Тақырып бойынша 11 материал табылды

Табиғи ресурстарды игеруге қатысты мәселелер

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылардың ойлау әрекеттерін әрі қарай дамыта отырып, табиғат ресурстарының түрлері жөнінде түсінік қалыптастырып баға беру арқылы отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы :

Күні:

Сынып:7

Мектеп:№14

Мұғалімнің аты-жөні Елбасы Ғ

Қатысқандар: 20

Күні:


Сабақтың тақырыбы:

7.5.1.4 Табиғи ресурстарды игеруге қатысты мәселелер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.Табиғат ресурстарының түрлері жөнінде түсініктері бар.

2.Табиғат ресурстарын игерудегі экологиялық проблемалаларды түсінеді.

3.Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсына алады.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың ойлау әрекеттерін әрі қарай дамыта отырып, табиғат ресурстарының түрлері жөнінде түсінік қалыптастырып баға беру арқылы отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Бағалау критерийі

Түсіну: Табиғат ресурстарының түрлерін ажыратады.

Қолдану: Пайдалы қазбаларды өндіру мен өңдеуді салыстырады.

Талдау:Қоршаған ортаға антропогендік іс-әрекеттерді талдайды.

Жинақтау: Табиғи байлықтарды игеру мәселесіне өз көзқарасы жайлы баға береді.

Тілдік мақсат

Мәтінді оқып, сабақта кездесетін жаңа терминдерді үйреніп, «Утилизация» (қалдықтарды жою)

«Рекультивация» (жерді қайта өңдеу) айта алады.

Құндылықтарға бағалау

Еліміздегі кез-келген пайдалы қазбаларды көзіміздің қарашығындай сақтау, патриоттық сезімге баулу

Пәнаралық байланыс

Тарих- Арал теңізі тартылуының тарихына жүгіну.

Биология- өсімдіктер мен жануарлар дүниесі

Алдыңғы білім:

Пайдалы қазбаларды қандай мақсатта пайдаланамыз. Сыныптың ішіндегі қандай заттар қайсы шикізаттан алынған? Мысал келтір.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығу түрлері

Деректер, ресурстар

Басы








Ұйымдастыру кезеңінде оқушылардың назарын сабаққа аудару.

-«Серпілген сауал» арқылы алдыңғы білімді еске түсіру.

-«Табиғатты тиімді және ұтымды пайдалану» бойынша постер қорғау.

-Жерді қайта өңдеу.«Үйіңнің қасыңдағы жерге қалай күтім жасайсың? (Постер)

Оқулық,А4 парағы маркер,кесте, атлас карта,сурет, «Серпілген сауал»

Ортасы


І.Қарағанды көмір шахтасына бейнеролик көрсету

ІІ.Схеманы толтыр

«Табиғи ресурстардың проблемалары

Shape1

ІІІ.Пайдалы қазбаларды іздеудің негізгі бағыттары

Shape2

Терең бағыт





Shape3

Көлденең бағыт






Сергіту сәті

https://www.youtube.com/watch?v=pSbjHFtvN7s

Соңы

Сабақтың соңында оқушыларға проблемалық сұрақтар қойылады.

-Бүгінгі тақырыпқа байланысты....

-Құрылыс материалдарының шикізаттарын қалай өңдейді? (ағаш,тас,цемент)

-Жапония мен Қазақсанның пайдалы қазбаларын салыстыру.

Планшет


АКТ-ны пайдалану

Саралау

Бағалау

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

«Жигсо» әдісі бойынша қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға тақырып төңірегінде тапсырма таратылады, тапсырманы топ ішінде отырғызып топпен талқылайды. Топ ішінен қабілеті жоғары бір сарапшыны тағайындап , басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып түсінгендерін түсіндіреді.


Бағалау критери

Дескриптор


-Табиғат ресурстарына қатысты мәселелерді түсіне алады.

-Пайдалы қазбаларды іздеудің бағыттарын түсіне алады.



-Табиғи ресурстардың қандай жерде қолданылуын түсіне алады.

-Табиғи ресурстарды игеруде туындайтын экологиялық мәселелерді түсіне алады,және бағалай алады.

-Табиғат ресурстарына қатысты мәселелерді түсіндіреді

-Пайдалы қазбаларды іздеудің «терең»және «көлденең» бағыттарын түсіндіреді

-Табиғи ресурстардың қандай жерде қолданылатынын түсіндіреді.

-Табиғи ресурстарды игеруде туындайтын экологиялық мәселелерді түсіндіреді, және бағалайды

Сабақ бойынша рефлекция

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау жоспарлары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.12.2017
9489
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12