Сабақтың тақырыбы: Табиғи қоректік тізбек
Сабақтың мақсаты: экожүйедегі қоректік тізбек туралы түсінік қалыптастыру; сызбасын құруға дағдыландыру.
Сабақтың типі: оқытылған материал туралы слайдтар, қоректік тізбектің кестесі.
Сабаққа әдістемелік ұсыныстар.
1.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Жаңа білімді белсенді.,саналы меңгеруге дайындық кезеңі.
Экожүйе – биосфераның табиғи бірлестігі, ол құрамбөліктер арасындағы өзара
ұйымдастырылған құрылымға ие.
Үлкен немесе кіші тұзды көлдер бір экожүйе болса, дала- басқа экожүйе. Экожүйе өзінің тұрақтылығын элементтер арасындағы күрделі байланыстар негізінде сақтайды.
Бұл тақырып бойынша біз не білеміз?
Мен .......білемін.
Менің ........білгім келеді.
ІІІ. «Қоршаған орта факторларының тірі жергілікті экожүйе организмдерінің тіршілігі мен таралуына әсері» тақырыбы бойынша білімді өзектендіру.
1.қоршаған орта түсінігіне нені жатқызамыз?
2. Организмнің тіршілік етуіне температура қалай әсер етеді?
3.Өсімдіктер үшін жарықтың маңызы неде?
4. Жануарларға жарық не үшін қажет?
5. Организм тіршілігінде судың рөлі қандай?
ІV.Тақырып бойынша жаңа білімді меңгеру кезеңі.
-
Организмнің қоректенуі:
-автотрофты, гетеротрофты организмдер;
- автотрофты, гетеротрофты организмдерге мысал келтіру.
2. Қоректік тізбек организмдердің өзара байланысу қатары сияқты, алдыңғы организмді кейінгі организм қорек ретінде пайдаланады.
микроорганизмдер
Жануарлар, саңырауқұлақтар
өсімдіктер
3.Ұғымдармен жұмыс жасау, оларды анықтау, дәптерге жазу.
4.Жайылымдық тізбек пен детриттік тізбектің айырмашылығы.
5. «Жайылымдық экожүйе» мен «шөл экожүйесі» туралы слайдты көрсету.
6.Тапсырма. Берілген экожүйе суретін пайдалана отырып қоректік тізбектің кестесін құрастыру.
7. Тапсырманы дәптерге орындау.
Үй тапсырмасы. 2-параграфтағы мәліметтерді оқу, сұрақтарға жауап беру.
V.Рефлексия.
-- Мен өзімді жұмыс барысында ........сезіндім
- Менің жұмыс кезіндегі көңіл күйім .................
-Бүгінгі оқытылған мәліметтер менің өміріме ............... ......
- Неге ........
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Табиғи қоректік тізбек" 7 сынып
"Табиғи қоректік тізбек" 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Табиғи қоректік тізбек
Сабақтың мақсаты: экожүйедегі қоректік тізбек туралы түсінік қалыптастыру; сызбасын құруға дағдыландыру.
Сабақтың типі: оқытылған материал туралы слайдтар, қоректік тізбектің кестесі.
Сабаққа әдістемелік ұсыныстар.
1.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Жаңа білімді белсенді.,саналы меңгеруге дайындық кезеңі.
Экожүйе – биосфераның табиғи бірлестігі, ол құрамбөліктер арасындағы өзара
ұйымдастырылған құрылымға ие.
Үлкен немесе кіші тұзды көлдер бір экожүйе болса, дала- басқа экожүйе. Экожүйе өзінің тұрақтылығын элементтер арасындағы күрделі байланыстар негізінде сақтайды.
Бұл тақырып бойынша біз не білеміз?
Мен .......білемін.
Менің ........білгім келеді.
ІІІ. «Қоршаған орта факторларының тірі жергілікті экожүйе организмдерінің тіршілігі мен таралуына әсері» тақырыбы бойынша білімді өзектендіру.
1.қоршаған орта түсінігіне нені жатқызамыз?
2. Организмнің тіршілік етуіне температура қалай әсер етеді?
3.Өсімдіктер үшін жарықтың маңызы неде?
4. Жануарларға жарық не үшін қажет?
5. Организм тіршілігінде судың рөлі қандай?
ІV.Тақырып бойынша жаңа білімді меңгеру кезеңі.
-
Организмнің қоректенуі:
-автотрофты, гетеротрофты организмдер;
- автотрофты, гетеротрофты организмдерге мысал келтіру.
2. Қоректік тізбек организмдердің өзара байланысу қатары сияқты, алдыңғы организмді кейінгі организм қорек ретінде пайдаланады.
микроорганизмдер
Жануарлар, саңырауқұлақтар
өсімдіктер
3.Ұғымдармен жұмыс жасау, оларды анықтау, дәптерге жазу.
4.Жайылымдық тізбек пен детриттік тізбектің айырмашылығы.
5. «Жайылымдық экожүйе» мен «шөл экожүйесі» туралы слайдты көрсету.
6.Тапсырма. Берілген экожүйе суретін пайдалана отырып қоректік тізбектің кестесін құрастыру.
7. Тапсырманы дәптерге орындау.
Үй тапсырмасы. 2-параграфтағы мәліметтерді оқу, сұрақтарға жауап беру.
V.Рефлексия.
-- Мен өзімді жұмыс барысында ........сезіндім
- Менің жұмыс кезіндегі көңіл күйім .................
-Бүгінгі оқытылған мәліметтер менің өміріме ............... ......
- Неге ........
шағым қалдыра аласыз













