылдырады. Дәптермен жұмыс Есіңде сақта! Жарық тегіс әрі ашық түсті беттен жақсы шағылады. ЕБҚ-тапсырма
Үй тапсырмасы Жарықтың шағылуына тәжірибе жасап келу
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Зерттеу жүргізеді
Тапсырманы орындайды
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Дәптермен жұмыс
Жеке жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мақтау,мадақтау
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Сұрақтарға жауап жазып келеді-2б
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-2б
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Бақылау жасайды-1б Сұраққа жауап береді-1б
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Жарықтың шағылу қасиеті пайдаланылған заттарды атайды-1б Мысал келтіреді-1б
Тамаша
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Парашютпен түскен кезде жылдамдық тұрақты болып қала беретінін табады-1б Зерттеу барысында парашютқа әсер ететін ауырлық күші мен үйкеліс күшін салыстырады-1б
Дәптерге жазып алады
Кестені толтырады
Жарайсыңдар
«Оқушы» әдісі
|
Суреттер
Жұмыс дәптері
https://wordwall.net/resource/109292397
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Қимылдар
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптер
Қима парақ
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи жарық көздері
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы. |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жакипова Айтолқын |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
02.04.2026ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 3-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жарықтың шағылуы деген не? |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.5.2.2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру 3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіреді Жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсетеді және қорытынды жасайды |
|||||||||||||||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сәуір айы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы «Еңбек еткеннің жүзі-жарқын,жолы-ашық» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут - Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау ЖИ
Жаңа тақырып «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. 1-тапсырма Бейнесін тап Айсұлу демалыс күні сауда ойын-сауық орталығына барды.Ол бір дүкеннің шынысынан өз бейнесін көріп қалды. Айсұлу өз бейнесін тағы қайдан көруі мүмкін?Бұл заттар несімен ұқсас? Беті өте тегіс затты айнаға теңеп, «айнадай» деп жатады.Айнадан өз бейнемізді көреміз.Неліктен?Себебі айнадай тегіс заттың бетінен жарық шағылады.Беті тегіс емес заттардан бет-бейнемізді көре алмаймыз. Зертте Мақсаты: 1.Айнаны немен алмастыруға болады? 2.Парақтың көмегімен қабырғаға сәуле түсіруге бола ма? Құралдар: Жұмыс барысы: 1.Фонарьды айнаға бағытта. 2.Сәулені қабырғаға түсір. 3.Басқа заттармен қайтала. 4.Қай зат жақсы шағылдыратынын бақыла. Бақылау: Мысал келтір 2-тапсырма Суреттерге мұқият қара. Жарықтың шағылу қасиеті пайдаланылған заттарды ата. Өзің де мысал келтір. Жауабы: Жарық шағылуы қолданылған
заттар: ❌ Калейдоскоп (шағылу емес, жарықтың сынуы/ойыны)
Сергіту сәті
3-тапсырма Тәжірибені қайтала Айнадағы мәтінді оқи аласыңба? Екінші айнаны пайдаланып оқып көр Айнаға қарап, қағаздағы жазуды
оқуға тырыс. Екінші айнаны бірінші айнаға
қарсы қой. Енді жазу дұрыс (түзу) болып көрінеді! Неге олай болады? Жарық айнадан шағылғанда бейне
теріс көрінеді. 4-тапсырма
Жауабы: Қыста тауда қар күн сәулесін
қатты шағылдырады. Дәптермен жұмыс Есіңде сақта! Жарық тегіс әрі ашық түсті беттен жақсы шағылады. ЕБҚ-тапсырма
Үй тапсырмасы Жарықтың шағылуына тәжірибе жасап келу
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Зерттеу жүргізеді
Тапсырманы орындайды
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Дәптермен жұмыс
Жеке жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мақтау,мадақтау
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Сұрақтарға жауап жазып келеді-2б
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-2б
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Бақылау жасайды-1б Сұраққа жауап береді-1б
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Жарықтың шағылу қасиеті пайдаланылған заттарды атайды-1б Мысал келтіреді-1б
Тамаша
«Жетіген»әдісі Дескриптор: Парашютпен түскен кезде жылдамдық тұрақты болып қала беретінін табады-1б Зерттеу барысында парашютқа әсер ететін ауырлық күші мен үйкеліс күшін салыстырады-1б
Дәптерге жазып алады
Кестені толтырады
Жарайсыңдар
«Оқушы» әдісі
|
Суреттер
Жұмыс дәптері
https://wordwall.net/resource/109292397
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Қимылдар
Оқулық
Суреттер
Жұмыс дәптер
Қима парақ
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз









