|
Бөлім: |
Атом ядросының физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.7.2.1- табиғи радиоактивті ыдырау құбылысын (α, β және γ) және жартылай ыдырау периоды терминін түсіндіру |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру Сәлемдесу Түгелдеу Жағымды ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау,тексеру «Сұрақ жауап» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіремін.
ЖАҢА сабақ Жәй сұрақтар: Атом деген не? Атом ядросы деген не? Оның заряды қандай? Атом бөліне ме? Атомның планетарлық моделін ашқан кім?Ол қандай тәжірибе жасады? Енді оқулықтан атом ядросының құрамы тақырыбын оқып, піспеген макеттеріңді толықтырып жазып, көрсетіңдер. Анықтау сұрақтары: Атом бөлінсе, оның құрамы қандай? Оның құрамындағы бөлшектер қалай зарядталған? Оқушыларға тақырыпты«Көршіңе әңгімелеп бер»әдісі арқылы түсіндіремін. .Ядролық физикада ұзындық бірлігі ретінде фемтометр алынады: 1 фм=10-15 м 2. Атомдар, ядролар және элементар бөлшектр үшін массаның бірлігі ретінде массаның атомдық бірлігі (м.а.б) қолданылады: 1 м.а.б.=1,6605406·10-27 кг. Көміртегі-12 изотопы атомының массасының 1/12 бөлігі массаынң атомдық бірлігі ретінде алынады. 3. Атом физикасында энергияның бірлігі ретінде электрон-вольт (эВ) алынады . Заряды бір элементар зарядқа
(е=1,6·10-19Кл) тең электронның
потенциалдар айырымы бір вольт болатын электр өрісінде алатын
кинетикалық энергиясы 1эВ=1,6·10-19Дж 1кэВ=1,6·10-16Дж 1МэВ=1,6·10-13Дж 1ГэВ=1,6·10-10Дж 1905 ж. А. Эйнштейн:Е0=mc2 (Эйнштейн қатысы) с≈3·108 м/с –вакуумдағы жарық жылдамдығы.
Ядролық тарту күшінің жұмыс есебінен нуклондардан атом ядросы түзілгенде пайда болатын массалар айырымын массалар ақауы деп атайды. ∆m=(Z·mp+N·mn)- Мя Мя-ядро массасы, mp-протон массасы mn-нейтрон массасы,Z- протон саны N- нейтрон саны ∆m=(Z·Мн+N·mn)- Ма Мн-сутегі атомының тыныштық массасы Ма-зерттейтін атомның тыныштық массасы Жеке бөлшектр бірігіп ядроны құрағанда, пайда болатын масса ақауы есебінен бөлініп шығатын энергия ядроның байланыс энергиясы деп аталады. Eб= ∆mc2=(Z·mp+N·mn- Мя)·c2==(Z·MH+N·mn- Мат)·c2 Eб= ∆m·931,5 МэВ=(Z·mp+N·mn- Мя)·931,5МэВ ∆m – ядроның масса ақауы Ядроны жеке нуклондарға толық ыдыратуға жұмсалатын энергияны байланыс энергиясы деп аталады. Бір нуклонға келетін байланыс энергиясының шамасын меншікті байланыс энергиясы деп атайды:
А-ядродағы нуклондар саны. Тапсырма Топтық жұмыс 1-топ
1-тапсырма 2- тапсырма Магнийдің 12Мg24 ; 12Мg25 ; 12Мg26 изотоптарының ядроларының құрамына ененетін протондар мен нейтрондардың санын табыңдар. 2-топ
1-тапсырма 2- тапсырма Неонның 10Ne20 ; 10Ne21 ; 10Ne22 изотоптарының ядроларының құрамына ененетін протондар мен нейтрондардың санын табыңдар. 3-топ
1-тапсырма 2- тапсырма Уранның 92U233 ; 92U235 ; 92U238 изотоптарының ядроларының құрамына ененетін протондар мен нейтрондардың санын табыңдар. Сабақты «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы бекіту. Сабақты бекіту мақсатында бір оқушыны тақтаға шығартып, «Мен бүгін … жаттап алдым» деп сіз тақтаға шығып өзіңіздің сөйлеміңізді айтқанда, сіздің сыныптастарыңыз материалды қаншалықты меңгергендігіңізге наразылық білдіру үшін сізге бірқатар сұрақ қояды. Білімін тексеруге арналған кейбір сұрақтар: Неге.... Мұны қайдан білесіз.... … үшін сізде қандай дәлел бар. Сіз неге олай ойлайсыз… Сіз келісесіз бе… Түсіндіре аласыз ба… … үшін не істеу керек. Бағалау критерийі: |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 балл Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл Формативті бағалай 10 балл |
ФИЗИКА 11 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
||
|
Бөлім: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Токтың жылулық қасиеті және Джоуль-Ленц заңы туралы ақпарат алады. Джоуль-Ленц заңы формулаларын қолданып есептер шығара алады. Электр қыздырғыш құралдарының энергия шығынын анықтайды |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы. Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар сурет қиындыларын құрастырып қандай өлшеуіш құралы екенін және осы құралмен нені өлшейді, жалпы өлшеуіш құралына байланыстының барлығын түсіндіріп береді. 1.Электр тогы деген не? 2. Электр тогы бар болу үшін қандай шарттар орындалуы керек? 3.Тұрақты ток деген не? 4.Электр тогының қандай әсерлері болады? 5.Электр тогын сипаттайтын физикалық параметрлерді атаңдар 6.Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. 7.Ток күші дегеніміз не, анықтамасын бер. 8.Электр тогының жұмысы. 9.Электр кернеуі деген не? «Ой қозғау» әдісі. Суреттерге арқылы отырып жаңа тақырыпқа шығу.
Бүгінгі сабақтың мақсаты электр тогын сипаттайтын негізгі параметрлердің бар екендігімен ерекшеленеді.Яғни бүгін токтың жылулық әсері Джоуль- Ленц заңы тақырыптарымен таныса отырып білімімізді толықтырамыз. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі Егер өткізгіш қозғалмаса, токтың барлық жұмысы өткізгішті қыздыруға жұмсалады. Сол кезде бөлінетін жылу мөлшері мынаған тең болады. Q=A=I2 Rt. Бұл формула Джоуль- Ленц заңын сипаттайды. Өмірмен байланыстыру- өндірісте, тұрмыста қолданыстағы электр приборларының жылуының мөлшері осы заңға негізделген. Заңның тұжырымдамасы: өткізгіштегі токтың бөліп шығаратын жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және электр тогының өту уақытына пропорцианал. Бұл заңды тәжірибе жүзінде 1841 жылы ағылшын ғалымы Дж.Джоуль және 1843 жылы Петербург академигі Э.Х.Ленц ашқан. Сонымен электр тогының жылулық әсерін түсіндіретін заң Джоуль- Ленц заңы болды. Электр тогының жылулық әсері тұрмыстық, өнеркәсіптік жылу қондырғыларында қолданылады. Олар электр шамдарында, өлшеу техникаларында, аспаптарында, электрлік дәнекерлеуде, тағы да басқа көптеген қазіргі заманғы техниканың салаларында пайдаланылады. Деңгейлік есептер шығару. Джоуль –Ленц заңының формуласына сүйеніп есептер шығару. А,Б,С деңгейіндегі есептерді тақтамен жұмыс жасау арқылы шығару. А деңгейінің есептер 1. Егер қалта фонары шамының кернеуі 3,5В, ал ток күші 0,28 А болса, ондағы электр тогы 5 минутта қандай жұмыс істейді. 2. Кернеуі 400В электр двигателіндегі токтың күші 92А.Электр двигателінің орамындағы токтың қуатын анықтаңдар. 3. Кернеуі 220В болатын дәнекелегіштегі ток күші 0,9А. Дәнекерлегіштегі токтың қуатын табыңдар. В деңгейінің есептері 1. Егер резистордағы ток күші10мА,ал кедергісі 1кОм болса, онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. 2. Кедергісі 1кОм резисторды кернеуі 100В тізбекке қоссақ,онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. 3. Тізбектегі деректерді пайдаланып шамның қуатын есепте. Кернеуі 25 вольт, ток күші 0,25 ампер, токтың қуатын табу керек. С деңгейінің есептері 1. Тізбектегі деректерді пайдаланып, токтың жылу мөлшерін есепте. Вольтметрдің көрсетуі 5,2 В, амперметрдің көрсетуі 2 А, кедергісі 2 Ом, уақыт 5 минут. 2. Тізбектегі деректерді пайдаланып токтың қуатын есепте. Амперметрдің көрсетуі 0,3 А, вольтметр -120В. 3. Тізбектегі деректерді пайдаланып токтың жұмысын есепте. Вольтметр – 100В, резистор -30 Ом, уақыт – 3 сек
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау |
Оқушылар өлшеуіш құралдар салынған сурет қиындыларын құрастырады.(электроскоп, амперметр, вольтметр, реостат) Оқушылар суреттерге қарап отырып жаңа тақырыпты ашады. Джоуль –Ленц заңының өрнегін қалай қорытып шығуды түсініп, бұл заңның техникада қолданысын түсінеді. Оқушылар берілген сәйкестендіру қағазындағы тапсырманы орындайды. Жоғарыда алған практикалық білімдерін теорияда есептер шығаруда қолданады Оқушылар сабақ бойынша кері байланыс жасап сұрақтарға жауап береді |
Бағалау критерийлері -Электр тогының жұмысы мен қуаты және Джоуль-Ленц формуласын есептер шығаруда қолданады -Жұмыс пен қуаттың туынды бірліктерін негізгі бірлікке айналдырады -Электр қыздырғыш құралдарының энергия шығынын анықтайды Дескриптор: -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын сипаттайды. -Электр тогының жұмысы мен қуатын біледі. -Электр тогын сипаттайтын шамаларды атайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Джоуль-Ленц заңын тұжырымдайды. -Формуласымен өлшем бірлігін сәйкестендіреді. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Есеп шартын жаза алады. -Формуланы қолданады. -Дұрыс есептеулер жүргізеді. -Формулаға түрлендірулер енгізеді. Жалпы балл-6 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
электроскоп, амперметр, вольтметр, реостат сурет қиындылары Интерактивті тақта, электронды оқулық, Оқулық Физика 8-сынып. Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Оқулық Слайд Дк экран |
||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
11.02.26 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауа қабаттарын ажыратады, атмосфералық қысымның физикалық мағынасын біледі Атмосфералық қысымды өлшеу әдістерін логикалық сұрақтар арқылы түсінеді. Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгерісін есептер шығару арқылы көз жеткізеді. |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы. Рефлекция Бағалау |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақ. «Ширату» жаттығуы.Біз қалай тыныс аламыз? 1) Диафрагма өкпенің көлемін ұлғайтады. Өкпедегі ауаның қысымы ... Ол атмосфералық қысымға қарағанда ... Ауа өкпеге енеді. 2) Диафрагма өкпені қысқанда, өкпенің көлемі кішірейеді. Сондықтан өкпедегі ауаның қысымы ... Ол атмосфералық қысымға қарағанда ... Ауа өкпеден сыртқа шығады. 1 тапсырма.«Сәйкесін тап» әдісі (I) Суретте ауа қабаттарына сәйкес келетін денелердің орналасуын анықтаңыз.
2 тапсырма.«Ойлан,тап» әдісі(I) жеке жұмыс
3 тапсырма.«Кім жылдам» әдісі арқылы есептер шығару (I)
Кері байланыс. «Тазалық» Чемодан – керекті ақпарат Ет тартқыш – әлі оқуым керек, толықтыруым керек Қоқыс жәшігі – қате пікірлер Бүгінгі сабақ бойынша рефлекция Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау 1 топ. Атмосфералық қысымның техникада қолданылуы 2 топ. Атмосфералық қысымның медицинада қолданылуы 3 топ. Атмосфералық қысымның тірі табиғаттағы қолданылуы |
Оқушылар барлығы жақсы көңіл-күймен сабақты бастайды. Біз қалай тыныс аламыз деген сұрақтың негізінде бүгінгі сабақ тақырыбын ашады Оқушылар суреттегі ауа қабаттарын жазып көрсетеді. Оқушылар атмосфералық қысымға байланысты тәжірибе жасап көрсетеді. Оқушылар жылдамдыққа байланысты еептер шығарады. |
Бағалау критерийлері -Атмосфералық қысымның табиғатын түсінеді -Атмосфералық қысымды өлшеудің әдістерін сипаттайды -Алған білімдерін есептер шығару арқылы түсіндіреді Дескриптор: - Атмосфералық қысымның табиғатын түсінеді. -Ауа қабаттарын сипаттап жазады. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Атмосфералық қысымды күнделікті өмірмен байланысын түсінеді. -Атмосфералық қысымды өлшейтін құралды біледі. -Атмосфералық қысымға байланысты тәжірибелер жасайды. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін түсінеді -Атмосфералық қысымды өлшеу әдістерін қолданады -Атмосфералық қысымдарға байланысты есептер шығарады Жалпы балл-5 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
ДК экран Слайд
ДК экран Слайд Су, кағаз, стакан |
||
|
Бөлім: |
Электростатика |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену» |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өткізгіштерді жалғау түрлерін қарастырады: тізбектей және параллель; практикада параллель жалғауды көп қолдану себебін анықтайды Зертханалық жұмысты жақсарту жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Мұғалім әрекеті: «Кездейсоқ таңдау» арқылы оқушыларға сұрақ қояды. - Ток күші 5 А деген не? - Оның өлшем бірлігі қандай? - Ток күшін өлшейтін құрал не деп аталады, қалай жалғанады? - Электрік кернеу деген не? Өлшем бірлігі? - 220 В кернеу мағынасын түсіндір. - Кернеуді өлшейтін құрал, оны тізбекке қалай жалғайды? - Электр кедергісінің болу себебі. - Электр кедергісі қандай шамаларға тәуелді? - Электр кедергісін анықтайтын теңдеуді жазыңдар. - Күмістің меншікті кедергісі 0,016Ом*мм2 /м, бұл нені білдіреді? - ЭҚК- і деген не? Кернеу мен ЭҚК- інің айырмашылығы неде? - Тізбек бөлігі үшін және толық тізбек үшін Ом заңын жазыңдар. - Қысқа тұйықталу деген не? Қай кезде пайда болады? Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. Жаңа тақырып Өткізгіштерді электр тізбегіне тізбектей және параллель жалғайды. Өткізгіштерді тізбектей жалғауда ток күші барлық өткізгіштерде бірдей болады:
Ом заңы бойынша кернеу кернеу U1 және U2 мынаған тең болады:
Жалпы кернеу әрбір өткізгіштің ұштарындағы кернеудің түсуінің қосындысына тең болады:
Мұндағы R – электрлік кернеу, осыдан
Өткізгіштерді тізбектей жалғауда жалпы кедергі әрбір өткізгіштің кедергісінің қосындысына тең болады. Өткізгіштерді параллель жалғауда әрбір өткізгіштің ұштарындағы кернеу тең болады:
Екі өткізгіштегі I1 + I2 ток күштерінің қосындысы тармақталмаған тізбектегі ток күшіне тең:
Бұдан, тармақталған токтар түйінде зарядтар жиналмайды, мысалы: A түінде Δt уақытта заряд IΔt, ал түйіннен дәл осы уақытта I1Δt + I2Δt заряд өтеді, осыдан I = I1 + I2. Ом заңынан
Мұндағы R – электрлік кернеу:
Өткізгіштерді параллель жалғауда жалпы кедергінің кері шамасы әрбір өткізгіштің кері шамаларының қосындысына тең болады. Зертханалық жұмыс №10 Тақырыбы: Өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Мақсаты: Өткізгіштерді аралас жалғаудың сипаттамаларын оқып- үйрену. 5.1. Электр тізбегін жинау (сурет 2).
5.2. Реостат арқылы
тізбекте
5
5.4. Вольтметрді мына нүктелерге жалға, 1 және 2 (сурет 3) және U12 кернеуді өлшеңдер.
5.5. Өлшенген кернеудің абсолют
қателігін есептеңдер
5.6. Кедергіні
анықтаңдар
5.7. Кедергінің абсолют қателігін
анықтаңдар
5.8. Нәтижесін мына түрде
жазыңдар
5.9. Вольметрді
2 және
3 нүктелерге
жалғаңдар (сурет
3) және
U23 кернеуді өлшеңдер. Нәтижені
мына түрде жазыңдар
5.10. Кедергіні
анықтаңдар
5.11. Өлшеу
нәтижесіндегі кедергіні
анықтаңдар
5.12. Вольтметрді
1 және
3 (сурет 3) нүктелерге
жалғаңдар және
5.13. Кедергіні
анықтаңдар
5.14. Формуланың
дұрыстығын тексеріңдер 5.15. Қорытынды жасаңдар. 6.Жұмыстың нәтижесін жазу ережесі: 6.1. Жұмыстың тақырыбы 6.2. Жұмыстың мақсаты |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді.
5 балл
|
ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер
|
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
6.3. Схема (сурет 3). Нәтижелерді өлшеу мен есептеу кестесі:
6.4. Қорытынды жазыңдар |
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл
|
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс Сабақтың соңы
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.)
|
Оқушылар кері байланыс береді |
Формативті бағалай 10 балл |
|
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
12.02 2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Манометрлер. Сорғылар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Манометр құралын не үшін қолданылатынын анықтай алады,түрлерін біледі,оларды күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді. Барометр мен манометр құралын салыстыра отырып,айырмашылығын түсінеді.Манометрмен қысым айырымын өлшей алады,бөлік құнын анықтай Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принциптерін,заңдылықтарын айқын тұжырымдайды.Адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды өлшей алады. |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы. Рефлекция Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі:Шеңбер құру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыстастыру,психологиялық ахуал туғызу. Сәлеметсіңдер ме,балалар!Ұлы ағартушы Ы.Алтынсарин атамыз «Кел,балалар,оқылық,оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық»деді емес пе,ендеше бүгінгі сабақта барлығымыз ынталы,белсенді,ықыласты,зейінді,зерделі болайық. Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі 1. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал? 2. Барометр – анероид дегеніміз не? 3. Э.Торричелли қондырғысын түсіндіріңіз. 4. 1мм.сын.бағ. қанша Па тең? 5. Паскаль заңын түсіндіріңіз. 6. Атмосфераның негізгі қабаттарын атаңыз? Проблемалық әдіс «Ойлан, жұптас, бөліс».Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады?(барометр) Балалар,атмосфералық қысымнан жоғары не төмен болатын процесстер табиғатта немесе техникада байқалады ма? Ал ол қысымдарды қалай өлшеуге болады? «Джигсо» әдісі бойынша берілген мәтінді оқушылар танысып, бір-біріне талдап, түсіндіреді. Осы әдіс бойынша мына тақырыптарда постер қорғау
Эксперимент жүргізу.Оқушылар қабілетін жетілдіріп,білімін көрсету үшін, қарастырған құралдармен қысымды өлшеу. 1 деңгей . Ашық сұйықтық манометрмен өлшеу. 2 деңгей. Бурдон манометрмен өлшеу . 3 деңгей. Адамның қанайналым жүйесіндегі қысымды сфигмонометрмен өлшеу. «Екі жұлдыз,бір тілек» Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы қорытынды жасалынады. Сіз бүгін нені білдіңіз? Сіз үшін не құнды болды? Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау |
Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі Оқушылар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» (ұсақ бұйымдарды)бергенде таяқшаны беріп тұрған оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды. Оқушылар дәптерге сабақтың тақырыбын жазады,жауап береді,пікірлеседі,жинақ- тайды,тұжырымдайды. Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша постерін жазып қорғайды Оқушылар аспаптарды қолданып, әр түрлі құрылғыларда қысым өлшейді. Сабақтан алған әсерін стикерге жазады |
Бағалау критерийлері -Манометр мен сорғылардың түрлеріне анықтама бере алады. -Манометр мен сорғылардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады. -Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу заңдылықтарын айқын тұжырымдайды,практика жүзінде аспаптармен өлшеулерді толық жүргізе алады. Дескриптор: -Манометр , сорғылардың қандай қызмет атқаратынын біледі, олардың құрылғысын, негізгі бөлшектердің атауларын біледі. -Манометр, сорғылар, танометр туралы ақпаратты жеткілікті дәрежеде өңдейді. -Қысым өлшейтін аспаптарды, яғни манометр, танометрді орынды қолдана алады. Жалпы балл-5 Дескриптор: -Аспаптардың анықтамасын білу,бөлік құнын анықтайды. -Аспаптардың түрлері мен ерекшелітерін ажырата алады. -Аспаптардың құрылғысын және бөлшектердің атауын біледі. -Аспаптардың жұмысы қандай заңға негізделгенін біледі. Жалпы балл-5 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
АКТ ДК экран Слайд Сөздер жазылған стикерлер Қарындаш, қаламсап, сызғыш Презентация материалдары. Графпроектор, слайдтар 9,10,плакаттар, манометр, сорғы Тонометр Ашық сұйықтық манометр Бурдон манометрі |
||
|
Бөлім: |
Электростатика |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
12.02.2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.2.3 - ток көзінің әртүрлі жұмыс режимі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) кезіндегі кернеу мен ЭҚК -інің арасындағы байланысты зерттеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
толық тізбек үшін Ом заңын біледі; эксперименттік тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; эксперимент арқылы ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтайды; заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады; |
|||||
|
Құндылық |
Жсампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Тапсырма : ЭҚК пен ток көзінің ішкі кедергісін қандай формуламен есептеуге болады? Бөгде күштер жұмысы, ішкі және сыртқы кедергі, тізбектің ішкі және сыртқы бөліктері, ток көзінің ЭҚК,-і тізбек бөлігі және толық тізбек бөлігі үшін Ом заңы туралы оқушылардың білім деңгейлерін тексеру; Жаңа тақырып Сурет бойынша түсіндір:
Мақсаты: Оқушылардың ЭҚК жөнінде қалыптасқан білім-дағдысын анықтау ; Жауабы: Қарама-қарсы таңбалы зарядтар тасыйтын екi ток өткiзетiн денелердi алайық. Егер осы денелердi өткiзгiш арқылы қоссақ, сол зарядтардың электр өрiсiнiң әсерiнен өткiзгiште электр тогы пайда болады (5.5 сурет). Бiрақ бұл ток өте қысқа уақыт болады. Екi дене арасындағы электр өрiсi әлсiзденедi де, ақыр аяғында денелердiң потенциалдары теңесуiнiң нәтижесiнде жоқ болады Құрал-жабдықтар: Кілт, жалғағыш сымдар, шам, резистор 100 Ом, сандық мультиметр, батарейкалар немесе ток көзі; Мақсаты: ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін тәжірибе арқылы анықтау. оқушылардың жинаған схемаларын тексеру,өлшеу жүргізулерін қадағалау,графиктер бойынша анықталған градиент туралы талқылау жүргізу және |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Тапсырманы оқулық көмегімен орындайды, оқулықта берілген мәліметтерді қолданып Тұйық контурдағы электр қозғаушы күш (қысқаша ЭҚК) зарядты контурдың бойымен орын ауыстыруындағы бөгде күштердiң жұмысының сол зарядқа қатынасын анықтайды:
жұмысты орындайды,график сызып градиентті анықтайды және қорытындылайды; |
Дескриптор: -ЭҚК тің формуласын біледі -ішкі кедергі формуласын түрлендіреді оқушылардың жауаптары тыңдалып,талқыланады;
-ток көзінің ЭҚК анықтайды -ішкі кедергіні тәжірибе арқылы анықтайды -қорытынды жазады |
ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер Зертханалық жұмыс парағы немесе оқушылар жұрысты өз дәптерлеріне орындайды |
||
|
Бекіту 10 минут |
|
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл |
|
||
|
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия: «Көңіл күй» Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.» Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Үйге тапсырма§38 |
Оқушылар кері байланыс береді |
Формативті бағалай 10 балл |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи радиоактивтілік .Радиоактивтивті ыдырау заңы
Табиғи радиоактивтілік .Радиоактивтивті ыдырау заңы
|
Бөлім: |
Атом ядросының физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.7.2.1- табиғи радиоактивті ыдырау құбылысын (α, β және γ) және жартылай ыдырау периоды терминін түсіндіру |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы |
Ұйымдастыру Сәлемдесу Түгелдеу Жағымды ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау,тексеру «Сұрақ жауап» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіремін.
ЖАҢА сабақ Жәй сұрақтар: Атом деген не? Атом ядросы деген не? Оның заряды қандай? Атом бөліне ме? Атомның планетарлық моделін ашқан кім?Ол қандай тәжірибе жасады? Енді оқулықтан атом ядросының құрамы тақырыбын оқып, піспеген макеттеріңді толықтырып жазып, көрсетіңдер. Анықтау сұрақтары: Атом бөлінсе, оның құрамы қандай? Оның құрамындағы бөлшектер қалай зарядталған? Оқушыларға тақырыпты«Көршіңе әңгімелеп бер»әдісі арқылы түсіндіремін. .Ядролық физикада ұзындық бірлігі ретінде фемтометр алынады: 1 фм=10-15 м 2. Атомдар, ядролар және элементар бөлшектр үшін массаның бірлігі ретінде массаның атомдық бірлігі (м.а.б) қолданылады: 1 м.а.б.=1,6605406·10-27 кг. Көміртегі-12 изотопы атомының массасының 1/12 бөлігі массаынң атомдық бірлігі ретінде алынады. 3. Атом физикасында энергияның бірлігі ретінде электрон-вольт (эВ) алынады . Заряды бір элементар зарядқа
(е=1,6·10-19Кл) тең электронның
потенциалдар айырымы бір вольт болатын электр өрісінде алатын
кинетикалық энергиясы 1эВ=1,6·10-19Дж 1кэВ=1,6·10-16Дж 1МэВ=1,6·10-13Дж 1ГэВ=1,6·10-10Дж 1905 ж. А. Эйнштейн:Е0=mc2 (Эйнштейн қатысы) с≈3·108 м/с –вакуумдағы жарық жылдамдығы.
Ядролық тарту күшінің жұмыс есебінен нуклондардан атом ядросы түзілгенде пайда болатын массалар айырымын массалар ақауы деп атайды. ∆m=(Z·mp+N·mn)- Мя Мя-ядро массасы, mp-протон массасы mn-нейтрон массасы,Z- протон саны N- нейтрон саны ∆m=(Z·Мн+N·mn)- Ма Мн-сутегі атомының тыныштық массасы Ма-зерттейтін атомның тыныштық массасы Жеке бөлшектр бірігіп ядроны құрағанда, пайда болатын масса ақауы есебінен бөлініп шығатын энергия ядроның байланыс энергиясы деп аталады. Eб= ∆mc2=(Z·mp+N·mn- Мя)·c2==(Z·MH+N·mn- Мат)·c2 Eб= ∆m·931,5 МэВ=(Z·mp+N·mn- Мя)·931,5МэВ ∆m – ядроның масса ақауы Ядроны жеке нуклондарға толық ыдыратуға жұмсалатын энергияны байланыс энергиясы деп аталады. Бір нуклонға келетін байланыс энергиясының шамасын меншікті байланыс энергиясы деп атайды:
А-ядродағы нуклондар саны. Тапсырма Топтық жұмыс 1-топ
1-тапсырма 2- тапсырма Магнийдің 12Мg24 ; 12Мg25 ; 12Мg26 изотоптарының ядроларының құрамына ененетін протондар мен нейтрондардың санын табыңдар. 2-топ
1-тапсырма 2- тапсырма Неонның 10Ne20 ; 10Ne21 ; 10Ne22 изотоптарының ядроларының құрамына ененетін протондар мен нейтрондардың санын табыңдар. 3-топ
1-тапсырма 2- тапсырма Уранның 92U233 ; 92U235 ; 92U238 изотоптарының ядроларының құрамына ененетін протондар мен нейтрондардың санын табыңдар. Сабақты «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы бекіту. Сабақты бекіту мақсатында бір оқушыны тақтаға шығартып, «Мен бүгін … жаттап алдым» деп сіз тақтаға шығып өзіңіздің сөйлеміңізді айтқанда, сіздің сыныптастарыңыз материалды қаншалықты меңгергендігіңізге наразылық білдіру үшін сізге бірқатар сұрақ қояды. Білімін тексеруге арналған кейбір сұрақтар: Неге.... Мұны қайдан білесіз.... … үшін сізде қандай дәлел бар. Сіз неге олай ойлайсыз… Сіз келісесіз бе… Түсіндіре аласыз ба… … үшін не істеу керек. Бағалау критерийі: |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 балл Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл Формативті бағалай 10 балл |
ФИЗИКА 11 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
||
|
Бөлім: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Токтың жылулық қасиеті және Джоуль-Ленц заңы туралы ақпарат алады. Джоуль-Ленц заңы формулаларын қолданып есептер шығара алады. Электр қыздырғыш құралдарының энергия шығынын анықтайды |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы. Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар сурет қиындыларын құрастырып қандай өлшеуіш құралы екенін және осы құралмен нені өлшейді, жалпы өлшеуіш құралына байланыстының барлығын түсіндіріп береді. 1.Электр тогы деген не? 2. Электр тогы бар болу үшін қандай шарттар орындалуы керек? 3.Тұрақты ток деген не? 4.Электр тогының қандай әсерлері болады? 5.Электр тогын сипаттайтын физикалық параметрлерді атаңдар 6.Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. 7.Ток күші дегеніміз не, анықтамасын бер. 8.Электр тогының жұмысы. 9.Электр кернеуі деген не? «Ой қозғау» әдісі. Суреттерге арқылы отырып жаңа тақырыпқа шығу.
Бүгінгі сабақтың мақсаты электр тогын сипаттайтын негізгі параметрлердің бар екендігімен ерекшеленеді.Яғни бүгін токтың жылулық әсері Джоуль- Ленц заңы тақырыптарымен таныса отырып білімімізді толықтырамыз. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі Егер өткізгіш қозғалмаса, токтың барлық жұмысы өткізгішті қыздыруға жұмсалады. Сол кезде бөлінетін жылу мөлшері мынаған тең болады. Q=A=I2 Rt. Бұл формула Джоуль- Ленц заңын сипаттайды. Өмірмен байланыстыру- өндірісте, тұрмыста қолданыстағы электр приборларының жылуының мөлшері осы заңға негізделген. Заңның тұжырымдамасы: өткізгіштегі токтың бөліп шығаратын жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және электр тогының өту уақытына пропорцианал. Бұл заңды тәжірибе жүзінде 1841 жылы ағылшын ғалымы Дж.Джоуль және 1843 жылы Петербург академигі Э.Х.Ленц ашқан. Сонымен электр тогының жылулық әсерін түсіндіретін заң Джоуль- Ленц заңы болды. Электр тогының жылулық әсері тұрмыстық, өнеркәсіптік жылу қондырғыларында қолданылады. Олар электр шамдарында, өлшеу техникаларында, аспаптарында, электрлік дәнекерлеуде, тағы да басқа көптеген қазіргі заманғы техниканың салаларында пайдаланылады. Деңгейлік есептер шығару. Джоуль –Ленц заңының формуласына сүйеніп есептер шығару. А,Б,С деңгейіндегі есептерді тақтамен жұмыс жасау арқылы шығару. А деңгейінің есептер 1. Егер қалта фонары шамының кернеуі 3,5В, ал ток күші 0,28 А болса, ондағы электр тогы 5 минутта қандай жұмыс істейді. 2. Кернеуі 400В электр двигателіндегі токтың күші 92А.Электр двигателінің орамындағы токтың қуатын анықтаңдар. 3. Кернеуі 220В болатын дәнекелегіштегі ток күші 0,9А. Дәнекерлегіштегі токтың қуатын табыңдар. В деңгейінің есептері 1. Егер резистордағы ток күші10мА,ал кедергісі 1кОм болса, онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. 2. Кедергісі 1кОм резисторды кернеуі 100В тізбекке қоссақ,онда 10 минут ішінде қанша жылу мөлшері бөлініп шығады. 3. Тізбектегі деректерді пайдаланып шамның қуатын есепте. Кернеуі 25 вольт, ток күші 0,25 ампер, токтың қуатын табу керек. С деңгейінің есептері 1. Тізбектегі деректерді пайдаланып, токтың жылу мөлшерін есепте. Вольтметрдің көрсетуі 5,2 В, амперметрдің көрсетуі 2 А, кедергісі 2 Ом, уақыт 5 минут. 2. Тізбектегі деректерді пайдаланып токтың қуатын есепте. Амперметрдің көрсетуі 0,3 А, вольтметр -120В. 3. Тізбектегі деректерді пайдаланып токтың жұмысын есепте. Вольтметр – 100В, резистор -30 Ом, уақыт – 3 сек
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау |
Оқушылар өлшеуіш құралдар салынған сурет қиындыларын құрастырады.(электроскоп, амперметр, вольтметр, реостат) Оқушылар суреттерге қарап отырып жаңа тақырыпты ашады. Джоуль –Ленц заңының өрнегін қалай қорытып шығуды түсініп, бұл заңның техникада қолданысын түсінеді. Оқушылар берілген сәйкестендіру қағазындағы тапсырманы орындайды. Жоғарыда алған практикалық білімдерін теорияда есептер шығаруда қолданады Оқушылар сабақ бойынша кері байланыс жасап сұрақтарға жауап береді |
Бағалау критерийлері -Электр тогының жұмысы мен қуаты және Джоуль-Ленц формуласын есептер шығаруда қолданады -Жұмыс пен қуаттың туынды бірліктерін негізгі бірлікке айналдырады -Электр қыздырғыш құралдарының энергия шығынын анықтайды Дескриптор: -Тізбек бөлігі үшін Ом заңын сипаттайды. -Электр тогының жұмысы мен қуатын біледі. -Электр тогын сипаттайтын шамаларды атайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Джоуль-Ленц заңын тұжырымдайды. -Формуласымен өлшем бірлігін сәйкестендіреді. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Есеп шартын жаза алады. -Формуланы қолданады. -Дұрыс есептеулер жүргізеді. -Формулаға түрлендірулер енгізеді. Жалпы балл-6 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
электроскоп, амперметр, вольтметр, реостат сурет қиындылары Интерактивті тақта, электронды оқулық, Оқулық Физика 8-сынып. Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Оқулық Слайд Дк экран |
||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
11.02.26 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауа қабаттарын ажыратады, атмосфералық қысымның физикалық мағынасын біледі Атмосфералық қысымды өлшеу әдістерін логикалық сұрақтар арқылы түсінеді. Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгерісін есептер шығару арқылы көз жеткізеді. |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы. Рефлекция Бағалау |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақ. «Ширату» жаттығуы.Біз қалай тыныс аламыз? 1) Диафрагма өкпенің көлемін ұлғайтады. Өкпедегі ауаның қысымы ... Ол атмосфералық қысымға қарағанда ... Ауа өкпеге енеді. 2) Диафрагма өкпені қысқанда, өкпенің көлемі кішірейеді. Сондықтан өкпедегі ауаның қысымы ... Ол атмосфералық қысымға қарағанда ... Ауа өкпеден сыртқа шығады. 1 тапсырма.«Сәйкесін тап» әдісі (I) Суретте ауа қабаттарына сәйкес келетін денелердің орналасуын анықтаңыз.
2 тапсырма.«Ойлан,тап» әдісі(I) жеке жұмыс
3 тапсырма.«Кім жылдам» әдісі арқылы есептер шығару (I)
Кері байланыс. «Тазалық» Чемодан – керекті ақпарат Ет тартқыш – әлі оқуым керек, толықтыруым керек Қоқыс жәшігі – қате пікірлер Бүгінгі сабақ бойынша рефлекция Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау 1 топ. Атмосфералық қысымның техникада қолданылуы 2 топ. Атмосфералық қысымның медицинада қолданылуы 3 топ. Атмосфералық қысымның тірі табиғаттағы қолданылуы |
Оқушылар барлығы жақсы көңіл-күймен сабақты бастайды. Біз қалай тыныс аламыз деген сұрақтың негізінде бүгінгі сабақ тақырыбын ашады Оқушылар суреттегі ауа қабаттарын жазып көрсетеді. Оқушылар атмосфералық қысымға байланысты тәжірибе жасап көрсетеді. Оқушылар жылдамдыққа байланысты еептер шығарады. |
Бағалау критерийлері -Атмосфералық қысымның табиғатын түсінеді -Атмосфералық қысымды өлшеудің әдістерін сипаттайды -Алған білімдерін есептер шығару арқылы түсіндіреді Дескриптор: - Атмосфералық қысымның табиғатын түсінеді. -Ауа қабаттарын сипаттап жазады. Жалпы балл-2 Дескриптор: -Атмосфералық қысымды күнделікті өмірмен байланысын түсінеді. -Атмосфералық қысымды өлшейтін құралды біледі. -Атмосфералық қысымға байланысты тәжірибелер жасайды. Жалпы балл-3 Дескриптор: - Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін түсінеді -Атмосфералық қысымды өлшеу әдістерін қолданады -Атмосфералық қысымдарға байланысты есептер шығарады Жалпы балл-5 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
ДК экран Слайд
ДК экран Слайд Су, кағаз, стакан |
||
|
Бөлім: |
Электростатика |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2026 |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 Зертханалық жұмыс «Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену» |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өткізгіштерді жалғау түрлерін қарастырады: тізбектей және параллель; практикада параллель жалғауды көп қолдану себебін анықтайды Зертханалық жұмысты жақсарту жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Мұғалім әрекеті: «Кездейсоқ таңдау» арқылы оқушыларға сұрақ қояды. - Ток күші 5 А деген не? - Оның өлшем бірлігі қандай? - Ток күшін өлшейтін құрал не деп аталады, қалай жалғанады? - Электрік кернеу деген не? Өлшем бірлігі? - 220 В кернеу мағынасын түсіндір. - Кернеуді өлшейтін құрал, оны тізбекке қалай жалғайды? - Электр кедергісінің болу себебі. - Электр кедергісі қандай шамаларға тәуелді? - Электр кедергісін анықтайтын теңдеуді жазыңдар. - Күмістің меншікті кедергісі 0,016Ом*мм2 /м, бұл нені білдіреді? - ЭҚК- і деген не? Кернеу мен ЭҚК- інің айырмашылығы неде? - Тізбек бөлігі үшін және толық тізбек үшін Ом заңын жазыңдар. - Қысқа тұйықталу деген не? Қай кезде пайда болады? Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. Жаңа тақырып Өткізгіштерді электр тізбегіне тізбектей және параллель жалғайды. Өткізгіштерді тізбектей жалғауда ток күші барлық өткізгіштерде бірдей болады:
Ом заңы бойынша кернеу кернеу U1 және U2 мынаған тең болады:
Жалпы кернеу әрбір өткізгіштің ұштарындағы кернеудің түсуінің қосындысына тең болады:
Мұндағы R – электрлік кернеу, осыдан
Өткізгіштерді тізбектей жалғауда жалпы кедергі әрбір өткізгіштің кедергісінің қосындысына тең болады. Өткізгіштерді параллель жалғауда әрбір өткізгіштің ұштарындағы кернеу тең болады:
Екі өткізгіштегі I1 + I2 ток күштерінің қосындысы тармақталмаған тізбектегі ток күшіне тең:
Бұдан, тармақталған токтар түйінде зарядтар жиналмайды, мысалы: A түінде Δt уақытта заряд IΔt, ал түйіннен дәл осы уақытта I1Δt + I2Δt заряд өтеді, осыдан I = I1 + I2. Ом заңынан
Мұндағы R – электрлік кернеу:
Өткізгіштерді параллель жалғауда жалпы кедергінің кері шамасы әрбір өткізгіштің кері шамаларының қосындысына тең болады. Зертханалық жұмыс №10 Тақырыбы: Өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Мақсаты: Өткізгіштерді аралас жалғаудың сипаттамаларын оқып- үйрену. 5.1. Электр тізбегін жинау (сурет 2).
5.2. Реостат арқылы
тізбекте
5
5.4. Вольтметрді мына нүктелерге жалға, 1 және 2 (сурет 3) және U12 кернеуді өлшеңдер.
5.5. Өлшенген кернеудің абсолют
қателігін есептеңдер
5.6. Кедергіні
анықтаңдар
5.7. Кедергінің абсолют қателігін
анықтаңдар
5.8. Нәтижесін мына түрде
жазыңдар
5.9. Вольметрді
2 және
3 нүктелерге
жалғаңдар (сурет
3) және
U23 кернеуді өлшеңдер. Нәтижені
мына түрде жазыңдар
5.10. Кедергіні
анықтаңдар
5.11. Өлшеу
нәтижесіндегі кедергіні
анықтаңдар
5.12. Вольтметрді
1 және
3 (сурет 3) нүктелерге
жалғаңдар және
5.13. Кедергіні
анықтаңдар
5.14. Формуланың
дұрыстығын тексеріңдер 5.15. Қорытынды жасаңдар. 6.Жұмыстың нәтижесін жазу ережесі: 6.1. Жұмыстың тақырыбы 6.2. Жұмыстың мақсаты |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор
Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді.
5 балл
|
ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер
|
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
6.3. Схема (сурет 3). Нәтижелерді өлшеу мен есептеу кестесі:
6.4. Қорытынды жазыңдар |
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
|
Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл
|
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс Сабақтың соңы
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.)
|
Оқушылар кері байланыс береді |
Формативті бағалай 10 балл |
|
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
12.02 2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Манометрлер. Сорғылар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Манометр құралын не үшін қолданылатынын анықтай алады,түрлерін біледі,оларды күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді. Барометр мен манометр құралын салыстыра отырып,айырмашылығын түсінеді.Манометрмен қысым айырымын өлшей алады,бөлік құнын анықтай Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принциптерін,заңдылықтарын айқын тұжырымдайды.Адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды өлшей алады. |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сабақтың соңы. Рефлекция Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі:Шеңбер құру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыстастыру,психологиялық ахуал туғызу. Сәлеметсіңдер ме,балалар!Ұлы ағартушы Ы.Алтынсарин атамыз «Кел,балалар,оқылық,оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық»деді емес пе,ендеше бүгінгі сабақта барлығымыз ынталы,белсенді,ықыласты,зейінді,зерделі болайық. Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі 1. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал? 2. Барометр – анероид дегеніміз не? 3. Э.Торричелли қондырғысын түсіндіріңіз. 4. 1мм.сын.бағ. қанша Па тең? 5. Паскаль заңын түсіндіріңіз. 6. Атмосфераның негізгі қабаттарын атаңыз? Проблемалық әдіс «Ойлан, жұптас, бөліс».Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады?(барометр) Балалар,атмосфералық қысымнан жоғары не төмен болатын процесстер табиғатта немесе техникада байқалады ма? Ал ол қысымдарды қалай өлшеуге болады? «Джигсо» әдісі бойынша берілген мәтінді оқушылар танысып, бір-біріне талдап, түсіндіреді. Осы әдіс бойынша мына тақырыптарда постер қорғау
Эксперимент жүргізу.Оқушылар қабілетін жетілдіріп,білімін көрсету үшін, қарастырған құралдармен қысымды өлшеу. 1 деңгей . Ашық сұйықтық манометрмен өлшеу. 2 деңгей. Бурдон манометрмен өлшеу . 3 деңгей. Адамның қанайналым жүйесіндегі қысымды сфигмонометрмен өлшеу. «Екі жұлдыз,бір тілек» Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы қорытынды жасалынады. Сіз бүгін нені білдіңіз? Сіз үшін не құнды болды? Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау |
Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі Оқушылар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» (ұсақ бұйымдарды)бергенде таяқшаны беріп тұрған оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды. Оқушылар дәптерге сабақтың тақырыбын жазады,жауап береді,пікірлеседі,жинақ- тайды,тұжырымдайды. Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша постерін жазып қорғайды Оқушылар аспаптарды қолданып, әр түрлі құрылғыларда қысым өлшейді. Сабақтан алған әсерін стикерге жазады |
Бағалау критерийлері -Манометр мен сорғылардың түрлеріне анықтама бере алады. -Манометр мен сорғылардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады. -Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу заңдылықтарын айқын тұжырымдайды,практика жүзінде аспаптармен өлшеулерді толық жүргізе алады. Дескриптор: -Манометр , сорғылардың қандай қызмет атқаратынын біледі, олардың құрылғысын, негізгі бөлшектердің атауларын біледі. -Манометр, сорғылар, танометр туралы ақпаратты жеткілікті дәрежеде өңдейді. -Қысым өлшейтін аспаптарды, яғни манометр, танометрді орынды қолдана алады. Жалпы балл-5 Дескриптор: -Аспаптардың анықтамасын білу,бөлік құнын анықтайды. -Аспаптардың түрлері мен ерекшелітерін ажырата алады. -Аспаптардың құрылғысын және бөлшектердің атауын біледі. -Аспаптардың жұмысы қандай заңға негізделгенін біледі. Жалпы балл-5 Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
АКТ ДК экран Слайд Сөздер жазылған стикерлер Қарындаш, қаламсап, сызғыш Презентация материалдары. Графпроектор, слайдтар 9,10,плакаттар, манометр, сорғы Тонометр Ашық сұйықтық манометр Бурдон манометрі |
||
|
Бөлім: |
Электростатика |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темирхан Н |
|||||
|
Күні: |
12.02.2026 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.2.3 - ток көзінің әртүрлі жұмыс режимі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) кезіндегі кернеу мен ЭҚК -інің арасындағы байланысты зерттеу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
толық тізбек үшін Ом заңын біледі; эксперименттік тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді; эксперимент арқылы ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін анықтайды; заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады; |
|||||
|
Құндылық |
Жсампаздық және жанашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Тапсырма : ЭҚК пен ток көзінің ішкі кедергісін қандай формуламен есептеуге болады? Бөгде күштер жұмысы, ішкі және сыртқы кедергі, тізбектің ішкі және сыртқы бөліктері, ток көзінің ЭҚК,-і тізбек бөлігі және толық тізбек бөлігі үшін Ом заңы туралы оқушылардың білім деңгейлерін тексеру; Жаңа тақырып Сурет бойынша түсіндір:
Мақсаты: Оқушылардың ЭҚК жөнінде қалыптасқан білім-дағдысын анықтау ; Жауабы: Қарама-қарсы таңбалы зарядтар тасыйтын екi ток өткiзетiн денелердi алайық. Егер осы денелердi өткiзгiш арқылы қоссақ, сол зарядтардың электр өрiсiнiң әсерiнен өткiзгiште электр тогы пайда болады (5.5 сурет). Бiрақ бұл ток өте қысқа уақыт болады. Екi дене арасындағы электр өрiсi әлсiзденедi де, ақыр аяғында денелердiң потенциалдары теңесуiнiң нәтижесiнде жоқ болады Құрал-жабдықтар: Кілт, жалғағыш сымдар, шам, резистор 100 Ом, сандық мультиметр, батарейкалар немесе ток көзі; Мақсаты: ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісін тәжірибе арқылы анықтау. оқушылардың жинаған схемаларын тексеру,өлшеу жүргізулерін қадағалау,графиктер бойынша анықталған градиент туралы талқылау жүргізу және |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Тапсырманы оқулық көмегімен орындайды, оқулықта берілген мәліметтерді қолданып Тұйық контурдағы электр қозғаушы күш (қысқаша ЭҚК) зарядты контурдың бойымен орын ауыстыруындағы бөгде күштердiң жұмысының сол зарядқа қатынасын анықтайды:
жұмысты орындайды,график сызып градиентті анықтайды және қорытындылайды; |
Дескриптор: -ЭҚК тің формуласын біледі -ішкі кедергі формуласын түрлендіреді оқушылардың жауаптары тыңдалып,талқыланады;
-ток көзінің ЭҚК анықтайды -ішкі кедергіні тәжірибе арқылы анықтайды -қорытынды жазады |
ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер Зертханалық жұмыс парағы немесе оқушылар жұрысты өз дәптерлеріне орындайды |
||
|
Бекіту 10 минут |
|
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл |
|
||
|
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия: «Көңіл күй» Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.» Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Үйге тапсырма§38 |
Оқушылар кері байланыс береді |
Формативті бағалай 10 балл |
|
||
шағым қалдыра аласыз





.3. 














