|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№75 сабақ. Табыс септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 – белгілібіртақырыптаберілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарынанықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкер туралы пікірін білдіруді үйренеді. Табыс септігімен танысады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Барыс септік» тақырыбы 50-жаттығу Түтін шықса-өрт сөндірушілерге Газ иісі шықса-газ апаты қызметіне Жүргіншіні мамина қақса-жедел жәрдемге Машина тоқтамаса-полицияға ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып 51-жаттығу Мәтінді тыңда. Өз пікіріңді білдір Бала өте дұрыс жасады. Өйткені құстар-біздің досымыз.Құстардың адамға пайдасы өте көп. Саралау: тапсырма 52-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жаз Халық аққуды «киелі құс» деп есептейді.Аққуды қармақтан босаттым. Аққулар өзен жағасын әнге бөледі. ЕБҚ Мақсаты:зат есімдерді септеуді үйрету Сөздер: асық, кітап. ЕҚБ Мақсаты: табыс септігінің сұрақтары мен жалғауларын айт. Сөздер құрастыр. Саралау: Нәтиже бойынша 53-жаттығу «ТОптастыру» әдісі А.С. От, су,эколог,жанартау І.С. Найзағайдың, күннің Б,С. Атама, әжеге Т.С. Бағбанды, ұшқышты,желді,даласын Саралау: Қолдау көрсету арқылы саралау 54-жаттығу Т.с. т.с Балапаны бар құсты атпайды.Суды ағызып қоюға болмайды.Сабаққа Т.с. баратын күнді күтіп жүрмін. Т.с. Өсімдікті баптап күту керек Үй тапсырмасы 55-жаттығу Аққуды, тағаны, тұлпарды. Аққуды,тағаны,тұлпарды- толықтауыш болып тұр.
|
Шаттық шеңбері Қай кезде қайда хабарласатынын жазып келеді Баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді Табыс септігіндегі сөздерді табады Тапсырма бір болғанмен нәтиже әртүрлі болады Жеке жұмыс жасайды Топтастыру жасайды Оқушылардың білімдерін бағалау арқылы тапсырмаларды күрделендіру. Қолдау:Тірек сөздер, сөйлем үлгілері, жоспар; Сөйлем құрап жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ:
Дескриптор: Сабақтың тақырыбын ашады-1Б табыс септігі қандай сұраққа жауап беретінін және жалғауларын табады-1Б Дескриптор: Тапсырманы дәптерде орындайды.-1Б Зат есімнің қай септікте тұрғанын айтады.-1Б ДескриптоР: Сөздерге топтастыру жасайды-1Б Олардың айырмашылығын атайды-1Б ДескриптоР: Сөздерге табыс септігінің жалғауын жалғайды-1Б Сөздерден сөйлем құрай алады-1Б Дескриптор: Мақал-мәтелдердің ішінен табыс септіктегі сөздері табады-1Б Сөздерді сөйлем мүшесіне талдайды-1Б |
Септіктер туралы ереже Аққу туралы деректер https://wordwall.net/ru/resource/84803076 Аққу туралы бейнебаян Сызба Жұмыс үлгісі Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№76 сабақ. Жатыс септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жатыс септіктің жалғауларымен танысады, табыс септіктегі сөздерді ажыратуды меңгереді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Табыс септік» тақырыбы 55-жаттығу Аққуды, тағаны, тұлпарды. Аққуды,тағаны,тұлпарды- толықтауыш болып тұр. ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып Саралау:тапсырманы саралау 56-жаттығу Ауызша жаттығу орындау. Қарамен жазылған сөздің қай септікте тұрғанын айт. Қыста ғана болады Ұстасаң, қолың тоңады.(қар) Тапсырма: Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Олардың қай септікте тұрғанын айт. Саралау: нәтиже 57- жаттығу Мақал-мәтелді оқып.жатқа жаз 1.Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі 2.Ерлік білекте емес, жүректе. Ережені есте сақтауға жұмыстанамыз Жатыс септік кімде? неде? кімдерде? нелерде? қайда? деген сұрақтарға жауап береді. Жатыс септігі атау септікке - да, - де, - та, - те жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды жатыс септік жалғаулары деп атайды. Саралау:қарқын 58-жаттығу Арша Арша тасты жерлерде, таулы аймақтарда өседі. Дәрі жасау үшін оның жемісін пайдаланады. Құрамында эфир майлары, қант, алма қышқылдары, минералды тұздар бар. Жерлерде,аймақтарда-қайда?-пысықтауыш Құрамында-несінде?-толықтауыш ЕҚБ Мақсаты: септіктердің сұрақтары мен жалғауларын меңгерту 59-жаттығу Б.С: кімге? Неге? Қайда? –қа, -ке, -ға, -ге. Ж.С: кімде? Неде? қайда? –да, -де, -та, -те. ЕБҚ Мақсаты: септіктерді меңгерту Сөздерді септе: ақын, дала, көлік 60-жаттығу Өзенде, жайлауда, қыста, көгенде. Өзенде көптеген балықтар бар. Жайлауда мал өріске шығады. Қыста балалар әдемі аққала жасайды. Үйге тапсырма 61-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрап айту
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Жұмбақты шешіп, сөздерге сұрақ қояды 1-деңгей (төмен): Берілген сөздермен сөйлем құрау: «қар», «боран», «шана». 2-деңгей (орташа): 3–4 сөйлемнен тұратын шағын мәтін жазу. 3-деңгей (жоғары): Өз пікірін білдіру: «Қыс мезгілінің немесе қардың пайдасы қандай?» Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Мақал-мәтелдермен жұмыс жасайды Ережемен жұмыс жасайды Қарқын:негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі Тапсырманы орындайды Мәтінге ат қояды Жеке жұмыс жасайды Септіктердің айырмашылы ғын айтады Септіктерді ажыратады Әңгіме құрап келеді Кері байланыс жасайды |
Мадақтау
Дескриптор: Мақал-мәтелдердің ішінен табыс септіктегі сөздері табады-1Б Сөздерді сөйлем мүшесіне талдайды-1Б Дескриптор: Жұмбақты шешеді-1Б Сөздерге сұрақ қоя алады-1Б
Критерийлер: 1.Мақалды жатқа анық, кідірмей айтып береді-1Б 2.Сұрағын дұрыс қойып, жалғауын таба біледі-1Б ҚБ:
Дескриптор: Көркемжазу емлесін сақтап,жазады-1Б Сөйлем мүшелеріне талдайды-1Б ҚБ:
ДескриптоР. Септіктерді ажырата алады-1б Сөздерге сұрақ қоя алады-1Б ДескриптоР: Септіктерді салыстырып, айырмашылығын айтады-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б «Бас бармақ» әдісі |
Суреттер https://wordwall.net/ru/resource/85411448 Жұмыс үлгісі Мақал-мәтелдер жазылған парақтар Ереже жазылған плакат Сызбалар Суреттер Сызба Септіктер жазылған плакат Суреттер Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№77 сабақ. Шығыс септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.3 * затесімдісептеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен шығыс септіктің жалғауы жалғанған сөздерді табады, шығыс септік жалғауларын біліп алу. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Жатыс септік» тақырыбы 61-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрап айту Данияр мен Жалғас аулаға шықты. Олар құстарға ұя жасады. Құстар ұяға қонып жем жей бастады. Ұяның айналасында құстар көбейді ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып 62-жаттығу Саралау: топтық қолдау Топтық жұмыс Ертегіні тыңда. Нақыл сөздердердің мағынасын талқылаңдар Өкпелеген үлесінен құр қалады. Саралау: тапсырма ФС-тапсырмасы 63-жаттығу. Жұмбақты шеш. Қарамен жазылған сөздердің қай септікте тұрғанын тап. Оларды басқа септіктерге септеп көр. Неден? Аттан (ш.с) биік Неден? Қойдан(ш.с) аласа Жауабы: Ер-тоқым Ережемен жұмыс Шығыс септік: кімнен? Неден? Кімдерден? Нелерден? Қайдан? Сұрақтарына жауап береді. Жалғаулары –нан, -нен, -дан, -ден, -тан, -тен. Саралау: дереккөздер 64-жаттығу Мәтінді көшіріп жаз. Ақбөкендер елсіз даланы мекендейді. Топ-тобымен жайылады. Қақтан (ш.с)немесе суаттан(ш.с) су ішеді. Қауіп төнсе, лезде көзден(ш.с) ғайып болады. ЕБҚ тапсырма Мақсаты: септіктегі жалғауларды жаттату 65- жаттығу Қояннан, өзеннен, кітаптан, өрттен, судан, теңізден. ЕҚБ-тапсырма Мақсаты. Сөздік қорын молайту Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндір 66- жаттығу Үлгі: Ақыл жастан шығар, асыл тастан шығар. Отан оттан ыстық. Бір жеңнен қол шығар, бір жағадан бас шығар. Барлық өнерден сөз өнері күшті. Үй тапсырмасы 67- жаттығу Арайлымнан (кімнен?) Өрістен (неден?) Теңізден(неден?) Кітаптан(неден?)
|
Шаттық шеңберін жасайды Жатыс септігін пысықтайды Әңгімесін оқып береді Топтарда бір-біріне қолдау көрсетеді Нақыл сөздің мағынасын айтады Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды Ережені түсініп алады Кйбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Шығыс септіктегі сөздерді табады Зат есімдерді септейді Сөйлем мүшелеріне талдайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау арқылы бағалап отыру ҚБ:Жарайсыңдар ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Нақыл сөзді тауып, мағынасын түсіндіреді-1Б Ым-ишара арқылы көжектерді сомдайды-1Б Дескриптор: Жұмбақтың шешуңн табады-1Б Қарамен жазылған сөздердің қай септікте тұрғанын атайды-1Б ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Шығыс септіктегі сөздерді табады-1Б Ақбөкендер туралы мәліметтер айта алады-1Б ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Шығыс септігіне септей алады-1Б Мақал-мәтелдердің мағынасын түсінеді-1Б ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Сөздердің шығыс септігінде тұрғанын дәлелдейді-1Б Тапсырманы өз бетінше орындайды-1Б |
Дәптер Ереже жазылған плакат https://wordwall.net/ru/resource/86463211
Көжектердің суреттері Ер-тоқым туралы суреттер Ереже жазылған плакат
Ақбөкендер туралы суреттер
Суреттер Жұмыс үлгісі
Септіктер жазылған плакат Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№78 сабақ. Көмектес септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбымен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көмектес септіктің жалғауларымен танысады, өз пікірін дәлелдей алу. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Шығыс септік» тақырыбы 67- жаттығу Арайлымнан (кімнен?) Өрістен (неден?) Теңізден(неден?) Кітаптан(неден?) ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС-тапсырмасы Саралау: нәтиже 68-жаттығу Немен? Тұмсығымен ояды Ұя салып қояды Табыңдаршы, балалар ОЛ қандай құс болады? Тоқылдақ. Көмектес септіктегі зат есімдер кіммен? немен? кімдермен? нелермен? деген сұрақтарға жауап береді. Көмектес септіктегі атау септікке – мен, - бен, -пен жалғаулары жасалады. Бұл жалғауларды көмектес септік жалғаулары деп атайды ЕҚБ-тапсырма Мақсаты: көмектес септігін меңгерту Сөздерді септе: арман, аспан, оқушы Саралау: Үрдіс бойынша 69-жаттығу
Саралау: нәтижебойынша 70-жаттығу Мәтінді түсініп оқы.Ат қой. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тап. Мәтіннің аты-Арал Сумен,құрлықпен Бұлар көмектес септіктің сөздері,өйткені немен? Сұрағына жауап беріп тұр Саралау:мазмұн бойынша (әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беру); 71-жаттығу Тұмсығымен шымшып, Құрт тереді шымшық Сылдыр қағып, Таудан құлап, Жатыр ағып, Мөлдір бұлақ ЕБҚ –тапсырма Мақсаты: көмектес септігін меңгерту 72-жаттығу Қылқаламмен, кітаппен, Үй тапсырмасы 73-жаттығу Балалардың әрекеті дұрыс емес. Мен олардың орнында болсам, қарбыздың қабықтарын суға лақтырмай малға берер ем( қоқыс жәшігіне тастар ем)
|
Шаттық шеңберін жасайды Жатыс септігін пысықтайды Жұмбақты шешіп, жауабын табады. Көмектес септіктің сұрағын айтады Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Ережемен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Оқу әдістері мен стратегияларына назар аудару Көшіріп жазып, сөйлем мүшелеріне талдайды Мәтінге ат қояды Әр оқушы өз деңгейіне сай өнім ұсынады. Ұйқасын табады Көмектес септіктегі сөздерді табады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ:Тамаша!
Дескриптор: Көмектес септік туралы түсінігі бар-1Б Септіктердің жалғауларын біледі-1Б ҚБ: «Жарайсыңдар»
ҚБ: «Доп» әдісі Дескриптор: Көркем жазу ережелерін сақтап жазады-1Б Сөйлем мүшелеріне талдай алады-1Б Дескриптор: Мәтінге ат қояды-1Б Көмектес септіктің сөздерін табады-1Б ҚБ: «Доп»әдісі Дескриптор: Өлеңнің ұйқасын табады-1Б Көркем жазу емлесін сақтап жазып алады-1Б ҚБ: «QR-код» әдісі Сабақ туралы ойларын айтады-1Б «SMS» әдісі |
Суреттер Септік жалғаулары жазылған плакат https://wordwall.net/ru/resource/37528379 Тоқылдақ туралы суреттер Көмектес септіктің жалғаулары жазылған плакат
Талдау үлгілері Арал туралы суреттер
Суреттер
Талдау үлгілері Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табыс септік
Табыс септік
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№75 сабақ. Табыс септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 – белгілібіртақырыптаберілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарынанықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкер туралы пікірін білдіруді үйренеді. Табыс септігімен танысады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Барыс септік» тақырыбы 50-жаттығу Түтін шықса-өрт сөндірушілерге Газ иісі шықса-газ апаты қызметіне Жүргіншіні мамина қақса-жедел жәрдемге Машина тоқтамаса-полицияға ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып 51-жаттығу Мәтінді тыңда. Өз пікіріңді білдір Бала өте дұрыс жасады. Өйткені құстар-біздің досымыз.Құстардың адамға пайдасы өте көп. Саралау: тапсырма 52-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жаз Халық аққуды «киелі құс» деп есептейді.Аққуды қармақтан босаттым. Аққулар өзен жағасын әнге бөледі. ЕБҚ Мақсаты:зат есімдерді септеуді үйрету Сөздер: асық, кітап. ЕҚБ Мақсаты: табыс септігінің сұрақтары мен жалғауларын айт. Сөздер құрастыр. Саралау: Нәтиже бойынша 53-жаттығу «ТОптастыру» әдісі А.С. От, су,эколог,жанартау І.С. Найзағайдың, күннің Б,С. Атама, әжеге Т.С. Бағбанды, ұшқышты,желді,даласын Саралау: Қолдау көрсету арқылы саралау 54-жаттығу Т.с. т.с Балапаны бар құсты атпайды.Суды ағызып қоюға болмайды.Сабаққа Т.с. баратын күнді күтіп жүрмін. Т.с. Өсімдікті баптап күту керек Үй тапсырмасы 55-жаттығу Аққуды, тағаны, тұлпарды. Аққуды,тағаны,тұлпарды- толықтауыш болып тұр.
|
Шаттық шеңбері Қай кезде қайда хабарласатынын жазып келеді Баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді Табыс септігіндегі сөздерді табады Тапсырма бір болғанмен нәтиже әртүрлі болады Жеке жұмыс жасайды Топтастыру жасайды Оқушылардың білімдерін бағалау арқылы тапсырмаларды күрделендіру. Қолдау:Тірек сөздер, сөйлем үлгілері, жоспар; Сөйлем құрап жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ:
Дескриптор: Сабақтың тақырыбын ашады-1Б табыс септігі қандай сұраққа жауап беретінін және жалғауларын табады-1Б Дескриптор: Тапсырманы дәптерде орындайды.-1Б Зат есімнің қай септікте тұрғанын айтады.-1Б ДескриптоР: Сөздерге топтастыру жасайды-1Б Олардың айырмашылығын атайды-1Б ДескриптоР: Сөздерге табыс септігінің жалғауын жалғайды-1Б Сөздерден сөйлем құрай алады-1Б Дескриптор: Мақал-мәтелдердің ішінен табыс септіктегі сөздері табады-1Б Сөздерді сөйлем мүшесіне талдайды-1Б |
Септіктер туралы ереже Аққу туралы деректер https://wordwall.net/ru/resource/84803076 Аққу туралы бейнебаян Сызба Жұмыс үлгісі Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№76 сабақ. Жатыс септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жатыс септіктің жалғауларымен танысады, табыс септіктегі сөздерді ажыратуды меңгереді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Табыс септік» тақырыбы 55-жаттығу Аққуды, тағаны, тұлпарды. Аққуды,тағаны,тұлпарды- толықтауыш болып тұр. ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып Саралау:тапсырманы саралау 56-жаттығу Ауызша жаттығу орындау. Қарамен жазылған сөздің қай септікте тұрғанын айт. Қыста ғана болады Ұстасаң, қолың тоңады.(қар) Тапсырма: Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Олардың қай септікте тұрғанын айт. Саралау: нәтиже 57- жаттығу Мақал-мәтелді оқып.жатқа жаз 1.Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі 2.Ерлік білекте емес, жүректе. Ережені есте сақтауға жұмыстанамыз Жатыс септік кімде? неде? кімдерде? нелерде? қайда? деген сұрақтарға жауап береді. Жатыс септігі атау септікке - да, - де, - та, - те жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды жатыс септік жалғаулары деп атайды. Саралау:қарқын 58-жаттығу Арша Арша тасты жерлерде, таулы аймақтарда өседі. Дәрі жасау үшін оның жемісін пайдаланады. Құрамында эфир майлары, қант, алма қышқылдары, минералды тұздар бар. Жерлерде,аймақтарда-қайда?-пысықтауыш Құрамында-несінде?-толықтауыш ЕҚБ Мақсаты: септіктердің сұрақтары мен жалғауларын меңгерту 59-жаттығу Б.С: кімге? Неге? Қайда? –қа, -ке, -ға, -ге. Ж.С: кімде? Неде? қайда? –да, -де, -та, -те. ЕБҚ Мақсаты: септіктерді меңгерту Сөздерді септе: ақын, дала, көлік 60-жаттығу Өзенде, жайлауда, қыста, көгенде. Өзенде көптеген балықтар бар. Жайлауда мал өріске шығады. Қыста балалар әдемі аққала жасайды. Үйге тапсырма 61-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрап айту
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Жұмбақты шешіп, сөздерге сұрақ қояды 1-деңгей (төмен): Берілген сөздермен сөйлем құрау: «қар», «боран», «шана». 2-деңгей (орташа): 3–4 сөйлемнен тұратын шағын мәтін жазу. 3-деңгей (жоғары): Өз пікірін білдіру: «Қыс мезгілінің немесе қардың пайдасы қандай?» Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Мақал-мәтелдермен жұмыс жасайды Ережемен жұмыс жасайды Қарқын:негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі Тапсырманы орындайды Мәтінге ат қояды Жеке жұмыс жасайды Септіктердің айырмашылы ғын айтады Септіктерді ажыратады Әңгіме құрап келеді Кері байланыс жасайды |
Мадақтау
Дескриптор: Мақал-мәтелдердің ішінен табыс септіктегі сөздері табады-1Б Сөздерді сөйлем мүшесіне талдайды-1Б Дескриптор: Жұмбақты шешеді-1Б Сөздерге сұрақ қоя алады-1Б
Критерийлер: 1.Мақалды жатқа анық, кідірмей айтып береді-1Б 2.Сұрағын дұрыс қойып, жалғауын таба біледі-1Б ҚБ:
Дескриптор: Көркемжазу емлесін сақтап,жазады-1Б Сөйлем мүшелеріне талдайды-1Б ҚБ:
ДескриптоР. Септіктерді ажырата алады-1б Сөздерге сұрақ қоя алады-1Б ДескриптоР: Септіктерді салыстырып, айырмашылығын айтады-1Б Септік жалғауларын біледі-1Б «Бас бармақ» әдісі |
Суреттер https://wordwall.net/ru/resource/85411448 Жұмыс үлгісі Мақал-мәтелдер жазылған парақтар Ереже жазылған плакат Сызбалар Суреттер Сызба Септіктер жазылған плакат Суреттер Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№77 сабақ. Шығыс септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.3 * затесімдісептеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнен шығыс септіктің жалғауы жалғанған сөздерді табады, шығыс септік жалғауларын біліп алу. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Жатыс септік» тақырыбы 61-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрап айту Данияр мен Жалғас аулаға шықты. Олар құстарға ұя жасады. Құстар ұяға қонып жем жей бастады. Ұяның айналасында құстар көбейді ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып 62-жаттығу Саралау: топтық қолдау Топтық жұмыс Ертегіні тыңда. Нақыл сөздердердің мағынасын талқылаңдар Өкпелеген үлесінен құр қалады. Саралау: тапсырма ФС-тапсырмасы 63-жаттығу. Жұмбақты шеш. Қарамен жазылған сөздердің қай септікте тұрғанын тап. Оларды басқа септіктерге септеп көр. Неден? Аттан (ш.с) биік Неден? Қойдан(ш.с) аласа Жауабы: Ер-тоқым Ережемен жұмыс Шығыс септік: кімнен? Неден? Кімдерден? Нелерден? Қайдан? Сұрақтарына жауап береді. Жалғаулары –нан, -нен, -дан, -ден, -тан, -тен. Саралау: дереккөздер 64-жаттығу Мәтінді көшіріп жаз. Ақбөкендер елсіз даланы мекендейді. Топ-тобымен жайылады. Қақтан (ш.с)немесе суаттан(ш.с) су ішеді. Қауіп төнсе, лезде көзден(ш.с) ғайып болады. ЕБҚ тапсырма Мақсаты: септіктегі жалғауларды жаттату 65- жаттығу Қояннан, өзеннен, кітаптан, өрттен, судан, теңізден. ЕҚБ-тапсырма Мақсаты. Сөздік қорын молайту Мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндір 66- жаттығу Үлгі: Ақыл жастан шығар, асыл тастан шығар. Отан оттан ыстық. Бір жеңнен қол шығар, бір жағадан бас шығар. Барлық өнерден сөз өнері күшті. Үй тапсырмасы 67- жаттығу Арайлымнан (кімнен?) Өрістен (неден?) Теңізден(неден?) Кітаптан(неден?)
|
Шаттық шеңберін жасайды Жатыс септігін пысықтайды Әңгімесін оқып береді Топтарда бір-біріне қолдау көрсетеді Нақыл сөздің мағынасын айтады Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды Ережені түсініп алады Кйбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Шығыс септіктегі сөздерді табады Зат есімдерді септейді Сөйлем мүшелеріне талдайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау арқылы бағалап отыру ҚБ:Жарайсыңдар ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Нақыл сөзді тауып, мағынасын түсіндіреді-1Б Ым-ишара арқылы көжектерді сомдайды-1Б Дескриптор: Жұмбақтың шешуңн табады-1Б Қарамен жазылған сөздердің қай септікте тұрғанын атайды-1Б ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Шығыс септіктегі сөздерді табады-1Б Ақбөкендер туралы мәліметтер айта алады-1Б ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Шығыс септігіне септей алады-1Б Мақал-мәтелдердің мағынасын түсінеді-1Б ҚБ: «Дорба»әдісі Дескриптор: Сөздердің шығыс септігінде тұрғанын дәлелдейді-1Б Тапсырманы өз бетінше орындайды-1Б |
Дәптер Ереже жазылған плакат https://wordwall.net/ru/resource/86463211
Көжектердің суреттері Ер-тоқым туралы суреттер Ереже жазылған плакат
Ақбөкендер туралы суреттер
Суреттер Жұмыс үлгісі
Септіктер жазылған плакат Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№78 сабақ. Көмектес септік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбымен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көмектес септіктің жалғауларымен танысады, өз пікірін дәлелдей алу. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу Өткен тақырыпты қайталау «Шығыс септік» тақырыбы 67- жаттығу Арайлымнан (кімнен?) Өрістен (неден?) Теңізден(неден?) Кітаптан(неден?) ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС-тапсырмасы Саралау: нәтиже 68-жаттығу Немен? Тұмсығымен ояды Ұя салып қояды Табыңдаршы, балалар ОЛ қандай құс болады? Тоқылдақ. Көмектес септіктегі зат есімдер кіммен? немен? кімдермен? нелермен? деген сұрақтарға жауап береді. Көмектес септіктегі атау септікке – мен, - бен, -пен жалғаулары жасалады. Бұл жалғауларды көмектес септік жалғаулары деп атайды ЕҚБ-тапсырма Мақсаты: көмектес септігін меңгерту Сөздерді септе: арман, аспан, оқушы Саралау: Үрдіс бойынша 69-жаттығу
Саралау: нәтижебойынша 70-жаттығу Мәтінді түсініп оқы.Ат қой. Көмектес септігінде тұрған сөздерді тап. Мәтіннің аты-Арал Сумен,құрлықпен Бұлар көмектес септіктің сөздері,өйткені немен? Сұрағына жауап беріп тұр Саралау:мазмұн бойынша (әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беру); 71-жаттығу Тұмсығымен шымшып, Құрт тереді шымшық Сылдыр қағып, Таудан құлап, Жатыр ағып, Мөлдір бұлақ ЕБҚ –тапсырма Мақсаты: көмектес септігін меңгерту 72-жаттығу Қылқаламмен, кітаппен, Үй тапсырмасы 73-жаттығу Балалардың әрекеті дұрыс емес. Мен олардың орнында болсам, қарбыздың қабықтарын суға лақтырмай малға берер ем( қоқыс жәшігіне тастар ем)
|
Шаттық шеңберін жасайды Жатыс септігін пысықтайды Жұмбақты шешіп, жауабын табады. Көмектес септіктің сұрағын айтады Тапсырма бірдей болғанмен нәтиже әртүрлі болады Ережемен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Оқу әдістері мен стратегияларына назар аудару Көшіріп жазып, сөйлем мүшелеріне талдайды Мәтінге ат қояды Әр оқушы өз деңгейіне сай өнім ұсынады. Ұйқасын табады Көмектес септіктегі сөздерді табады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ:Тамаша!
Дескриптор: Көмектес септік туралы түсінігі бар-1Б Септіктердің жалғауларын біледі-1Б ҚБ: «Жарайсыңдар»
ҚБ: «Доп» әдісі Дескриптор: Көркем жазу ережелерін сақтап жазады-1Б Сөйлем мүшелеріне талдай алады-1Б Дескриптор: Мәтінге ат қояды-1Б Көмектес септіктің сөздерін табады-1Б ҚБ: «Доп»әдісі Дескриптор: Өлеңнің ұйқасын табады-1Б Көркем жазу емлесін сақтап жазып алады-1Б ҚБ: «QR-код» әдісі Сабақ туралы ойларын айтады-1Б «SMS» әдісі |
Суреттер Септік жалғаулары жазылған плакат https://wordwall.net/ru/resource/37528379 Тоқылдақ туралы суреттер Көмектес септіктің жалғаулары жазылған плакат
Талдау үлгілері Арал туралы суреттер
Суреттер
Талдау үлгілері Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз






























