|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табыс септік. Табиғатты қорғаймын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3. зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табыс септігінің атын, сұрақтарын, оның жалғауларын білетін болады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Сабаққа дайындығын тексеру «Біз қандаймыз?» әдісі бойынша ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып аламын Оқушыларды топқа бөліп алу «Жебе» әдісі 1 – топ «Дарындылар» 2 – топ «Үздіктер» 3 – топ «Талаптылар» 4 – топ «Білімпаздар» Балалар, өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? Кім айтады? Жарайсыңдар! Өткен білімдерімізді толықтыру үшін сендерге Сұрақтар дайындап келдім «Арқан тартыс» ойыны 1) Зат есім деген не? (заттың атын білдіретін сөз табы) Зат есім қандай сұрақтарға жауап береді? (Кім? Не? Кімдер? Нелер?) 2) Негізгі зат есім дегеніміз не? (Жалғау жалғанбай тұрған зат есім) 3) Туынды зат есім деген не? (Жалғау жалғану арқылы бастапқы мағынасы өзгеріске ұшыраған зат есім) 4) Атау септік деген не? (сөйлемде көбіне бастауыш орнына тұратын септік) 5) Барыс септігінің жалғаулары қандай? (- ға,ге, қа,ке) 6) Ілік септік қандай сұрақтарға жауап береді? (кімнің? Ненің?) 7) Атау септік қандай сұрақтарға жауап береді? (кім? Не?) 8) Барыс септік қандай сұрақтарға жауап береді? (кімге? Неге? Қайда?) 9) Барыс септігіне 4 сөз мысал айт? 10) атау септігіне 4 сөз мысал келтір 11) Ілік септігіне 4 сөз мысал келтір 12) «Өрмекшіге» сөзі қай септікте тұр? ЕББҚ тапсырмасы: Қазақ тілінде неше септік бар? Жарайсыңдар! Балалар, біз осы уақытқа дейін табиғатты қорғау туралы көптеген мәліметтер мен ақпараттарды алып жатырмыз. Бүгін жиналған мәліметтерімізбен бөлісейік: «Постер» әдісі (топтық жұмыс) Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма: 1 – топ «Қоршаған ортаны қалай
қоқыстан тазартуға
болады?» 2 – топ «Табиғаттағы судың тазалығын қалай сақтауға болады?» 3 – топ «Табиғаттағы жан – жануарларды қорғау» 4 – топ «Табиғат және ауа тазалығы»
Сабақтың мақсаты: зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу Балалар, біз бүгін септіктің жаңа түрімен танысамыз: Табыс септігіндегі зат есімдер кімді? Нені? Кімдерді? Нелерді? Деген сұрақтарға жауап береді. Табыс септігі атау септігінде тұрған сөзге – ны, ні,ды,ді,ты, ті жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды табыс септігінің жалғаулары деп атайды. 2 - тапсырма «Қазына іздеу» әдісі? (топтық жұмыс) Берілген сөздерге табыс септігінің жалғауларын жалғап айт: Текемет, көмір, су, ұшақ, дала, жаңбыр, алаша, балға, дүкен, кітап, қыс, аспан, ара, театр, шеңбер, оқушы,от, сабақ, қайың,Айша. Тапқан сөздеріне ауызша сөйлем құрайды. 3 – тапсырма (жеке жұмыс) Кітаппен жұмыс 26 бет 51 жаттығу Оқылған мәтін бойынша баланың әрекетіне баға білдіріп, өз пікіріңді білдір. ЕББҚ тапсырмасы: Аққу дегеніміз не? Аққуды көрдің бе? 4 – тапсырма Дәптермен жұмыс 27 бет 52 жаттығу
СЕРГІТУ СӘТІ 5 – тапсырма Жұптық жұмыс Оң жақ бағандағы сөздердің тиістісін көп нүктенің орнына қойып жаз. Менің інім ... жақсы көреді. ... комбайнмен орады. ... сүттен ұйытады. Маған ... ертеңге дейін берші. ... жыртпай, таза ұста. Галя ... жуды. Өзіңнен ... сыйла. ... сабынмен жу. кітабың... еден... ойыншық... үлкен... қолың... егін... айран... оқулық.. 5 – тапсырма «Сәйкестендір» әдісі Сөздерді атау, ілік, барыс, табыс септіктерінде септеңдер Газет, қобыз, жолдасы, әкең, жидек, дәптерім, үйі, киім, бала, сабақ, жаттығу, шөп, айран, үстел, бөлме, ұн, тақта,жаттығу, тоқаш, теледидар ЕББҚ тапсырмасы
Жеңімпаздар» әдісі арқылы кері байланыс береді Үйге: 28 бет 55 жаттығу |
Амандасады Сабаққа дайындығын тексереді Топқа бөлінеді Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді Еббқ тапсырмасы Постер құрады Сабақтың мақсатымен танысады Жаңа тақырыппен танысады Сөздерге табыс септігінің жалғауларын жалғап жазады Кітаппен жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс орындайды Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Табыс септік.
Табиғатты қорғаймын
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
4.4.2.3. зат есімді
септеу, тәуелденген сөздердің септелуін
білу
Сабақтың
мақсаты
Табыс септігінің
атын, сұрақтарын, оның жалғауларын білетін
болады
Құндылықтар
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ
тілінің қолдану аясын
кеңейту
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасады Сабаққа дайындығын
тексеру «Біз қандаймыз?» әдісі бойынша
ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып
аламын Оқушыларды топқа бөліп
алу «Жебе»
әдісі 1 – топ
«Дарындылар» 2 – топ
«Үздіктер» 3 – топ
«Талаптылар» 4 – топ
«Білімпаздар» Балалар, өткен сабақта қандай
тақырыпты өттік? Кім айтады? Жарайсыңдар! Өткен білімдерімізді толықтыру
үшін сендерге Сұрақтар дайындап
келдім «Арқан тартыс»
ойыны 1) Зат есім деген не? (заттың
атын білдіретін сөз табы) Зат есім қандай сұрақтарға
жауап береді? (Кім? Не? Кімдер?
Нелер?) 2) Негізгі зат есім дегеніміз
не? (Жалғау жалғанбай тұрған зат
есім) 3) Туынды зат есім деген не?
(Жалғау жалғану арқылы бастапқы мағынасы өзгеріске ұшыраған зат
есім) 4) Атау септік деген не?
(сөйлемде көбіне бастауыш орнына тұратын
септік) 5) Барыс септігінің жалғаулары
қандай? (- ға,ге, қа,ке) 6) Ілік септік қандай
сұрақтарға жауап береді? (кімнің?
Ненің?) 7) Атау септік қандай
сұрақтарға жауап береді? (кім?
Не?) 8) Барыс септік қандай
сұрақтарға жауап береді? (кімге? Неге?
Қайда?) 9) Барыс септігіне 4 сөз мысал
айт? 10) атау септігіне 4 сөз мысал
келтір 11) Ілік септігіне 4 сөз мысал
келтір 12) «Өрмекшіге» сөзі қай
септікте тұр? ЕББҚ
тапсырмасы: Қазақ тілінде неше септік
бар? Жарайсыңдар! Балалар, біз осы уақытқа дейін
табиғатты қорғау туралы көптеген мәліметтер мен ақпараттарды алып
жатырмыз. Бүгін жиналған
мәліметтерімізбен бөлісейік: «Постер» әдісі (топтық
жұмыс) Функционалдық сауаттылыққа
арналған тапсырма: 1 – топ «Қоршаған ортаны қалай
қоқыстан тазартуға
болады?» 2 – топ «Табиғаттағы судың
тазалығын қалай сақтауға
болады?» 3 – топ «Табиғаттағы жан –
жануарларды қорғау» 4 – топ «Табиғат және ауа
тазалығы» Постер қорғанғанда креативті
суреттер мен өлең жолдары, сызбалар көрсетілсе қосымша ұпайлар
беріледі Сабақтың
мақсаты: зат есімді септеу, тәуелденген
сөздердің септелуін білу Балалар, біз бүгін септіктің
жаңа түрімен танысамыз: Табыс септігіндегі зат есімдер
кімді? Нені? Кімдерді? Нелерді? Деген сұрақтарға жауап береді.
Табыс септігі атау септігінде тұрған сөзге – ны, ні,ды,ді,ты, ті
жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл
жалғауларды табыс септігінің
жалғаулары деп
атайды. 2 -
тапсырма «Қазына іздеу» әдісі? (топтық
жұмыс) Берілген сөздерге табыс
септігінің жалғауларын жалғап
айт: Текемет, көмір, су, ұшақ,
дала, жаңбыр, алаша, балға, дүкен, кітап, қыс, аспан, ара, театр,
шеңбер, оқушы,от, сабақ,
қайың,Айша. Тапқан сөздеріне ауызша сөйлем
құрайды. 3 – тапсырма (жеке
жұмыс) Кітаппен
жұмыс 26 бет 51
жаттығу Оқылған мәтін бойынша баланың
әрекетіне баға білдіріп, өз пікіріңді
білдір. ЕББҚ
тапсырмасы: Аққу дегеніміз
не? Аққуды көрдің
бе? 4 –
тапсырма Дәптермен
жұмыс 27 бет 52
жаттығу Табыс септігінде тұрған
сөздердің астын сыз СЕРГІТУ
СӘТІ 5 –
тапсырма Жұптық
жұмыс Оң жақ бағандағы сөздердің
тиістісін көп нүктенің орнына қойып
жаз. Менің інім ... жақсы
көреді. ... комбайнмен
орады. ... сүттен
ұйытады. Маған ... ертеңге дейін
берші. ... жыртпай, таза
ұста. Галя ...
жуды. Өзіңнен ...
сыйла. ... сабынмен
жу. кітабың... еден... ойыншық... үлкен... қолың... егін... айран... оқулық.. 5 –
тапсырма «Сәйкестендір»
әдісі Сөздерді атау, ілік, барыс,
табыс септіктерінде
септеңдер Газет, қобыз, жолдасы, әкең,
жидек, дәптерім, үйі, киім, бала, сабақ, жаттығу, шөп, айран,
үстел, бөлме, ұн, тақта,жаттығу, тоқаш,
теледидар ЕББҚ
тапсырмасы
Жеңімпаздар» әдісі арқылы кері
байланыс береді Үйге: 28 бет 55
жаттығу Амандасады Сабаққа дайындығын
тексереді Топқа
бөлінеді Өткен тақырыптар бойынша
сұрақтарға жауап береді Еббқ
тапсырмасы Постер
құрады Сабақтың мақсатымен
танысады Жаңа тақырыппен
танысады Сөздерге табыс септігінің
жалғауларын жалғап жазады Кітаппен жұмыс
жасайды Дәптермен жұмыс
орындайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













