Тақырып бойынша 31 материал табылды

Табиғи жарық көздері

Материал туралы қысқаша түсінік
Табиғи жарық
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Табиғат физикасы (жарық)

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

27 сабақ. Табиғи жарық көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерімен танысу

Сабақтың мақсаты

Табиғи жарық көздерімен танысады



Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

Апта дәйексөзі: «Көп еңбек еткенге бақыт басын сиеді.» (Леонардо да Винчи)


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут
















Өткенді пысықтау

5 минут








Сабақ

тың ортасы

20 минут

































Сергіту сәті

2 минут













Сабақты қорыту

6минут





















Қосымша тапсырма

2минут










Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Қайырлы таң!» деймін мен.

(Оң қолдарын көтереді)

Күндіз де елді елеймін,

«Қайырлы күн!» тілеймін.

(Оң қолдарын жүрек тұстарына қояды) Үйге кешке келемін,

Не дерімді білемін:

«Кеш жарық!» деп кіремін. (Бір- бірінің қолын ұстап, күлімдеп қарайды)

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету



Өткенді пысықтау

«Сиқырлы қорапша» әдісі

Педагог «сиқырлы қорапшадан» суреттерді алады. Қаланың күндізгі және түнгі көріністері бейнеленген суреттерін тақтаға іледі. Суреттер туралы ойларын сұрайды.




Тақырыпты ашу

Салыстыр

Күн мен электр лампасын салыстырады.


Табиғи және жасанды жарық көздеріне түсінік қалыптастырады


Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Зертте

Табиғатқа саяхат жасаған кездеріңді есіңе түсір. Қандай табиғи жарық көздерін кездестірдің? Екі суретті салыстыр. Қай суретте күннен қорғану ережесі сақталған?



ЕБҚ

Мақсаты: қауіпсіздік ережелерін меңгерту

Табиғат аясында демалғанда,саяхаттағанда қандай қорғану тәсілдерін пайдалану керек?


ЕҚБ

Мақсаты: зерттеу жұмысына бейімдеу

Күнге зерттеу жаса. Біетініңді жаз. Күннің пайдасы туралы айт

Ж:

Күн – Жердің бетіндегі ең басты табиғи

жарық көзі. Күн жарық түсіреді, жылу

таратады. Күннің сәулесі болмаса, Жердің

бетін қара түнек басар еді. Күннің жылуы

болмаса, Жердің беті мұзға айналады.


ЖИ: «wordwall.» ойыны



«Ақсүйек әдісі»

Балалар, қазір біз сендермен ақсүйек ойынын ойнаймыз. Ақсүйек ойыны күннің қай бөлігінде ойналады?

Жарайсыңдар. Иә, ақсүйек ойыны

түнде ойналатын ойын.

Үстел үстіне жұлдыздың суреттері қойылады. Бірдей боялған жұлдыздар бірігеді. «Ақсүйек» лақтырылады.

Берілген суреттердің арасынан табиғи және жасанды жарық көздерін теріп топтастырады.


Саралау: топтық қолдау

Топтық жұмыс

Дәлелде

1-топ

Күн, жұлдыздар, жарқырауық қоңыздар, найзағай – барлығына ортақ қасиет не?

2-топ

Майшам, фонарь, электр лампаларына ортақ қасиеттерді атаңдар

3-топ

Жер бетінде жарық пен қараңғы алмасып келмесе не болар еді№

Ойларыңды айтып, дәлелдеңдер













ҚЖ:

«Құпия зат» ойыны

Қораптың ішіне Жұлдыздардың,күннің,айдың суретін салып қою. Әр топ қорап ішіндегі затты анықтайтындай 3 сұрақты топта ақылдаса отырып шешеді. Кейін сұрақтарын ұсынады




Кері байланыс





Өлеңге байланысты қимылдар жасайды









«Сиқырлы қорапшадағы» суреттерді алады да, қала мен ондағы нысандардың күндізгі, түнгі көрінісіне тоқталады.






Салыстыру жасайды






Өз ойларын айтады










Жеке жұмыс жасайды





Зерттеу жүргізеді











Ойын ойнайды















Топтық жұмыс жасайды



Топта бір-біріне қолдау білдіре отырып орындайды

















Ойын ойнайды










Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру

Тамаша !


«Медаль» әдісі арқылы мадақтап отыру


Дескриптор:

Қала мен ондағы нысандардың күндізгі, түнгі көрінісін сипаттайды

Жарық пен қараңғыны ажырата алады


.

Тамаша!





Дескриптор:

Табиғи жарық көздерін атайды

Суреттерді салыстырады






Керемет!





Тамаша!







Керемет!









Дескриптор:

1-топ

Күн, жұлдыздар, жарқырауық қоңыздар, найзағай – барлығына ортақ қасиет не екенін айтады

2-топ

Майшам, фонарь, электр лампаларына ортақ қасиеттерді атайды

3-топ

Жер бетінде жарық пен қараңғы алмасып келмесе не болатынын дәлелдейді







Тамаша!







«Білім гүлі» әдісі



Суреттер








Суреттер






















Суреттер






Оқулық








Суреттер



https://wordwall.net/kk/resource/58792776


Жұлдызша

лар






Суреттер














Қорап







Суреттер












Кері байланыс парақтары





Ресурстар:





























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12