Мектеп миссиясы: Зияткерлік әлеуетке ие көшбасшыларды өмір бойы білім алуға дайындау және шабыттандыру
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді
«Өнер студиясының» ӘБ жетекшісі
Алтаева Т.А. ________
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2-бөлім: 2D-дағы табиғи элементтер |
|
Мектеп: Ақтау қаласы Химия -биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі. |
|||||||||||||
|
Күні: 29.10-03.11.2018ж. |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жумаева Алмагуль Тимуровна |
|||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
|
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи құбылыстардың әр түрлі мәдениеттерде бейнеленуі |
|
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.1.1 Зерттеулер мен бақылаулар негізінде табиғи әлемнің бірқатар салаларындағы ерекшеліктерін салыстыра отырып, терең білімі мен түсінігін көрсету 9.1.6.1 Сәйкесті дереккөздерден жаңа және мазмұнды мәнмәтінді анықтай отырып, шығармашылық идеяларды білдіру
|
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Табиғи құбылыстарды зерттеп, естіп қабылдау арқылы шығармашылық жұмыстар жасайды. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Табиғатта кездесетін төрт элементті - four poems of nature, жер- earth, су- water, от- fire, ауа - air
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Эстетикалық талғамын, табиғатқа жанашырлықпен қарауын, визуалды ойлау қабілетін дамытуға көмектеседі. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Георафия пәнімен байланыс |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақта оқушылар АКТ қолдана отырып, табиғатта кездесетін төрт элементті зерттейді, тыңдау арқылы нобайын бейнелеиді. |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар табиғатта кездесетін төрт элементті біледі. |
||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Видео үзіндісін көрсету. Содан кейін оқушылардан бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауды сұрау. Оқушылардың айтылған ойларынан кейін сабақ мақсатын құрастыруға көшу қажет: • Әр түрлі құрлықтардағы табиғи апаттарды зерттеу және тапқан мәліметтерін таныстыру; • Табиғи элементтерге (жер,су,ауа,от) ассоциация жазу Стихиялық құбылыстарды (төртеуінің біреуін) бейнелеу. Бейнелеу техникаларын өз еркілерімен тандау. Оқушыларды табиғи элеметтер арқылы топқа бөлу. Оқушылардың ми шабуылы Табиғи элементтерге (жер,су,ауа,от) ассоциация жазу (мысалы: су- таза, мөлдір, H2O) 1-тапсырма
3. Оқушылардан топтасып бір құрлықты зерттеуді және табиғи ерекшеліктер мен катаклизмдердің (статикалық немесе қозғалмалы) зерттеп, аудиторияға таныстыру. Австралияда- цунами Африкада- құрғақшылық, су тасқыны, жер сілкінісі, вулканның атқылауы Солтүстік Америкада- Оңтүстік Америкада – Евразияда- өрт, су тасқыны. Оқушылар берілген континенте көбінесе қандай табиғи апаттар кездесетіндігін анықтайды және фотода статистикалық немесе қозғалыстағы элементтерді табады. Бөлімнің осы кезеңі өнер мен география арасында пәнаралық байланысты ұстанады. Ол орын географиясы өнер туындысына қалай әсер ететініне және суретшілер немесе қолөнершілер пайдаланған табиғи материалдар түріне арналады. Тапсырмалар оқушыларды бүкіл әлемдегі апат жағдайларды зерттеу үшін география бойынша өз білімдерін пайдалануға және олар көне адамдардан бастап қазіргі заманғы суретшілер мен қолөнершілер үшін қалайғана шабыт көзі болғанын түсінуге ынталандырады. |
http://www.webwinds.com/thalassa/elemental.htm эмпедокл бойынша ақпарат https://www.youtube.com/watch?v=ngFo6J6BprM табиғатта кездесетін төрт элемент https://www.youtube.com/watch?v=-2-gJaxXeFs |
||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма Сабақтың шығармашылық бөлігі: табиғи құбылыстардың дыбысын тыңдап, елестету арқылы нобайын салады. Оқушылар өздерінің жасаған нобайларын талқылайды және салыстырады. Оқушыларға судың тамшысының нобайын жасаудың үлгісі көрсетіледі. Мысалы, тамшының жарықты шағылысатынын және айналадағы түстерді өзіне тартатынын көрсету үшін қалың түр сызықтары(штрих) мен бликтерді қосады. Оқушылар нобайларын түзетеді немесе жаңасын жасайды. |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді: Мадақтау сэндвичі 1-бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2-бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3-бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||
|
Саралау мақсатында үш деңгейлі тапсырмалар беріледі: А деңгейлі оқушылар үшін шығармашылық экологиялық плакат орындайды. Мысалы: судың адам өміріне пайдасы және қоршаған ортаға алып келетін зияны. Жұмыс барысында көмек қажет ететін балаларға балауыз борларымен және акварель бояуымен жұмыс істеу әдісін жеке көрсету. |
Брнші сабақта оқушылар топпен бір-бірін және екінші сабақта жұппен бағалайды. Бағалау бойынша оқушыларға кері байланыс беру. |
Жұмыс алдында оқушыларға қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын еске салып отыру, сабақ соңында пайдаланған құралдарды тазалап, орнын жинап кетуі қажет. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
Кәсіби даму мақсаты: «Белсенді оқыту әдістері арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи құбылыстардың әр түрлі мәдениеттерде бейнеленуі
Табиғи құбылыстардың әр түрлі мәдениеттерде бейнеленуі
Мектеп миссиясы: Зияткерлік әлеуетке ие көшбасшыларды өмір бойы білім алуға дайындау және шабыттандыру
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді
«Өнер студиясының» ӘБ жетекшісі
Алтаева Т.А. ________
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2-бөлім: 2D-дағы табиғи элементтер |
|
Мектеп: Ақтау қаласы Химия -биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі. |
|||||||||||||
|
Күні: 29.10-03.11.2018ж. |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жумаева Алмагуль Тимуровна |
|||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
|
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи құбылыстардың әр түрлі мәдениеттерде бейнеленуі |
|
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.1.1 Зерттеулер мен бақылаулар негізінде табиғи әлемнің бірқатар салаларындағы ерекшеліктерін салыстыра отырып, терең білімі мен түсінігін көрсету 9.1.6.1 Сәйкесті дереккөздерден жаңа және мазмұнды мәнмәтінді анықтай отырып, шығармашылық идеяларды білдіру
|
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Табиғи құбылыстарды зерттеп, естіп қабылдау арқылы шығармашылық жұмыстар жасайды. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Табиғатта кездесетін төрт элементті - four poems of nature, жер- earth, су- water, от- fire, ауа - air
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Эстетикалық талғамын, табиғатқа жанашырлықпен қарауын, визуалды ойлау қабілетін дамытуға көмектеседі. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Георафия пәнімен байланыс |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақта оқушылар АКТ қолдана отырып, табиғатта кездесетін төрт элементті зерттейді, тыңдау арқылы нобайын бейнелеиді. |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар табиғатта кездесетін төрт элементті біледі. |
||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Видео үзіндісін көрсету. Содан кейін оқушылардан бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтауды сұрау. Оқушылардың айтылған ойларынан кейін сабақ мақсатын құрастыруға көшу қажет: • Әр түрлі құрлықтардағы табиғи апаттарды зерттеу және тапқан мәліметтерін таныстыру; • Табиғи элементтерге (жер,су,ауа,от) ассоциация жазу Стихиялық құбылыстарды (төртеуінің біреуін) бейнелеу. Бейнелеу техникаларын өз еркілерімен тандау. Оқушыларды табиғи элеметтер арқылы топқа бөлу. Оқушылардың ми шабуылы Табиғи элементтерге (жер,су,ауа,от) ассоциация жазу (мысалы: су- таза, мөлдір, H2O) 1-тапсырма
3. Оқушылардан топтасып бір құрлықты зерттеуді және табиғи ерекшеліктер мен катаклизмдердің (статикалық немесе қозғалмалы) зерттеп, аудиторияға таныстыру. Австралияда- цунами Африкада- құрғақшылық, су тасқыны, жер сілкінісі, вулканның атқылауы Солтүстік Америкада- Оңтүстік Америкада – Евразияда- өрт, су тасқыны. Оқушылар берілген континенте көбінесе қандай табиғи апаттар кездесетіндігін анықтайды және фотода статистикалық немесе қозғалыстағы элементтерді табады. Бөлімнің осы кезеңі өнер мен география арасында пәнаралық байланысты ұстанады. Ол орын географиясы өнер туындысына қалай әсер ететініне және суретшілер немесе қолөнершілер пайдаланған табиғи материалдар түріне арналады. Тапсырмалар оқушыларды бүкіл әлемдегі апат жағдайларды зерттеу үшін география бойынша өз білімдерін пайдалануға және олар көне адамдардан бастап қазіргі заманғы суретшілер мен қолөнершілер үшін қалайғана шабыт көзі болғанын түсінуге ынталандырады. |
http://www.webwinds.com/thalassa/elemental.htm эмпедокл бойынша ақпарат https://www.youtube.com/watch?v=ngFo6J6BprM табиғатта кездесетін төрт элемент https://www.youtube.com/watch?v=-2-gJaxXeFs |
||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма Сабақтың шығармашылық бөлігі: табиғи құбылыстардың дыбысын тыңдап, елестету арқылы нобайын салады. Оқушылар өздерінің жасаған нобайларын талқылайды және салыстырады. Оқушыларға судың тамшысының нобайын жасаудың үлгісі көрсетіледі. Мысалы, тамшының жарықты шағылысатынын және айналадағы түстерді өзіне тартатынын көрсету үшін қалың түр сызықтары(штрих) мен бликтерді қосады. Оқушылар нобайларын түзетеді немесе жаңасын жасайды. |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді: Мадақтау сэндвичі 1-бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2-бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3-бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||
|
Саралау мақсатында үш деңгейлі тапсырмалар беріледі: А деңгейлі оқушылар үшін шығармашылық экологиялық плакат орындайды. Мысалы: судың адам өміріне пайдасы және қоршаған ортаға алып келетін зияны. Жұмыс барысында көмек қажет ететін балаларға балауыз борларымен және акварель бояуымен жұмыс істеу әдісін жеке көрсету. |
Брнші сабақта оқушылар топпен бір-бірін және екінші сабақта жұппен бағалайды. Бағалау бойынша оқушыларға кері байланыс беру. |
Жұмыс алдында оқушыларға қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын еске салып отыру, сабақ соңында пайдаланған құралдарды тазалап, орнын жинап кетуі қажет. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
Кәсіби даму мақсаты: «Белсенді оқыту әдістері арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру»
шағым қалдыра аласыз













