Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия
Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
II бөлім. Киім.Сән.Талғам. |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
|||||
|
Күні: |
06.10.2023ж |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сынып: |
5 «Б» |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Талғам |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру 5.4.2.1.Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу (тоғыспалы ықпал) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіреді; - Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта біледі (тоғыспалы ықпал). |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
3 минут
5 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Сәлемдесу. «1. «Шаттық шеңберін» құрып, бір-біріне алғыс сөздер айтады.
2. Топқа бөлу. Жаңа тақырыпқа қатысты суреттер бойынша 4 топқа бөледі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. «Киім түрлері арқылы топқа бөлу» 4 топқа І топ: Спорт киімдері ІІ топ: Ұлттық киімдер ІІІ топ: Классикалық киімдер ІҮ топ: Кешкі киімдер 1. Ілгерінді ықпал. (прогрессивті)
Аш- са – аш – ша. ш-с = шш Қара қой – қара ғой. а – қ = ағ. Ілгерінді ықпал-алдыңғы дыбыстардың кейінгі дыбысты өзіне тәуелді етуі, игеруі. 2. Кейінді ықпал (регресивті)-прогрессивті ықпалға қарама-қарсы, кейінгі дыбыстың алдыңғы дыбысты тәуелді етуі, игеруі. Тарақ + ы – тарағы. қ – ы = ғы. Күрек + і – күрегі. К – і = гі. 3. Тоғыспалы ықпал - көрші дыбыстардың ілгері-кейінді қарсы әсері. Бұл сөзбен сөздің арасында кездеседі. 1.Аман келді- Амаң - гелді. нк-ңг 2.Қан қызыл- қаң ғызыл нқ-ңғ
3. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. 1.Талғамның қалыптасуына не әсер етеді? 2.Талғам мен қызығушылықтың арасында байланыс бар ма? 3. Кез келген әнді тыңдап, кез келген кітапты оқи бересіңдер ме? 4.Кез келген киімді кие бересіңдер ме? Талғамдарың қалай қалыптасып келеді? Ойланып көріңдер. |
Сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады
Оқушылар топқа бөлінеді, әрі үй тапсырмасын айтады.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тыңдайды. Оқушы өз тапқырлығы мен білімін танытады; Жаңа тақырыпты болжайды; |
|
№1 Оқулық 25-бет |
||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
7 минут
8 минут
8 минут
|
1.Ой қозғау 1-тапсырма Мәтіндерді оқып, ортақ ойды табыңдар. Талғам мен талғамсыздық адамның қай дәстүр де, қай ортада өскендігіне, алған тәрбиесне, парасатына байланысты. Талғамғада тәрбие керек. (www.elarna.com/koru_2162...jok) Талғамның мөлшері балалық шақтан бастау алады: туған ұясында көрген, білгені, естігенінің мәні зор. Кішкентайынан не нәрсеге әуестенсе, сол тұрақты қызығушылығын дамытады. Дескриптор: Өз ойын айта білсе – 1 б. Дәлдікпен жауап берсе– 2 б.
2.Жеке жұмыс (Жазбаша тапсырма) 3-тапсырма Берілген сөздердің ықпал түрлерін анықтау; Айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықтар мен заңдылықтарды түсіндіріңдер. Есжан, Асанбек, жауып, сабағы, жазса, ашса, көнбеді, бес жыл, жанбады, бір күні, ала кел, күн кешті, тас жүрек; Дескриптор: -Берілген тапсырманы орындаса – 1б. -Орындалған жұмысын дәлелдей алса-2 б.
ТЖ. Топтық тапсырма 3-тапсырма. Киім стиль түрлеріне жарнама, хабарландыру, хат жазу. Дескриптор: Жарнама, хат, хабарландыру, хабарлама жазу ерекшеліктерін біледі - 1 б. Жарнама, хат, хабарландыру, хабарлама жазады - 3 б.
Жеке тапсырма «Венн диаграммасы» Сән Ұқсастығы Талғам
Дескриптор: Тапсырмада толық мәліметтер қамтылуы тиіс – 1 б. Сөз реті мен жүйелігі сақталуы тиіс – 1 б. |
Оқушылар ауызша тапсырмалар орындайды;
Оқушылар берілген тапсырманы сингармонизм заңдылығы бойынша анықтайды;
Тапсырманы түсініп орындайды; Оқушы ой еркіндігіне жүгінеді; |
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалап отырады. Басқа топ тақырып бойынша алған әсерлерін басбармақ арқылы білдіртеді.
ҚБ. «Бағалау сэндвичі» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне сындарлы сын айтып, соңында тағы да жағымды пікір білдіреді. Мысалы: «Маған ..... ұнады», себебі.... . Енді/келесі жолы .... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі .... |
Оқулық, 25 бет
№ 2
Оқулық, 25 бет Жұмыс дәптері
№ 3
Оқулық 22-бет
№4 Оқулық, (22 бет) жұмыс дәптері
|
||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Үйге 6-тапсырма. «Талғамға талас жоқ» дегенді негізге ала отырып, достарыңа хат жазу; |
Берілген тақырыптарға 3 ықпал түрі де кездесетіндей мәтін жазу; |
|
№5 Жұмыс дәптері 6-тапсырма. 26-бет. |
||
|
Сабақтың аяқталуы. 7 минут |
Рефлексия «Алты қалпақтар әдісі – ойлау кезінде белгілі бір принципті пайдалану: кенеттен ойлаудың түрлі аспектілеріне бөлек-бөлек назар аударуды үйрену талпынысы. Нәтижесінде осы әр түрлі аспектілердің үйлесімділігі толық көлемде ойлатады» тәсілі
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін арнайы «керемет», «жақсы» деген жапсырмалар таратылады; |
|
№7 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Талғам, 5-сынып
Талғам, 5-сынып
Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия
Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
II бөлім. Киім.Сән.Талғам. |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
|||||
|
Күні: |
06.10.2023ж |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сынып: |
5 «Б» |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Талғам |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру 5.4.2.1.Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу (тоғыспалы ықпал) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіреді; - Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта біледі (тоғыспалы ықпал). |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
3 минут
5 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Сәлемдесу. «1. «Шаттық шеңберін» құрып, бір-біріне алғыс сөздер айтады.
2. Топқа бөлу. Жаңа тақырыпқа қатысты суреттер бойынша 4 топқа бөледі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. «Киім түрлері арқылы топқа бөлу» 4 топқа І топ: Спорт киімдері ІІ топ: Ұлттық киімдер ІІІ топ: Классикалық киімдер ІҮ топ: Кешкі киімдер 1. Ілгерінді ықпал. (прогрессивті)
Аш- са – аш – ша. ш-с = шш Қара қой – қара ғой. а – қ = ағ. Ілгерінді ықпал-алдыңғы дыбыстардың кейінгі дыбысты өзіне тәуелді етуі, игеруі. 2. Кейінді ықпал (регресивті)-прогрессивті ықпалға қарама-қарсы, кейінгі дыбыстың алдыңғы дыбысты тәуелді етуі, игеруі. Тарақ + ы – тарағы. қ – ы = ғы. Күрек + і – күрегі. К – і = гі. 3. Тоғыспалы ықпал - көрші дыбыстардың ілгері-кейінді қарсы әсері. Бұл сөзбен сөздің арасында кездеседі. 1.Аман келді- Амаң - гелді. нк-ңг 2.Қан қызыл- қаң ғызыл нқ-ңғ
3. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады. 1.Талғамның қалыптасуына не әсер етеді? 2.Талғам мен қызығушылықтың арасында байланыс бар ма? 3. Кез келген әнді тыңдап, кез келген кітапты оқи бересіңдер ме? 4.Кез келген киімді кие бересіңдер ме? Талғамдарың қалай қалыптасып келеді? Ойланып көріңдер. |
Сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады
Оқушылар топқа бөлінеді, әрі үй тапсырмасын айтады.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын тыңдайды. Оқушы өз тапқырлығы мен білімін танытады; Жаңа тақырыпты болжайды; |
|
№1 Оқулық 25-бет |
||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
7 минут
8 минут
8 минут
|
1.Ой қозғау 1-тапсырма Мәтіндерді оқып, ортақ ойды табыңдар. Талғам мен талғамсыздық адамның қай дәстүр де, қай ортада өскендігіне, алған тәрбиесне, парасатына байланысты. Талғамғада тәрбие керек. (www.elarna.com/koru_2162...jok) Талғамның мөлшері балалық шақтан бастау алады: туған ұясында көрген, білгені, естігенінің мәні зор. Кішкентайынан не нәрсеге әуестенсе, сол тұрақты қызығушылығын дамытады. Дескриптор: Өз ойын айта білсе – 1 б. Дәлдікпен жауап берсе– 2 б.
2.Жеке жұмыс (Жазбаша тапсырма) 3-тапсырма Берілген сөздердің ықпал түрлерін анықтау; Айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықтар мен заңдылықтарды түсіндіріңдер. Есжан, Асанбек, жауып, сабағы, жазса, ашса, көнбеді, бес жыл, жанбады, бір күні, ала кел, күн кешті, тас жүрек; Дескриптор: -Берілген тапсырманы орындаса – 1б. -Орындалған жұмысын дәлелдей алса-2 б.
ТЖ. Топтық тапсырма 3-тапсырма. Киім стиль түрлеріне жарнама, хабарландыру, хат жазу. Дескриптор: Жарнама, хат, хабарландыру, хабарлама жазу ерекшеліктерін біледі - 1 б. Жарнама, хат, хабарландыру, хабарлама жазады - 3 б.
Жеке тапсырма «Венн диаграммасы» Сән Ұқсастығы Талғам
Дескриптор: Тапсырмада толық мәліметтер қамтылуы тиіс – 1 б. Сөз реті мен жүйелігі сақталуы тиіс – 1 б. |
Оқушылар ауызша тапсырмалар орындайды;
Оқушылар берілген тапсырманы сингармонизм заңдылығы бойынша анықтайды;
Тапсырманы түсініп орындайды; Оқушы ой еркіндігіне жүгінеді; |
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалап отырады. Басқа топ тақырып бойынша алған әсерлерін басбармақ арқылы білдіртеді.
ҚБ. «Бағалау сэндвичі» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Бір-біріне сындарлы сын айтып, соңында тағы да жағымды пікір білдіреді. Мысалы: «Маған ..... ұнады», себебі.... . Енді/келесі жолы .... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі .... |
Оқулық, 25 бет
№ 2
Оқулық, 25 бет Жұмыс дәптері
№ 3
Оқулық 22-бет
№4 Оқулық, (22 бет) жұмыс дәптері
|
||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Үйге 6-тапсырма. «Талғамға талас жоқ» дегенді негізге ала отырып, достарыңа хат жазу; |
Берілген тақырыптарға 3 ықпал түрі де кездесетіндей мәтін жазу; |
|
№5 Жұмыс дәптері 6-тапсырма. 26-бет. |
||
|
Сабақтың аяқталуы. 7 минут |
Рефлексия «Алты қалпақтар әдісі – ойлау кезінде белгілі бір принципті пайдалану: кенеттен ойлаудың түрлі аспектілеріне бөлек-бөлек назар аударуды үйрену талпынысы. Нәтижесінде осы әр түрлі аспектілердің үйлесімділігі толық көлемде ойлатады» тәсілі
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін арнайы «керемет», «жақсы» деген жапсырмалар таратылады; |
|
№7 |
||
шағым қалдыра аласыз
















